Gebelikte Bebeğin Kilo Alması ve Gelişmesi İçin Ne Yemeli?

Gebelikte Bebeğin Kilo Alması ve Gelişmesi İçin Ne Yemeli?

Herkese merhaba, bugün tüm anne adaylarını yakından ilgilendiren bir konudan bahsedeceğim ❤

Hepiniz bebeğinizin büyüme ve gelişmesini sağlıklı bir şekilde tamamlamak ve kendi sağlığınızı korumak için gebelik döneminde sağlıklı ve kaliteli beslenmeniz gerektiğini biliyorsunuz. 😊

Gebelik döneminde kilo alıyoruz ancak ne kadarı bebeğinize gidiyor? Gebelik döneminde iki kişilik mi yemeliyiz? Yediğiniz hangi besin bebeğinizin gelişimini destekliyor? Bebeğinizin gelişimini destekleyen besinler nelerdir? Gebelikte bebeğe nasıl kilo aldırılır? Gelin birlikte inceleyelim..

Gebelik döneminde beslenme önerileri konulu makalemizi inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

https://www.bebek.com/gebelik-doneminde-beslenme/

Gebelik döneminde ne kadar kilo almanız gerektiğini merak ediyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

https://www.bebek.com/1-ay-gebelikte-beslenme/

Öncelikle;

Gebelik Döneminde Alınan Kilo Nereye Gider?

Doğumda bebeğinizin ağırlığının ortalama 3.5 kg olduğunu düşünürsek;

 • Bebek; 3.5- 4 kg
 • Plasenta; 0.5-1 kg
 • Amniyotik sıvı; 1 kg
 • Göğüsler; 0.5 kg
 • Uterus; 1 kg
 • Anne kan hacminde artış; 1.5 kg
 • Yağ deposu; 3 veya daha fazla
 • Artan kas dokusu ve hücre içi sıvı; 2- 3.5 kg

Toplam; 12.5 kg civarındadır.

Gebelik Döneminde Bebeğe Kilo Aldıran ve Gelişimini Destekleyen Besinler

Hamilelikte Bebeğe Yarayan Besinler;

Siz henüz hamile olduğumuzun farkında bile değilken bebeğinizin en hızlı gelişim süreci tamamlanıyor. En önemli tuğlaları yavaş yavaş konulmaya başlıyor.

Özellikle beyin gelişimi.. Bu sebeple biz sürekli planlı gebeliklerin öneminden bahsediyoruz. Gebe kalmadan önce folik asit gibi takviyeler kullanmanızı öneriyoruz.

Gebelik döneminde sağlıklı beslenmek bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Gebe olan bir kadının, normal bir kadının alması gereken kaloriye ek olarak ortalama 300 kaloriye ihtiyacı vardır. Yani gebelik döneminde iki kişilik yemek yemek gerekmiyor.  😊

1 bardak süt, 1 meyve, 1 dilim ekmek ve 1 köfte kadar et ile 300 kaloriyi sağlamış oluyoruz.

Siz nasıl beslenirseniz, bebeğiniz de o şekilde beslenecek.

 Bebek anneden beslenir.❤

Gelin şimdi birlikte bebeğinize kilo aldıracak ve özellikle beyin gelişimini destekleyecek besinlere bakalım;

Yumurta

Yumurta bizim anne sütünden sonra en kaliteli proteinimiz 😍Vitamin ve mineral deposu! Gebelik döneminde oldukça önemli bir yere sahip.

Yumurta, sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için gerekli olan lutein maddesini içeriyor. Yumurtanın içeriğinde 25 mcg folik asit bulunuyor.

Folik asit, bebekteki doğum kusurlarını, beyinsel hastalıklarının oluşmasını önler. Gebelik döneminde bebeğinizin iyi gelişmesi ve kilo alması için kahvaltılarınıza bir adet haşlanmış yumurta ekleyin

Eğer yumurtayı haşlama olarak tüketemiyorsanız 1 tatlı kaşığı yağ ile sebzeli bir omlet yapabilirsiniz. Böylece lif alımını artırmış olacak ve tokluk sürenizi uzatabileceksiniz.

Ispanak

Ispanak, bebeğinizin gelişmekten olan omurgasını korumaya destek olan demir, C vitamini ve folik asit içerir.

Ayrıca ıspanak anne adayının enfeksiyonlarla baş etmesine yardımcı olur.

Ispanak doğal folat kaynağıdır. Gebelik döneminde bebeğinizin iyi gelişmesi ve kilo alması için ıspanağı beslenme düzeninize ekleyin.

Meyve ve Sebzeler

Günlük beslenmenizdeki her öğününüze mutlaka sebze ve meyve eklemeye çalışın. Bu dönemde vitamin ve mineral içeriği yönünden yüksek besinlerden tüketmemiz ve bol lifli beslenmemiz çok önemli.

Tükettiğiniz her öğünün yanına bir tabak bol salata ekleyin

Ara öğünlerinizde 1 orta boy muz tüketin. Neden özellikle muz?

Muzun potasyum içeriği çok yüksek. Potasyum bebeğinizin kas ve iskelet sisteminin gelişimini destekliyor.
Gebelikte Bebeğin Gelişimi İçin Ne Tüketilmeli? Konulu videomuzu inceleyebilirsiniz.

YouTube video

Ceviz

Cevizin içeriğinde bulunan omega-3 yağ asitleri bebeğin göz ve beyin gelişimi destekler.

Cevizin 1 porsiyonu 2 adettir. (2 tam ceviz)

Gebelik döneminde düzenli tüketilen ceviz kan damarlarında oluşabilecek iltihapları azaltır.

Ceviz zengin protein ve lif içeriği sayesinde tokluk sürenizi uzatır, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ceviz bebeğinizin gelişimi için gerekli bakır mineralini içerir.

Süt ve Ürünleri

Anne adaylarımız bebeğine kilo aldırmak istiyor ve bebeğinin gelişimini desteklemek istiyorsa, günlük beslenmesinde süt ve süt ürünlerine mutlaka yer vermelidir.

Süt ve ürünleri özellikle kalsiyum açısından çok zengin. Kalsiyum da bebeğin gelişmekte olan kemikleri için çok önemlidir.

Ana öğünlerinizin yanında mutlaka 1 kase yoğurt ekleyin. Ara öğünlerinizde ise kefir gibi, sindirimizi kolaylaştıracak probiyotik içeriği yüksek besinler tercih edin. Kefiri sade tüketemiyorsanız taze meyvelerle karıştırın ve blenderdan geçirin afiyetle tüketin. 😍

Gebelikte Bebeğin Kilo Alması ve Gelişmesi İçin Ne Yemeli?Kabak Çekirdeği 💚

Demir eksikliği gebelik döneminde sık rastlanan bir problemdir. Bu problemle başa çıkmanın yolu da demir içeriği yüksek besinlerle beslenmekten geçiyor.

Kabak çekirdeği de 100 gramda 8.8 mg demir içerir. Ayrıca çok güzel bir çinko deposudur.

Günlük beslenmenizde; sabah kahvaltınızda yulafınızın içerisine, ara öğünlerinizde veya ayran gibi içeceklerinize karıştırıp blenderdan geçirip rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Gebelikte Bebeğin Kilo Alması ve Gelişmesi İçin Ne Yemeli?Et ve Et Ürünleri

Gebelik süreci ilerledikçe özellikle 20. haftadan sonra proteini biraz daha artırmak gerekiyor. 100 gram etten yaklaşık 20 gram kadar protein alıyoruz.

Et ve et ürünleri tam bir demir deposu. Bebeğinizin gelişimini destekliyor.

Balık bebeğinizin hem göz hem de beyin gelişimini destekler. Haftada iki gün mutlaka balık tüketin ancak dip balıkları olmamasına dikkat edin. Balıkta pişirme yöntemi olarak fırın veya ızgara tercih etmelisiniz.

Kilo kontrolü açısından kızartmayı önermiyoruz.

Bebeğinizin Anne Karnında İyi Gelişimi ve Kilo Alması İçin Yemeniz Gereken Diğer Besinler; ❤

 • Avokado
 • Brokoli
 • Mercimek
 • Fındık
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Kivi
 • Soya fasulyesi
 • Nohut
 • Keten Tohumu
 • Yulaf
 • Tam tahıllı besinler

Gebelik döneminde bazı anne adayları kilo alırım korkusuyla ekmeği, bulguru tamamen kesebiliyor. Özellikle gebelik döneminde ekmeğin içerisinden gelecek vitamin ve minerallere de vücudunuzun ihtiyacı var. Bu sebeple ekmeği tamamen kesmek yanlış. Dikkat etmemiz gereken nokta tam tahıl ürünleri tercih etmek..

Eğer öğününüzün yanında ekmek tüketmek istemiyorsanız 3-4 yemek kaşığı bulgur pilavı tüketebilirsiniz.

1 dilim ekmek 3-4 yemek kaşığı bulgur pilavına eş değerdir. 

Umarım bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız 😊 Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakmayı ihmal etmeyin.

Sağlıkla kalın

Diyetisyen Beyza Uyan

intagram; https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Diyetisyen Beyza Uyan

Ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Yöneticisi, Emzirme Danışmanı Beyza Uyan. Sizler için çeşitli konularda içerikler üretip aklınıza takılan soruları cevaplıyorum. En güvenilir kaynaklardan güncel bilgileri tarayıp sizinle buluşturuyorum. Ben Kimim? Haliç Üniversitesi - Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 senesinde mezun oldum. Çapa Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Medistate Hastanesi, ve çeşitli Diyetisyen kliniklerinde stajlarımı tamamlayıp mesleki deneyim kazandım ve 5 senedir ebebek bünyesinde çalışıyorum. Sertifikalar: * 6. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu 1. Yaşam İçin Beslenme ve Spor Kongresi-Acıbadem Üniversitesi * Beslenme AkademisiBeslenme Akademisi-Bahçeşehir Üniversitesi * İstanbul Beslenme ve Diyetetik III. Öğrenci Sempozyumuİstanbul Beslenme ve Diyetetik III. Öğrenci Sempozyumu-Haliç Üniversitesi * Diyetisyen Yolunda Öneriler ve Diyetlerde Ceviz KullanımıDiyetisyen Yolunda Öneriler ve Diyetlerde Ceviz Kullanımı-California Walnut Board & Commission * Obezite Diyetisyenliği KursuObezite Diyetisyenliği Kursu * Sporcu Diyetisyenliği Kursu

Post navigation

   • Merhaba benim ilk hamileliğim fazla tecrübeli olmadığım için her söylenen şeye inanmak istemiyorum ama her söylediklerini bilmeden yapmak istemiyorum. Hamilelik de anne karnında bebeğe soda ve muz kilo aldırıyormuş doğru mu. Hamilelik de bebeğe kilo aldıran yiyecekler nelerdir. Bunlar doğru mu Beyza hanım.

    • Merhabalar,

     Bu konuda yapılan bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır, ben aldırdığını düşünmüyorum 🙂 Soda çünkü sodyum içeriyor fazlası ödem yapabilir bu sebeple günde bir kez tüketmemiz gerekiyor. Aslında tek bir besinin mucizesi yok denge önemli olan 🙂

     Ay ay gebelikte beslenme rehberimizde tüm detaylardan bahsettik. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

     Ay Ay Gebelikte Beslenme: Ay Ay Gebelikte Beslenme

     Sevgiler.

     • Mrb beyza hanım ben hamile kalmak istiyorum folidace hapı ne zaman kullanmam lazım bı arkadaşım hamile kalmadan 3 ay önceden kullanman lazım dedi doğru mu

    • Merhabalar Şeyma hanım. Aynı sıkıntı şu an bizim başımızda. Kızımın doğumuna 20 gün var.Bebek bu hafta kilo almamış. Vakit az kaldı sizin gibi kısa zamanda bebeğe nasıl kilo aldırabiliriz. Sizin tecrübelerinizden faydalanmak isterim.Araştırıyorum ama siz de bilgi verirseniz mutlu olurum.Bu arada bebeğinizi sağlıkla huzurlu analı babalı mutlu büyütün inşallah

  • Merhabalar,

   Bebeğinizin gelişimini takip eden doktora bu konuyu danışmalısınız. Bebeğinizin gelişimini bilmediğimiz için bu konuda yorum yapmamız sağlıklı olmayacaktır. Makalemizde yer alan besinleri beslenmenize ekleyebilirsiniz. Bu besinler bebeğinize fayda sağlayacaktır.

   Sevgiler.

 • Merhabalar Hocam. Ben 2 aylık hamileyim bel fıtığı sorunum var. Çok büyük endişe içindeyim korkuyorum zor bir hamilelik geçer diye. Benim kilo almamam lazım bunun için neler yapmalıyım. Ağrılarım için neler yapmalıyım.
  Teşekür ederim.🤗😊

 • Merhaba. 34 haftalık hamileyim. Ve bu benim ikinci gebeliğim. Doktor bebeğimin olması gerekenden daha zayıf olduğunu söylüyor.Doğuma 1.5 ay kaldı bebeğim 1900 g sadece. Bebeğime 1 Ayda kilo aldırabilir miyim. Cevaplarınızı bekliyorum 🙁

  • Merhaba Mine Hanım 🙂

   Maalesef yediğinizde bebeğinize direkt kilo aldırabilecek bir besin bulunmuyor 🙁 Fakat bebeğinizin gelişiminde etkisi bulunan bazı besinlerden söz edebiliriz. Bu dönemde omega 3 kaynakları olarak taze balık ve ceviz, sağlıklı protein kaynakları süt ürünleri, yumurta ve et gibi besinleri öneririz. Demir eksikliğine karşı kırmızı et, ıspanak ve kabak çekirdeğini günlük beslenmenize dahil edebilirsiniz. Gebeliğinizin son dönemlerinde sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin bebeğinizin gelişimini olumlu etkileyeceğinden emin olabilirsiniz 🙂

   Sağlıklı günler 🙂

 • Merhaba hocam ben 38 haftalık gebeğim bebeğim 37 haftayken
  2 kilo 800 Gr dı şimdi 38 hafdadayım ve bebeğim 2 kilo 700 gr olmuş ne yapabilirim yine bu saten sonra kilo alabilirim ve bebeğimi. Gelişimi durmaması için ne yapmam lazım

Bir yanıt yazın

Şeker yükleme testi nedir? Nasıl yapılır?

Hamilelikte Kaçınmanız Gereken Zararlı Alışkanlıklar

Nostaljik Bebek İsimleri