Doğum sonrası adet olamama

Doğumun ardından regl kanamasının başlama süresi, çoğunlukla emzirme ile alakalıdır. Doğum yapan ve emziren kadınlarda daha geç, emzirmeyen kadınlarda ise kısa bir süre içerisinde adet kanamaları başlar.

Genellikle, doğumunun ardından ortaya çıkan kanamayla adet kanaması karıştırılıyor. “Loşia” olarak adlandırılan bu kanama, regl kanamasından daha fazladır ve ortalama altı hafta devam etmektedir.

Lohusalığın ilk dönemlerinde, kırmızı renkte görülen bu akıntı ilerleyen zamanlarda pembeye, kahverengiye, sarıya ve finalde de beyaza dönüşür. Loşia bittikten sonra eğer emzirmeye devam ediyorsanız, regl kanamasının başlama tarihi ertelenebilir. Bunun nedeni de, emzirme nedeniyle annenin salgıladığı hormonlardır.

Adet kanaması ise, çoğunlukla doğumun ardından 8 ve 16. haftalar arasında başlar. Eğer bebek, sadece annesinin sütüyle besleniyorsa, çoğunlukla ilk altı ayda adetlerin başlaması ya da başlarsa düzenli olması beklenmemelidir. Böyle durumlarda paniklemenize hiç gerek yok. Çünkü kanamalar her şekilde normale dönecektir. Bu süreç 18 aya kadar uzayabilir.

Bu süreçte görülen adet düzensizliği çoğu şeyle alakalı olabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe verilen ek besinler gibi…

Loshusalık döneminin ardından 21-35 gün içinde kanamalar başlamazsa adet düzensizliğinden söz edilebilir.

Doğum yapan her anne, lohusalık döneminin ardından gebelik sonrası normal jinekolojik muayenesini olması, smear testini yaptırması ve korunma yöntemleri hakkında bilgi alması gerekiyor.

Bir problem çıkmadığı taktide, yılda bir kere de olsa jinekolojik muayeneler tekrarlanmalıdır. Bu süre içerisinde emzirmediğiniz halde, adet düzensizliğiniz devam ediyorsa hatta şiddetli kanamalarınız varsa, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bunlara Dikkat Edin

Lohusalıkta meydana gelen kanama esnasında asla tampon kullanmayın. Bu süreci hijyenik pedlerle geçirmelisiniz.

Bebeğinize yalnızca anne sütü veriyorsanız ve hiç adet yaşamıyorsanız bile, kesinlikle gebelikten korunun. Çünkü adet olmamanız gebe kalmayacağınız anlamına gelmiyor.

Bebeğine anne sütü veren anneler daha geç, ek gıda takviyesi yapanlar ise daha erken regl olabilir.

Emzirmeniz devam ettikçe, adetinizin başlama tarihi de gecikebilir.

Adetiniz ortalama olarak 5 ayda düzene girecektir.

Emzirmeyen kadınların ilk adeti doğumdan sonra yaklaşık bir ay sonra başlayabilir.

Eğer aşırı kanama ve bununla birlikte, yüksek ateş, ağrı, şişlik gibi durumlar yaşanıyorsa, doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

13 Yorum

 1. benim bebeğim 1.5 yaşında ve lousalıktan sonra hiç regl olmadım. hem anne sütü hem ek gıda ile besliyorum. regl olmadığım içinde korunamıyorum.

  1. ne yazıkki bende aynı sorunu yaşıyorum ve her an bi panik halindeyim. gebelikten korkuyorum

  2. Lahusa süresinde 1 ay kanamam oldu fakat kızım 27 aylık sonrasında hiç adet olmadım hala emiyor ilaçta kullanamayacağım için doktorumada gitmedim şişkinlik hissediyorum bu beni çok rahatsız ediyor ve corona bittiğinde hem emzirmeyi bırakıp hem de adet söktürücüyle olmayı umuyorum 🤗

 2. Merhaba benimde 2 bucuk aylik bebegim var dogumdan sonra adet olmadim ve cok bel ağrısı sorunu yaşıyorum

 3. Doğum yapalı 19 ay oldu ve halen adet olamadım yemeklerden sonra çok şişkinlik oluyor ve bundan çok rahatsızlık duyuyorum acaba bu süreçle alakalı mı?

 4. Merhabalar Bn dogum yapalı tam 4 ay olacak ama dogum dan sonra ıkı ay adet gordum dort gun gecikmeli ama bu ay olmadım neden sakıncası var mı

 5. Dogum yapali 2.aya olcak nedense adet gormedim neden acaba ? Tekrar gebelikten korkuyorum nasil anlayacagim bilmiyorum ya

 6. 7 aylık bebeğiyim var adet olmadım sağlık ocağında test yaptırdım gebe değilim ama karnım hala şiş rahatsıs oluyorum

  1. Bende aynı durumdayım 7 aylik kızım var dr gittim 12 aya kadar bekle dedi sınır sitres ateş şişlik varmı sizdede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
 • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.