Vajinal mantar enfeksiyonuna karşı alınacak önlemler

Yaz ayların gelişiyle birlikte kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu görülme sıklığı artıyor. Deniz, havuz ve ıslak mayo ile durmak bun artışın en önemli sebeplerinden. Hamilelik döneminde ise sadece yaz mevsiminde değil her dönemde vajinal mantar enfeksiyonu riski mevcut. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu “Gebeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması, dolaşımdaki östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin artması mantar enfeksiyonunun vajende yerleşimi kolaylaştırmaktadır.” diyor.

bebek.com: Vajinal mantar enfeksiyonu nedir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Daha çok candida albicans türü mantarın vajen yüzeyindeki hücrelere yapışıp yayılması ile oluşan, vajende, vulvada akıntı ve kaşıntı ile seyreden bir patolojidir.

bebek.com: Vajinal mantar enfeksiyonlarının nedenleri nelerdir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:
Antibiyotik kullanımı
Gebelik
Kan şekerinin kontrol edilmediği diabet vakaları
Doğum kontrol hapları
Bağışıklık sistemini baskılayan durumlar (AIDS, kortizon kullanımı gibi)
Sentetik giysiler, sıcaklık ve rutubet
İleri derecede şişmanlık (obesite)
Sık ve değişik kişilerle cinsel ilişkide bulunmak

bebek.com: Niçin özellikle yaz aylarında ortaya çıkar?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Vajinal mantar enfeksiyonun gelişiminde sıcaklık ve nem önemlidir. Yüzme havuzunda kullanılan klor da mantar enfeksiyonu gelişimini arttırmaktadır. Yaz aylarındaki sıcaklık ve nemin yanısıra havuz kullanımı ve ıslak mayoyla uzun süre kalmak vajinal mantar enfeksiyonu gelişimine zemin hazırlamaktadır.

bebek.com: Vajinal mantar enfeksiyonlarının en sık görülen belirtileri nelerdir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Genital bölgede kaşıntı ve beyaz peynire benzer akıntı en sık görülen belirtilerdir. Vajende ağrı, ağrılı cinsel ilişki, vulvada yanma şikayetleri olabilir. İdrarın iltihaplı genital bölgede cilde değmesiyle yanma hissi oluşabilir.

bebek.com: Hamilelikte de görülür mü?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Gebeliğin özellikle son 3 ayında vajende mantar enfeksiyonu belirtileri daha sık izlenmektedir. Gebelerin yaklaşık %40’ında vajende mantar organizmalarının yerleşimi saptanmaktadır. Bunların %35’inde mantar bulguları izlenmeyebilir.

bebek.com: Hamilelikte vajinal mantar hangi sebeplere bağlı görülür?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Gebeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması, dolaşımdaki östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin artması mantar enfeksiyonunun vajende yerleşimi kolaylaştırmaktadır.

bebek.com: Vajinal mantar enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Vajinal mantar enfeksiyonu sebeplerini ortadan kaldırmak önemlidir. Tedavide vajene uygulanan fitiller ve ağızdan alınan sistemik azol grubu mantar ilaçları kullanılmaktadır. Kortizon içeren kremlerin tedaviye eklenmesi vulva derisinde tahrişe bağlı şikayetlerin giderilmesinde faydalı olmaktadır. Aynı zamanda eşlerin de tedavi edilmesi vajinal mantar enfeksiyonların tekrarlamasını önlemek için gereklidir.

bebek.com: Enfeksiyonlardan korunmak mümkün müdür?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Yukarıda belirtilen mantar enfeksiyonu nedenlerine dikkat etmek korunmak için gereklidir. Özellikle şişman hastalarda giyilen naylon ve sıkı giysilerin genital bölgede ısı ve nem artışına dolayısıyla mantar enfeksiyonu riskinde artışa yol açtığı bilinmelidir. Bu nedenle hastalara sık iç çamaşırı değiştirmeleri, pamuklu çamaşırlar tercih etmeleri, ıslak mayoyla uzun süre kalmamaları önerilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı