0-6 Aylık Bebek Beslenmesi (Yenidoğan)

0-6 Aylık (Yenidoğan) Bebek Beslenmesi

Herkese merhaba!

Doğumdan sonra ilk altı ay süresince bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını tek başına mükemmel bir şekilde karşılayan anne sütü, anne ve bebek bağının kurulmasında önemli rol oynar.

Bebeğin ilk altı ay tek başına anne sütü ile beslenmesi, altıncı aydan sonra ek besinlerle birlikte anne sütü ile beslenmenin devam etmesi ve emzirmenin iki yaşın sonuna kadar sürdürülmesi bebeğe sayısız faydalar sağlar.

Anne sütü ile beslenmenin yararları sadece anne sütü ile beslenme süreci ile sınırlı kalmayıp, ileri yaşam sağlığı üzerine önemli oranda olumlu etkileri vardır. Bu nedenle sağlıklı yaşamın temellerinin atılmasında anne sütü ile beslenmenin önemi tartışılamaz.

Anne Sütü

Anne sütü; enerji, protein, yağ, karbonhidrat ve diğer elzem besin öğelerinin tümünü bir arada bulunduran bebekte büyüme ve gelişmeyi sağlayan, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay benzersiz bir sıvıdır.

Anne sütü bir mucizedir, bir damla anne sütü bile bebeğiniz için çok değerlidir.

Sevimli Bilgi! Her annenin sütü bebeğine özeldir.

Bebeğinizin erken ya da geç doğmuş olmasına, kilosuna, sindirim sisteminin kabul edebileceği yağ ve protein miktarına, hatta hangi protein ve yağ oranına ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak mucizevi değişiklikler gösterebilir.

Anne sütü, bebeğiniz için en önemli, en uygun besindir. Her zaman taze, temiz ve bebeğe verilmeye hazırdır; bu yüzden emzirme ucuz ve basit bir yöntemdir. Üretilen en sağlıklı besin dahi anne sütünü taklit edilebilecek yapıda geliştirilemez.

Dikkat! İlk altı ay bebeklere verilebilecek en ideal besin anne sütüdür.

Anne Sütü

Anne Sütü İçeriği

Kolostrum

Doğumdan hemen sonra, ilk 1-5 gün içinde salgılanan süte kolostrum denir. Rengi sarımsıdır. Yüksek miktarlarda protein içerir, yağ ve karbonhidrat içeriği olgun süte göre daha azdır.

 • Bebeği bakteriyel ve viral hastalıklardan koruyan protein, yağda çözünen vitaminler, mineraller ve antikorlardan yüksektir.
 • Kolostrum bebeğin gastrointestinal sistemini immunoglobulinler ile mukozal bir tabaka oluşturarak kaplar.
 • Bebeği dış ortamlardan gelecek mikroorganizmalara karşı korur.
 • Mekonyumu (ilk kaka) temizler.
 • Sarılığın önlenmesini kolaylaştırır.
 • Antikor içeriği ile bebeği enfeksiyon ve allerjilerden korur.

Geçiş Sütü

Doğumdan sonraki 6-14 günlerde salgılanan süttür. Kolostruma göre daha fazla miktarda yağ, laktoz, vitamin ve daha fazla kalori içerir. Bu dönemde göğüsler daha büyük daha sıkı hale gelir ve rahatsız edici bir şekilde ağrılı olabilir. Bebeği düzenli olarak emzirmek rahatsızlık hissini azaltacaktır.

Olgun Süt

Doğumdan sonraki 15. günden laktasyonun sonuna kadar salgılanan süttür. Olgun süt daha incedir ve geçiş sütünden daha fazla su içerir. Bebeğiniz büyüdükçe sütün içeriği değişir. Bebeğiniz ek besinlere başladığında ise sütün miktarı değişir.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

 • Sağlık yönünden akut ve kronik hastalıkların riskini azaltır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Anne-bebek ilişkisini kuvvetlendirir.
 • Konuşmayı geliştirir.
 • Görme keskinliği daha fazla olur.
 • Anne sütünün tadı zaman zaman değişerek bebeğin tatları tanımasını sağlar.
 • Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.
 • Dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi olgularda anne sütü alımı önem kazanmaktadır.
 • Çene diş gelişimini iyi yönde etkiler.
 • Anne sütü alan bebekler daha uysal ve stressiz olurlar.
 • Büyüme faktörleri, organ ve doku olgunlaşmasını sağlar.

Yapılan araştırmalarda, anne sütünün bebeğe sağladığı yararlar sadece aktif beslenme süreci ile sınırlı kalmayıp, yetişkinlik dönemindeki sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Anne sütünün yetişkin dönemdeki kardiyovasküler hastalıklarda (hiperkolesterolemi, arterioskleroz, hipertansiyon gibi), obezitede, metabolik sendromda, alerjik hastalıklarda, kanserde, otoimmün hastalıklarda ve bilişsel gelişimde olumlu etkilerinin olduğu belirtilmektedir.

anne-sutunun-akmasi

Emzirmenin Anneye Faydaları

 • Emzirme, göğüs kanseri, over kanseri endometrium (rahim için tabakası) kanseri ve meme kanserine yakalanma riskini azal­tır.
 • Emzirme, anneyi ileride ortaya çıkacak kemik erimesinden (osteoporozis) korur.
 • Emzirme, uterusun eski haline dönme­sine yardımcı olur, anneyi aşırı kan kaybın­dan ve anemiden korur.
 • Emziren annelerde endometrozisin iler­leme hızı daha düşüktür.
 • Emzirme kilo vermeyi kolaylaştırır. Em­zirme, kadının günlük enerji gereksinimi yaklaşık 500-600 kalori arttırır. Sağlıklı ve doğru beslenen anne, emzirme sırasında enerji harcadığından ve süt üretimi için yağ dokusu kullanıldığından daha kolay ağırlık kaybederler.
 • Rahim gebelikte büyür ve küçülmesi için mucize gerekir, bu mucize emzirmedir. Emzirirken oksitosin hormonu salgılanır ve oksitosin düz kaslarda kasılma sağlayarak rahmin küçülmesine yardımcı olur.
 • Emzirme ile doğumda kaybedilen demir depoları daha kısa zamanda tekrar doldurulur.
 • Annenin şeker hastalığı var ise emzirdiği sürece günlük insülin ihtiyacı daha düşük olur.
 • Annelik duygusunun gelişmesine yardımcı olur.
 • Emzirme, anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir.
 • Emzirmek anne için doğal bir sakinleş­tiricidir.
 • Emziren anne hangi markanın daha besleyici olduğunu araştırmasına gerek kalmaz. Anne sütü hiçbir zaman taklit edilemez. Bu yüzden emzirmeyen anneler hangi markanın bebekleri için daha iyi olduğu konusunda araştırma yaparak yorulurken emzirmeyi seçen anneler bebeklerinin en iyi besin ile beslediklerinden emin olurlar.

Yenidoğan Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalı?

Doğumun ardından ilk 2-3 gün sütünüz az gelebilir, 4-6 ayda 700-800 ml/gün’e ulaşır. Bebek emdikçe süt gelir ve meme ucundaki reseptörler uyarılır.

Bu sebeple bebek sık sık emzirilmelidir. Bebeğin huzursuzluğunun anne sütünden kaynaklandığı düşüncesi süt oluşumunu ve emzirmeyi engeller. Süt salınımı bebeğin emme yeteneğine bağlıdır.

Yenidoğan bebeğe anne sütünden önce şekerli su, mama verilmemelidir.

İlk bir hafta bebeğinizin mide kapasitesi bir çay bardağından bile küçüktür. Bu sebeple bebek her ağladığında, günde 8-12 kez emzirilmelidir.

Bebeğiniz bir aylık olduğunda mide kapasitesi 125-150 ml’dir. Günde 6-10 kez emzirilmelidir.

Bebeğiniz üç aylık olduğunda mide kapasitesi 150-180 ml’dir. Günde 4-8 kez emzirilmelidir.

Bebeğiniz altı aylık olduğunda ise mide kapasitesi 180-210 ml’dir. Günde 4-6 kez emzirilmelidir.

