4 Aylık Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebek Neler Yapar?

 •   Karnının üzerinde duruyorken başını 90 derece kaldırabilir.
 • Yüksek sesle gülebilir.
 • Yüzünün yaklaşık 15 cm üzerinde tutulan bir cismi 180 derecelik bir yay boyunca takip edebilir (bir taraftan diğer tarafa)
 • Dik durumda iken başını tutabilir.
 • Bir taraftan diğerine yuvarlanabilir.
 • Bir üzüm kadar küçük nesnelere dikkat edebilir.
 • Neşe ile çığlıklar atabilir.
 • Ellerinden tutularak oturtulduğunda başını gövdesi ile aynı seviyede tutabilir.
 • Ses yönüne (özellikle annesinin sesine) döner.
 • Dik tutulduğunda bacakları üzerine biraz ağırlık verebilir.
 • Destekli oturmaya başlayabilir.
 • Sese doğru dönebilir.
YouTube video

4 Aylık Bebek Beslenmesi

Sevgili anneler, bebeğinizi bu aylarda da emzirmeye devam etmelisiniz. Bu aylarda meme reddi ile karşılaşılabilir. Bebeğinizi bıkmadan sabırla emzirmeye devam etmelisiniz.

Acaba sütüm kalitesiz mi? Sütüm bebeğime yetmiyor mu? Gibi düşünceler sütünüzü olumsuz etkilemekten, sizi üzmekten başka hiçbir işe yaramaz. Olumlu düşünün ve evrene güzel mesajlar verin! 🙂

İlk 6 ay sadece anne sütü bebeğinizin gelişimi için çok önemli.

Eğer doktorunuz önermediyse ve mamayla beslenmesi gerektiğini düşünmüyorsa kesinlikle mama kullanmayın. 4 ay, ek gıdaya geçiş için çok erkendir. 6 aydan önce ek gıdaya geçilmesini istemiyoruz.

6 aydan önce ek gıdaya geçmenin zararları için 6 aylık bebek beslenmesi makalemizi inceleyebilirisiniz.

4 Aylık Bebek Ne kadar Emer?

Her bebek özeldir. Her bebeğin beslenme düzeni farklıdır. Genel olarak dört aylık bebeğin mide kapasitesi 150-180 ml’dir. Günde 4-8 kez emzirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki, ne kadar çok emzirilirse süt üretimi o kadar fazla olur. Bu sebeple bebeğinizi bol bol emzirin.

Anne Sütü Nasıl Artar? Konulu yazımızı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Anne Sütü Nasıl Artar? https://www.bebek.com/anne-sutu-nasil-artar/

4 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır?

4 aylık erkek bebek ortalama 7000 gr, 4 aylık kız bebek ise ortalama 6400 gr ağırlığındadır.

4 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır?

 • 4 aylık kız bebek boy alt sınırı: 56
 • 4 aylık kız bebek boy üst sınırı: 68
 • 4 aylık erkek bebek boy alt sınırı: 57
 • 4 aylık erkek bebek boy üst sınırı: 68

4 Aylık Bebek Uykusu

4 aylık bebek çoğunlukla günde 15 saat uyurlar. Yaklaşık 10 saat gece, 5 saat ise gündüz uykusuna yatarlar. İlk aylarda olduğu gibi sık sık uyanma durumları olmamaktadır. Eğer sık sık uyanıyorlarsa doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Bebeğinizin uykusuyla ilgili yaşadığınız tüm sorunlar için “Bebeklerde Uyku Problemleri” makalemizi okuyabilirsiniz.

Onun uyku eğitimine yavaş yavaş başlayabilirsiniz, uykudan önce rutinler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu dönem için en ideal uyku rutini ona masaj yapmak olacaktır. Minik hareketlerle onu rahatlatacak masajlar yaparak uykuya daha rahat dalmasını sağlayabilirsiniz.

4 Aylık Bebek Gelişimi videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

4 Aylık Bebek Oyunları

Bu dönem bebeğinizin sosyalleştiği dönemdir. Etrafa daha meraklı olduğunu ve olup biteni dikkatle izlediğini görürsünüz. 4 aylık bebek oyuncağı tutmaya başlayabilir bu nedenle onunla oyun oynarken, bebeğinize oyuncakları uzatmasını ve onun almasını sağlamalısınız. Tabi bu oyuncaklar onun tutabileceği kadar hafif olmalıdır.

Peki 4 aylık bebek oyuncakları nelerdir?

Oyun halıları bu dönemde ideal oyuncaklardan biri olabilir. Uzanmasını destekleyecek ve bedensel gelişimine katkı sağlayacaktır. Onu yüzüstü yatırarak oyun halısının oyuncakları ile oynamasını sağlayabilirsiniz.

4 Aylık Bebek Doktor Kontrolü

Her doktorun kontrollerdeki yaklaşımı farklı olabilmekle beraber genel olarak bu ay ki kontrolde şunlara dikkat edeceğini söyleyebiliriz.

 • Sizin, bebeğinizin ve ailenin geri kalanının evde bir sıkıntılarının olup olmadığı, bebeğinizin beslenmesi, uyuması ve genel gelişimi ile ilgili sorular sorulması.
 • Bebeğinizin boyunun, ağırlığının, baş çevresinin ölçülmesi ve doğumdan itibaren tutulan gelişim çizelgesine eklenmesi.
 • Daha önceki sorunlarında kontrol edildiği genel fizik muayene yapılması.
 • Bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi. Muayene eden kişi bebeğin baş kontrolünü, el becerisini, görme, duyma ve sosyal etkileşimini değerlendirir.
 • Eğer bebeğinizin sağlığı iyi ise ve bir engel yok ise ikinci dönem aşılar uygulanır.(DTB:difteri-tetanoz-boğmaca; OPV:çocuk felci; Hib:hemofilus influenza;Hepatit-B:sarılık)
 • Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa D vitamini takviyesi ve flor desteği ile ilgili bilgi verilir.
 • Katı gıdalara geçiş hakkında bilgi verilir.

Alışveriş Önerisi – Satın Alın

4 aylık bebeğiniz, kavrama ve hareket ettirme yetileri gelişmiş olduğundan oyuncakların tümüne ilgi duyabilir ancak onun yüzüne zarar vermemesi için yumuşak yapıda olan oyuncakları tercih etmenizi öneriririz. Tam da ona göre ebebek’te bulabileceğiniz pelüş oyuncaklar ürünlerini inceleyip, diğer bebeveynlerin yorumlarını okuyup uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Şimdi Sıra Sizde – Yorum Yazın

4 Aylık bebeğinizi nasıl büyütüyorsunuz? Bu ay içerisinde yaşadığınız sorunlar nelerdi? Nasıl üstesinden geldiniz? Diğer anneler için, yorumlarınızı bekliyoruz.

