Tebrikler, bebeğinizle geçirdiğiniz hafta sayısı 4 oldu bile. Tabii büyük ihtimalle bu haberi yeni öğrendiniz. Siz hamile olduğunuzu bilmiyorken o, 3 haftadır bu güzel haberi size vermek için sürekli çalıştı. Geçen haftalarda vücudunuzda neler yaşandığını, 1-2 haftalık  gebelik ve 3 haftalık gebelik  yazımızdan takip edebilirsiniz. Fakat bizim asıl konumuz gebeliğin 4. haftası ve bu haftayı takip eden süreçler.

Çok heyecanlısınız ve aklınızda gebelik süreciniz hakkında yüzlerce soru var değil mi? Endişelenmeyin, aklınızdaki tüm soruların cevabı mevcut. Haydi 4 haftalık hamilelikte sizi ve bebeğinizi neler beklediğini birlikte öğrenelim.

4 Haftada Bebek

 Hamilelik heyecanınızın henüz çok başındayken, bu süreçte vücudunuzda yaşanan hareketleri ve bebeğinizin gelişimindeki detayları bilmeniz gerekiyor. İşte, 4 haftalık bebek hakkında bilmeniz gerekenler.

Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Bu hafta için embriyonik dönemin başlangıcı diyebiliriz. 4. haftadan sonra organ gelişimi başlayacak olan bebeğiniz, tüm enerjisini sağlıklı bir bebek olma yolunda sağlam bir zemin hazırlamak için kullanacak. Bebeğiniz, 3 hafta boyunca döllenmeye ve rahme tutunmaya çabaladı.

Artık rahme tutunmuş olan 4 haftalık bebeğin büyüklüğü şimdilik bir haşhaş tohumu kadar. Yani o bu hafta bir bebek görünümünden biraz uzak. Onu birkaç hafta sonra görebileceksiniz fakat şimdilik bu mutluluk için biraz beklemeniz gerek.

4. Hafta Bebeğin Gelişimi

Geçtiğimiz hafta bir hücre topu yani blastosist olan yavrunuz, bu hafta embriyo ve plasentayı oluşturacak. Bu nedenle 4. hafta bebek gelişimi için embriyonik dönemin başlangıcı diyoruz.

Bu haftaya bir hücre topu olarak başlayan miniğinizin hücreleri seri mitoz bölünmelerle hızla 2’ye bölünecek. Bu hücre katmanlarından bir kısmı embriyo haline gelecek. Oluşan embriyo, önümüzdeki haftalar sinir sistemi, iskelet, organlar ve cilt gelişimini başlatacak. Bu hafta oluşmakta olan embriyonun gelişimine plasenta eşlik edecek. Yani bölünen hücrelerin diğer kısmı da plasentayı oluşturacak.

Plasenta, anne ve bebek arasındaki madde alışverişini sağlayan müthiş bir yapıdır. Bu hafta rahimde oluşan plasenta, annedeki sindirilmiş besin içeriklerini bebeğine ulaştırmaya başlar. Fakat plasentanın oluşumu boyunca bebeğinizin beslenmeyeceğini düşünmeyin. İçerisinde bulunduğu amniyotik kese, kırmızı kan hücreleri üretiyor ve plasenta oluşana kadar bebek bununla besin ihtiyacını karşılıyor.

4 Haftalık Hamile Kaçıncı Aydadır?

4 haftalık hamileyseniz, hamileliğinizin 1. ayındasınız. Yani her şeyin daha çok başındasınız. Bebeğinize kavuşmanıza tam 36 hafta var!

4. Haftalık Gebelikte Anne

 4 haftalık gebe, her şeyden önce çok heyecanlıdır ve bebeğine kavuşacağı güne kadar yaşayacağı bu süreçte kafasında cevaplanması gereken pek çok soru var. Bebeğinin her adımını merak eden anne, kendi vücudunda yaşanacak değişimler konusunda da hassas olur.

 “4. haftalık gebelikte karın şişer mi?” sorusuna, bu hafta karnınızın şişmeyeceğini söyleyerek cevap verebiliriz. Henüz bir hamile görünümü kazanmadınız. Çünkü 4 hafta hamilelikte anne, vücudundaki gelişmeleri ancak kendi fark eder. Annenin fark ettiği bu değişimler, 4. hafta hamilelik belirtileri olarak da tanımlanabilir. Ancak henüz hamilelik dışarıdan belli olmayacaktır.

Hamileliğin 4. Haftası Gebelik Belirtileri

Gebelik belirtilerini geçen haftalarda da yaşamış olabilirsiniz. Fakat gebeliğin 4. haftası için belirtilerin en çok kendini gösterdiği dönem bile diyebiliriz. Bunun nedeni, hormonlarınızın hiç olmadığı kadar aktif hâle gelmesidir. İşte vücudunuzda yaşanan değişimler.

 1. Şişkinlik:

  Bu hafta geçen haftalardan daha yoğun olan progesteron hormonu nedeniyle şişkinlik kendini daha belirgin şekilde gösterecektir. Şişkinlik hissi, hamilelik süresince zaman zaman belirecek bir semptomdur. Şimdiden bol su içerek ve beslenmenize dikkat ederek şişkinliğe karşı önlemlerinizi alabilirsiniz.

 2. Hafif kramp:

  4 haftalık hamilelikte, kramp sizi endişelendirebilir ancak sakin olun, bu kramplar büyük ihtimalle bebeğin uterus astarına düzgün bir şekilde yerleşmiş olmasının işaretidir. Fakat bu krampları çok şiddetli veya ağrılı yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

 3. Sabah bulantılar:

  Beta HCG (Human Karyonik Gonadotropin) ve östrojen hormonlarının hareketliliği, mide bulantılarına neden olabilir. Mide hareketlenmelerinin genelde sabah yaşanmasından dolayı bu durum, sabah bulantıları olarak tanımlanır. Sabah bulantısı genellikle 9. hafta civarında zirveye çıkar ve daha sonra yavaş yavaş iyileşir. Mide bulantıları, tipik olarak ikinci trimesterde tamamen kaybolur.

“Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
https://www.bebek.com/hamilelikte-mide-bulantisina-ne-iyi-gelir/

 1. Memelerde hassasiyet:

  Vücudunuzu bebeğinize hazırlayan hormonlar nedeniyle göğüsleriniz gözle görülür şekilde şişmiş olabilir. Bu şişkinlik, memede hassasiyeti de beraberinde getirecektir. Aslında bu iyi bir haber; hamilelikte meme hassasiyeti süt kanallarının aktifliğini gösterir.

 1. Yorgunluk:

  Vücudunuzdaki o ufacık hücre topunun bir embriyoya dönüştüğü gebeliğin 4. haftası vücut çok çalışır. Bu nedenle 4 haftalık hamile olan anne adayı olarak kendinizi oldukça yorgun hissedebilirsiniz.

 

 1. Değişen ruh hali:

  Hamilelik, ruh hali değişiklikleri ile bilinen bir dönemdir. Bu hafta net bir şekilde bunu hissedebilirsiniz. Gebelikte ruh hali değişimleri ilk 12 hafta boyunca aktif olacak. Çünkü bu dönemden sonra hormonlar biraz daha sakinleşecektir. 

Dilerseniz 1-4 Haftalık Gebelik Konulu Videomuzu İzleyebilirsiniz.

YouTube video

4 Hafta Gebelikte Hangi Hamilelik Testi Yapılır?

Adet zamanınız gecikti ve birkaç gebelik belirtisi yaşadığınızı hissediyorsunuz. Hamile olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız, içinizde bu yönde güçlü bir his varsa gebeliğin 4. haftası gebelik testi yapabilirsiniz. Belirtilerin bir ya da birden fazlasını yaşıyor olmanız kesin olarak hamile olduğunuz anlamına gelmez. Bu durumu netleştirmek için yapmanız gereken en iyi şey gebelik testi yaptırmak olacaktır.

Bu hafta hamilelik hormonu olarak bilinen HCG hormonu oldukça yüksek seviyelere ulaşır. Östrojen ve progesteron gibi diğer gebelik hormonlarının üretimi de attığı için, bu haftadan itibaren evde yapılan gebelik testleri ile sonuç alabilirsiniz. Evde yapılan testler, idrardaki HCG seviyesine duyarlı olarak pozitif ya da negatif sonuç verir.

Test sonucunun geçerli olması için gebelik testinin son kullanma tarihini mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca test çubuğundaki çizgi çok belirgin değil fakat sonuç pozitif ise hamile olma ihtimaliniz yüksektir. Ancak yine de bu testin sonucundan emin olmak istiyorsanız 2. kere test yapmak iyi olacaktır.

Gebelik testinde en güvenli sonucu kan testi verir. Anne adayından alınan kan örneğinde HCG hormonu yoğunluğuna bakarak gebelik durumu ile ilgili net bir sonuca varılır. Bu nedenle ev tipi testin pozitif olması ile doktora gittiğinizde, hekiminiz kesin bir sonuç için sizde kan testi isteyebilir. Böylece sonucu sevdiklerinizle gönül rahatlığı ile paylaşabilirsiniz.

Hamilelikte Doktor Kontrolleri Ne Zaman Başlar?

Evde idrar yoluyla hamilelik testi yaptırdığınızda sonuç pozitif çıktıysa bu durumu teyit etmek için mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü gebeliğin ilk haftalarında size en net cevabı kan testi verecektir. Hamile olduğunuzu doktorunuz da teyit ettikten sonra ilk muayeneye hazırsınız demektir.

İlk gebelik muayenesinde vajinal ultrason ile gebelik kesesi görüntülenerek hamilelik durumu kontrol edilebilir. Sağlıklı bir gebelik yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilmek için doktorunuz sizden, kan, smear, tiroid fonksiyon gibi testler isteyecektir.  Muayenede bebeğin ultrason görüntüsünü görmek için biraz sabırlı olmalısınız. Ultrasonda bir bebek görüntüsünü ancak 8. hafta itibariyle görebilirsiniz.

Gebeliğin 4. Haftası İtibariyle Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Güzel haberi aldınız, çok mutlusunuz. Fakat artık hamile olduğunuza göre, kendi sağlığınızı dolayısıyla bebeğinizin sağlığını korumak için yaşam tarzınızda bazı basit değişiklikler yapmanız gerekebilir. 4 haftalık gebelik sağlıklı bir gebelik için önlemler alabileceğiniz ideal bir zaman. Öyleyse sizlere hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında birkaç önerimiz olacak.

 

 • Bebeğinizin Gelişimini Yakından Takip Edin

Özellikle 12. haftadan sonra sık sık doktor kontrollerine gideceksiniz ve bebeğinizi ultrason aracılığıyla göreceksiniz. Fakat 12 hafta öncesinde de bebeğinizde ve sizde bir dizi değişiklik olacak. Bu değişimlerden haberdar olmak ve süreci daha iyi yönetmek için süreç hakkında bilgi sahibi olmak  önemli.

 • Zararlı Alışkanlıklarınız ile Hemen Vedalaşın

Rutin hayatınızda sağlığınıza zarar verecek alışkanlıklara sahipseniz bunlardan bir an önce vazgeçmelisiniz.

Eğer sigara kullanıyorsanız bu alışkanlıktan tamamen kurtulmalı hatta çevrenizde içilmesine dahi izin vermemelisiniz. Çünkü sigara; erken doğuma, bebekte solunum problemlerine ve düşük riskine neden olabilir.

Gebelikte alkol kullanımı da vazgeçilmesi gereken alışkanlıklar arasında bulunur. Hamilelikte alkol kullanımı, erken doğum ve düşük ihtimalini artırır. Anne karnındaki bebekte gelişim geriliğine de neden olan alkolün zararları, doğum sonrasında da bebeğin sağlığını olumsuz olarak etkileyebilir.

