Bebek Şampuanı Nasıl Seçilir?

Bebek Şampuanı Nasıl Seçilir?

Bebek Şampuanı Nasıl Seçilir?

Dünyada belki de en çok kıymet verdiğimiz varlıklarımız bebeklerimizdir. Onların mutlu olmaları, kendilerini rahat ve sağlıklı hissetmeleri her şeyin önünde gelir.  Bu noktada sağlıklı bir bebek şampuanı bebeveynler için oldukça önemlidir. Bu tür şampuanlar kimyasal ve diğer zarar verici maddeleri barındırmamalıdır.

Bebeğimizin hassas bir bedeni olduğunu bilmeli ve şampuan seçimini buna göre yapmalıyız. Peki bebeğimiz için doğru ve sağlıklı bir şampuan seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

İşte bu sorunun tüm cevaplarını sizler için hazırladık. Keyifle okuyabilir ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebek Şampuanı Göz Yakmamalıdır

Doğru ve sağlıklı bir bebek şampuanı seçerken dikkat etmemiz gereken ilk husus, göz yakmayan içeriğe sahip şampuanları tercih etmemiz olacaktır.

Her şeyden önce, bebekler göz yakan şampuanlardan dolayı yıkanmaktan korkmaktadırlar. Bu yüzden onlarda bir ön yargı oluşturmamak için doğumdan itibaren göz yakmayan şampuanlar tercih edilmelidir. Ayrıca, onların göz sağlıkları açısından da bu tür şampuanlar daha sağlıklıdır.

Diğer kozmetik temelli şampuanlardaki kimyasal maddelerden ötürü bebeğimizin göz sağlığı zarar görebilir. Bu nedenle bu konuda oldukça bilinçli hareket etmeliyiz.

Konak Oluşumunu Engellemelidir

Bebeklerde konak oluşumu sıklıkla görülen bir durumdur. Konak özellikle de doğumun ardından geçen 3 aylık sürenin sonunda ortaya çıkar.

Konaktan dolayı bebeğimizin kafa derisinde pullanma ve dökülme görülür. Bu nedenle bebeğiniz için şampuan tercihi yaparken soyucu özelliği bulunan şampuanlar tercih edilmemelidir.

Hodan tohum yağı gibi bitkisel içeriğe sahip şampuanlar tercih edilmelidir.

Alkol ve Alerjen Parfüm Gibi Kimyasallar Yer Almamalıdır

Kozmetik temelli ürünlerin birçoğunda alkol ve alerjen parfüm gibi kimyasallar yer alır. Bebeğiniz için şampuan tercihi yaparken bu tür kozmetik şampuanlar şampuanlar tercih edilmemelidir.

Bebeklerin hassas ciltlerinden dolayı bu tarz maddeler oldukça zararlı olabilirler.

Bebeğinizin cildi bu tarz ürünlerin kullanılmasından dolayı tahriş görebilir. Bu da onun huzursuz ve sağlıksız olmasına neden olur. Bu nedenle içindekiler kısmını inceleyerek şampuan tercihini yapmalıyız.

Bebek Şampuanı Nasıl Seçilir?

SLS VE SLES Gibi Kimyasallar İçeren Şampuanlardan Uzak Durulmalıdır

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeğiniz için şampuan tercihi yaparken mutlaka içindekiler kısmını incelemelisiniz.

SLS VE SLES gibi kimyasalların bulunduğu şampuanlar bebeğinizin cildine ciddi zararlar verebilirler.

Köpürtücü özellik katan bu ve bu tarz maddelerin yer aldığı şampuanlar kesinlikle tercih edilmemelidir.

Tercih edilmesi durumunda kaşıntıdan kızarıklığa kadar birçok cilt sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle bebeğimizin cilt sağlığı için bu tarz maddelerin yer aldığı şampuanlardan uzak durmalıyız.

Ph Değeri 7 Seviyesine Uygun Olan Şampuanlar Tercih Edilmeli

Bebeğimizin cildi ile doğrudan temasa geçen ürünleri tercih ederken oldukça dikkat etmeliyiz. Bu nedenle Ph değeri 7 seviyesine uygun olan şampuanları tercih etmeliyiz.

Çünkü özellikle de yeni doğan bebeklerin ciltlerinin Ph değeri, 7 bandındadır. Bu yüzden bebeğimizin cildinde tahriş ve yanma oluşmaması için bu seviyeye uygun şampuanlar tercih edilmemelidir.

Bitkisel ve Besleyici Olmasına Özen Gösterilmeli

Bitkisel bebek şampuanları içerdiği doğal maddelerden ötürü bebeğinizin cildi için en uygun şampuanlardandır. Zararlı kimyasallar da içermediklerinden dolayı bebeğinizin cildi zarar görmez.

Besleyici özelliği bulunan şampuanlar da bebeğinizin cildinin nemli kalmasına yardımcı olur. Bu tarz besleyici şampuanlar cildin korunmasına yardımcı olurlar.

Dışarıdan gelen zararlı ışınların tenle doğrudan temas etmesini önlerler. Bitkisel ve besleyici şampuanların tercih edilmesi ile bebeklerimiz daha sağlıklı şekilde büyürler.

Bebek Şampuanı Nasıl Seçilir?

Sabun ve Deterjan Miktarının En Az Olduğu Şampuanlar Tercih Edilmeli

Bebeğimiz için şampuan tercihi yaparken sabun ve deterjan gibi maddelerin az seviyede olduğu şampuanlar tercih edilmelidir. Bu tarz maddelerin yoğun olduğu şampuanlar, bebeklerin hassas derilerine zarar verir.

Onların ciltlerinin tahriş olmasına neden olur. Alkol içeren şampuanlardan da uzak durulmalıdır.

GLA İçeren Şampuanlar Tercih Edilmeli

Organik ve besleyici içeriğe sahip Gamma Linoleik Asit temelli şampuanlar Omega 6 yağı içerirler. Bu yağ cilt için oldukça önemli ve yararlıdır.

Cilde canlılık ve tazelik katar. Daha nemli bir cildin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bu vesileyle, bebeğimizin cildinde oluşabilecek pullanma ve kabuklanma önlenebilir. Daha sağlıklı bir cilt için GLA temelli şampuanlar tercih edilmelidir.

Ağır ve Yoğun Kokular İçermeyen Şampuanlar Kullanılmalı

Bebekler her zaman ağır ve yoğun olan kokulardan uzak dururlar. Şampuan tercih ederken bu tarz ağır ve yoğun koku içeren şampuanlardan uzak durulmalıdır. Bu tarz şampuanlar parfüm bazlı olduklarından zararlı kimyasallar da içerebilirler.

Şampuan tercihi yaparken doğal kokulu şampuanlar tercih edilmelidir. Özellikle de hafif, taze ve bitkisel kokuları içeren doğal şampuanlar tercih edilmelidir.

Bebeğimiz böylece sağlıklı ve güzel bir yıkanma deneyimi yaşayacaktır.

Şampuan tercihi bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi için oldukça kritiktir. Bu nedenle bu konuya daha fazla özen göstermelisiniz. Bu temelde, yukarıda belirttiğimiz kriterlere uygun şampuan tercihleri yapmalısınız. Böylece bebeğiniz yıkanma deneyiminin tadını çıkarırken çok daha sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

”Yenidoğan Bebekler Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz” ile ilgili makalemizi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yenidoğan Bebekler Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz: https://www.bebek.com/yenidogan-bebekler-hakkinda/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Bebek Ayak Refleksolojisi

3-6 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Anne Olunca Hissedilen 5 Duygu