3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebeğiniz artık daha da büyüdü. 3. ayın sonunda bebeğiniz şunları yapabilir:

 • Karnının üzerindeyken kafasını 45 ile 90 derece arasında yukarı kaldırabilir.
 • Yüzüne 15 cm uzaklıktaki bir cismi başından sonuna dek takip edebilir.
 • Bebeğiniz yüksek sesle gülebilir.
 • İki elini kavuşturabilir ve ellerini izlemeye başlarlar.
 • Memnuniyet çığlıkları atabilir.
 • Dik oturtulduğu zaman kafasını dik tutabilir.
 • Karnının üzerindeyken kollarının yardımıyla göğsünü yerden kaldırabilir.
 • Küçük nesnelere dikkat gösterebilir.
 • Bir nesneye uzanabilir ve onu kavrayabilir.
 • Oturması için kollarından çekildiğinde kafasını kontrol edebilir.
 • Sesin geldiği yöne dönebilir(özellikle annesinin sesine).
 • Agu gibi sessiz harf kombinasyonları yapabilir.

Bebekler üçüncü ayını doldurduysa ve başını dik tutamıyorsa, gelişimiyle ilgili bir sorun olduğu düşünülebilir ve doktor kontrolünde incelenmesi gerekmektedir.

3 Aylık Bebek Gelişimi videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

3 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır?

3 aylık erkek bebek ortalama 6500 gr, 3 aylık kız bebek ise ortalama 5800 gr ağırlığındadır.

3 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır?

 • 3 aylık kız bebek boy alt sınırı: 54 cm
 • 3 aylık kız bebek boy üst sınırı: 65 cm
 • 3 aylık erkek bebek boy alt sınırı: 55 cm
 • 3 aylık erkek bebek boy üst sınırı: 65 cm

3 aylık bebeğin baş çevresi ise ortama 38.1 cm’dir.

3 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz ilk 6 ay en ideal besin anne sütüdür. Çeşitli sebeplerle anne sütü alamayan bebeklerin gelişiminin ideal şartlarda ilerlemesi için mutlaka formül mamalardan destek alınmalıdır. Doktorunuza danışmadan mama takviyesine başlamamalısınız.

Eğer işe dönmeye hazırlanıyorsanız, anne sütünü sağma ve saklama yöntemlerini iyi araştırmalı ve kendinize bu konuda size yardım edecek ürünler almalısınız.

Sağılan Anne Sütü ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu makalemizi okumanızı öneririz.

Sağılan Anne Sütü ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler: https://www.bebek.com/sagilan-anne-sutu-ile-ilgili-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Unutmayın, bebeğinizin emmesi süt artışını sağlayan en önemli faktörlerden biridir.

Tüm enerjinizi bebeğinizin bakımına harcıyor olabilirsiniz bunun yanında lütfen kendini sağlığınızı ihmal etmeyin 🙂 Bol su içmeyi ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin. Doğum kilolarınızdan kurtulmak için acele etmeyin. İlk 6 ay emziren annenin diyet yapmasını istemiyoruz.

Dikkat! Doğum kilolarından kurtulmanızın en iyi yolu bebeğinizi bol bol emzirmektir.

Emzirirken günde 600-700 kalori harcadığınızı biliyor muydunuz?

3 Aylık Bebek Ne Kadar Emer?

Artık, ”3 aylık bebek kaç cc süt içer?” sorusunu merak ettiğinizi biliyoruz. Üç aylık bebeğin mide kapasitesi 150-180 ml’dir. Günde 4-8 kez emzirilmelidir.

Eğer bebeğiniz çeşitli sebeplerle anne sütü alamıyorsa, mama takviyesi yapıyorsanız “3 aylık bebek kaç cc mama içer?” sorusuna cevap verecek kişi bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuzdur.

Doğum sonrası kilo verme makalemiz size bu dönemde yol gösterebilir.

3 Aylık Bebek Ateş Durumunda Neler Yapmalı?

Bebeğinizin ateşi birçok durumda çıkabilir. Önce bebeğinizi iyi gözlemlemelisiniz ve ateşi çıktığında özellikle 3 ay ve altında ise her ateşi yükseldiğinde hızlıca doktora götürmelisiniz. Bu aylarda bebeklerde havale riski yüksek olduğundan mutlaka doktor gözetiminde ateşi düşürülmelidir. 3 ayından sonra ateşin sürme saatine göre doktorunuzu arayıp haberleşerek daha geç hastaneye götürmeye başlayabilirsiniz.
Ateşi düşmesine rağmen bebeğinizde huzursuzluk seziyorsanız, düşse bile doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. 3 aylık bebek Calpol verilir mi? sorusunun cevabı da, bu dönemdeki tüm ilaçlar için geçerli olmak üzere önce doktorunuza danışmanız gerektiğidir.
Ateşle ilgili ayrıntılı bilgi için: https://www.bebek.com/bebeklerde-ateslenme-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

3 Aylık Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Artık bebeğinizin daha sosyal olduğunu daha önce de söylemiştik… Bu dönemde sizinle birlikte olmak çok hoşuna gideceğinden bakımını da buna göre planlayabilirsiniz. Örneğin masaj saatleri düzenleyebilir, onun cildine uygun ürünler ile masaj yapabilirsiniz. Bu onu hem çok rahatlatacak hem de cildini besleyecektir.
Bebeğinize bu dönemde, günde bir kez banyo yaptırabileceğiniz gibi iki günde bir olarak da planlayabilirsiniz. Önemli olan onun için düzenli bir bakım rutini oluşturmak. 

3 Aylık Bebek Oyunları

Bebeğinizle bu dönemlerde sık sık iletişim kurmayı unutmayın. Onunla iletişim kurarken mutlaka göz göze olun. Bebeğin ileriki dönemlerdeki dil gelişimi, zihinsel gelişimi ve duygusal gelişiminin temeli ilk aylarda atılmaktadır. Siz onunla ne kadar çok konuşursanız, onun gelişimine o kadar katkı sağlarsınız.

Peki 3 aylık bebek oyuncakları nelerdir?

Dönenceler, bu dönemde bebeğinizin ilgisini çekecek oyuncaklar olacaktır. Müzikli ve ışıklı olanlarını tercih ederek ilgisini daha çok çekebilirsiniz. Bebekler için dönence oyuncakları modellerini incelemenizi öneririz.

Zilli eldiven ve çoraplar da aynı şekilde o hareket ettikçe ses çıkararak, bebeğinizi eğlendirecektir. 🙂

3 Aylık Bebek Doktor Kontrolü

Doktorlar genelde bu ayda düzenli kontrol günü vermezler. Eğer bu ay içinde doktorunuzla randevunuz varsa yapabilecekleriniz şunlar:

 • Bebeğin gelişimi, beslenmesi ve uyumu gözden geçirilir.
 • Bebeğin ağırlığı, boyu, kafa çevresi ölçülür ve gelişim tablosuna işaretlenir.
 • Daha önce tespit edilen bir problem varsa kontrolü yapılır.
 • Beslenme, uyuma, gelişme ve bebek güvenliği gibi konularda neler yapılabileceği aileye aktarılır.

Alışveriş Önerisi – Satın Alın

3 aylık bebeğiniz için, oyun halıları alabilirsiniz. Bu hem onun kaba motor becerilerini geliştirecek hem de oldukça eğlendirecektir. ebebek’te bulabileceğiniz oyun halısı ürünlerini inceleyip, diğer bebeveynlerin yorumlarını okuyup uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Bebeğiniz için bu aylarda ideal bir biberon arıyorsanız, bu ürünü inceleyebilirsiniz.