 • Kafein Kullanımı Sınırlayın

Hamilelikte kafein sınırlı olarak tüketilmelidir. Aşırı doz kafein kalp, dolaşım sistemi hatta sinir sistemi üzerinde etkilidir. Tabii sizi etkileyen bu durum bebeğinizi de direkt olarak etkileyecektir. Bebekler aldıkları kafeini vücuttan atarken çok zorlanırlar.

Üstelik fazla kafein demir emilimini zayıflatır ve anne de kansızlığa neden olabilir. Üstelik bu dönemde en çok ihtiyacınız olacak değerlerden birinin demir olduğu gerçeğinden yola çıkarsak, demir eksikliği pek istenen bir durum olmayacaktır.

Kafein sadece kahvede bulunmaz. Çay, çikolata, asitli içecekler vb. ürünler de kafein içerir. Bu yiyecek ve içecekleri özellikle hamilelik sürecinde sınırlı tüketilmesi gerekir.

 • Sağlıklı Diyet Programı Oluşturun

Hamilelikte vücudunuz, besin değerlerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyar. Bebeğiniz beslenmenizden direkt olarak etkilendiği için sağlıklı beslenmek onun için de önemli bir kriter. Yeterli vitamin ve minerallerden yararlanan anne sorunsuz bir hamilelik süreci için güçlü bir adım atmış olurken, bebeğin de sağlıklı gelişimini sağlar. 4. haftada embriyoya dönüşen ve gelişim adımlarını hızla atan bebeğinizin, besinler aracılığı ile ona sağlayacağınız desteğe çok ihtiyacı var.

Demir emilimini arttıran, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri vücuda sağlayan besinlerden mutlaka yararlanmalısınız. Kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri, protein kahramanı olan kırmızı et, beyaz et ve balık, türlü vitaminler içeren meyve-sebzeleri mutlaka değerlendirmelisiniz.

 • Şimdi Folik Asit Zamanı

 Folik asit, bebeğin sinir sistemi gelişimini destekleyerek nöral tüp defekti (NTD) başta olmak üzere birçok sinir sistemi sorununun engellenmesine yardımcı olur. Bu sebeple miniğinizin gelişim adımlarının atıldığı bu ilk haftalar folik asit desteği çok önemlidir. Bu değeri yeterli seviyede alan anne, bebekte sağlıklı beyin ve omurilik gelişimine destek olur.

Nöral tüp defekti sık görülen bir problem değildir fakat uzmanlar, hamileliğin ilk 12 haftası mutlaka folik asit desteğinden yararlanılması gerektiğini söyler. Doktorunuz bunun için size bazı takviyeler verebilir. Takviyelerin yanında, bu desteği beslenme yoluyla da alabilirsiniz. Baklagiller, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, brokoli, Brüksel lahana, avokado, muz gibi folik asit içeren besinler mutlaka diyetinizde bulunmalı.

 • İlaç Kullanımına Dikkat Edin

Özellikle 1. trimester döneminde gebelikte ilaç kullanımı ayrıca önem taşır. Gebelikte bazı ilaçlar, anne ve bebeğin zarar görmesine neden olabilir. Bu sebeple, anne mutlaka doktor gözetiminde ilaç kullanmalıdır. Kronik bir rahatsızlığınız varsa, düzenli bir ilaç kullanıyorsanız dahi bu durumu doktorunuzla paylaşmalı ve süreci birlikte yönetmelisiniz.

 • Zararlı Kimyasal Maddelerden Uzak Durun

Artık vücudunuz daha hassas. Mide bulantısı yaşadığınız bugünlerde siz de bunu hissetmiş olmalısınız. Çeşitli kimyasallar sadece mide sağlığını değil tüm vücudunuzu ve bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Temizlik yaparken kullanılan çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi ürünler, cildinize uyguladığınız kremler vb. konusunda daha hassas olmalısınız. Hamilelikte saç boyatmak konusunda bilimsel bir açıklama bulunmasa dahi, boyanın içerdiği kimyasallar size ve bebeğinize zarar verebilir. Bir önlem olarak saçınızı boyamayı erteleyebilirsiniz.