Bebek her bir göğüste yaklaşık 20 dakika olmak üzere, iki göğüste de her seferinde emzirilmelidir. Bebek tek göğüsle doyuyor ise diğer göğüs bir sonraki emzirmede ilk olarak verilmesi gerekir.

Anne sütü nasıl artırılır? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeğin ağırlığındaki değişiklikler izlenmelidir. Büyüme grafiğindeki noktalar birleştirildiğinde çizgi yukarı doğru gidiyorsa süt yeterlidir. Bebek memeyi bırakmamaya çalışıyorsa anne sütü yetmiyor olabilir.

Bebek 20 günlük olduğunda yaklaşık 500 g ağırlık kazanmışsa anne sütü yeterlidir.

Yenidoğanlar ilk hafta yaklaşık %7 ağırlık kaybeder.

Bu durum anne sütünün yetersizliği olarak
yorumlanmamalıdır.

Emzirme Döneminde Beslenme çok önemli bir yere sahiptir. Emzirme döneminde beslenme konulu makalemize aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri: https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Anne Sütü Alan Bebeğe Su Vermek Gerekir mi?

Anne sütünün %87’si sudur. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan tüm gereksinimlerini karşılar.

İlk 6 ay anne sütü dışında hiçbir besin önermiyoruz.

Bebek ne zaman su içmeye başlamalı videomuzu izleyebilirsiniz.

Anne Sütü Nasıl Saklanmalı?

Bazı durumlarda bebek ememez ya da emdiği halde annede fazla süt birikmesi yaşanabilir. Bu durumlarda anne sütü sağılmalı ve bebek emene kadar saklanmalı. Özellikle çalışan anneler bu konuyu özellikle merak ediyor.

Anne sütünü sağmak için göğüs pompası ürünlerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Süt Pompası: https://www.e-bebek.com/sut-pompasi-c3789/

Anne Sütü: Oda sıcaklığında (19-26 °C) 3 saat, buzdolabında (<4 °C) 3 gün, derin dondurucuda (-18 °C) 3 ay şeklinde saklanabilir.    

Sütünüzün bozulup bozulmadığından emin değilseniz, bozulduğunu kokusundan anlamayabilirsiniz. Bazı dönemler süt farklı kokabilir. Bunun en kolay yolu küçük bir miktar anne sütünü kaynatıp kesilip kesilmediğine bakmaktır.

sagilan-anne-sutu

Süt saklamada kullanılan poşetlerin BPA, BPS içermemesi, anne sütü saklamak için özel üretim olması gerekir.

baby me süt saklama poşeti ürünlerini rahatlıkla kullanabilir, aşağıdaki linke tıklayarak ürüne ulaşabilirsiniz.

https://www.e-bebek.com/baby-me-sut-saklama-poseti-25-adet-p-bae-bsb25/

Sevgiler.

Diyetisyen ve Emzirme Danışmanı

Dyt. Beyza Uyan

Instagram: https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Diyetisyen Beyza Uyan

ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı

25 Yorum

 1. Sürekli emzirmekten emzirmenin faydalarından bahsediorsunuz. Çok istedim emsin ama Benim oğlum asla emmedi mama kullanıoruz. Sankii bütün çocuklar sadece anne sütüyle besleniormuş gbi konuşuorsunuz. Ben sizin paylaşımlarınlarınızı her okuduğumda içim sızlıor çocuğum emmediği için. Psikolojimi bozdunuz resmen. Mama kullanan bebekler ne yapmalı nasıl beslenmeli kaçıncı ayda ek gıdaya geçilmeli. Su verilmeli mi ? Neden bunlardan da bahsetmiorsunuz. Sadece tek besin kaynağı anne sütü sizin gözünüzde bir tek anne sütü alan bebekler ve emziren anneler sağlıklı sizin gözünüzde. 2 buçuk aylık bebeğim var sayenizde vicdan azabı çekiorum sütüm gelmedi diye.

  1. Merhabalar,
   Öncelikle kırılmanıza sebebiyet verdiğimiz için çok çok özür dileriz. Bu yorumu okuduğumuzda en az sizin kadar üzüldük.. Anne sütü diyoruz çünkü, sütü gelmesine rağmen bebeğini emzirmeyen o kadar çok anne var ki.. Çeşitli sebeplerden dolayı sütü gelmeyen bebekler elbetteki mamayla beslenmeli, amacımız emzirmeyen anneleri incitmek değil. Mamayla beslenen bebek sağlıksızdır diye bir şey de söz konusu değil. En kısa zamanda sorduğunuz soruları yanıtlayacak bir yazımız sitemizde olacak. Sizin özel olarak sormak istediğiniz aklınıza takılan başka bir soru varsa seve seve buradan yanıtlayabiliriz..

   Sevgiler..

   1. Merhaba bebeğim 4,5aylık 6 kilo gören herkez çok zayıf diyor dogdugumdan beri emme problemi var meme yi reddediyor sürekli.4 ayıkken mamayada başladım ama yinede hiç kilo almadi bazan 7-8 günde altını kirletmedigi oluyor ve yaptıgı zaman çok ağlıyor ne yapmalıyım bebeğim eklediği için sütüm de kesildi

    1. Merhabalar,

     Öncelikle bebeğinizin gelişimi ayına göre normal, ideal aralıklarda endişelenmeyin. Maleseef toplumumuzda böyle bir algı var ancak yanlış siz çevrenizdeki seslere kulak tıkayın. Meme redleri bazı aylarda yaşanan geçici bir durum. Bu durumda size çok pay düşüyor bebeğiniz reddetse de sık sık emzirmeyi denemeli pes etmemelisiniz. Bebeğinizi hangi pozisyonda emziriyorsanız farklı bir pozisyonda emzirmeyi deneyin. Sütünüz sizin düşüncelerinizden doğrudan etkilenir. Bu sebeple kendinizi psikolojik olarak rahatlatmaya çalışın. Kabızlık problemi için bebeğinizin gelişimini takip eden doktora danışmanızı öneririz.

     1. Merhaba hocam her yerde 2 saatte bir Emzirin kan şekeri düşmesin yazıyor bebeğim 45 günlük ve 2 haftadur gün boyu sürekli mememde kalmak istiyor sürekli emiyor gece 1 e kadar böyle gece de uyuyunca 4.5 5 e kadar uyuyor arada uyandırmak istiyorum ama uynamıyor ve emmiyor bebeğim için bir sıkıntı olur mu

     2. Merhabalar,

      Bebeğiniz yeni doğduğunda midesi kiraz tanesi büyüklüğündedir. Çok çabuk doyup çok çabuk acıkabilir. Bu sebeple bebeğinizi her ağladığında, sık sık emzirmelisiniz diyoruz. Bebeklerin kan şekerinin düşmemesi için bizim uyandırıp emzirmemiz gerekiyor 45 günlük bebek için 4-5 saat aç kalması çok uzun bir süre. Bu sebeple bebeğinizi uyandırıp emzirmelisiniz.

      Sevgiler.

 2. Merhabalar bizim kızımızın haftaya 3 ayı doluyor. Anne sütü emiyor fakat yetmediği için mama kullanıyordu. Fakat annesi terk edip gidince kuzeni olarak bebekle basbasa kaldım. Günde kaç milim mama vermeliyim, ne sıklıkta uyumalı ne sıklıkla kakasını yapmalı? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

 3. Merhaba, ben de emzirme problemi yaşayan bir anneyim. Mama ile besleme konusunda İnternette çok az bilgi var. Burada da aradığımı bulamadım. Emziremeyen anneleri de düşünmenizi isterdim. Ben de emziremediğim için vicdan azabı çekiyorum. Kızıma ilk mama verdiğimde sabaha kadar ağlamaktan gözlerim şişti. Bir de toplumsal baskı var maalesef emziremeyen anneler üzerinde. Yakın çevreme bile emziremiyorum mama veriyorum demeye utandım günlerce. Yatak odasına emzircem diye götürüp mama verdim bebeğime. Mama ile beslemek gerçekten çok kötü bir şey galiba. Çok üzgünüm. Bebeğin aç kalması bile daha iyi galiba bazılarına göre. Eşim bile mama verdiğim için sanki beni suçluyor.

  1. Kim ne düşünürse düşünsün bebeginizin sağlığından önemli degil insanların ne düşündüğünü bu kadar önemsemeyin bunda utanılacak bir şey de görmüyorum

 4. Merhaba bebeğim 4,5 aylık hem mama veriyorum hem anne sutu veriyorum.ama hiç yaramıyor ne yapmaliyim

  1. Merhaba bebeğim 12 günlük sezeryan olduğum için sütüm 5. 6 günde kendiliğinden geldi ama ben bunu bilmediğim için ilk 2 gün emzirdigimi zannettim süt gelmiyormuş meğerse ve ilk çocuğum yanlış emzirmeden dolayı meme uclarim hep yara oldu biraz da o durumdan dolayı emziremedim. 6. 7 günden sonra çok denedim meme ucum yok çocuğa tutturmaya çalıştım meme ucumu ama çok ağladı dayanamadım bu günlerde tabi mecburiyetten makinayla sağdık veya mama verdik biberonla sanırım biberona alıştı şuan çok zorlanıyorum bi kaç gündür emzirmeye çalışıyorum süt gittiğini hissediyorum ama bebeğim kendiliğinden ayrılmıyor memeden genelde 1 saatin sonunda memede uyuya kaliyor sütüm yetiyor mu yetmiyor mu çok tedirginim ne yapmalıyım bu süreçte bebeğim sarılık oldu çok üzülüyorum memeden gelen süt ya yetmezse diye her fırsatta sağıyorum çok ağlarsa sagdigim sütü veriyorum ne yapmalıyım hergun psikolojim değişiyor olmuyor ememiyor emziremiyorum diye vazgeçmek üzere oluyorum çok ağladığı zaman çok acıktığını düşünüp korkuyorum sarılık daha fazla ilerlemesin korkusuyla bebeğimin karnı doyuyor mu tek derdim bu oluyor ona gore hareket ediyorum emzirmeyi beceremiyorum galiba çok çaresizim ne yapmalıyım

   1. Merhaba bende ayni problemi yasadim bide esim doymuyor diye formula veriyordu sonra bunu sordum cunku bebek sadece biberonu aliyodu memeyi verdigimde vuruyordu agliyordu dr sordum ve bana dediki memeden sutu 20 ml sag cocugun agzina ver sakinlessin sonra memeyi ver. Gercekden ise yaradi ayrica geceleri sutun olmazsa bir tane 40 ml mama ver bebegi tutuyor baya ve sutunun olmasi icin seninde dinlenmen gerek 4 saat uyuyor bebek ve sen uyandiginda da sut Oluyor ben boyle yaptim 2 aylik olcak bebegim ve Kilosu gercekden cok iyi bol bol sutunu sag beybine vucut sut yap diye sinyal ginseriyor ve daha cok oluyorr

 5. 17 gün oldu oğlum doğalı benimde sütüm yetmiyor 10 dk emip uyuyor sonra tekrar uyanıp ağlıyor emiyor …ağlıyor şikayet edercesine emerkende…baktim durduramadım surekli emmek istoyor mama denedim mamayı yeyince sustu derin uykusuna daldı.. dinlenince geliyor sütüm ama o sürekli emme halinde olumca sütümün dolmadigini pek gelmediğini hissediyorum..ne yapmalıyım bilmiyorum

  1. Canım bende senle aynı durumdayım bebeğim uyurken sagiyorum uyanınca memeden sonra sagdigimi da veriyorum deneyebilirsin sagdikca sütte çoğalıyor

 6. Merhaba .. Ben erken doğum yaptım 35 haftalık bebeğim şuan 2.5 aylık 2 aylıkken 4 kilo 500 grmdı şuan 2.5 aylık 4 kilo 550 grm aslında her zamanki gibi yemesi sadece anne sütüyle besliyorum gayet güzel kilo alıyordu ama durdu kilo alımı yardımcı olabilir misiniz korkmaya başladım artık çünkü .

 7. Merhaba 2aylık bebegım sureklı alıyor nedeni ne olabilir acaba birde bebegımın vajınası sureklı beyaz sanki iltihaplı temızlıyorm ama yine oluyor

 8. Merhaba bebeğim 3 buçuk aylık ve 6.500 kg anne sütü alıyor ama çok fazla kustuğu için doktorumuz tichener mama kullanmanızı tavsiye etti yine de çok faydası olmuyor kusmaya da sorum şu. Ben 1 göğüsten 2 kere ameliyat olmuştum evlenmeden önce fibroadenom aldırdım. Maalesef süt gelmiyor o göğsümden tek göğüsle idare etmeye çalışıyorum. Sizce edelirmiyim 6 aya kadar. En başından beri çok çabaladım sadece anne sütü vermek için. Denemediğim, yemediğim süt arttırıcı yöntem kalmadı

  1. Merhabalar,

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Sağlıkla büyütün bebeğinizi. Anne sütünün bir damlası bile mucizedir, bir damlası bile bebeğinize sayısız fayda sağlar ve mama desteği de olsa siz bebeğinize bir damladan çok daha fazla anne sütü veriyorsunuz. Öncelikle kendinizi bu şekilde rahatlatabilirsiniz. Bir göğsünden süt gelmeyen veya bebeği emmeyen çok fazla anne var. Tek gögüs ile elbette edebilirsiniz. İlk kural olarak bebeğinizi bol bol emzirin, ikinci kuralımız ise sizin kendinizi rahat hissetmeniz, kendinizi rahatlatın ve mümkün olduğu kadar olumlu düşünün. Çünkü sütünüz sizin psikolojik durumunuzdan doğrudan etkilenir.

   Anne sütü nasıl arta? Konulu makalemiz size bu dönemde yardımcı olabilir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayak makalemize ulaşabilirsiniz.

   Anne sütü nasıl artar? https://www.bebek.com/anne-sutu-nasil-artar/

   Sevgiler.

 9. Merhabalar benim 5 aylik bebegin var.Anne sütü ile beslıyorum.Ilk 3 ay 1200-1200-1300 g aldı .4. ay bittiğinde kontrole gittiğimizde hiç kilo almadığını gördük su an 5 ay bitti hala kilo almadı .Cocuk doktoru ek gıdaya geçmemizi önerdi daha 5 aylik olduğu için ben kararsız kaldım.Yumurtanin sarisini,sebze çorbalar ,meyve pureleri verebilecegimizi söyledi ne yapmalıyım ?

  1. Merhabalar Gamze Hanım,

   Bebeğin gelişiminin ayına göre normal ilerlemediği durumlarda ek gıdaya erken başlanılabilir. Bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuzun önerileri ile ilerlemenizi öneririm.

   Sevgiler.

 10. Merhabalar oğlum tam 5aylik ve 6750 g , boy da 69 cm ilk 3 ay çok iyi kilo aldı fakat son 2 aydır kilo almıyor sabitlendi.Sadece anne sütü veriyorum ne yapmalıyım?

  1. Merhabalar Gamze Hanım,

   Bebeğin gelişiminin ayına göre normal ilerlemediği durumlarda ek gıdaya erken başlanılabilir. Bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuzun önerileri ile ilerlemenizi öneririm.

   Sevgiler.

 11. Merhaba Gamze hanım 3,5 aylık bebeğim var ve şu anda 5 kilo doğduğunda üç buçuk kilo olarak doğdu anne sütü olmasına rağmen 1 ay boyunca sadece 30 gram almış ( bu arada sürekli emziriyordum ve gün içinde 5-6 kez kakasını yapıyordu ve huzursuzluk belirtisi de yoktu emiyor uyuyordu ) ebe çocuk doktoruna götürmeme söyledi yapılan tetkiklerde hiçbir şey çıkmadı zorunlu olarak mamaya başladık fakat mamayı da yemedi mama yerse kilo alıyor fakat mamayı reddediyor diğer 3
  2. Ayında 4.300 3. Ayında 4800 olmuş arada zorla mama yedirerek her kont götürdüğümde ve girenler çok zayıf diyor sizce nasıl gelişimi fikir istiyorum

 12. Merhaba bebeğim 2 buçuk aylık direk meme ucumu emmiyor silikon uç ile emziriyorum. Çok huzursuz bebek Olduğu için Emziğe alıştırmaya calışıyorum. Sorun olr mu emmeden soğur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı