Aylara Göre Bebek GelişimiBebek

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Neler Yapar?

 • Dik oturduğunda başını düz tutabilir.
 • Karnının üstünde yatarken kollarından destek alarak göğsünü yerden kaldırabilir.
 • Bir taraftan bir tarafa yuvarlanabilir.
 • Bir üzüm kadar küçük nesnelere dikkat edebilir.
 • Neşe ile çığlıklar atabilir.
 • Bir nesneye doğru uzanabilir.
 • Parmaklarının uçlarına değdirilen bir çıngırağı kapabilir.
 • Bacaklarının üzerine bir miktar ağırlık verebilir.
 • Ellerinden çekilerek oturtulduğunda başını gövdesi ile aynı seviyede tutabilir.
 • İnsan sesine doğru dönebilir.
 • Bebeğiniz belki yardımsız olarak oturmayı da başarabilir.
 • Aguu ve benzeri sesli ve sessiz kombinasyonları çıkartabilir.

5 Aylık Bebek Beslenmesi

5 Aylık Bebek GelişimiBebeğinizin anne sütüne takviye olarak ek gıdaya geçmesine yaklaşık bir ay kaldı. 6. ayından sonra ona birkaç ek gıda denemesi yaparak alerjisi olmayanları verebilirsiniz.

Bebeğinizin 5. ayında onu hala sadece anne sütüyle beslemeniz gerektiğini unutmayın. Eğer sütünüzün azaldığını düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışarak ek gıdalar ile veya mama ile takviye yapmanız gerektiğini unutmayın.

Anne sütünüzün artması için eğer çalışıyorsanız, en azından evde olduğunuz zamanlarda bebeğinizi memeden beslemene özen göstermenizi tavsiye ederiz. Eğer çalışan anneyseniz, bebeğinize süt sağıp bırakmayı unutmayın, siz yokken de sağlıklı beslenmesini sağlayın. 🙂  Çalışan anneler için emzirme rehberi makalemizi inceleyebilirsiniz.

5 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır?

5 aylık erkek bebek ortalama 7500 gr, 2 aylık kız bebek ise ortalama 6900 gr ağırlığındadır.

5 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır?

 • 5 aylık kız bebek boy alt sınırı: 57
 • 5 aylık kız bebek boy üst sınırı: 70
 • 5 aylık erkek bebek boy alt sınırı: 58
 • 5 aylık erkek bebek boy üst sınırı: 71

Bebeğinizin tüm gelişim sürecindeki boy ve kilo durumunu öğrenmek için Boy ve Kilo Cetvelimizi inceleyebilirsiniz.

5 Aylık Bebek Gelişimi İçin Neler Yapmalı?

5  aylık bebek, artık iyice sosyalleşmeye ve çevresinin tam anlamıyla farkında olmaya başlamıştır.
Bebekler ne zaman oturabilir? diyen anne ve babalar için, 5 ay tam da bebeğinizin oturma egzersizleri yapması için uygun zaman. Sağlıklı gelişim için, bebeğin bu ayda oturma egzersizleri yapıyor olmanız gerekmektedir. Bu denemeleri yaparken mutlaka bebeğinize destek yastıklar olması gerektiğini unutmayın.

Bebeklerin kaba motoru özellikleri, yani bir şeylere uzanması, oturması, dönmesi, vücudunu hareket ettirmesi, ilk 6 aylık gelişim için yakından takip edilmesi gereken özelliklerdir. Bunları geliştirmek için bebeğinizi göbek üzerinde yatırarak bir süre vakit geçirmesini sağlamanız gerekmektedir. Bunun için oyun halılarından destek alabilirsiniz. Bebeğinizi güvenli bir şekilde göbeğinin üzerine bırakmalısınız. Bu şekilde bebeğin yerçekimine karşı hareket etmesini sağlayacaksınız. Tüm kas yapısını kullanmayı öğrenecektir.

Bebeğiniz bu ayda kendi başına oturmak için doğrulma hareketleri yapabilir. Hala kas yapısı tam anlamıyla gelişmediği için, oturma pozisyonu aldığında yanına destek yastıkları koymayı unutmayın.