Şimdi Sıra Sizde – Yorum Yazın

3 Aylık bebeğinizi nasıl büyütüyorsunuz? Bu ay içerisinde yaşadığınız sorunlar nelerdi? Nasıl üstesinden geldiniz? Diğer anneler için, yorumlarınızı bekliyoruz.

Beğenip Paylaşmayı Unutmayın!

Diğer annelerin ve anne adaylarının da okuyup bilgilenmesi için 3 aylık bebek gelişimi konulu makalemizi beğenip paylaşmayı unutmayın!

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

14 Yorum

 1. Yazıldığı gibi büyüyor oğlum…suan 3.5 aylik ve anlatılanların hepsini de yapiyor..sanirim gayet saglikli ve normal büyüyor…ilerleyen aylar takipte olacağım

 2. Bebegim 3 ayını bitirdi bugün kac kilo olması gerekiyor önceki kilosu 4700 boyu 56 normal mi

 3. Benim kızım üç aylık boy kilo ortalama ölçülerde fakat iki elini birleştirmiyor bu bir sorun mudur? Diğer herşey yazıldığı gibi ama iki elini hiç kavuşturmadı ve uzanmıyor da çıngırağını tutuyorum elini uzatmıyor. Ben çıngırağını eline tutturduğum zaman tutuyor. Kısa sürede olsa sallayıp ses çıkartıyor. Ve bırakıyor.

 4. Bebeğim 2 ay 20 günlük boy 64 kilo 6750 denilen motor gelişimlerini yapıyor çok şükür kilomuz ve boyunuz normal değilmi

 5. Benim bebegim 30 haftalık doğdu.ve şuan 3 aylık. Düzeltilmiş hali ile 1 aylık. Ben 3 aylık bebeğe göre mi yoksa normal zamanında doğmuş olsaydı 1aylik olacaktı.1aylik bebeğe göre mi takip etmeliyim

  1. merhaba benim bebeğim de 30 haftalik dogdu su anda 2 aylik düzeltilmiş yaşı 1 aylik boyu 53 54 kilosu da 5100 gr dir bu ara emmek istemiyor ağlama sinirlenme biberonla aliyor ama bormal mi süt gidermi siz ek gidaya ne zaman geçtiniz cok merak ediyorum sevgilerimle allaha emanet olun

 6. Bebeyim üçüncü ayı bitiyor ama bebeyim günlük uyku saati sadece üç ve dört saatlik uyku uyuyor onun dışında hiç uyumuyor napmam lazım birde bebeyim 37 gün kuvezde yattı için beni unuttu emmiyor momaya baş layali iki ay oldu beni tetrar emmesi için napmam lazım gittikçe sutumde gelmiyor

 7. Kızım 27.hafta 6 günlük doğdu 60 gün küvezde kaldı şimdi 11.haftalık oldu düzeltilmişi 3.hafta 3. günlük 5.300 gr boy 54. Ellerini birleştirmiyo eliyle bişey uzanmıyo üç dört saat uyuyo toplam Çok huysuzlanıyo kabız altı günde ben yaptırıyorum fitille gazlı bir bebek masaj yaparken kendini kasıyo masaj yapamıyorum bunlar normal mi yardımcı olurmusunuz

  1. Kendiniz bol sıvı tüketin , bebeğinize fitil yerine günde 1 çay kaşığı zeytin yağı verebilirsiniz ayrıca zeytinyağı ilede bebeğin karnına masaj yapabilirsiniz hem kemik gelişimine iyi geliyor hemde bebeğin bağırsaklarının çalışmasına yardımcı oluyor ,hatta ben pişik yerlerine de zeytinyağı kullanıyorum .

 8. Benim oğlum da 2 ay 20 günlük ama sürekli ağlıyor. Her şeyini kontrol ediyorum çok dikkatli davranıyorum ama sürekli ağlamasını durduramıyorum. Bütün tahlilleri yaptım şükür hiçbir aksilik yok ama hala neden ağladığını çözebilmiş değilim 😒😕

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.