meryem ana eli otu

Fatma Ana Eli Otu (Meryem Ana Eli Otu) Nedir? 7 Faydası!

Fatma Ana Eli Otu (Meryem Ana Eli Otu) Nedir? 7 Faydası!

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin uyguladıkları birçok bitki kürü ve kullandıkları bitkisel takviyeler mevcuttur. Hem bebek isteyen ailelerin hem de bebek sahibi olmayı deneyip de olamayan çiftlerin başvurdukları yöntemler arasında bulunan bu doğurganlığı destekleyici bitkiler, sıklıkla tercih edilmektedir.

Bazı bitkilerden hamile kalabilmek amacı ile yararlanılırken, daha rahat ve kolay bir doğum geçirmek amacıyla kullanılan bitkiler de vardır Gözlük EmojiBebek

Fatma ana eli otu, bu iki amaca yönelik kullanılabilen şifalı bir bitkidir.

Peki halk arasında farklı isimlerle de anılan Fatma ana eli otu nedir, nerede yetişir, ne gibi yararları bulunmaktadır ve nasıl kullanılır? Gelin birlikte inceleyelim;

Fatma Ana Eli Otu (Meryem Ana Eli Otu) Tarihçesi

Fatma ana eli otu, latince Anastatika Hierochuntica’ olarak isimlendirilen ve Arabistan’da yetişmekte olan bir bitkidir. Halk arasında Meryem ana otu, Meryem ana eli, Fatma ana otu, Meryem ana eli otu, Meryem otu gibi farklı isimleri mevcuttur.

Görünüm olarak kapalı yumru şeklinde bir eli andırdığı için bu gibi isimlerle adlandırılmıştır. Kuru bir köke benzer, kapalı kuru dallarla çevrilidir. Rengi kuru dal rengidir ve tadı tarçın tadını anımsatmaktadır.

Meryem ana otu hikayesi, Güney Afrika’ya kadar uzanmaktadır. Bitkinin anavatanı Namib Çölleri’dir. Yüzyıllardır bu otun yararlarından hem Anadolu uygarlıklarında hem de Avrupa uygarlıklarında faydalanılmıştır.

Şifalı bir ot olması nedeniyle eski zamanlarda kullanımı sıklıkla tercih edilmiştir. Bitki, yağmur yağdığında veya suya atıldığında yeşil renge dönerek açılır ve avuç içi gibi görünür.

Bu bitkinin doğada çoğalması da yine yağmur ile mümkün olur. Yağmur yağdığında bitki açılarak içerisindeki tohumları toprağa bırakır ve kendi kendine çoğalır. Yağmur yağmasıyla açılmasının bir nedeni de gövdesinde, yağmur suyunu depolaması ve tekrar kuru bir kök olarak kapandığında bir sonraki açılmasına kadar bünyesinde bu suyu tutmasıdır.

Fatma Ana Eli Otunun (Meryem Ana Eli Otu) Faydaları Nelerdir?

Eski çağlardan bu yana, hastalıklara şifa bulmak adına birçok bitkiye başvurulmuştur. Meryem ana eli otu da kökeni çok eskilere dayanan, hem Hristiyanlıkta hem de Müslümanlıkta şifası olduğuna inanılan bir ot çeşididir. Bu nedenle,

Meryem ana ve Fatma ana isimleri ile bütünleşmiştir. İnanışa göre; bitkiyi kullanan kişi, Meryem ananın veya Fatma ananın eli yardımıyla şifa bulur.

Bu inanışların dışında Fatma ana otu birçok rahatsızlığa da fayda göstermektedir:

 • Doğal Östrojen Takviyesi Olarak Kullanılır!

Meryem otu, sağladığı yararlar doğrultusunda daha çok kadınların kullanımına hitap eden bir bitki olmuştur. Bunun ana sebebi de, bu otun içerisinde yüksek miktarda östrojen hormonu ihtiva etmesidir.

Bu bitki, menopoz dönemlerinde veya gebelik sürecinde ihtiyaç olması durumunda, bir doktora danışılması kaydıyla östrojen takviyesi olarak kullanılabilmektedir.

Fatma Ana Eli Otu (Meryem Ana Eli Otu) Nedir? 7 Faydası!

 • Hamile Kalmaya Yardımcı Olur!

Meryem ana eli, kendi kendini tohumlayan bir bitki türü olması nedeniyle kadınların doğurganlık özelliği ile bütünleşmiştir. Yağmur zamanında tohumlarını çevreye saçarak kendi kendine tohumlanması, kadınların ovulasyon dönemi ile benzerlik gösterir.

Bebek sahibi olmak isteyenlerin Meryem otu kullanarak ovulasyonu daha kolay gerçekleşmekte ve hamile kalmaları kolaylaşmaktadır.
 • Doğumun Daha Kolay Gerçekleşmesini Sağlar!

Fatma ana eli, doğum zamanı geldiğinde kullanan kadınların daha rahat bir doğum geçirmesini sağlamaktadır. Bu otu kullanan kadınların doğum sancılarında azalma görülmekte ve rahim ağzı daha rahat açılma göstermektedir.

Meryem otu doğuma girerken su dolu bir kase içerisine atıldığında yavaş yavaş açılır. Meryem otu açıldıkça annenin rahminin de açıldığına inanılır. Böylelikle, daha acısız ve ağrısız, daha rahat bir doğum yaşanmaktadır.

 • Doğum Sonrası Rahim Kanamalarını Azaltır!

Fatma ana otu, kadınlarda kan akışını hızlandırıcı etki göstermektedir. Böylece, doğum sonrası rahim kanamalarını azaltarak rahmin tekrar eski haline dönmesi sürecini hızlandırmaktadır.

Doğumdan sonra iyileşme evresi daha kolay olmaktadır.

 • Cilt Yaralarını Tedavi Etmeye Yardımcı Olur!

Fatma ana eli, içeriğinde zengin antioksidanlar barındırır. Ayrıca antibakteriyel bir özellik de taşımaktadır. Bu özelliklerinden dolayı, bazı cilt yaralarının tedavilerinde bu bitkiden faydalanılmaktadır.

Kür şeklinde bitki suyunun yaralı bölgeye uygulanması ile, yaralar daha hızlı iyileşme göstermektedir.

 • İdrar Kaçırma Sorununa Karşı Faydalıdır!

Çocukluk döneminde baş gösteren idrar kaçırma sorununa karşı Fatma ana elinin olumlu etki gösterdiği görülmüştür. İdrar kaçırma problemi olan kişi, bu bitkiyi kür olarak uyguladığında şikayetlerinde azalma görülmektedir.

 • Erkeklerde Sperm Hücresi Sayısını Arttırır!

Meryem otu, erkeklerin sperm sayılarını arttırmada olumlu etki göstermektedir. Çocuk sahibi olmayı düşünen erkekler bu bitkiyi kullanarak sperm hücresi sayılarını arttırabilmektedir. Ayrıca Meryem otu yardımı ile sperm hücreleri, yumurtalıklara daha kolay yerleşmektedir.

Fatma Ana Eli Otu (Meryem Ana Eli Otu) Nasıl Kullanılır?

Bu bitki ile ilgili merak edilen bir diğer soru da, ‘Fatma ana eli otu nasıl kullanılır?’ sorusudur. Fatma ana eli, kullanım amacına göre farklı şekillerde tüketilmektedir;

 • Hamile kalmak isteyenler; Fatma ana elini bir sürahi suyun içine atarak bir gün bekletmelidir. Ardından eşlerin her biri her akşam birer bardak bu sudan içmelidir ve sürahi bitene kadar her akşam içmeye devam edilmelidir. Su bittikten sonra ot sürahiden alınarak bir köşede saklanabilir ve tekrar aynı bitki kullanılabilmektedir.
 • Doğumunu kolaylaştırmak isteyenler; doğum başlamadan hemen önce veya suyu geldiğinde Meryem otunu suya koyarak yaklaşık yarım saat bekletmeli ve ardından sadece bir bardak bu sudan tüketmelidir. Ot, suyun içinde bırakılarak tamamen açması sağlanabilir. Bu kür, doğumda rahmin de daha kolay genişlemesine fayda sağlar.
 • İdrar kaçırma sorunu olanlar; bu otun suyunu her gün bir bardak içerek kür şeklinde uyguladığında sıkıntılarında azalma görülmektedir.
 • Cilt yaraları bulunanlar; eğer yara el, kol, bacak gibi suya sokulabilecek bir bölgede ise, ot suda bir süre bekletilmeli ve her akşam yaralı bölge bu suyun içerisinde 5 dakika kadar bekletilmeli, ardından durulanmadan yatılmalıdır. Kür, 21 gün süre ile düzenli olarak uygulanır. Eğer yara suyun içine sokulamayacak bir yerde ise, otun suyu duş suyuna eklenerek tüm vücuda gezdirilmelidir.

Fatma Ana Otu (Meryem Ana Eli Otu) Nereden Temin Edilebilir?

Birçok şifası bulunması nedeniyle sık aranan bir bitki olması, Fatma ana otunun nereden alınabileceği sorusunu da beraberinde getirmektedir.

Bu ot, birçok aktarda bulunabilmektedir. Yetiştiği bölge Arabistan olması nedeniyle, bazı kişiler daha güvenilir olduğu düşüncesiyle anavatanı olan Arabistan’dan da getirtebilmektedir. O bölgeye giden bir yakınınızdan veya güvendiğiniz, bildiğiniz bir aktardan bu bitkiyi temin edebilirsiniz.

Birçok faydası olması nedeniyle cezbedici bir şifalı bitki olması, kullanım konusunda dikkatli olunması gerektiğini unutturmamalıdır. Kronik hastalıkları olanlar ve özellikle hamileler için Fatma ana eli otu kullanılmak isteniyorsa, tüketmeden önce mutlaka bir uzmana veya doktora danışılmalıdır.

Dikkat! Günde 1-2 bardaktan fazla tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Meryem Ana Eli Otu Nasıl Demlenir?

Bir cam kap içerisine 1 adet meryem ana eli otu konulur ve bir gece suda bekletilir.  Ot suya koyu bir renk vermeye başlar. Bu nedenle tek bir seferde tüketilmesi gerekmektedir. Bir kez daha içilmek isteniyorsa aynısı yeniden yapılmalıdır.

Meryem Ana Eli Otu duası diye de bir çok arama bulunmaktadır, burada doğumu kolaylaştırdığı söylenen dualardan faydalanabilirsiniz.
Hamilelik ile ilgili diğer yazılarımıza göz attınız mı?

Post navigation

Bir yanıt yazın

Yeni Anneler için Dört Kolay Saç Modeli

Prematüre Bebekler Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey!

Bebeklerde ROP Muayenesi