Hiç olmadığı kadar güçlü:

Bebeğinizin duyma duyusu, 5 aylık dönemde daha önce hiç olmadığı kadar güçlenmeye başlamıştır. Bu sayede bebeğiniz hem sizin seslerinizi daha iyi ayırt edecek hem de sesli oyuncaklara ve etrafındaki seslere daha kolay tepki gösterecektir.

5 Aylık Bebek Oyuncakları

Bebeğiniz bu ayda hem kendi sesini keşfedeceğinden hem de nesneleri kavrama yetisi oldukça geliştiğinden uzanabileceği oyuncaklara ilgi duyar. Özellikle oyun halıları 5 aylık bebekler için eğlence kaynağı olabilir. Bunun dışında bebeğinizin dişinin kaşınmaya başladığını düşünürsek, diş kaşıyıcı oyuncaklardan yardım alabilirsiniz.

Oyuncaklar dışında, bebeğinizle oynamanız ve onun dil gelişimine destek olmanız çok önemli. Ses çıkarmaya başladığı bu dönemde, siz de ona karşılık vererek ve göz göze iletişim kurarak gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca 5 aylık bir bebek kendi yansımasına tepki verebilecek aya gelmiş durumdadır. Bir ayna tutarak kendisini görmesini sağlayabilir, böylece eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Diş Çıkarır mı?

Bebeğinizin bu aylarda dişlerinin kaşındığını fark etmeniz mümkün. Bu süreç aslında 4. Ayında da başlamış olabilir. Bebeğinizin diş çıkarma sürecinde olup olmadığından emin olmak için bu belirtilere bakabilirsiniz:

 • Düşük Ateş
 • İshal
 • Sebepsiz Yere Huysuzluk
 • 1 Aya Yakın Süren Ağız Sulanması

5 Aylık Bebek Uykusu 

Artık bebeğinizi gece uyandırmanıza gerek yoktur. Gece yaklaşık 10 saat uyurlar, bunun 7 saatinin kesintisiz olduğunu söyleyebiliriz. Beslenme için gece uyandırmaları sona erdiğinden, bebeğinizin kahvaltı saatini düzenli olarak planlamanız gerekmektedir. Böylece bebeğiniz acıktığında uyanacak duruma gelerek hem derin hem de rahat bir uyku süreci geçirecektir.

5 Aylık bebeğiniz henüz düzenli uykuya geçmediyse doktorunuzdan veya uyku danışmanından yardım almanızı tavsiye ederiz.

5 Aylık Bebeğin Doktor Kontrolü

Birçok doktor bu ay için rutin kontrol önermemiştir ama gelecek aya kadar bekleyemeyecek bir probleminiz olduğunda doktorunuzu arayın.

Dikkat!

Bebeğiniz büyüdükçe evde başına gelebilecek kaza riskleri artmaktadır. Kendi vücudunu yavaş yavaş kaldırabilmeye başlayan ve nesneleri kavramaya başlayan bebeğinizi tehlikelerden korumak için yalnız bırakmamaya özen gösterin.

Alışveriş Önerisi – Satın Alın

5 aylık bebeğiniz için, farklı oyuncaklar dışında, yatak korumalıkları alabilirsiniz. Eğer bebeğiniz koruması olmayan bir yatakta yatıyor ise, bu dönemde kendini kaldırmaya başladığından ufak kazalar yaşanabilir. ebebek’te bulabileceğiniz yatak bariyerleri ürünlerini inceleyip, diğer bebeveynlerin yorumlarını okuyup uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Şimdi Sıra Sizde – Yorum Yazın

5 Aylık bebeğinizi nasıl büyütüyorsunuz? Bu ay içerisinde yaşadığınız sorunlar nelerdi? Nasıl üstesinden geldiniz? Diğer anneler için, yorumlarınızı bekliyoruz.

Beğenip Paylaşmayı Unutmayın!

Diğer annelerin ve anne adaylarının da okuyup bilgilenmesi için 5 aylık bebek gelişimi konulu makalemizi beğenip paylaşmayı unutmayın!

 

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

44 Yorum

 1. Benim de kızım 5 aylık .. uykusu duzenli gitmiyor her gün farklı saatlerde uyuyor ve uyuyana kadar problem yaşıyoruz 🙁

  1. Benim kizimda uyumuor ya durmadan kalkio hasta da deyil hasta olsa anliycam ama yok degil yarim saat bi saat dedimi uyanio derin uykuya dalmio ilk dogdugu zamanlar 5 saat uyurdu ben kaldirirdim iki saatte bi beslerdim acaba neden uyanio napabilirim?