Beğenip Paylaşmayı Unutmayın!

Diğer annelerin ve anne adaylarının da okuyup bilgilenmesi için 4 aylık bebek gelişimi konulu makalemizi beğenip paylaşmayı unutmayın!

Post navigation

 • Bebegimi 2 gunde bir yıkıyorum. Banyodan once guzelce masan yapıyorum. Egzersiz yaptırıyorum özellikle egzersizleri cok seviyor keyifleniyor ve yüksek sesle gülüyor. Onunla bol bol konuşuyorum. Mesela cok agladiginda yada huzursuz oldugunda onunla goz temasi kurup yumusak bir sesle konuşuyorum “tamam annecim, seni anlıyorum, sana yardım edicem bak burdayim sakin ol ” gibi.. Bunun disinda gunde 3 4 defa yüz üstü yatirip başını tutmasına yardım ediyorum ara sira onu çevirip nasil yapacagini anlatıyorum. Bebegim mama ile besleniyor ona biberonu gösteriyorum beslenme saatinde, mutlu oluyor. Bazen gidklkiyorum onu gülüyor. Gunde 2 defa camdan dışarıyı izliyoruz ağaçları gökyüzünü kuslari anlatıyorum ona yagmurlu günlerde cami açıyorum yağmur kokusunu alsin diye ama tabi üzerine dikkat ederek usutmeden… Kısacası sevgili anneler butun gunumu kızımla geçiriyorum o uyanikken ev işlerini erteliyorum. Cunku zaman cook hizli akıyor ve kziim benimle büyüyor hergun her an…. Zaman kisa sizde sevin opun koklayin ona gülümseyin.. Anlamaz demeyin konusun onunla inanın cok zevk alıyorlar….

  • Ne güzel anlatmışsınız! Bebeğinizin her anını, her saniyesini izlemek gözünüzün önünde büyümesine tanık olmak paha biçilemez olmalı! “Hayatta hiçbir şey, bir çocuğun gülüşü, bir de annenin sevişi kadar sahici değildir” diye boşuna söylememişler 🙂

   • Benim 4 aylık bebeğim var ve memeyi 2 .aydan sonra reddetti bütün cabalarima rağmen tutturamadim bebeğim mama ile besleniyor fakat gaytasini kabız olmadığı halde 4-5 günde bir yapıyor çok gazı oluyor devamlı masaj yapıyorum doktorun önerdiği damlayı kullaniyorum fakat hala aynı ve bebeğim şuan 4 aylık mamayida içmek istemiyor başka bebekler biberon görünce seviniyor benim oğlum reddediyor içmek istemiyor içirmek için onu sallayıp uyutup uykulu birşekilde veriyorum sizce ne yapmaliyim

  • Aynı bende sizin gibiyim 4 cocugum var her birine ayrı ayrı ilgileniyorum en büyük kızım 13 diğeri 12 oğlum 8 ve en kücük kızım 4 aylık onların sevgisi bir Baska bir anne olarak elimden gelenin fazlasını yapmaya calışıyorum rabbim tüm evlatlarımıza saglık sıfat versin inşallah

 • Bebeğimin kahkahalarını duymaya başladıkça artık büyüdüğünü hissediyorum. Anlamlı bakışlar, her halden anlayan bir tavır ve oyuncaklara olan tepkileri bakalım ne zaman konuşacak bekliyoruz 🙂

 • Benim ilk bebegim 2 aydan sonra bebeğim emmemeye başladı sabretmeye Çalıştım çok acılar çektim 3ayda mecburen mama aldım 1 aydır veriyorum kutunun üstün deki yazıları daha önce okumuştum bu gün dikkat imi çekti yine okudum ve bu şeyi anlamamisim yada atlamisim kapağını kapattiktan sonra bastırmak…. Allah’ım vicdan azabı çekiyorum.. mama bayatlamis yaa… Ne yapcam ben nasıl dikkat et mem eczaneci bişe demedi bende ne bilim ilk inşallah zarar vermez bebeğine..

 • benim bebegimde 4 aylık gündüzleri uyumuyor geceleri uyuyor emziriyorum beslenmesinde bir sıkıntı yok gibi cok acıkıyor parmagini emiyor sürekli acaba doymuyormu beni bu konuda aytınlatırsanız cok sevinirim onunla sürekli konusuyorum gülüyor beni izliyor gözlerime bakıyor o gülünce dünyalar benim oluyor

  • Merhabalar,

   Bebeğinizin uyumamasının altında yatan başka bir sebep olabilir. Örneğin, gazı olabilir, ilgi istiyor olabilir 🙂 Sütüm yetmiyor mu? Doymuyor mu? Diye olumsuz düşüncelere kapılmayın lütfen 🙂 Bebeğinizin ayına göre gelişimi normalse endişelenmenize gerek yok. Bol bol emzirin ve olumsuz düşüncelere kapılmayın. Bebeğinizin gelişim sürecini aşağıdaki bağlantıya tıklayarak takip edebilirsiniz. https://www.bebek.com/erkek-kiz-bebeklerde-boy-kilo-cetveli/
   Bebeğinizin boy ve kilosunu tekrar yorum olarak bırakabilirseniz bende seve seve yardımcı olabilirim 🙂
   Sevgiler.

     • Merhabalar efendim 4 çocuğum var en küçüğü iki aylık oldu 8 ve 6 yaşlarında olan çocuklarım 4 aylık ken parmak emeğe başladılar ve artık onları bu durumdan alamadım ne yaptıysam ve hala emiyorlar gece parmak emeden uyumuyorlar lütfen yardımcı olun ne yapmalığım artı yeni doğan bebeğimde aynısını yaparmı

     • Hayırlı geceler ilk bebeğim ve 4 aylık oldu sürekli ağlıyor nerdeyse hiç uyumuyor göğüslerimde süt yok ne yapabilirim mecburen mama veriyorum

  • Parmağını elini emmesi acıktığı anlamına gelmiyormuş araştırdığım kadarıyla benim de bebeğim aynı sizin ki gibi ellerini emiyor çekince ağlıyor emince susuyor diş eti kaşınıyor olabilir diş çıkaracak demek bu salyası varsa dişinden emiyordur çoğunluk bebekler 3.5 aylık ilken ellerini emmeye başlıyorlarmış 😊

 • Merhaba, bebeğim 4,5 aylık oldu. Uyku düzenimiz hiç yok. Geceleri uyumuyor.Saat 5e kadar ayaktayız. Gündüz de yarım yamalak. Dişleri kaşınıyor bir de bu ara ayrıca uykusuz. Önceden gaz sancısı nedeniyle huzursuzdu, neyse ki onu atlattık. Bu kez de kaka yapmıyor. 3-4 yapmadığı oluyor. Bi ara günde iki kez yapıyordu, neye bağlı bilmiyorum. Uyku düzenini nasıl sağlayacağım 🙁 Bu arada sadece anne sütüyle besliyorum ve bol bol emiyor.

 • Bebeğim 3,5 aylık ve ben hafif hafif hayatı tatmasını sağlıyorum mesela her hava koşuluna hazırlıyorum,nesneleri tanıtıyorum,mimik kaslarının güçlendirmeye çalışıyorum,eldiven giydirmiyorum artık; yüzünü çok çizmesine rağmen bebeğimle pozitif bir iletişime geçerek yaptığının yanlış olduğunu,kendine zarar verdiğini anlatıyorum.Her fırsatta onun ne kadar çok sevdiğimi anlatıyorum ve mutlu olmasını sağlıyorum. Anneler bebeklerinizi çok sevin ve ona her fırsatta onu ne kadar sevdiğinizi anlatın çünkü;bebekler sevgiyle büyür.Sitenize de çok teşekkür ediyorum bilgime bilgi eklediniz?

 • Merhaba, oğlum 4 aylık oldu ve doğduğundan bu yana ozellikle gece uykusunda başını seri bir şekilde sürekli sağa sola çeviriyor nedeni ne olabilir ? Oğluma gelince o bu dünyada bana verilen en güzel hediye? onu çok seviyorum. Birlikte eğlenceli vakitler geçiriyoruz. Kuklasiyla konuşuyoruz,bez kitabındaki hayvanlarla hikaye oluşturup anlatiyorum. Yanından ayrılacağım zaman nereye ve neden gittiğimi söylüyorum. Çok fazla korkuyor ona yanında olduğumu endiselenmemesi gerektiğini söylüyorum. Uyumadan önce kitap okuyorum bazen can kulagi ile dinliyor bazen okumami istemiyor . Uyurken elimi tutmaktan zevk alıyor. Aslında daha çok emerek uyuyor bunun nedeni meme reddinde uyumaya yakın ya da uyandığında ilk 2 dk içinde emzirmeye çalışıyordum sanırım emerek uyumak onda alışkanlık yaptı. Zıplamaya çok seviyor. Pisi pisi onun en sevdiği ikileme. Hala ellerini inceliyor bunu yaklaşık 2. aydan beri yapıyor. Henüz oyuncaklarını tutamıyor. Sanırım oğluma fazla ilgi gösterdim ve ona serbest oyun zamanı bırakmadım. Bu yüzden hala etrafında dönemiyor yüz üstü yatmaktan nefret ediyor. Gülüşü o kadar güzel ki ağlamayı oğluma yakıştıramıyorum. Canım oğlum iyi ki varsın…

 • Merabalar benim oğlumda 3.5 aylık bu aea hımm oo gibi uzatarak sesler çıkarıyo 2 aylıktan beri zaren kucağımda bile kafanı kaldırmaya çalışıyodu yüzüme bakıp bazen gülüyo bende bolbol konuşuyorum onunla tv izlemiyide seviyo bu ara. Onun gülmesi dünyalara bedel ???? bazen okadar neşeli bazende çok rahatsız zaten ilk iki ağ kolik ağrısı çektik gündüz ne kadar sakinde akşam 9dan sonra mızlanıyo bazen zor uyuyo ya gazını zor çıkarıyo kakasıda zorlanıyo bi kere 3 gün yapmadı fitil verdim. Doktoruma danışarak tabiki sağlık ocağının yazdığı.bide anne sütü alıyo akşam 2.3 saatte bi duruma göre 50 cc mama veriyorum sütüm azalıyo çünkü neden böyle acaba hâlen kolikmi sevgiler.

 • Merhaba 30 aralik 2018 dogumlu oglum 8 martta kontrolu vardi 7290 kg 65 cm boy u var saglik ocagi hemsiresi yetersiz oldugunu soyledi ve sadece anne sutu aliyor bebegim arada bazen su veriyorum ama yetemiyorum diye cok uzuluyorum her seyi normal uyumasi falan ama yetersiz dediler ne yapmaliyim bu konuda. Bir de asiri derecede agzi akiyor pamukcuk da var geciremedik bir turlu..

 • Merhabalar

  Benim oğlum 4 aylik olcak kg 7kg civarlarinda boyu 63 cm falan filan ama önemli olan sağliği ateşi olmasin boyu posu güzelliği boş mutlu olmasi önemli akilli hayirli bir evlat olmasi temennim .. Sabah 9.30 gibi uyaniyor aksamalri 9.30 gibi yatirmaya calisiyorum bazen 12yr kadar uzuyor bazen 5 dk uyuyor ilginç . ama uyumuyor gibi kendimi kasmamaya çalisiyorum uyursa uyur uyumazsa etrafi izler gunduzleri zeka kartlari ile şekiller ve nesnelerin adini söylüyorum camdan baktirip agazlari kuşlari anlatiyorum .. ingilizce şarkilar acip dilim döndukce söylüyorum 2 3 dk tv dalinca hemen çekmiyorum ilgisini çektiği için anlatiyorum ona çünkü neyden sakınırsaniź ona müptela olur evin perdeleri diklatini cekiyor diye perdeyi elletip ağzina dokunduruyorum çunkü elindeki nesneleri ağzina götürmeyi çok seviyor bende amannnnn ! götürme cek vs yapmiyorum kendom bile götürüyorum çok dezenfekte ile büýütmemeye gayret ediyorum hayvana bahcesi pazar toplum olan yerlere götürmeye çalişiyorum çünku bağişiklik sistemi bu şekilde güçlenir. Yüzüstü uyuyor buda ona kaslarini kullanmasini ve eliyle havaya kalkmasini yerçekimiñe karşi direnmeyi ögretti kafanizi şişirdim heralde benden bu kadar instagram adresim **umranbekir13** belki birilerine yardimci olmuşumdur esenle kalin sağlikla büyüsün yavrucaklar

 • Oğlum 3,5 aylık. 7.5 kilo 62 cm. Sadece gece uyurken 60lık mama veriyoruz. Gündüz sadece emziriyorum. Başını emekler pozisyonda dik tutabiliyor. Oyuncakları kavrayabiliyor, pusetine taktığım balon kuşu kavramayı çok seviyor. Dakikalarca çıngırak sallayabiliyor. Seslere tepki veriyor. “Kııııkkk, uvvvv “ gibi seslerle karşılıklı konuşuyoruz. Gündüz uyumayı sevmiyor. Bebek arabasıyla her gün mutlaka 2-3 saat dışarıda vakit geçiyoruz. Kaka düzenimiz çok fazla yok bazen her gün bazen 3-4 gün yapmıyor, doktorumuz 7 güne kadar normal olduğunu söyledi ve hiç müdahale etmedik. Ana kucağında koyduğumuzda poposunu öne atmaya başladı. Göbeğini kaldırıyor, kucağa alındığında kafasını mekik çeker gibi hep öne atıyor. Saatlerce omuzda gezmeyi çok seviyor ben de onu evin içinde sürekli konuşarak gezdiriyorum . Allah evlatlarımızı bize bağışlasın

 • Merhaba. Yeğenim 4.5 aylık. Boynunu ayına göre tutması gerekirken tutmakta zorlanıyor. Yüzüstü yatmayı sevmiyor. yüzüstü biz tutuyoruz en fazla 2 dk rahat duruyor. Omuz kucağına bayılıyor.yani başı birinin omzundayken degmeyin keyfine. 1 kere yüz üstü yatarken peluş oyuncağını almak için uzanma eğilimi oldu onda da yan döndü ve bir daha yapmadı. Boynu tutma ve oturması dışında ayına göre gosterdigi tepkileri ayni.Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhabalar Ayşe Hanım,

   Lütfen bu tür düşüncelere kapılmayın. Bebeğinizin ayına göre gelişimi ideal aralıklarda, endişelenecek durum söz konusu değil. Bebeğiniz için ilk 6 ay en ideal besin anne sütüdür. Siz bebeğinizi bol bol emzirmeye devam edin ve bu tür olumsuz düşüncelere kapılmayın. Eğer yeterli ve dengeli besleniyorsanız yüksek ihtimalle sütünüz bebeğiniz için yeterlidir. Her annenin sütü özeldir ve bebeği için özel üretilmiştir.
   Bebeğinizin gelişimini takip eden doktorda gelişiminin normal olduğunu söylüyorsa endişelenmenize gerek yok.

 • Merhaba kızım 4 ay 8 günlük yaklaşık 10 gündür sürekli ağlıyor hiç susmuyor gündüzleri göğsümü almıyor sadece geceleri uyurken alıyor bazen kucağıma aldığımda susuyor bazende hiç susmuyor sürekli aç mı diye düşünüyorum biberonla mama vermeye çalıştım almadı kaşıklada çok zor alıyor napabilirim bu konuda birde bacağında hemanjom var hızla büyüyor ilaç tedavisi görüyor doktor ilacın dozunu yükseltmek için kilo alması gerekiyor dedi

 • Merhabalar, 4 aylık dünyalar tatlısı bir kızım var ve ilk çocuğumuz. Boy kilo periyoduna baktım ama kızımin boyu ideal (64) yalnız kilosu biraz fazla. 7.500 gr. Yani ortalama diğer bebeklerden 900 gr daha kilolu. Anne sütü yetmiyor mamayla takviye yapıyoruz. Doktor bize mamayi kesin biraz kilolu dedi ama benim kızım sadece anne sütüyle doymaz biliyorum. Mamayi azalttım epey. Küçük biberonla veriyorum artık. Bu konu hakkında fikirlerinizi yazarsınız çok sevinirim. Bu arada kızım sezeryan doğum ile dünyaya gözlerini açtı ve 4 kilo 50 gram olarak doğdu. Boyu da 51 idi. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler 😇

 • Benim bebeğim de aylık çok hareketli çok güler yüzlü onunlu sürekli konuşuyorum ve çok mutlu oluyor topuk masajı da çok hoşuna gidiyor ama doğduğundan bu yana tek sorunumuz kabız olması defalarca doktora goturmeme ilaç dahi kullanmama rağmen hic fayda görmedik napacami bilmiyorum 5 gün dışkısını yapmadığı zaman oluyor ve kızımı çok rahatsız ve huzursuz ediyor uyku bile uyuyamiyor öyle olunca bana yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim

 • Merhaba,
  Benim bebeğim de 4 aylık. Anne sutu emiyor. Hiç mama kullanmadık, 2 gün hastalanmam dışında. Beni emerken gözlerime baktığında ona gulumsuyorum hiç birşey demesem dahi gülüşüme karşılık verip o da gülüyor. O an o kadar güzel ki. Kahkaha atmaya başladı artık. Oyun halisinda uzun süre oynuyor. Yüz üstü yatirinca fazla dayanamayip ağlıyor. Çünkü biraz tontiş benim kızım 🙂
  Ona her seslenmemde dönüp bakıyor. Ablası 3 yaşında, yanına geldiğinde ağzı kulaklarına varıyor.
  Bu aralar yeni başladı aglayip duruyor. Kucagimiza alıp ayakta durunca susuyor. Oturunca bile istemiyor ağlıyor yine. Sürekli agzinin suyu akıyor, eline ne geçse ağzına sokup ısirmaya çalışıyor. Sanırım Dişlerinden bu huysuzlugu.

 • Merhabalar. Bebeğim 4 ay 17 günlük. Geçen ay anne sütüyle birlikte mamaya başladık. Şu an Kilosu 6.700gr iken baş çevresi 39.5 iki ayrı doktora götürdük normal gelişim düzeyinin çok altında dediler. Çocuk nöroloji ye yönlendirdiler. Gun aldık 2 hafta sonrasına ama çok korkuyoruz bi sıkıntı çıkar diye

  • Merhaba neye dayanarak doktor gelişimin altında dedi acaba sağlık ocağındaki hemşire 6 . Ayına kadar 40 olması lazım o zaman sorun olur demişti benim kızımızda baş çevresi küçük çünkü

 • Merhabalar benim oglusum 3.5 aylık parmağını emiyor. Bazen acıkınca emiyor bazen de uyumak istediği zaman emiyor . Dikkatini dağıtmaya çalışıyorum ama bi sure sonra yine ayni yapıyor emmeye başlıyor parmağını . Mecburiyetten emzik almak zorunda kaldım hic istemesem de parmak yerine emsin diye . Ama ne yapıp edip emziği çıkarıp parmağı yine ağzına alıyor ve çok seviyor parmağını emmeyi . Ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz .

 • Bebeğim su an 4 aylik prematüre olarak doğdu fakat hızlı ve güzel gelişti ama bu son 1 aydır gündüzeri beni nerdeyse hiç emmemeye başladı sakinlestirip vermeye calissamda emmiyo sadece uykudan uyandığı aralıkta emiyo emmeyi bırakmasından korkuyorum doymuyor mu diye mama da aldım onuda içmiyor sanırım biberona alismadigi için ve zayıflıyor sanki napcam bilmiyorum tekrar yarın bi aile hekimine gidip kilo takibine baktircam insalh normaldir

  • Merhabalar benim oğlum bugün 4 aylık oldu asimiz vardı kilomuza bakıldı 6 kilo boyumuz 67 santim 3,400 Gr doğdu daha sonra 3,200 e düştü normalmiş sadece anne sütüyle besleniyor hergun 2 yada 3 defa kakasını yapıyor cisimizde iyi ama salyamiz çok akıyor uykularimiz gündüzleri bazen 2 saat daha sonraları yarım saat uyuyor geceleri uyuyor sabaha kadar geceleri emmek için kalkiyo tekrar uyuyor sizce nasiliz özellikle kilomuz nasıl sizce

 • Bebeğim 2. 800 gr 48 cmdoğdu. Şu an dört aylık oldu ama kilosu 5.150 62 cm bu ay 250 gr almış ama kızım sadece anne sütü alıyor.Gecen ay da 400 gr almıştı. Bebeğim neden kilo almıyor keyfi yerinde ama çok hareketli. Lütfen cevap yazar mısınız çok endiseleniyorum

 • ahh anneler ne de güzel anlatmışsınız, şöyle yıkıyorum, böyle konuşuyorum falan gibi :)) ben de kızımla öyle ilgilenmiştim, banyosunu mesela hiç atlamazdım, hava soğuk olsa da dışarı çıkar yürürdük vs vs…. ama şimdi kızım 27 aylık ve bir de oğlum oldu 4 aylık şimdilerde ve ben işe başladım. bu anlattıklarımı asla uygulayamıyorum çünkü hala zamanımın çoğunu kızıma harcıyorum. oğlumla genelde kızım geceleri uyuduktan sonra ilgileniyorum o da yarım saat falan çünkü ben de uyumak istiyorum hemen. banyolarını hiç sormayın, haftada bir max 2 kere ancak :((….velhasıl, iki çocuklu olup da bunları yapabilen varsa söylesin sırrını ben de yapayım. bu arada dip not: bir de kayınvalidemle bir aradayız, o bakıyor çocuklara :)))

 • Merhabalar 3 ay 14 günlük..2 gunde bır banyo yapıyoruz .oturmaya cok eğimli sırtını dinlendirmek için ara ara masaj ve ters yatırıyorum. Bu aralar gündüz uykusuna dalamıyor.. esyaları oyuncakları tutuyor…2. Ayından itibaren meme reddi yasoyorum bir ay boyunca biberon vermeden kaşıkla sagarak, gece ve gündüz uyku aralarında emzirdim ancak son 15 gündür göğsümü gördüğü an ağlıyor ne gece ne gunduz uyku arasında veremıyorum biberon verdim şiödi tekrar kasıga döndüm emzik alıyor onu bırakmalı mıyım ?

 • Merhabalar oğlum 4 aylık, erken dogmasına gore cok guzel bir gelisim sergiledi su an ayinin ortalamasinin uzerinde. Yalniz asiri derecede salya artisi oldu ve saniyorum ki disleri cok kasiniyor. Salya artisi ile birlikte sari olan kakasi yesil ve mukuslu olmaya basladi.bu durumdan endiselenmeli miyim ?

 • Merhabalar…kızım şuan 4ay 10gunluk…68cm boyu ve 6400gr kilosu var..yüksek sesle gülüyor,hatta kahkahalar atıyor kardesi onunla oynadığında,oturmaya meraklı biz onu geri itmesek kendini hep dik tutmaya çalışıyor…daha erken olduğunu düşündüğüm için oturmasına izin vermiyorum…dik tuttugumuzda ayaklarını sağlam basıp dik tutuyor kendini ,tabi bazen de yorulup gevsetiyor kendini…uyku sorunumuz yok..gündüzleri de gece de sadece yatağına bırakıyorum ve oyuncaginin müziğini aciyorum onların hareketini takip edererek kendi kendine uykuya daliyor.dışarı cikardigimda hatta hava alması için 3.5 saat uykusu delinmeden uyuyor…sabahları onun sesine,tatlı tatlı kendisiyle konuşmalarına uyaniyorum…beni gördüğünde şirinlik yapıyor kucağıma almam için…nesneleri artık eliyle kavraya biliyor ve tuttuğu eşyayı ağzına götürüyor…damaginin artık kaşınmaya başladığını zannediyorum…kasiyiciyla kasidigimda rahatlıyor…ağzından sürekli su akıyor…banyo yapmayı seviyor.. hiç ağlamak huzursuzlanmak yok.. beni telaslandirmiyor onu yıkarken…uyanik olduğu vakitlerde onunla oyunlar oynayıp onun etrafı daha iyi tanımasına yardımcı olmaya çalışıyoruz hemde egzersiz yaptırıp fiziki çaba sarf etmesini sağlıyoruz ki boylece uykusu geldiğinde hem rahat hem de uzun süreli uykuya dalsin…benim tek endişem beslenmesi konusunda…ne yazikki bu hafta artık memeyi redd etti…ne yaptıysam emziremedim sanki ilk defa goruyormus gibi sürekli itti kendini ağladı ağzını bile sürmedi…önceden de mama veriyordum ek olarak…çünkü büyük kızımın okulu kursu falan derken beslenme saatlerim gecikiyordu bazen yani öyle göğüslerim dolu dolu sütüm yoktu fakat buna rağmen azda olsa anne sutu emiyordu…doymasi için ardından mama veriyordum…bu ay tamamen redd etti çok üzüldüm…

 • Mrblar. Bebeğim 4 aylık ve erkek 3 martta aşısı vardı kilo 6100 boy 62 idi virüs ten dolayı nisan ayında olan kilo boy takibine gitmedim ve 5 mayısta aşısı vardı bugun kilo sadece 700 artış olmuş 6800 boy 68 dedi ve normalmiş ama kızm her ay 1 kilo alıyordu sizce normalmi kilo neden az almış 2 ayda 700 gr😟😟

 • Merhaba. Oğlum 3,5 aylık uykularımız ve beslenmemiz düzenli genelde gündüzleri 1 saati geçer geçmez kendi uyanıyor ve emiyor. Gece de düzenli. Fakat çok fazla ellerini emiyor bunun sebebi ne olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • bebegim 4 aylık olmasına 8 gün var 61cm ve 6100 kilo normal.. sadece anne sütü alıyor. 2600 dogdu ve her ay düzenli olarak neredeyse 1 kilo aldı. su an kısmı meme reddi yasıyoruz.. gece uyurken gunduz uykudan uyanıp emerken sıkıntı olmuyor ama uykuya dalarken emerse emmiyor aglıyor hoplata zıplata zor emziriyorum. gündüz uykuları 50 dk gecmiyor 3 kere uyuyor akşamları da 8 de uyumus oluyor. günlük 12 ile 14 saat uyuyor.sabah 8 de uyanıyor.oğlum yukarda ki yazıya uymuyor 15 saat ilk dogdugu zamanlar uyuyordu. bebek programı ile herşeyini kaydediyorum uyku emme çiş banyo. günde 9-10 kere emiyor. 4 dk gecmiyor emme süresi.. dogdugu zamanlarda bi gögüsü 25 dk asagı emmiyordu zamanla azaldı emme suresi ve bende stres yaptım emmiyor beni sütüm azaldı diye ama kilo aldıgını görünce rahatladım. oglum cok gazlı bi bebek ilk 3 ay ne kendi uyudu ne de bizi uyuttu allaha şükür şimdi azaldı birazcık. doktor damla verdi biogai ama kullanmadım çünkü bebeğin içi dısına cıktı resmen öyle bi kaka yaptı ki anlatamam. 10 günde bi kaka yapıyor düzenli zeytinyag veriyorum günde 5 damla.. bize verilen damlalarda da zeytinyag var..bagırsak tembelliği olabilir dedi doktorumuz ama samsunda her yer corona iken ewden dısarı cıkmak istemiyorum. dogal yollarla halletmeye çalışıyorum. emzirdikten sonra spor yaptırıyorum şarkılar söylüyorum zeka kartkarı anlatıyorum miki mousenu konusturuyorum. zilli çoraplar dikkatini çekmedi.ama artık yeni seyler dikkatini çekiyor özellikle buzdolabımda ki magnetlere bakmayı seviyor. ama henüz uyku eğitimi veremedim çünkü hep memede uyuyor. hayalim beşiğine koyup kendi kendine uyuması.. 4.ay uyku düzeni olusturmak için ideal aymış ama ben beceremedin 🙁 bu aydan sonra da ek gıda baslayacagız blw mi yoksa klasık beslenmemi yapıcam karar veremedim çünkü çalışmaya başlamam gerek..

  • Bebeğinizin ayına göre kilosu normal aralığın biraz altında görünüyor. Bu konuda doktorunuza danışabilir, onun uygun gördüğü şekilde bir planlama yapabilirsiniz.

   Bebeğinizin emmek istememesi konusunda emzirme pozisyonunuzu değiştirmeniz işe yarayabilir. Bebeğinizi ılık duş altında emzirdiğinizde de bebekler anne karnındaki hafızasına geri dönüp memeyi reddetmesine sebep olan yargılardan uzaklaşabiliyor. Bebeğinizin emmediği durumlarda ise sütünüzün devamlılığı için mutlaka sağım yapın.

   Sevgiler.

 • Merhaba bebeğim 4 Aylık. Bugünkü aşımızda ebemiz zayıf kalmış dedi. Mama takviyesi ya da ek gıdaya geçeneibilirsiniz dedi. Şu an 6300 Doğum kilosu 3500dü ekgıda için erken gibi geldi bana. Mamayı da vermek istemiyorum mecbur kalmadıkça. Siz ne önerirsiniz

 • Merhaba,
  3.5 aylık kızım var kilosu 6700 gr boyu 61.5 cm kızım devamlı parmaklarını emiyor aç kalıyor ve sütüm yetmiyor diye endişeleniyorum ve günde 2 defa 120 ml mama takviyesi veriyorum mama vermek istemiyorum sizce mamaya devam etmelimiyim.kakasını 2 günde bir yapıyor. Normal mi?

 • İyi günler benim kızım 4 aylık enson geçen ay götürmüştüm asıya 6 kg geldi 68 de boyu emmesi iyi ama öncekine göre sütüm az bunda mama veriyorum ama zayıf diye canım sıkılıyor artık yogurt yedirmeye basladım ve cici bebe, muz, su ile püre yapıyorum gayetde iyi yiyor kasık gelmeden agzını acıyor yemek yerken kaşıgımı takip ediyor sizce vermelimiyim bunları kg nasıl cevap yazarmısınız.

  • Merhabalar,

   Bebeğinizin kilosu ortalamanın biraz altında olsa da sağlıklı aralıklar arasında yer alıyor. Ek besinlere başlama kararını doktor mu verdi yoksa siz sütünüzün yetmediğini düşünüp ek gıdalarla desteklemek mi istediniz? Ek gıda konusunu mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. Eğer doktorunuz ek gıdaya başlattıysa bu süreçte biraz daha doğal besinlerle ilerlemenizi öneriyoruz. Bebeğinizi yoğurtla tanıştırmışsınız. Sonrasında bebek bisküvisi, muz gibi tatlı besinler yerine sebze püreleriyle devam etmenizi öneriyoruz.

   Aynı zamanda bu dönemde stres yapmamanız ve olumlu düşünmeniz de sütünüzü mutlaka etkileyecektir. Sütünüzün gücüne inanın! 💕

   Bizim bu dönemde en değer verdiğimiz sıvımız suyumuz bu sebeple bol bol su tüketmelisiniz Ayrıca süt artırmak için bazı besinlerden de destek alabilirsiniz. Yulaf , koyu yeşil sebzeler, bulgur, gibi besinlerden destek almalısınız.

   Gün boyunca tüketebilirsiniz.

   Sevgiler.

 • Merhaba bebegim 4.ayina girdi.Kolik bebegim. Ilk zamanlar meme reddi yasadik ve sutum yetmedigi icin Dr mama onerdi.Hem emzir hem mama ver dedi. Simdi sutum var cok sukur ama mamaya alistigi icin birakmak istemiyor. Ve emerken surekli gazi varmis gibi kasiliyor, gogsumu sıkıstırıyor.Emmekte zorluk yasiyor o an birakip mama veriyorum mecburen ama mama yerken hic bir sey olmuyor neden olabilir acaba

  • Merhaba Yasemin Hanım,

   Annenin tükettiği her besin sütünü etkilediğinden, bu sürece gaz içeriği yüksek besinlerden uzak durmanız çok önemli. Karnabahar, brokoli, lahana gibi kök sebzeler, kurubaklagiller, kabak, bulgur pilavı, gaz yapan besinlerdendir. Bu besinlerin gaz yapma durumu kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için deneme- yanılma şeklinde ilerleyebilirsiniz. Kimyondan destek alabilir, yemeklerinize kimyon ilave edebilir ya da kimyon çayı tüketebilirsiniz. 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kimyon ilave edip kimyon çayını hazırlayabilirsiniz.

   Bebeğinizi emzirmeden önce karnına, sırtına rahatlatıcı masajlar yapmak da işe yarayabilir ama kolik durumu genelde atak şeklinde geliştiğinden bazı dönemlerde baş etmek daha da zorlaşabilir. Böyle anlarda emzirme pozisyonunuzu değiştirebilir ya da ılık duş altında emzirebilirsiniz.

   Sevgiler.

 • MERHABA BENİM KIZIM DA 17 SİNDE 4 AYLIK OLACAK. PARMAKLARINI ÇOK EMİYOR BU GEÇİCİMİDİR YOKSA Bİ ÖNLEM ALMALIMIYIM ACABA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. ÖNLEM ALSAM NE YAPABİLİRİM

 • Bebeğim 4 aylık erkek bebek. Sütüm yetiyor kilosu normal fakat geçen aya göre kilo alımı az dedi hemsiremiz. Zaten gün içinde en fazla on dk emiyor ve uzun aralıklarla. Sık sık veriyorum ama reddediyor çoğu zaman. Ne yapabilirim

 • Merhabalar bebeğim 4aylık bu ay sadece 200 gr almıs ve doktorumuz mama takviyesine baslayalım dedı. Gecen ay meme reddi yasadık bu nedenlede sütümde azalma oldu. Ben kılo almayısını buna bağlıyorum. Sütümü artırarak mama vermeden devam etmek istiyorum. Yardımcı olurmusunuz. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Şimdiden tesekkur ederim.

  • Merhaba Elif Hanım,

   Meme reddiyle büyüme ataklarında çok sık karşılaşıyoruz. Fakat endişelenecek bir şey olmadığını ve bu durumun geçici olduğunu belirtmek isterim. İlk olarak emzirme pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz. Meme reddi için en sık önerdiğimiz diğer bir uygulama ise ılık duş tekniğidir. Bu uygulamada siz de bebeğiniz de çıplak olacak şekilde ılık duşun altında emziriyorsunuz. Ilık duşun altında bebekler anne karnındaki hafızalarına geri dönüp memeyi reddettiği yargılardan uzaklaşabiliyor.

   Emzirme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşadığınızda, Emzirme Destek Elçilerimizden danışmanlık almak için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli. 🙂
   https://www.bebek.com/emzirme-destek-projesi/

  • Merhaba Kübra Hanım,

   4 aylık kız bir bebeğin ideal kilo aralığı 4500 gr – 8000 gr arasıdır. Bebeğinizin kilosu alt sınıra yakın olsa da sağlıklı aralıklar arasında yer alıyor. Fakat gelişiminin ideal şartlarda ilerleyebilmesi için doktoru tarafından takip edilmesi önemli. İlk 6 ay için haftada 125 gr, ayda ise 500 gr ağırlık kazanımı sağlıklıdır. Ağırlık kazanımını haftalık olarak takip ederseniz daha hassas ve sağlıklı bir değerlendirme yapmış olursunuz.

   Emzirme konusunda sizlerin her zaman yanınızdayız. Emzirme konusunda, Emzirme Destek Elçilerimizden danışmanlık almak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli. 🙂

   https://www.bebek.com/emzirme-destek-projesi/

   Sevgiler.

 • Merhabalar benim 4 aylık kızım var kulakları biraz kepçe gibi büyüdükçe düzelir diyorlar ama düzelmiyor gibi bandana falan da takmadım bundan sonra taksam düzelir mi yada doktora mı goturmeliyim 🙏

 • Merhaba oğlum 4 aylık oldu normaldr akşam 10 gibi uyurdu 4te yafa 3 buçukta falan uyanırdı şimdi gece uykusu sürekli hareket halinde olduğu için bölünüyor gündüzde baze güzel uyuyor bazende desteksiz uyuyamıyor ne yapıcağımışaşırmış durumdayım huzursuzluğu var sürekli

 • 4aylık bebeğim var.kan damlasına başladık ve damlaya başladığımız günden beri kakası koyu yeşil siyahımsı ve çok kötü kokuyor iplik şeklinde kahverengimsi kanlı gibi şeyler var neden damla yüzünden olabilir mi

 • İyi günler benim bebeğim yeni 4. Ayına girdi. Erkek bebek ve çok ağlaması var, uyku düzeni yok. Nedeni nedir öğrenebilirmiyim? Bu durum annesi ve babası olarak bizleri çok üzüyor. En çok akşamları ağlaması tutuyor. Gündüz pek ağlaması yok. Nedeni nedir?

  • Emzirme döneminde rol oynayan en önemli hormonlardan biri de prolaktindir. Prolaktin hormonu süt üreten hormondur ve siz bebeğinizi emzirdikçe uyarılır. Hem prolaktini uyarmak hem de emzirmeye devam etmek için Emzirme Destek Sistemini öneriyoruz. Bu sistem şöyle işliyor:
   Hazır satılan bir beslenme sondasını, ucunu deldiğiniz bir biberon ya da anne sütü saklama poşetine sokuyorsunuz. Biberonun ya da poşetin içine sağdığınız anne sütünü dolduruyorsunuz. Daha sonra sondanın diğer ucunu göğsünüzün ucuna yapıştırıp bebeğinizi emziriyorsunuz. Bu sonda 5 numaralı nazogastrik sonda şeklinde de geçiyor. Emzirme Destek Sistemi adı verilen bu sistem sayesinde bebeğiniz hem memeyi emerek prolaktin ve oksitosin hormonunuzu uyarıyor hem de emerken süt almış oluyor.

   Emzirme konusunda sizlerin her zaman yanınızdayız. Emzirme konusunda, Emzirme Destek Elçilerimizden danışmanlık almak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli. 🙂

   https://www.bebek.com/emzirme-destek-projesi/

   Sevgiler.

 • Merhaba. Benim 4 aylık bir kızım var. 1 ay önce 5800 kg ve 62 cmdi. Aşırı gaz problemi olan ve ağız dolusu kusan, ağlayan, pek uyumayan bir bebekti. 4. Ay itibariyle kusma son buldu. Ağız sulanması başladı ve sütü boğazına geliyor. Ara ara gaz sancısı devam etmektedir. 12 haftalik atak döneminde meme reddi yaşadık ama iki haftadan sonra sabırla emzirmenin karşılığını da aldık. Gülücükler saçıyor. Bol bol konuşup kitap okuyoruz. Ağız suyu bazen boğazına kaçıyor reflü olabilir mi acaba. Muayene ile anlaşılır mi. Teşekkürler

 • Merhabalar bebeğim 4 aylık anne sütü içince çok boğazında kaliyor ve burnu cok doluyor aksam uyumadan önce temizliyorum sabah kabuk olup öyle uyanıyor nefes zor alıyor sürekli temiz tutmaya çalışıyoruz tıkanıca aciyirum onundisinda sürekli temizlemek içi ugrasmiyoruz ve bebeğim korona oldu atlattik öksürük var geçmiyor bir türlü lütfen yardım edin şu öksürük geçsin artık

 • Merhabalar ☺️ BENİM KIZIM DA 3 BUÇUK AYLIK 6900 gram 1 AYA YAKINDIIR BOYUN EGRİLİGİ SORUNU YAŞIYORUZ DOKTORA GÖTÜRDÜĞÜMDE CİDDİ Bİ DURUM DEGİL DAHA KÜÇÜK DEDİ AMA TAKİBİNDEYİM HİÇ İÇİM RAHAT DEGİL EGDİGİ TARAFI YASTIK İLE DESTEKLEDM TERSİ TARAFIBA YATIRDIM BİR SÜRE DÜZELİR GİBİ OLUP DİĞER TARAFA EGRİLİK OLDU BU SEFER TEKRAR AYNI ŞEYLERİ UUGULADIM TEKRAR DİĞER TARAFA EGİYOR NE YAPACAĞIMI ŞAŞARDM İNANIN BOYUN EGZERSİZİ YAPMAYA KORKUYORM YANLIŞ BİŞEY YAPARIM DİYE 🤦‍♀️ Yüz ÜSTÜ YATIRDIĞIMDA DÜZ YAPIYOR Bİ DAKİKA GEÇMEDEN HAFİF EGMEEYE BAŞLIYOR TERAR NE YAPABİLİRM BU DURUMDA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ SON OLARK ÇOK HARAKETLİ UZANDIĞINDA ELİ AYAĞI DURMAZ OYNARKEN AMA HAFİF AYAK ÜSTÜ BASTIRIDGIM AN KIRIYOR DİZLERİNİ NORMAL Mİ BU

 • Bebegim 4 aylik guzduzleri ortalama 4 kere 40ar dk en fazla 1 saat uyuyor geceleri ise tek basina yatmamaya baslafi surekli birlikte uyumak istiyor birde gece uykuya gecene kadar bi huysuzluk yapiyo cok uykusu olmasina ragmeb uykuya gecemiyo ve meme reddi yasiyoruz gun biyu oyunlar oynuyoruz konusuyoruz keyifli oluyo bi anda sıkılıp aglamaya basliyor

 • Merhabalar
  4 aylik erkek bebegim var gündüzleri çok huzursuz geceleri emiyor sabah 8 buçuk dokuzdan sonra sütümün yetersiz olduğunun farkındayım sağdım 20 cc bile cikmadi tek gogusten yaklaşık bir haftadır sürekli ağlıyor bazen mamayı bile almıyor mama vermek taraftarı değilim ne yapmam gerekiyor istekli emmiyor emdiği zamanlar bile 5 dakikayı geçmiyor gece olduğu zaman uyuyana kadar emmek istiyor lütfen cevap verir misiniz

 • Merhaba 3.5 aylık kizim var 6 kilo 62 cm mama ile besleniyor. Ortalama günde 6 kere120 cc mama yiyor. Akşam 9 da mamasını yiyip gece uykusuna geçiyor ve sabah 4-5 civarlarında uyanıp mama istiyor. O kadar saat yememesi normalmi uyandırıp yedirmelimiyim yoksa kendi haline mi bırakmalıyım bilemiyorum. Ne sıklıkla kaç cc beklemeyelim?

 • Bu makale öyle iyi geldi ki bana. Bebeğim Nisan 11 de 4 aya girecek.Henuz anlasabildik diyebilirim. Tabiiki bu süreçte illa ki içgüdüsel olarak bazı basamakları atliyorsunuz ama hala kendimi ara sıra yetersiz hissedebiliyorum. Şu sıralar tek istediğim uzunbir gündüz uykusu. Sanırım bebeğim sevmiyor,o sevmedikçe de benim ev isim aksıyor. Fakat olsun,onun canı sağolsun🤭❤️

 • Merhaba abla benim 3 ayik bir oglum var kilo almiyo mama ve emziriyom surekli şuan kilosu 4 700 kilo almadi icin ne ypabilirim boyuda 58 bana yardimci olun kilo alamadığı icin cok uzuluyorum

 • Kız bebeğim 36+3te sezeryan ile 2862 kg doğdu sarılık ve hippglisemi yüzünden 15 gün yoğun bakımda kaldı çıktığında kilosu 2650ydi. Şu anda 4 ay 1 haftalık boyu 59 baş çevresi 40. Kilosu 5100 normal mi ? Doktor biraz geriden geliyor ama ek gıda ile toparlar dedi.

 • Ne demek doktorunuz mama önerdiyse bıle vermeyız sütümüz yeterlı degılse napıcaz doktorumua guvenmelıyız bence benım kızım mama ıle beslenıyor anne sütünü malesef cok az alıyor

 • Merhabalar 4 aylık oğlum var geceleri uykusu iyi gündüz 5 saat toplam uykuları sık ama kısa 30 40 dk falan oluyor iki üç saat uyumuyor bu normal mi? Ayrıca anne sütü ile besleniyor en son kontrol de kilosu 6000 Gr ayına göre normal mi ?

 • Malesef sütüm kesildi neler denedim yinede olmadı. Kilo kaybetmeye devam edince doktorumuz mama vermemizi söyledi. Psikolojik olarak bir anne için yıkım oluyormuş. O kadar mutsuzdumki çocuğumla bile ilgilenmeyecek duruma geldim. Sürekli 6 ay sadece anne sütü diyenler yüzünden mahvoldum. Yeterince hassas bir dönem zaten sanki ben bilerek süt üretmiyormuşum gibi hissettiriyor. Lütfen yeni annelere destek olun biraz. Reklamlarda bile ağladığımı biliyorum. Şu an kızım 4 aylık, beni sürekli ağlarken gördü. Şimdi bir de buna üzülüyorum.

  • Merhabalar Sıla Hanım,
   Öncelikle asla yalnız değilsiniz, bunu bilmenizi isterim. Çeşitli sebeplerden dolayı anne sütü alamayan bebekler elbette ki mamayla beslenmeli, amacımız sizleri incitmek asla değil. Mamayla beslenen bebek sağlıksızdır diye bir şey de söz konusu değil. Sizlere konuyla ilgili hemen destek olmak isteriz. Emzirme Destek Elçilerimizden birebir ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. Bulunduğunuz ili seçtikten sonra otomatik olarak Whatsapp’a yönlendiriliyorsunuz. Aşağıdaki linke tıklamanız yeterli 🙂

   https://www.bebek.com/emzirme-destek-projesi/

   ebebek olarak hep yanınızdayız.

   Sevgiler.

 • Merhabalar. Bebeğim 4 aylık ve sadece 250gr almış. Anne sütü veriyorum. Ama iki üç haftadır balgamı ve hafif öksürüğü var. Emmesi azaldı. Önceden uzun uzun emerken artık kısa emiyor ve çokta emmek istemiyor. Üçüncü bebeğim. Diğerleri ilede ilgilenince acaba yetişemiyor muyum? Ek gıdaya başlamalı mıyım sizce

Bir yanıt yazın

Bebek Kıyafetleri İçin Renk Önerileri

Doğum Sonrası Oluşan Çatlaklardan Nasıl Kurtulurum?

Çocuklarda Görülen Göz Problemleri