Sağılan Anne Sütü ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Doğumdan sonra ilk altı ay süresince bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını tek başına mükemmel bir şekilde karşılayan anne sütü, anne ve bebek bağının kurulmasında önemli rol oynar.

Bebeğin ilk altı ay tek başına anne sütü ile beslenmesi, altıncı aydan sonra ek besinlerle birlikte anne sütü ile beslenmenin devam etmesi ve emzirmenin iki yaşın sonuna kadar sürdürülmesi bebeğe sayısız faydalar sağlar.

Anne sütünün bir mucize olduğunu, bir damla anne sütünün bile bebeğiniz için çok değerli olduğunu bildiğinize eminiz. Annenin binlerce fayda ve mucizelerinden birinin üzerinde duracağız bugün..

“Anne sütünün içeriğinin bebeğin durumuna ve saatlere göre değişmesi”

Anne sütü, emzirme sadece bebeğin karnını doyurmak demek değildir. Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmenin anahtarıdır.

Anne için doğal bir sakinleştirici, bebek için güvendir..

Anne sütünün bileşimi gün boyu değişir. Sabah bebeğe enerji verir akşam rahatlatıcı bir içeriğe dönüşür. Uyku durumumuzu etkileyen bir hormon olan Kortizol Seviyeleri sabah sütünde akşam sütünden üç kat daha yüksektir.

Uykuya ve sindirime teşvik eden hormon olarak bilinen Melatonin ise gündüz saatlerinde yok denecek kadar azalır, akşamları yükselir gece yarısı doruklara çıkar.

Gece sütü sağlıklı bir uykuya yardımcı olan daha yüksek seviyelerde DNA yapı taşlarını içerir.

Gündüz sütü bebekler için bağışıklık deposu olarak adlandırılabilir.

Yapılan bir araştırmada; yeni doğum yapmış annelerin süt örnekleri alınmış. Sütün içeriğinde bağışıklık bileşenleri, temel antikorlar ve beyaz kan hücreleri gündüz sütünde gece sütünden çok daha yüksek olduğu bulunmuş.

Anne sütünün bu özelliği sayesinde bebekler gece ve gündüzü daha rahat ayırt edebiliyor ve bu durum “krono-nutrisyon” (Beslenmenin vücudun günlük ritmine uygun olarak yapılması) olarak adlandırıyor.

Araştırmacılar anne sütünün içeriğinde bulunan hormonların ve bağışıklık bileşenlerinin bebeklere iletildiğini ve bu sayede bebeklerin ilk aylarında kendi düzenlerini geliştirebildiğini söylüyor.

Anne sütü nasıl sağılır? Bilmeniz gerekenler! Videomuzu izleyebilirsiniz.

Peki Anneler Sütlerini Sağdığında Durum Nasıl Oluyor?

İnsanlık tarihinin ilk zamanlarında anne sütü bebeğe doğrudan verilirdi, bebek emzirilirdi. Şimdi gerek iş yaşantısı gerek hastalık durumları, annelerin psikolojileri derken anneler bebeklerine sütlerini sağarak vermeye başladı.

2005-2007 senelerinde yapılan bir araştırmaya göre annelerin %85’inden fazlası sütlerini bebeklerine sağarak veriyor.

Peki anneler sütlerini sağdıklarında gece sütü gündüz sütü olarak ayırıyorlar mı? Hayır.

Anne sütü sağıldığında sadece süt saklama koşullarına dikkat ediliyor ve bebeğe sabah sütü ve akşam sütü fark edilmeksizin veriliyor.

Yazımızın en başında anne sütünün içeriğinin her türlü duruma göre, gece ve gündüze göre değiştiğini anlatmıştık.

Bebekler sabahları gece sütü akşamları sabah sütü tükettiğinde ne olur? Uyanık kalmamıza destek olan kortizol seviyelerinin sabah sütünde yüksek olduğunu, uykuya teşvik eden Melatonin seviyesinin ise akşamları doruklara çıktığını söylemiştik.

Bu durumda sorunun cevabı çok basit; yanlış süt içen bebek uyku ve sindirim problemleri ile mücadele etmek zorunda kalacak.

Aslında çözümü de basit; Anneler sütlerini sağdıklarında süt saklama poşetlerindeki etiket bölümüne sütlerini sağdıkları saati yazmaları ve bebeklerini beslerken sabah sütü, öğle sütü ve akşam sütünü zamanına göre koordine etmeli.

Anne Sütü Saklama Koşullarını Tekrar Hatırlayalım: “3 Gün Kuralı”

Sağılan sütü anneler bebeklerine çoğunlukla biberon ile veriyor ve biberona alışan bebek annesini emmek istemiyor zor geliyor ve meme reddi yaşanıyor.

Sağılmış sütün bebeğe biberonla verilmesi, daha sonra bebeğin meme emme becerilerine ve adaptasyonuna zarar verebilir!

Peki Sağılan Anne Sütü Bebeklere Nasıl Verilmeli?

Sağılan süt bebeğe kaşık, kaşık biberon, şırınga ya da kadeh kullanarak verilmelidir.

Umarım yazımız faydalı olmuştur. Emzirme konusunda aklınıza takılan soru olduğunda, desteğe ihtiyaç duyduğunuzda ebebek hep yanınızda!
Tek yapmanız gereken emzirme@ebebek.com adresine mail atmak.

Beyza Uyan
ebebek – Beslenme ve Diyet Uzmanı & Emzirme Danışmanı
instagram: https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Kaynak: http://bit.ly/2kdFeBn

Diyetisyen Beyza Uyan

ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.