   1. Bizimkisi de düzenli uyumuyor 10 11 12 yatma saati sabah da 9 da uyanıyor en geç gece de 2 veya üç saatte bir emmeye uyanıyor. Makalede 7 saat kesintisiz uyur diyor nerde eeee 😁

 2. Merhaba benim kizim 4.5 aylik dogdugu gunden buyana aciktiginda uyanamiyor surekli ben uyandirip emziriyorum hatta bir defa uyanamadim 5-6 saat hic uyanmadi bu normalmi

  1. Merhaba. Uyandırarak hata yapıyorsunuz. Gündüz iyi beslenen bir bebeğin gece beslenmeye ihtiyacı olmaz 7-8 saat kesintisiz uyur . Uyandırıp alışkanlık haline getirtirseniz bu yetişkinkende çocuğunuzda uyku bozukluğuna sebep olur.

 3. Merhaba benim kızım 4 buçuk aylık..3 buçuk kilo doğdu…şu anda kilosu..6.600kg boyu 60 cm sizce gelişimi normalmı?

 4. Merhaba benim erkek bebegim 5 ay 1 haftalik kilosu 10kg 200 gram…Masallah deyin.Ama boyu dogdugunda 57 cm di 2 aylik 71 cm. 4 aylikken 75 cm di..Boyuna göre iri yapılı ama löp löp şişman degil…Dogduğunda 4820 gramdi..Normal araliklarin üstünde fakat boy kilo orani normal..Problem olur mu

  1. Merhabalar,

   Bebeğinizin kilosu ayına göre olması gereken aralıkların biraz üzerinde. Bebeğiniz sadece anne sütü mü alıyor? Ek gıdaya geçti mi? Şuanki boyu nedir? Bu soruları yanıtlarsanız size daha fazla yardımcı olabilirim 🙂

   Sevgiler.

 5. Benim bebeğimin bes aylık olmasına 6 gün var ama 10gündür elinden tuttuğumda ayağa kalkıyo yere çok sert basıyo hop hop deyince zıplıyo ama hala dönemiyo😁

 6. Benim oğlum 5 ay 5 gunluk
  En uzun 3 saat uyudu genelde 2 saatte bır uyanıyor 2 tane dişi var 2 tanede cıkmak uzere tuptugum zaman zıplıyor ayakta durabılıyor oturabılır ben tuttugum zaman tabi ama kendı kendıne donemıyor karnının ustune yattıgında aglıyor. Adına duydugunda tepki veriyor.

  1. Diş dışında diğerleri benim oğlumla örtüşüyor. Maşallah size bizim daha pıtırcıkları yeni belli oluyor .geceleri😊2-3 saattte emme işini ne yapacağız acaba? 🤔

 7. Merhabalar benim 4buçuk aylık bir kızım var 7750gr gelişimi normal mi sadece anne sütü alıyor. 2aydan beride salyası akıyor neden acaba

 8. Merhaba arkadaşlar, 5 aylık kontrolde kızımın 7100 gr ağırlığı ve 67 cm boyu ölçülmüştü. bu ayki tespitlerim şu şekilde: anakucağının üzerindeyken ayaklarını çok şiddetli sallayarak kendisini sallıyor. aşağı doğru kendini itmeye de başladı. yere sırtüstü bıraktığımda dönmek aklına gelmiyor. ama bir kaç kez, bir ayağını diğer ayağının üstüne alarak dönmesini teşvik ettim, daha sonra dönmeyi akıl etti. karın üzeri bıraktığımda sıkılıp zorlanma sesleri çıkarıyor, hatta ağlamaya başlıyordu. daha sonra karşısına ayna koydum, merakla kendisini incelemeye başladı ve 10 dk zaman geçirdi. çok fazla değişik ses çıkarmıyor, aaaa öö gibi bağırıyor sadece. diliyle baloncuk yapıyor, hatta biberondan sütü çekip püskürtüyor. ona doğru uzandığımda ellerini bana uzatarak yüzümü seviyor. dizimde fış fış kayıkçı oynayabiliyor. koltuğa oturur vaziyette bırakırsam yana devriliyor, yanına yastık koyarsam da kendini öne doğru kaydırarak yatar pozisyona geçiyor. akşamları 19:30 – 20:00 gibi uyuyor, 3 saatte bir uykusunda besliyorum, sabah 7:00 gibi kalkıyor. ama bazı geceler saatte bir kalkıyor.

