Yaz Aylarında Kadınlara Özel Öneriler

Aşırı sıcak hava dalgasıyla birlikte yaz aylarında artan sağlık sorunları da kendini göstermeye başladı. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Doç. Dr. Pınar Yalçın Bahat’ın yaz dönemine yönelik sağlığı koruyucu önerileri şöyle: “Yaz döneminde kadınların en büyük problemlerinden biri olan idrar yolu enfeksiyonu ve akut vajinal enfeksiyonları önlemek için su tüketimini mutlaka artırmalıyız. Su tüketiminin gün içinde minimum 2-2,5 litre olduğundan emin olunmalı, alkol, çay, kahve ve gazlı içecek tüketimi azaltılmalıdır.

SIK VE DAR KIYAFETLER GİYMEYİN

Vajinal bölgenin florasını korumak için öncelikle bağırsak florasına önem vermeli belli aralıklarla özellikle havuz kullanımı olan dönemlerde prebiyotik ve probiyotik desteği alınmalıdır. Gün içinde sentetik iç çamaşırı kullanmamaya dikkat etmeli, pamuklu iç çamaşırını mümkünse günlük olarak değiştirip ütüleyerek kullanmaya özen göstermeliyiz. Günlük pedler gün içinde kurtarıcı olsa da tercihen içeriği temiz olan, kanserojen madde içermeyen pedler kullanılmalıdır. Eğer mümkünse ped kullanmaktan kaçınmalı ve bunun yerine gün içinde iç çamaşırınızı değiştirmeye özen göstermelisiniz.Ayrıca dar kıyafetler giyilmesi bölgenin kanlanmasını ve oksijenlenmesini bozacağı için çok sık giyilmesini önermiyoruz.

HAVUZA GİRMEDEN ÖNCE C VİTAMİNİ ALMAK KLORUN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUR

Temizliğinden emin olduğumuz, ölçümleri yapılmış bir deniz her zaman en güvenli yerdir. Fakat denizden çıktıktan sonra güneş ışığına direkt maruz kalmamalıyız ve mutlaka mayomuzu değiştirmeliyiz. Özellikle havuz kullanımı sonrası çok fazla görülen mantar enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için idrar yollarını temizleyici etkisi olan doğal vişbe suyu benzeri içecekleri tüketmeli ve bol sıvı tüketmeliyiz. Havuza girmeden önce C vitamini takviyesi almak ve C vitamininden zengin beslenmek klorun zararlı etkilerine karşı koruyucu etki gösterir. C vitamini koruyucu etkisini kloru bağlayarak gösterir.

CİLDİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Yaz aylarında cildimizde leke oluşumu riskinin de arttığı unutmamalı ve mümkünse temiz içerikli nemlendirici güneş koruyucuları kullanmalıyız. Makyaj yapmadan önce bu ürünler baz olarak tercih edilmelidir. Cilt sağlığımız için C – E vitamini, Ceramid ve doğal yağ bazlı probiyotik ürünler kullanmalıyız. Yine yazın gelişebilecek ani yanık ve böcek sokmalarında lavanta yağından faydalanabiliriz. Aromaterapik yağlardan başta nioli olmak üzere, güvenli sertifikalı ürünler de bu dönemde tercih edilebilir.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Doç. Dr. Pınar Yalçın Bahat

Bu yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Yaz Aylarında Bebekler Nasıl Giydirilir? – https://www.bebek.com/yaz-aylarinda-bebekler-nasil-giydirilir/

Post navigation

Bir yanıt yazın