 • Hareket Etmeye Devam Edin

Evet, vücudunuz henüz ağırlaşmadı ve şimdilik herhangi bir hareket kısıtlaması yaşamıyorsunuz fakat bu dönemde ağır hareketlerden yine de sakınmalısınız. Tabii bu durum hareketsiz kalmanızı gerektirmez. Spor yapmak psikolojik açıdan kişiye destek verirken, ideal kan dolaşımı ve vücut sağlığı için önemlidir. Bu nedenle vücudu yormayacak yürüyüş ve egzersizlere başlayabilirsiniz. Hafif tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek esneme içeren sırt egzersizleri yapabilirsiniz.

 • Bol Su Tüketin

Su tüketimi gerek bu dönem gerekse sürecin ilerleyen zamanlarında muhtemelen yaşayacağınız sindirim sorunları, cilt problemleri, bulantı ve kasılma gibi durumları önlemeye yardımcı olur. Bebeğin hücre yapısı ve içinde yaşadığı amniyotik sıvı için su son derece önemli olduğundan, hamilelikte günlük su tüketimi 3-3.5 litreden az olmamalıdır.

YouTube video

 

Eşinize Gebelik Haberi Vermenin Yaratıcı Yolları

Hayatınızın en güzel gelişmelerinden birinin ilk günlerini yaşıyorsunuz. Bu kutsal duygunun başlangıcını tabii ki sevdiklerinizle paylaşmalısınız. Tabii bir anne olarak önce bu haberi babayla paylaşmak istemeniz çok normal.

Minik yavrunuzun dünyaya geliyor olmasını en güzel şekilde duyurmak istiyorsanız heyecanınızı katlayacak birkaç önerimiz var. İşte gebeliği en sıra dışı yollarla haber verme taktikleri.

 • Eşinize her sabah günaydın diyorsanız, bu rutini hiç unutamayacağı bir anıya dönüştürebilirsiniz. Onu “Günaydın babacığım!” şeklinde uyandırabilirsiniz. Nasıl uyanacağını bilemeyecek, güne heyecanla, şaşkınlıkla ve muhteşem bir haberle başlayacak. Aynı durumu uykuya dalma halinde denemenizi önermeyiz. Eğer mümkünse bu tatlı haber gün boyu yaşanmalı.
 • Bir hediye kutusu hazırlayın ve eşinize içinizden ona bir hediye almak geldiğini söyleyip paketi verin. Pakete, hamile olduğunuzu haber veren bir not, bir bebek fotoğrafı ya da bebek patiği yerleştirebilirsiniz.
 • Haber vermek için ilk muayenenizi bekleyebilirsiniz. Muayeneden sonra, bebeğinizin ultrason görüntüsünü ona verebilir ya da sıklıkla kullandığı bir alana koyabilirsiniz. Dilerseniz ultrason fotoğrafının yanına “Merhaba babacığım, haydi tanışalım” şeklinde tatlı bir not bırakabilirsiniz.
 • Bu haberi romantik bir akşam yemeğinde en beklenmedik bir zamanda verebilirsiniz. Menünün içinde ultrason fotoğrafı ya da hamile olduğunuzu söylediğiniz bir not bırakabilirsiniz.
 • Haberi nasıl verecek olursanız olun, mutlaka bu anları video kaydına almayı unutmayın. Bu muhteşem anıyı ömür boyu anımsamalı hatta büyüdüğünde miniğinizle de paylaşmalısınız.

 

Gebeliğin 4. haftası özetle, sizin için çok heyecanlı, bebeğiniz için çok aktif bir dönem. Onun gelişimine yardımcı olurken, kendinize de iyi bakmayı ve bu sürecin keyfini sonuna kadar çıkarmayı unutmayın.

 

1-2 haftalık gebelik konulu yazımızı okumak için: https://www.bebek.com/1-2-haftalik-gebelik/

3 haftalık gebelik konulu yazımızı okumak için: https://www.bebek.com/3-hafta-gebelik/

5. Hafta Gebelik

Post navigation

Hamilelikte Kalp Sağlığı

Hamilelikte Süt Gelmesi

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne İşe Yarar?