  1. Merhaba benim kizimda 5 ay 10 gunluk ayni davranislari sergiliyor sizin bebeginizle demekki gayet normal 🙂

 9. Erkek bebeğimiz 5 aylık , 1 hafta oldu 5. ayına gireli. boy 71 cm, kilo 8500 maşallah deyin anne sütü ile besleniyor. doğum kilosu 4.095 gr , 52 cm. kilosu biraz önde gidiyor gibi yorumunuzu öğrenebilir miyim ?

 10. Merhaba. Benim qizim 5-ay 12-gunluk basini tam tutmuyor donmuyor . Sizce normalmidir? Boyu 62-i kilosu 7700.

 11. Merhaba benim kızım doğduğunda 3.500 kiloyu du şimdi besici ayı bitti 8kilo oldu kilosu cokmu obezmi yardımcıolun lütfen

 12. Merhaba. Benim cocugum 32 haftalik dogdu. 2.100 qram . Shimdi 5 aylik, anne sutu ve mama ile besliyorum kilosi 6.250 normalmi?

 13. merhaba benim bebeğimde 23 haftalık yani 5 bucuk aylık erken doğduk 35 haftada 2500 gr suan 7900 sadece anne sütü alıyor yyan dönebiliyor ama hala tam dönemiyor ellerinle nesneleri tutabiliyor oturma isteği henüz yok ayaklarınlada hafif basıyor diş yok galiba biraz ağır bi bebek doktorumuzda anne karnında kalpazan olacak demişti dediği gibi oldu sanırım

 14. Merhaba kızım 3 kilo 45 gram doğdu. Şuan 5 aylık 9.5 kilo sadece anne sütü alıyor. Kilosu olması gerekenden fazla biliyorum ama sadece anne sütü olduğu için bir sorun olmaz diyorlar bilemedim doğrusu?

  1. Merhabalar,

   Evet bebeğinizin ayına göre olması gereken ağırlığın biraz üzerinde. İlk 6 ay sadece anne sütü diyoruz bebeğinzin de sadece anne sütü ile beslendiğini söylüyorsunuz bu sebeple bir sorun olmayacaktır. 6. ayda ek gıda sürecinde dikkatli olmanız gerekiyor sadece.

   Sevgiler.

 15. Mrb benim oğlum 5aylık 6. 500gram 61santim boyu ve cok huysuz uyku düzeni hic yok ve cikilota sürerek uyutuyorum emziğinene yapmlyım

 16. benim minikkuşum da 5.ayına girdi 7600 kg 67 cm gözlerim doluyor yazılanları okuyunca anneler ne kadar şirin anlatmış çocuklarının yaptıklarını hop hop diye zıplıyor yazanlara çok güldüm çok tatlıdır keşke biz de yapabilsek benim kızım pek öyle oynamayı bilmiyor daha onunla oyunlar oynamayı çok istiyorum zeka gelişimi için önerebileceğiniz benim yapabileceğim bir şey var mı?

 17. Merhaba benim kızım 27 Mart 2019 da dogdu bugün kg suna baktırdm 6.045 kg boyu 60 cm ,kilosu nasil sizce az mi bana cok azms gibi geliyor, sadece emziriyorm ne yapacağımı bilemedim, ek olarak mamada mi versem yoksa ek gidaya mi geçsem ?gunde en az bes alti tane bez kirletiyor ama icim rahat degil. Gece boyunca hiç uyanmıyor,gece bir kere uykuda emziriyorm. Doktor gece uyandırmaya gerek yok diyor. Ayrıca ay hesaplaması nasil yapılıyor?yardimci olursanız sevinirim tesekkur ederim.

 18. Merhaba benim kızım 3 kilo doğdu şu an 5 buçuk aylık 10 gün önce tarttık 6 kiloydu 10 günden beri de almamış gibi kilosu aynı mama ile besleniyor boyu da ufak sizce normal mi

 19. Kızım 5 ay 10 günlük 9 kilo mamayla besleniyor doktorumuz fazla olduğunu söyledi gece çok sık uyanıyor napcam gerekiyor nasil düşene sokucam obez olmasından korkuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu