dogumun-yaklastigi-nasil-anlasilir-

Doğumun Yaklaştığının 8 Belirtisi!

Doğumun Yaklaştığının 8 Belirtisi!

Anne olma heyecanı pek çok kadın için aynıdır. Doğum ve doğum süreci ise kadından kadına, hatta aynı kadının farklı zamanlarındaki doğumundan doğuma farklılık gösterse de belirtileri neredeyse tüm kadınlarda aynıdır. Gebeliğinizi öğrendiğiniz ve kadın doğum uzmanınıza göründüğünüz zaman, size son adet tarihinizi sormuş ve mutlaka bebeğiniz için tahmini bir doğum tarihi söylemiştir.

Lakin doğumların sadece %4 gibi küçük bir yüzdesi bu tarihlerde gerçekleşir. Bunun pek çok sebebi olabilir. Bu nedenle anne adaylarının doğum belirtileri hakkında fikir sahibi olmaları oldukça mühimdir.

Eğer bu belirtileri bilip kendinizi ve bebeğinizi iyi bir şekilde takip edebilirseniz, doğuma yaklaşan günlerdeki korkularınızı daha kolay dindirebilirsiniz.

Gebelik döneminde nasıl beslenmeliyim? Makalemizi aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Gebelik döneminde beslenme; https://www.bebek.com/gebelik-doneminde-beslenme/

Peki doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır, hangi belirtiler size bebeğin yolda olduğunu gösterir gelin birlikte bakalım.

Bebeğin Aşağı Doğru Düşmesi

Eğer ilk kez anne oluyorsanız, doğum zamanından yaklaşık birkaç hafta öncesinde bebek karnınızdaki pozisyonunu değiştirmeye başlar.

Göğüs kafesinde hissettiğiniz baskı yavaş yavaş ortadan kalkar ve bebek pelvisinize doğru konumlanır. Daha kolay nefes almaya başlamanın sizi rahatlatması ve mutlaka durumu fark etmenizi sağlamasının yanı sıra, mesanenize yapılan baskı daha sık tuvalet ihtiyacı hissetmenize sebep olabilir.

Eğer daha önce doğum yapmış bir kadınsanız, bu belirti son ana kadar kendini göstermeyebilir.

Serviksin Farklılaşması

Serviks de denilen rahim ağzında meydana gelen değişiklikler bize pek çok konuda ipucu verebilir. Normal zamanlarda serviks yumuşaklığına bakılarak yumurtlama takibi yapılabildiği gibi, serviks yumuşaması ve açılması doğumun yaklaştığının da bir belirtisi olarak ortaya çıkar.

Ancak bu değişimi sizin fark etmeniz zordur. Doktorunuz, doğumun yaklaşmasıyla beraber sizi daha sık görmek isteyecektir. Muayene sırasında doğumun yaklaşıp yaklaşmadığını anlayabilmek için vajinal muayene yapmak isteyebilir.

Eğer daha önce doğum yaptıysanız ve vajinal açıklığınız 1 cm veya daha fazlaysa, doğumunuz gelip çattı denebilir.

Ancak eğer ilk gebeliğiniz ise bu miktardaki bir açıklık genellikle doğumun hemen gerçekleşeceğini ifade etmez.

Normal doğum kaçıncı haftada olur? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Kasılmalarının Artması

Hamileliğin son zamanlarına doğru görülmeye başlayan, sebebi tam olarak bilinmeyen Braxton Hicks kasılmaları çoğunlukla doğum sancılarıyla karıştırılmaktadır.

Doğuma hazırlığın bir ifadesi olan bu kasılmalar, doğum sancıları gibi sıklığı ve şiddeti zamanla artmaz. Gün içerisinde herhangi bir zamanda sizi yoklayabilir.

Eğer bu kasılmaların sıklığı ve şiddeti artıyorsa, doğumun belirtisi olarak sayılabilir.

Kasılmaların beraberinde sırt ağrısı da yaşanabilir. Nihayetinde vücudunuz ve kemikleriniz doğum için büyük bir hazırlık içinde ve bunu size bildirmekten hiç çekinmiyor.

Kanlı Akıntı Görülmesi

Halk arasında nişan gelmesi olarak da bilinen akıntı gelmesi, gebelik boyunca rahmi ve bebeği dış etkenlerden koruyan mukusun kendi kendine dışarı atılması olayıdır.

Hamileliğin son haftalarında cinsel ilişkiye girmek de bu mukus tabakasının bozulmasına ve dışarıya atılmasına neden olabilir.

Hafif peltemsi bir görünümü olan bu mukus, pembemsi veya kırmızımsı bir renkte olabileceği gibi şeffaf da olabilir.

Bu akıntının gelmesi, rahmin artık doğum için hazır olduğunun bir nişanesidir. Akıntı tek seferde gelebileceği gibi, farklı günlerde parça parça da dışarıya atılabilir. Bu akıntıyla karşılaştığınızda panik yapmamalı, doktorunuza haber vermelisiniz.

Peki akıntının gelmesi doğumun hemen başlayacağını gösterir mi?

Doğum, birkaç saat içinde başlayabileceği gibi, birkaç gün sonra da başlayabilir. Bu nedenle hemen telaşlanmamak gerekir.

Bağırsakların Daha Fazla Çalışması, İshal

Doğum yaklaşırken rahim kaslarınız dışında vücudunuzdaki pek çok kas da gevşemeye başlar. Bu gevşeme, rektum bölgenizde bulunan kaslarınız için de geçerlidir.

Bu durum sık sık tuvalete çıkmanıza ve ishal olmanıza sebebiyet verebilir. Korkulacak bir durum olmamakla birlikte bulantı ve kusma gibi şikayetlerin görülmesi de olasıdır.

Doğumun Yaklaştığının 8 Belirtisi!
Kilo Kaybı Yaşanması

İstisnai durumlar dışında, kadınlar gebelikleri boyunca düzenli bir şekilde kilo alırlar. Özellikle son aylara doğru bu alım hızlanabilir ve ödem oluşabilir. Ancak doğumun yaklaşmasıyla beraber kilo almanız durabilir, ödemleriniz kaybolabilir ve hatta birkaç kilo bile verebilirsiniz.

Merak etmeyin, kaybolan kilolar bebeğinizden değil, sizden olacaktır.

Bilinmeyen Bir Enerji Gelmesi

Hamileliğin son ayları karın çok büyüdüğü, hareketler kısıtlandığı, nefes alıp verme ve uyuma gibi temel ihtiyaçların giderilmesinde sıkıntılar yaşandığı için kendinizi yorgun ve huzursuz hissedebilirsiniz.

Ancak pek çok kadında doğum öncesi ani bir enerji patlaması gözlemlenmektedir. Bir anda o yorgun ve halsiz halinizi kenara atmış, evinizi temizlerken bulabilirsiniz kendinizi.

Kulağa ilginç gelse de belki de bebeğinizi güçlü karşılamanız ve doğuma hazır olmanız için doğanın size verdiği bir güçtür.

Suyun Gelmesi

En bilindik ve popüler normal doğum belirtileri arasında ilk sırayı suyun gelmesi çeker.

Nasıl ki film veya dizilerde kadının hamile olduğu vurgusu mide bulantısıyla yapılır, aynı şekilde doğumun başlayacağı vurgusu da çoğunlukla suyun gelmesiyle yapılmaktadır. Dolayısıyla eğer suyunuz geldiyse, doğum başlıyor demektir!

Bebeğiniz, gebeliğin başından itibaren içi sıvı dolu olan amniyotik kesenin içinde gelişir. Bu kesenin patlayarak sıvının dışarı akması demek, bebeğin anne karnında daha fazla duramayacağı ve enfeksiyon geçirmeye daha yatkın olması anlamına gelir.

Bu nedenle suyunuz bir anda boşalsa da damla damla halinde gelse de mutlaka bu gelişmeyi doktorunuza bildirmelisiniz. Yine de hemen paniğe kapılmayın, suyunuzun gelmesi hemen o an doğuracağınız anlamını taşımıyor.

dogumum-yaklasti

Ne Zaman Hastaneye Gidilmeli?

Öncelikle gebeliğinizi takip eden doktorunuzla doğum belirtileri nelerdir ve hangi belirtilerde ne yapmanız gerekir, mutlaka konuşun.

Ne zaman ne yapacağınızı bilmek sizi rahatlatacak ve doğum korkunuzu atmanızda yardımcı olacaktır. Kasılmalarınız başlar başlamaz panikleyip harekete geçmek isteyebilirsiniz. Özellikle eşler bu konuda annelerden daha heyecanlı ve evhamlı olabilirler.

Ancak en doğrusu önce doktorunuzu mevcut durumunuzla ilgili bilgilendirmek olacaktır.

Kasılmaların sıklığının 5 dakikadan daha kısa ve en az 30 saniye boyunca sürmesi artık hastaneye gitmenizi gerektirecektir.

Tabii yalancı doğum sancıları ile gerçek doğum sancıları arasındaki farkı iyi bilmeniz gerekir. Eğer emin olamıyorsanız, ılık bir duş almayı deneyebilirsiniz.

Yalancı kasılmalar genellikle duş sonrasında ortadan kalkar. Eğer kasılmalarınız hala devam ediyor ve gitgide artıyorsa doğum başlıyor demektir.

Anne adaylarının son haftaları hem bebeklerine kavuşma heyecanı hem de doğum stresiyle geçer. Ancak unutmamak gerekir ki doğum, sancılı olsa da pek çok kadın için tekrar tekrar yaşamak isteyeceği farklı bir deneyimdir.

Doğumdan korkmak yerine doğum belirtileri hakkında bilgi sahibi olarak her anın keyfini çıkarmayı deneyebilirsiniz. Sonunda sizi minik ama harika bir şeyin beklediğini unutmayın.

Doğum ile ilgili makalelerimize aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Normal doğum hakkında her şey! https://www.bebek.com/normal-dogum-hakkinda-merak-edilen-her-sey/

Sezeryen doğum hakkında bilmeniz gereken her şey! https://www.bebek.com/sezaryen-dogum-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelik (Gebelik) Zehirlenmesi Nedir?

Prematüre Bebekler Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey!

Perine Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?