3 aylik igne sonrasi hamilelik

3 Aylık İğne Sonrası Hamilelik!

Günümüzde kadınlar için çeşitli korunma yöntemleri bulunmaktadır. Doğum kontrol hapları ve spiraller bunlar arasında en sık tercih edilenlerdir. Fakat hap içmeyi unutan, bazı nedenlerle spiral kullanamayan ya da daha kolay uygulanabilir bir korunma yolu arayan kadınlar için farklı alternatifler de bulunur.

Aylık korunma iğneleri bunlardan biridir. Bu iğneler, aylık ve üç aylık olmak üzere iki türden oluşarak enjeksiyon yöntemi ile uygulanırlar. Diğer yöntemlere kıyasla uygulama sonrası gebelikten koruma süreleri çok daha uzundur. Bu nedenle iğneler bırakıldıktan sonra hamile kalma durumu merak konusudur. Özellikle üç aylık iğne sonrası hamilelik hakkında kadınların birçok sorusu olabilir.

Peki üç aylık iğnelerin doğurganlık üzerindeki etkileri nelerdir? İğne bırakıldıktan ne kadar süre sonra hamile kalınabilir?

3 Aylık Korunma İğnesi Nedir?

İçerisinde bir tür saf progesteron hormonu olan “150 mg medroksiprogesteron asetat (MPA)” içeren doğum kontrol iğnesine üç aylık korunma iğnesi veya bilinen adı ile depo provera adı verilir. Halk arasında korunma aşısı olarak da bilinir.

Depo provera, omuz veya kalça bölgesinden kas içerisine enjeksiyon yolu ile üç ayda bir kadınlara uygulanan bir iğne türüdür. Yoğun hormon içeriği sayesinde yumurtlama üzerinde etkili olarak gebelikten korunmayı sağlar.

Aylık Korunma İğneleri Hamilelikten Nasıl Korur?

Aylık iğneler, doğum kontrol haplarına benzer bir mekanizma ile çalışırlar. Doğum kontrol hapı her gün tek tablet şeklinde içilir ve o günlük dozun unutulması durumunda ek bir korunma yöntemine ihtiyaç duyulur. Fakat aylık iğneler üç ayda bir aynı tarihte vurulur.

Tek seferde uygulanan bir iğne olması, unutma ihtimalini ortadan kaldırırken kullanım rahatlığı verir. Bu farklılıkların dışında haplar da iğneler de yumurtlamayı engelleyen hormon takviyeleri içerirler. Doğum kontrol hapı ile bu takviye günlük olarak sağlanırken korunma iğnesi ile vücuda tek seferde enjekte edilerek bir aylık veya üç aylık bir koruma sağlanır.

Depo proveranın kadın üreme sistemi üzerindeki etkileri şu şekildedir;

 • Vücuda gönderilen yüksek dozdaki progesteron hormonu, vücudun progesteron üretimini durdurarak ovulasyonu etkiler.
 • Yumurtalıklarda yumurta hücresi üretimini ve salınımını durdurur.
 • Tüplerin hareket kabiliyetini azaltarak hamilelik oluşma ihtimalini ortadan kaldırır.
 • Rahim ağzı salgısının yapısını değiştirip bozar ve bu salgı, spermlerin yapısını değiştirerek gebelik oluşmasını önler.

3 Aylık İğne Sonrası Hamilelik!

3 Aylık İğne Yapıldıktan Sonra Hamile Kalma Olasılığı Nedir?

Korunma iğnesi kullanmayı düşünen veya halihazırda kullanan kadınların en çok merak ettiği konular hamilelik üzerinedir.

Üç aylık iğneler, dünyada 30 yıldan fazla bir süredir uygulanmaktadır. Bu ürünler en güvenilir aile planlama yöntemlerinin başında gelir. Çünkü başarı oranı %99’dan fazladır. Yani depo provera kullanan her 100 kadından sadece 1’inde hamilelik meydana gelir. %100 başarı sağlayabilen hiçbir doğum kontrol şekli bulunmadığı göz önüne alındığında bu yüzde oldukça güvenilir kabul edilir.

 • Üç aylık iğne ile korunan kadınlarda düzenli uygulanan enjeksiyonlar sayesinde hamilelik oluşma ihtimali %0,3’e kadar düşüş sağlar. Kullanımlarda önemli olan enjeksiyon zamanının takibi ve geç kalmadan iğnenin yapılmasıdır. Her üç ayda bir aynı tarihte iğne olunmalıdır, fakat aynı tarihte uygulama mümkün olmuyorsa yaklaşık bir hafta öncesinden enjeksiyon yapılabilir. Bir haftayı geçen bir gecikme söz konusu ise doktor önerisi ile destekleyici bir doğum kontrol yöntemi gerekir veya hamilelik testi uygulamasının ardından enjeksiyon yapılabilir.
 • Hamile kalma olasılığı üzerinde etkili olan bir diğer nokta da uygulamanın zamanıdır. İğneler, âdet kanamasının ilk 5 günü içerisinde yapılmalıdır. İlk 5 günde yapılan enjeksiyonlar hemen koruma sağlarken, 5. günden sonraki enjeksiyonlarda tam koruma sağlayamama ihtimali düşünülerek yine ek bir yönteme ihtiyaç duyulu

3 Aylık İğneler Bırakıldıktan Ne Kadar Süre Sonra Gebelik Gerçekleşebilir?

Merak edilen sorulardan bir diğeri de depo provera kullanımı bırakıldıktan ne kadar süre sonra gebeliğin mümkün olduğudur.

Depo proveranın yoğun bir progesteron hormon içeriği mevcuttur. Vücuda böyle yüklü bir dozda hormon takviyesi yapıldığında hormonun etkileri de uzun süreli olacaktır. Bu nedenle çeşitli sebeplerden dolayı veya bebek sahibi olmaya karar verildiği durumlarda iğne kullanımı bırakıldıktan sonra hemen hamile kalınmayabilir.

 • İğneler bırakıldıktan sonra yaklaşık olarak 6-12 ay kadar süre ile hormonun etkileri vücutta devam edebilir. Yani depo provera kullanımı durdurulsa bile en son yapılan enjeksiyonun etkisinin tamamen yok olması için belli bir süre geçmesi gerekir. Yaklaşık 1 sene içerisinde tekrar gebe kalınabilir.
 • Âdet düzensizlikleri en sık karşılaşılan yan etkilerin başında gelir. Kullanıcı kadının âdet düzeninin eski hâline dönmesi en geç 18 ayı bulabilmektedir. Eski düzene ulaşıldıktan sonra hamilelik ihtimali de artış gösterir.

Kısacası “Üç aylık iğneden sonra ne zaman hamile kalınır?” diye endişe duyan, iğneleri bıraktıktan hemen sonra gebelik planlayan veya bir yıl içerisinde hamilelik düşünen kadınların hamile kalma olasılıkları, diğer korunma yöntemlerini kullanan kadınlar ile hemen hemen aynıdır.

Depo Provera İğneleri Kısırlık Yapar mı?

Düzenli cinsel birliktelik yaşayan kişilerde herhangi bir sağlık sorunu veya üreme sistemine yönelik bir rahatsızlık bulunmuyorsa yaklaşık bir sene içerisinde hamilelik gerçekleşebilir. Bu süre uzmanların herkes için belirttiği genel bir süredir. Bir yıla kadar gebelik gerçekleşmemesi, ortada başka bir sorun yoksa normal kabul edilir.

Depo provera iğnesi kullanan kadınlar bu bilgiye rağmen iğnelerin kısırlığa yol açıp açmadığı ile ilgili endişe duyabilir. İğnelerin yüksek dozda oluşu ve vücuttan hemen atılmaması gebe kalma süresini uzatsa da üç aylık iğne sonrası hamilelik olasılığı diğer doğum kontrol yöntemlerinden farklı değildir. Ayrıca iğnelerin doğurganlık üzerinde herhangi bir olumsuz etki bırakmadığı da unutulmamalıdır.

NASIL HAMİLE KALINIR? HAMİLE KALMA ÖNERİLERİ konulu makalemiz için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

NASIL HAMİLE KALINIR? HAMİLE KALMA ÖNERİLERİ: https://www.bebek.com/hamile-nasil-kalinir/

Post navigation

 • 32 yaşındayım, sigara kullandığımdan korunmak için depo provera önerildi ve yan etkilerini çok araştırmadan yaz tatilini gebelik olmadan geçirmek istediğimden yaptırdım. İlk Depo Provera iğnesinden 10 gün sonra ara kanama başladı ve 50 gündür lekelenme şeklinde devam ediyor. İğnenin etkisinin bitmesine yaklaşık 1 ay var. Tekrar yaptırmayı asla düşünmüyorum. İğne etkisini yitirdikten sonra lekelenme devam eder mi? Hamile kalmak 18 aya kadar sürebilir yazmışlar, daha kısa sürede hamile kalmak mümkün mü? Ya da takviye bir ilaç kullanmak gerekiyor mu?

   • I.ghnler… Ben Doğumdan sonra 3 aylık iğne kullandım sun kızım 2 yaşında… Daha sonra 3 aylık iğne bulamadığım için hap kullandım..
    3 aylık iğne ve hapta kullanmama rağmen eşim hep korunuyordu… Hap kullanmıyorum bende sinir sıkıntı olunca hapı bırakmak istedim… Ne iğne nede hap kullanıyorum… Eşim korunuyor ama… Hamile kalır mıyım… Lütfen yardımcı olun

 • Ben 3 aylık iğnesi kullanıyorum ve şu 3 gündür mide bulantim var korunma döneminde hamile riskim var mı acaba bana yardım edin 3. Üncü çocuğu istemiyorum 2 inci kızım daha 16 aylık başka bebek istemiyorum bana yardım edin lütfen

 • Bende 3 aylık iğne kullanıyorum çok sıkıntılıyım 3 ay oldu adet görmüyorum 3 kez tes yaptım bişey çıkmadı 14 aylık bebeğim var bidaha çocuk düşünmüyorum bu iğnenin gerçekten etkisi varmı yokmu bilemedim tereddütteyim bilgisi olan lütfen uzun düre kullanan varsa lütfen yazsın….

 • 3 defa 3 aylık iğne yaptırdım 4.kez yaptırmam gerekiyor fakat virüsten dolayı sağlık ocağına gidemiyorum bu yüzden Yasmin hapa geçmek istiyorum bu geçiş sürecinde nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 • Merhaba bende 2 kez 3 aylık iğne yaptırdım daha sonra 1 ay kadar adet oldum bitince aylık iğneye geçtim o bırakma süresince hamilelik olmuş mudur arkadaşlar daha sonra tarlusal kullandım ama aylık iğneyi olunca lekelenme oldu 4 gün kadar bu aydada leke geldi ama çok az hap biteli 5 gün oldu olmadım daha adet

 • Merhaba bende 2 kez 3 aylık iğne yaptırdım daha sonra 1 ay kadar adet oldum bitince aylık iğneye geçtim o bırakma süresince hamilelik olmuş mudur arkadaşlar daha sonra tarlusal kullandım ama aylık iğneyi olunca lekelenme oldu 4 gün kadar bu aydada leke geldi ama çok az hap biteli 5 gün oldu olmadım daha adet

 • Ben bu 3 aylik igneyi evlenmeden hemen once vurdurmustum gebelik hemen olmasin diye sonrasinda evlendikten bikac ay sonra bebek istediğimiz e karar verdik bikac ay denedik sonuç sıfır sonra doktora gittik doktor rahmimin kurudugunu nasil hamile kalabilecegimi söyledi 3 aylik igneyi hic onermediklerini soyledi cok kizdi bu sure icerisinde bende adet olmadigim icin sizler gibi surekli test yapip umutlanmistim. Neyse doktorum 3 aylik gunluk yutulmak uzere hap verdi 3 ayin sonunda haplarin bittiyi ertesi ay hamile kaldim. Haplari kullanırken 3 ay duzenli adetim geldi. Baska bircok yolu varken bu 3 aylik igneyi kesinlikle önermem

 • Arkadaşlar doğum yapalı 10 ay oldu 3 doz depo provera yaptırdım. Bu arada hiç adet görmedim. 2 ay öncesinde burun kanamalarım olmaya başladı. İlk önce önemsemedim ama dahada şiddetlenince dr a gittiğimde öğrendim ki burnumda kılcal damar kitlesi oluşmuş. Doktorum bu ilacin nadirde olsa böyle etkisi olabileceğini ve hemen ilacı bırakmamı söyledi. Acilen burun ameliyatı olup kitleyi aldırmam gerekti. Kadın doğum doktorumda ilacı bırakmamı rahimde incelme olduğunu söyledi. Belkide bendeki etkiler binde bir görülebilir ama ilaçların bize verdiği zararlar çok fazla. Lütfen bu ilacı kullanırken bir kez daha düşünün.

 • Bende 3 aylık iğne vuruldum sadece bir kere vurulmama rağmen 1 buçuk sene oldu korunmiyorum hamile kalmak istiyorum ama olmuyor sürekli bir adet düzensizliği yaşıyorum tabiki bu 3 aylık iğneden kaynaklanıyor aşırı derece hemde adet görüyorum artık bu adetlerim yüzüne korkmaya başladım ve bel ağrım kasık ağrım hiç kesilmiyor bunun yüzüne hamile kalmak içinde 6 7 kutu Yasmin doğum kontrol hapı kullananmam gerek

 • 2018 yilinda toplam 3 doz yaptırdım ve adetim tamamen kesildi iğneyi bıraktım adet düzenliliği ile tedavi görmeye başladım derken denge iyice bozuldu 1ayda 25 gun dolu dolu 3 ay boyunca adet gordum nihayetinde aşırı sekilde kg kaybettim tabiri caizse bir deri bir kemik kaldim su an hala tedavi görüyorum adet düzensizliğinden 3 aylik igne hayatta kendime yaptığım en kötü şeydir yaptirmayin uzak durun vücudun butun dengesini bozuyor

 • Bende 3 aylık iğne vurundum kızlar Mayıs ayında Haziran da adet görmeye başladım ve bitmek bilmedi ekime geldik hala kanamalarım oluyor hele ki son 2 3 ünde aşırı derecede orkid yetiştiremiyorum artk 3 4 Gündür kesildi inş olmaz tekrar resmen adet tarihimi bilmiyorum sürekli kanama bar 5 aydın öyle lekelenme falan da değil doktora gittim ultrasonda baktı kist vs varmı diye oda yok emziridğim için ilaçta yazmıyorlar kesilmesi için. Kanama durunca eşimle ilişkiye girdik korunmadık çok korkuyorum hamile kalırım diye 3 cü çocuğu kaldıramam 2 tanesi zaten küçük biri beni rahatlatsın😔😔

 • Bende 3 aylık iğne yaptırdım Mayıs ayında tek sefer haziranda adet günümde adet oldum ve hala bitmedi kanamalar 4 aydık ped yetiştiremiyorm artk doktora gittim kist vs vardır belki dedi oda yok bir daha tövbe vurulmam 2 3 gündür kanama durdu eşimle korunmadk acaba hamile kalmışmıyımdır çok korkuyorum 😔😔 3 cü çocuğu kaldıramam 2 çocuğum zaten küçük 😔

  • Ben 3.5 yıldır üç aylık ine kullanıyorum bazen adet oldum ama çok digil ine bırak tim ama adet görmedim hamile kalmak istiyom ne zaman na kadar hamile kalınır bide adet gölden hamile kalmak mümkün mü bilginiz var mı

   • Bende 1 defa 3 aylık iğne vuruldum sureklı kanama oldu 3 aydır lekelı lekelı kanama oluyor Dr. Gittim 3 aylık Bi hap verdi onu kullanıyorum tamamen kesmesede baya Bı eksildi simdi ilaclar bitti acaba tekrardan eskı adet duzenime geri donebilirmiyim cok pişman oldum

 • Ben 3.5 yıldır üç aylık ine kullanıyorum bazen adet oldum ama çok digil ine bırak tim ama adet görmedim hamile kalmak istiyom ne zaman na kadar hamile kalınır bide adet gölden hamile kalmak mümkün mü bilginiz var mı

 • 2 seneye yakın depo provera 3 aylık iğne ile korunuyorum tamamen adetten kesildim bu benim için bir sorun değil kanamamakta güzel bana göre. sonuçta bilerek çok araştırarak başladım çokta memnunum.
  Ne akıntı geliyor ne koku nede sancı ağrı halsizlik bulantı vs hiç bir proplem yaşamadım. Gayette hoşnutum bu durumlardan. Bir şey yapmadan önce dr sorulması günlerce araştırılması gerekir.
  Bizler korunmak için çıkıyoruz bu yola. Hangi kaç tedavi olursa olsun kişiden kişiye bünyeden bünyeye değişir bunu unutmayalım ve lütfen bilinçlenelim.

Bir yanıt yazın