Hamilelikte Cinsellik

Nasıl Hamile Kalınır? Hamile Kalma Önerileri

Nasıl hamile kalınır? İşte akıllardaki en büyük soru!

Çiftlerin bebek arzuları eğer her iki taraftan bir sağlık sorunu yoksa doğal yollardan belli tavsiyelere uyarak gerçekleşebilir. Herhangi bir doğum kontrol ilacı kullanılmaksızın en az bir yıllık deneme sonucunda gebe kalınır. Aksi takdirde kısırlık teşhisi konulabilir. Ancak bu kişiler de tedavi yöntemleri ya da tüp bebek teknolojisi ile bebek sahibi olabilirler. Blastokist transferi ile tüp bebek tedavileri ile çiftlerin çok büyük bir kısmı bebek sahibi olabilmektedir. Ancak gebelik sürecini yaşamak için aids gibi tehlikeli hastalıklar yoksa kadınlar hamile kalabilirler.

Hamile Kalabilmek İçin En Uygun Zaman

Bunun için en temel yol, yumurtlama zamanını iyi hesaplayabilmektir. Yumurtlama zamanı hesaplama aracımız için tıklayın.

Hamileliğin başlaması için öncelikle regl düzeni takip edilmelidir. Bunun için regl hesaplayıcısı ya da takip uygulamaları kullanılabilir. Döllenme, en çok yumurtlama zamanında gerçekleşir. Bu nedenle reglden sonra 14. gün oldukça önemlidir. Çiftler 12. ve 15. günler arasında gebe kalınması için dikkat etmelilerdir.
Ancak her kadının regl döngüsü birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır. Genel anlamda ise takvim yardımıyla gebelik hazırlığı döngüsü takip edilmelidir. Vajinal sıvının kontrolüyle ağır, ince ve berrak sıvıyla karşılaşıldığında yumurtlama döneminde olunduğu anlaşılabilir. Bu evrede vajina iç kısmı da daha esnek ve normal hale gelir. Ayrıca karın bölgesinde yumurtaların çatlamasıyla acı hissedebilir, baş ağrısı, hafif şişkinlik hissi ve göğüs uçlarında hassaslık hissedilebilir. Bu belirtilerde gebe kalınabilir bir durum için hazırlıklı olunmalıdır.

Hamile Kalabilmek İçin Çiftlere Düşen Görevler

Yumurtlama zamanının saptanmasının yanı sıra hamileliğin gerçekleşmesi için başka doğal yöntemlere de başvurulabilir. Bunların başında;
  • ilişkiden sonra dinlenmek,
  • duş alımını bir süre geciktirmek
  • cinsel ilişkiye birden fazla kez girilmesi sayılabilir.

Baba adaylarına da bu tabloda önemli görev düşmektedir. Hamile kalınması için spermler ve kalitesi, yapısı ve yeterliliği de önemlidir. Bunlarda bir sorun olması halinde anne adayı doğurgan olsa dahi gebe kalamayabilir. Sperm kalitesinin zarar görmemesi için doktorların vereceği tavsiyeler uygulanmalıdır ancak testislerin aşırı ısınmasını önlemek için boxer giyilmesi tercih edilebilir.

Tüm bu doğal yöntemlerin yanı sıra;
  • çiftlerin stres düzeyi,
  • alkol ve nikotin kullanımı
  • kimyasal maddelere maruz kalması çocuk sahibi olmayı olumsuz etkileyebilir.

Sağlıklı bir hamilelik için bir uzman doktorla çiftlerin iki taraflı olarak bu hesaplamaları yaptırması önemlidir. Doktorlardan gelecek tavsiyeler ve sorularınıza alacağınız cevapları uygulamak çok daha sağlıklı olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki, yeni gelişen tıp yöntemleri sayesinde kısırlık büyük ölçüde azaltılmıştır ve uygun tedavi yöntemleriyle ve tavsiyelerle sağlıklı bir şekilde hamile kalınır. Bundan sonrasında da hamilelikte kontrol altında olunmalıdır.

Hamile kalmanın 10 basit yolu  yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Post navigation

Bir yanıt yazın