Anne Sütünün Akmasını Kolaylaştıracak İpuçları

Sevgili anneler, bugün sizlerle anne sütünün akmasını kolaylaştıracak ipuçları paylaşacağım. “Sütüm bebeğime yetmiyor mu?” düşüncesine son vereceğiz birlikte.. ❤

İlk altı ay bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını tek başına mükemmel bir şekilde karşılayan anne sütü, anne ve bebek bağının kurulmasında önemli rol oynuyor.

Bebeğin ilk altı ay tek başına anne sütü ile beslenmesi, altıncı aydan sonra ek besinlerle birlikte anne sütü ile beslenmenin devam etmesi ve emzirmenin iki yaşın sonuna kadar sürdürülmesi bebeğe sayısız faydalar sağlıyor.

Anne sütü ile beslenmenin yararları sadece anne sütü ile beslenme süreci ile sınırlı kalmayıp, ileri yaşam sağlığı üzerine önemli oranda olumlu etkiler sağlıyor. Emzirme sadece bebek için değil anne için de bir mucize 🤱🏻❤

Annelerimizin hepsi artık anne sütünün mucizesinin, hem bebeğine hem kendisine sağladığı faydaların farkında ve bebeğine bir damla daha fazla anne sütü verebilmesi için çabalıyor.

Biz de sizlere destek olabilmek için bugün anne sütünün daha rahat akabilmesi ve artması için neler yapabilirsiniz onlardan bahsedeceğiz.

Anne Sütünün Akmasını Kolaylaştıracak İpuçları ⭐

Emzirme döneminde sütün salınımından görevli oksitosin hormonu, annenin psikolojisinden, stres durumundan ve olumsuz düşüncelerinden direkt etkilenir.

Emzirme döneminde annenin sakin olması, olumsuz düşüncelere kapılmaması, stressiz olması çok önemlidir. Annenin bebeğine sütünün yetmediğini düşünmesi bile sütünün salınımını olumsuz etkiler.

Bu sebeple anne sütünün daha kolay akmasını sağlamanın ilk yolu annelerin sütüne inanması ve kendine güvenmesidir. 🤱🏻🤱🏻

Anne sütünün salınımını, daha kolay akmasını kolaylaştıran diğer bir yol ise sırt masajı tekniğidir. Masajı eşinizden, yakınınızdan destek alarak uygulayabilirsiniz.

Masaj yapılırken bebeğinizin yanınızda olması, kokusunu duymanız, minik çorabını koklamanız oksitosin refleksini daha çok uyaracaktır. 😍

Anne Sütü Akmasını Kolaylaştırıc Sırt Masajı
Görselde görüldüğü üzere masaj parmaklar ile daireler çizerek, sırtta aşağı, yukarı minik hareketler ile uygulanmalıdır.

Eşinizden veya yakınınızdan yardım alarak 15-20 dakika uygulayabilirsiniz

Bu masaj hem sütünüzün daha kolay akmasını kolaylaştıracak hem de sizi sakinleştirip, rahatlatacaktır.

Anne sütünün salınımını kolaylaştıracak ipuçlarından bahsettik. Peki sütümüzü nasıl artırabiliriz? Anne sütünü artırmanın 3 kolay yöntemi mevcut.

 1. Bebeğini bol bol emzirmek 🤱🏻
 2. Sütüne inanmak, kendine güvenmek
 3. Bol bol su tüketmek ve kaliteli beslenmek

Daha ayrıntılı öğrenmek isterseniz “Anne Sütü Nasıl Artar?” Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

Son olarak sevgili anneler gözlerinizi kapatın ve sütünüzün şelale gibi aktığını hayal edin.. ⭐⭐

Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sevgiler 😊

Beslenme ve Diyet Uzmanı – Emzirme Danışmanı Beyza Uyan

instagram: https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

4 Yorum

 1. Mrb benim kızım dodugunda agzında mantar vardı meme emmedi suan biberonla mama veriyorum sutumu sagıp vermeye calışıyorum.. geçti azda olsa agzı vermeye calışıyorum gögsumu ama almıyo aglıyo 2 aylık oldu Bi çare nasıl emzirmem lazım şimdi

  1. Merhabalar,

   Öncelikle bebeğinizi sağlıkla büyütmenizi dilerim. Maalesef biberona alışan bebek, annesini emmekte zorlanıyor. Bebeğiniz için en ideal besin ilk 6 ay anne sütüdür. Bu sebeple bebeğin gelişiminin de devam etmesi için sütü sağarak vermeye devam etmelisiniz. Bebeği yeniden memeye döndürmek için öncelikle emzirme pozisyonlarını değiştirmenizi öneririz. Hangi emzirme pozisyonunda emziriyorsanız, farklı bir pozisyon deneyin ve sürekli bebeğinize emzirmeyi teklif edin. Sizin istemeniz, vazgeçmemeniz çok önemli.

   Sevgiler.

 2. Benim iki aylık bebeğim var sadece sol göğsümü emiyor ilk zamanlar emiyordu ama şimdi hiç ağzına bile alamıyor sağ göğsümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı