kiz-bebek-belirtileri-nelerdir

Kız Bebek Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik bir kadının yaşayabileceği eşsiz bir tecrübedir. Gebelik süresince ailenizin yeni üyesinin cinsiyetinin ne olduğunu merak etmeniz de oldukça normal bir durumdur. Bebeğiniz için alışverişe çıkmak, onun için bir oda hazırlamak büyük bir hevesle yapacağınız işler.

Elbette tüm bunları yapmak için karnınızda filizlenen tatlı varlığın cinsiyetini öğrenmek gerek. “Kız mı yoksa erkek mi?” Kız bebek belirtileri ile ilgili bilgi sahibi olan anne adayları bu sorunun cevabını daha kolay bulabilirler. 

Kız Bebek Belirtileri

Aşağıda maddeler halinde sayılan belirtilerin bilimsel temellere dayanmadığını baştan bilmelisiniz. Bu tahminler özellikle halk arasında; akrabalardan, komşulardan, yaşını almış teyzelerden duyacağınız türdendir.

 • Bebeğin Kalp Atışı Hızı: Bebeğin kalp atış hızının kız ve erkek bebeklerde farklı olduğu ile ilgili genel bir algı mevcuttur. Genellikle dakikada 140 vuruşun üzerindeki atış bebeğin kız olduğu konusundaki iddiaları artırır. Fakat bu tespitin bilimsel olarak kanıtlanmış bir açıklaması olmadığını bilmeniz gerekir.
 • Bulantıların Sıklıkla Sabahları Yaşanması: Anne adaylarının bulantı yoğunluğunu genellikle sabah saatlerinde yaşamaları bebeğin kız olduğu ile ilgili bir algı yaratır. Fakat bu bilginin doğruluğu hakkında netleşmiş bir çalışma olmadığını bilmek gerekir.
 • Bebeğin Karında Yukarıda Durması: Hamile bir kadının bebeği rahmin üst tarafında olduğunda cinsiyetinin kız olduğu sonucuna varılır. Elbette karında duruşun genel olarak cinsiyetle bir ilgisi yoktur.
 • Ciltteki Değişiklikler: “Cildin biraz bozulmuş bebeğin kız olacak sanırım.” ya da “Sanki biraz değiştin ama bu normal kız bebek annenin güzelliğini alır.” Toplumda sıklıkla duymuş olduğunuz bu tabirler özellikle ciltteki bozulmaların kız bebek algısı yarattığını göstermektedir. Fakat diğer maddelerde de belirtildiği gibi bu tamamen bir şehir efsanesidir. Bu konuda bilimsel bir çalışma yoktur. 
 • Anne Adayının Saçlarındaki Değişiklikler: Hamilelik sürecinde saçlarda donukluk, cansızlık gibi olumsuz değişiklikler halk arasında yine kız bebek ile ilişkilendirilir. Tabi bu fikir karşı dairenizdeki teyzenin uzmanlık alanı kadar gerçeklik taşır.
 • Ruh Halindeki Değişiklikler: Eğer sinirli ve gergin bir ruh haliniz var ise bebeğinizin kız, sakin ve durgun bir dönem geçiriyorsanız erkek olduğu düşünülür. Fakat şunu bilmelisiniz ki ruh halinizde var olan farklılıklar cinsiyetten değil, tamamen değişen hormonlardan kaynaklanır.
 • Karın Şekli:  Yine halk arasında yaygın olan bir görüş de karın şeklinin bebeğin cinsiyeti ile ilgili bilgi vermesidir. Özellikle karın yuvarlak ise bunun kız, dışa doğru sivri ise erkek bebek belirtileri arasında olduğu kanısına varılır. Fakat bu tanı yine uzman akrabalar tarafından konup gerçeklik barındırmaz. 
 • Memede Var Olan Değişiklikler: Anne adayının meme yapısındaki değişiklikler de bebek cinsiyetini tahmin etmede bir unsur olarak karşımıza çıkar. Sol meme sağ memeden büyük ise bebeğin kız, sağ meme sol memeden büyükse erkek olduğu söylenir. Ayrıca meme halkalarının pembe görüntüye sahip olması da kız bebek beklentisi algısına yol açar. Bu belirti ile ilgili yapılmış bir çalışma yoktur. Hamile kadınların yaşadığı meme değişiklikleri oldukça doğal bir durum olup tamamen değişen hormon değerleri ile ilişkilidir.

 • Yatış Şekli: Anne adayının sağ tarafa dönerek yatması kız, sol tarafa dönerek yatması erkek bebeğe hamile olduğu gibi bir algıya yol açar. Bunun da sadece bir şehir efsanesi olmaktan öteye geçmediğini bilmeniz gerek.
 • Tatlı Yiyecekler Yeme İsteği: Saydığımız tüm bu maddeler arasında toplumda sıklıkla yer alan fikirlerden biri ise kız bebeğe hamileyken anne adayının canının tatlı istemesi durumudur. ”Canın tatlı yemek istiyorsa bebek yüksek ihtimalle kızdır.” gibi bir söylemle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Fakat bunun da bilimsel bir gerçeklik barındırmadığını “Ye ekşiyi getir Ayşe’yi. Ye tatlıyı getir Hakkı’yı.” sözündeki tam tersi söylemden anlayabiliriz. 
 • İdrardaki Değişiklikler: Anne adayının idrarı koyu sarı renkli ise kız çocuğa hamile olduğu ile ilgili birtakım inanışlar da mevcuttur. İdrar renginde var olan değişiklikler hamilelikten kaynaklı ve genellikle koyu idrar az sıvı alımından ya da alınan ilaçlardan kaynaklanır. Yani cinsiyetle alakalı değildir. 
 • Karında Hamilelikte Oluşan Çizgide (Linea Nigra) Değişiklik: Hamileyken karında oluşan koyu çizginin bebeğin cinsiyetiyle alakalı olduğu ile ilgili toplumda oluşan yargı; bu koyu çizginin göbeğin hemen altında bitiyorsa bunun kız bebek belirtileri olduğudur. 
 • Kilo Alımı: Anne adayının hamilelikte kilo aldığı bölgenin bebeğin cinsiyetiyle ilişkilendirilmesi bile söz konusu olabilmektedir. Eğer bel bölgesinde yoğunlaşan bir kilo alımı söz konusu ise bu durum bebeğin cinsiyetinin kız olduğu fikrine yol açar. Fakat bu inanışın da bilimsel olmadığını ve kilo alan bölgelerin tamamen anne adayının fizik yapısıyla ilgili olduğunu bilmeniz gerekir.
 • Yüzde Görülen Değişiklikler: Özellikle burunda görülen değişikliklerin bebek cinsiyetiyle alakalı olduğu ile ilgili genel bir görüş vardır. Anne adayının burnu büyüyorsa kız bebeğin geldiğine inanılır.
 • Ellerdeki Değişiklikler: Kız bebeğe sahip olduğunuz algısına yol açacak belirtilerden birisi de ellerdeki değişikliklerdir. Eğer elleriniz gebelik süresince yumuşacık pamuk gibi ise kız, yok kuru ve sert ise erkek bebek geliyor derler. Tabi bunun tamamen annenin cilt yapısı ve gebelikten kaynaklı hormon değişiklikleri ile ilgili olduğunu artık tahmin edersiniz. 
 • Mide Ekşimesi: Mide ekşimesi de bebeğin cinsiyetiyle ilgili ipucu verdiği düşünülen belirtiler arasındadır. Anne adayının mide ekşimesinden şikayet etmesi özellikle saçları çokça olan kız bebekten kaynaklandığını düşündürür. Söylenenin mantığa büründürülmüş olması aslı olduğu anlamına gelmez. Çünkü sorunun sebebi genellikle büyüyen bebeğin mideye baskı yapması olarak açıklanır. 
 • Ayakların Sıcaklık Durumu: Anne adayının ayaklarını sık sık sıcak basıyorsa çocuğun kız, ayaklar üşüyorsa erkek olduğu ile ilgili tahmin yapılır.

kiz-bebek-belirtileri

Bebeğin Cinsiyetini Öğrenmenin Kesin ve Güvenilir Yolu

Bebeğin ana rahmine düştüğü ilk andan itibaren cinsiyeti bellidir. Peki cinsiyeti öğrenmenin en güvenli yolu nedir? Elbette bilimsel ve teknolojik temellere dayanarak bunu öğrenmenin oldukça güvenilir bir yolu bulunmaktadır.

Cinsel organ gelişimi gebeliğin 11. haftasından itibaren başlar. Fakat en doğru ve güvenilir sonucu almanız gebeliğinizin 20. haftasından itibaren olacaktır. Bunu rutin olarak kontrole gittiğiniz kadın doğum uzmanınız tarafından ultrason taraması ile öğrenmeniz mümkündür. 

Gebeliğin ilk yarısı süresince bebeğin cinsiyeti heyecanlı bir bekleyiş olacaktır. Bu sürede etrafınızdaki birçok kişi gebelik süresince yaşadığınız değişimlerden yola çıkarak cinsiyetle ilgili tahminlerde bulunacaktır. Ancak bu belirtiler gebelikten dolayı hormon değerlerindeki değişikliklerden kaynaklanır.

Bu nedenle her anne adayının birtakım değişiklikler göstermesi doğaldır. Bu değişiklikler erkek ya da kız bebek belirtileri ile ilgili değildir. Cinsiyeti öğrenmenin en güvenilir yolu teknolojik ve bilimsel temelleri olan tıbbi yöntemlerdir. 

Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir? Konulu makalemizi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

Erkek Bebek Belirtileri Nelerdir? https://www.bebek.com/erkek-bebek-belirtileri-nelerdir/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Kivi Yenir mi? Gebelikte Kivi Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

24. Hafta Gebelik

Bilmen Gereken Hamilelik Terimleri