Bebek Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Dünyanın belki de en güzel haberini aldığınız o büyülü an…

Birbirini takip eden onlarca soru, karşı konulamaz bir merak ve yoğun bir bilinmezlik duygusu. Ve bu sürecin hepsi birbirini takip eden birkaç dakika içinde, elinize tutuşturulan bir test sonucu ile başladı. Güzel dilekler, mutluluk, endişe, korku ve en önemlisi bu süreci sağlıkla ve keyifle atlatabilme isteği. Dünyaya gelecek bu minik canın varlığı ve kendine has enerjisi..

Tüm bu büyülü süreç içerisinde ebeveyn adayları tarafından belki de en çok merak edilen konuların başında, bu büyülü varlığın yaşam enerjisini hissedebilmek, bebeğin kalp atışlarının ne zaman duyulabileceğini bilmek gelir. Bu süreç içinde hem çiçeği burnunda ebeveyn adayları hem de maaile bir araya gelerek, bebeğin ilk kalp atışlarının ne zaman duyulabileceğini araştırmaya koyulur.  Öyleyse şimdi gelin hep beraber hamilelik döneminin en merak edilen sorularından biri olan gebelik döneminde kalp atışının ne zaman duyulabileceği konusuna  göz atalım.

Anne adayları için hamilelik oldukça keyifli ve heyecanlı bir süreçtir. Bu süreç zarfında anne adayları bebeklerinin gelişim dönemine dair birçok şeyi merak eder ve öğrenmeye çalışır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi, bu gelişim sürecinde yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler anne adayları tarafından merak edilerek araştırılır. Bebeğin kalp atışlarının duyulması ya da ne zaman duyulabileceği de bu sürecin en önemli parçalarından birisidir.

Bebeğin Kalp Atışını Duymak

Çiçeği burnunda anne adayları tarafından en çok merak edilen soruların başında gelen bebeğin kalp atışının ne zaman duyulabileceğine dair çeşitli uzman görüşleri vardır. Genel kabul gören kanıya göre bebeklerin kalp atışları, bebeğin anne karnındaki gelişimine paralel olarak gebeliğin altıncı haftası itibari ile duyulabilir. Ancak her hamileliğin kendine özel olduğu düşünüldüğünde, bazı hamileliklerde bu sürecin yedinci haftayı bulabilmesi normal ve olağan karşılanmalıdır. Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte kalp atışları çok daha net bir şekilde duyulabilir.

 

Bebeğin Kalp Gelişim Süreci Nasıl İlerler?

Anne adaylarının hamileliklerini öğrendikleri andan itibaren en çok merak ettikleri soruların başında gelen bebeğin kalp gelişimi oldukça hassas ve önemli bir konudur. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayan bebeğin kalp gelişimi, ilk olarak damar oluşumu ile kendini gösterir. Ardından git gide birleşen ve büyüyen kan damarları bebeğin kalbinin sağ ve sol kulakçıklarını oluşturur. Daha sonra ise bebeğin sağ ve sol kulakçıkları birleşerek kalp gelişimi daha da ilerler. Ardından oluşan atardamar ve beyin damarları gebeliğe paralel olarak git gide büyür, gelişir ve bebeğin kalp atışları nihayetinde duyulabilir bir seviyeye gelir.

 

Bebeğimin Kalp Atışını Nasıl Duyabilirim?

Hamilelik heyecanı içindeki anne adayları, bebeklerinin kalp atışlarını duyabilmek için gün geçtikçe sabırsızlanır. Bebeğinin kalp atışlarını duymak isteyen ebeveyn adayları için yapılması gereken bebeğin kalp gelişimini takip eden süreç içerisinde bir uzman doktor kontrolüne gitmektir. Doktorlar hamileliğin gelişim sürecine göre en doğru yöntemler ile ebeveyn adaylarına bebeklerinin kalp atışını sağlıklı bir şekilde duyurabilir.

 

Bebeğin Kalp Atış Hızı Nasıl Olmalıdır?

Gebelik süreci ile paralel ilerleyen bebeğin kalp gelişimi, sonrasında yerini düzenli ve sistematik kalp atışlarına bırakarak gelişimini sürdürür. Bu süreç zarfında bebeveyenler bebeğin kalp atış sürecini merak ederek bilgi sahibi olmak ister. Bebeğin kalp atışı, gebelik sürecinde bebeğin kalp gelişimine paralel olarak oluşur ve ilerler. Aynı şekilde bebeğin kalp atış hızı da gebelik süreci ve bebeğin kalp gelişimi ile paralel olarak ilerler. Bunun anlamı bebeğin kalp atış hızının, gebeliğin farklı zamanlarına göre değişiklik gösterebileceğidir.

Genel bir tablo olarak bakıldığında bebeğin kalp atış hızı 120 ve 160 arasında bir değer alabilir. Doktorunuz bu süreç zarfında bebeğinizin kalp gelişimine paralel olarak bebeğinizin kalp atış hızını dinleyecek ve sürecin gidişatı hakkında sizi ayrıntıyla bilgilendirecektir.

Eğer hamileliğiniz sürecinde bir şeylerden şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışarak ilgili değerlerin normal olup olmadığını öğrenebilir ve gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Doktorunuz şikayetlerinize göre gerekli gördüğü durumlarda ek tetkikler isteyerek, ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirebilir.

 

Bebeğin Kalp Atış Hızı Nasıl Duyulur?

Hamilelik heyecanı ile dolup taşan ebeveynlerin en büyük arzularından birisi bir an önce bebeklerinin kalp atış hızlarını duyabilmektir. Ebeveyn adayları bunun için  gebeliğin ilerleyen haftalarında bir doktor kontrolüne gitmelidir. Doktor gerekli gördüğü muayene ve tetkiklerden sonra ebeveyn adaylarının, bebeğin kalp atışını net bir şekilde duyabilmesi için gerekli yönlendirmeleri yapacak ve gerekli teknolojik aletlerin yardımından faydalanacaktır. Feteskop  ya da steteskop adı verilen adetler de bu süreç zarında doktorlara yardımcı olarak bebeğin kalp atışını ebeveyn adaylarına dinletmesine yardımcı olur. Gelişen teknoloji ile beraber her geçen gün kendini yenileyen tıbbi cihaz teknolojisi,  günümüz koşullarında da oldukça yeterli ve donanımlı hizmet verebilmektedir. Bunun ilerleyen yıllarda çok daha büyük gelişmelerle halkın kullanımına sunulacağı kolayca öngörülebilir.

Sizler de bebeğinizin kalp atış hızını bir an önce duymak istiyorsanız, en yakın tarihte bir doktor randevusu alarak, gerekli tüm bilgileri doktorunuzdan güven içinde öğrenebilirsiniz.

Senem Tokuş

İçerik Editörü

Diyetisyen Seray Tekin

Herkese merhabalar, ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı Seray Tekin. 2021 yılında Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum ve Koşuyolu Medipol Hastanesi'nde stajlarımı tamamladım. Sertifikalar: Emzirme Danışmanlığı Eğitimi, İstanbul Beslenme ve Diyetetik Kongresi, Kadın Sağlığında Beslenme

Post navigation

Bir yanıt yazın