10. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. 🙂 Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

YouTube video

Haftalar hızla ilerliyor ve siz 9 haftayı geride bıraktınız bile. Geldik 10. haftaya.. Gebeliğin 10. haftası birçok değişimi de beraberinde getiren bir dönemdir. Hamilelik 3 döneme ayrılır ve her döneme trimester adı verilir ve şimdi siz ilk trimesterin sonuna bu hafta itibariyle yaklaşmış bulunuyorsunuz. Gelin bu hafta hem siz hem de bebeğinizde yaşanan değişimleri birlikte inceleyelim.

10 Haftada Bebek

Gebeliğin 10. haftası bebeğin embriyo olarak başladığı yolculuğu tamamlayıp artık fetüs olarak anıldığı dönemin başlangıcıdır. Bu da aslında bebeğin gelişim olarak kritik ve korkulu sayılabilecek dönemi atlattığının bir göstergesidir. Artık rahat bir nefes alabilirsiniz.

Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Hamileliğin başlangıcından beri doktora gittiğinizde yapılan ultrason kontrollerinde bebeğinizi hep bir fasulye tanesi olarak gördüğünüz dönem artık geride kaldı. 10 haftalık bebek yapılan ultrason kontrollerinde artık insan formuna girmiş, kafası belirgin hâle gelmiş şekildedir. Evet, biliyoruz bu çok heyecanlı bir durum..

10 haftalık bebeğin kilosu ve boyundaki değişimler bu hafta itibariyle daha belirgin. Hamileliğin 10. haftası bebeğiniz bir çilek kadar. Bu hafta itibariyle olması beklenen fetal uzunluk ve kütle aşağıdaki şekildedir:

Gebelik Yaşı (Hafta) Kütle (g)  Uzunluk (cm)
10. hafta 5 3- 3,5

Bu değerler kesin ve kati bilgiler olmamakla birlikte döllenmeye bağlı olarak değişim gösterebilir. Bazen tahmin edilen haftadan daha geç döllenme olduğunda değerler farklı olur. bu sebeple doktorunuzun verdiği bilgileri dikkate almak çok daha doğru olacaktır.

Sistemlerinin Gelişimi ve Yeni Kazanılan Beceriler

Embriyonik dönemin bittiği ve fetüs hâline gelen bebeğin gelişiminde her hafta farklı yenilikler olur. Hücre sayısı arttıkça vücudu şekillenir, organlar ve sistemler gelişmeye devam eder. Peki, 10 haftalık bebeğin organ ve sistem gelişimi nasıl ilerler? Bu konuyu sizler için araştırdık.

 • Sinir Sistemi

Gebeliğin 10. haftası bebeğinizin fiziksel olarak gözle görülür bir biçimde değiştiğini söylemiştik. Bunun en belirgin hâli kafatasında yaşanır. Kafatasının büyümesi beynin gelişmesi için gereken yerin oluşması anlamını taşır. Bu sebeple bebeğinizin beyni doğuma kadar gelişmeye devam ederken fetüs büyüdükçe sinir sistemlerinde de değişimler yaşanır. 9. haftada oluşmaya başlayan göz kapakları bu hafta itibariyle gelişimini büyük ölçüde tamamlar.

 • Dolaşım Sistemi

9. haftada yolk kesesi yok olmaya başlarken yerini göbek kordonu almaya, başlar. Bu hafta tam olarak kese kaybolmamış olsa da göbek kordonun yavaş yavaş oluşmasıyla kan dolaşımını sağlamaya başlar.

Dolaşım sisteminde yaşanan bir diğer gelişme ise kalbin 4 odacıklı hâle gelmiş olmasıdır. Bu dönemde kalp dakikada 180 atım yaparak yetişkin bir insanın 2 katı hızda çalışmaya başlar.

 • Sindirim Sistemi

Bağırsaklar karın içine doğru uzamaya ve ilerlemeye devam eder. Çok yakında olması gereken yere ulaşacaktır. Ayrıca mide, dalak ve karaciğer yerini almış ve karaciğer kan üretmeye başlamıştır. Pankreas ve safra kesesi de doğum sonrası için hazırlıklarına devam eder.

 • Solunum Sistemi

Solunum sistemi de beyin gibi doğuma kadar gelişmeye devam eder. Bu süreçte bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvının tek görevi bebeğinizi korumak değildir. Fetüsün ağzı geliştiğinde bu sıvıyı yutacak ve böbreklerden süzerek dışarı atacaktır. Bu sıvının yutulması ve tekrar dışarı atılması sürecinde en çok akciğerler gelişecek. Önceki hafta oluşmaya başlayan diyafram da bu hafta itibariyle gelişimini tamamlar.

 • Destek ve Hareket Sistemi

Kemik ve kas sistemi gelişmeye devam ederken gebeliğin 10. haftası itibariyle bebeğinizin el ve ayak parmakları arasındaki perdeler kalkmaya başlar. Kas yapısı da önceki haftaya göre geliştiği için artık el ve ayaklarını daha kolay hareket ettirebilir. Ayrıca dirsekler de belirgin hâle geldiği için eklemlerini çok daha rahat hareket ettirebilir. Ancak hâlâ sizin hissedebileceğiniz şiddete ulaşmamıştır.

 • Boşaltım Sistemi

Hamileliğin 10. haftası içinde yaşayacağınız heyecan verici olaylardan biri de böbreklerin artık idrar üretiyor olmasıdır. Amniyon sıvının solunum sitemine olan katkısının yanı sıra boşaltım sistemine de katkısı vardır. Yutulan sıvı böbreklerde süzülerek idrar hâline gelir. Ayrıca atılan idrar zararsızdır.

 • Üreme Sistemi

Merak edilen konulardan biri elbette ki bebeğin cinsiyetidir. Gebeliğin 10. haftası itibariyle bebeğinizin dış genital organları belirginleşmeye başlar. Ancak henüz cinsiyetinin belirlenebileceği kadar gelişmemiştir. Biraz daha beklemeniz gerek.

 • Bağışıklık Sistemi

Hamileliğinizin bu haftasında bebeğinizin tiroid bezi gelişimini yavaş yavaş tamamlamaya doğru giderken çalışmaya da başlamıştır. Bir süre daha bebeğinizi amniyotik sıvı korumaya devam edecektir.

10 Haftalık Bebek Hareketleri

Bebeğinizin kemik ve kas sisteminin yavaş yavaş gelişmeye başlamasıyla birlikte hareketlilik oranında da bir artış yaşanır. Daha çok küçük olduğu için 10 haftalık bebek hareketleri henüz annenin hissedebileceği düzeye ulaşmamıştır.

Dilerseniz “Uzman Gözünden Hamilelik Takibi” videolarımızda 10. haftayı izleyebilirsiniz.

YouTube video

10 Haftalık Bebekte Duyu Organları ve Gelişim Özellikleri

Duyu organlarının çalışması beynin kontrolünde gerçekleşir. Bu sebeple duyu organlarının tam olarak çalışması beynin o duyuyla ilgili bölümünün gelişimine bağlıdır. Beyin ise  doğuma kadar hatta sonrasında bile gelişmeye devam edecek. Şimdi, hamileliğin 10. haftası bebeğin duyu organları ile ilgili gelişmelere bir göz atalım.

 • Göz ve Görme Duyusu

Göz kapaklarının gelişimini tamamlamaya yaklaştığı bu haftada göz rengini oluşturan iris tabakası da yavaş yavaş oluşmaya başlar. Ancak henüz göz kasları gelişmediği ve gözler olması gereken yere ulaşmadığı için görme duyusundan söz etmek şu an için mümkün değildir. bu hafta itibariyle bebeğiniz anne rahminde uyumaya başlar.

Gözleri açılmasa da bir uyku ve uyanıklık hâli vardır. Kısa zaman sonra dünyaya gözlerini açacak olan bebeğiniz hala hazırlıklarını sürdürüyor.

 • Kulak ve İşitme Duyusu

Gebeliğin 10. haftasında bebeğinizin kulak memelerinden sonra kulak kepçesi de yavaş yavaş büyümeye başladı. Başının alt kısmında kulağın gelişimi devam ederken sizin sesinizi duyacağı günlere az kaldı.

 • Deri ve Dokunma Duyusu

Bebeğinizin vücudunu kaplayan deri tabakası gelişimine devam ediyor olsa da basit algılama sistemleri de çalışmaya başlamıştır. Dokunmaları yavaş yavaş hisseden bebeğiniz size tepki olarak hareket ediyor olsa da henüz çok küçük olduğu için maalesef sizin hissetmeniz için daha vakit var. Bu sebeple aranızdaki bağı güçlendirmek adına karnınıza dokunmaya başlayabilirsiniz.

 • Dil ve Tat Alma Duyusu

Çene kemiğinin gelişmesiyle birlikte ilerde çıkacak dişlerin tomurcukları da bu hafta itibariyle oluşmaya başlar. Dokunma duyusunun geliştiği ilk yerler arasında ağız çevresi ve yanaklar bulunur. Kısa süre sonra bebeğiniz ağzını açıp kapayabilecek.

 • Burun ve Koklama Duyusu

Bebeğin yüz hatlarının yavaş yavaş belirgin hâle geldiğini söylemiştik. Bu ilerlemede ilk fark edeceğiniz yer burundur. Tat alma duyusuyla birlikte gelişecek olan koklama duyusundan bahsetmek için henüz erken.

10 Haftalık Bebek Kaç Aylık Olur?

Hamilelik 9 ay 10 gün süren ve 40 haftaya denk gelen bir dönemdir. Biz bunu genel olarak aylarla ifade etmeye alışık olsak da doktorunuz bunu size haftalarla ifade edecektir. Peki, hamilelikte 10 hafta kaç aydır? Birlikte hesaplayalım:

1 hafta= 7 gün  1 ay=30 gün

10 hafta = 10×7 = 70

70/30 = 2 ay 10 gün

Bu hesaplamayı göz önüne alırsak bebeğiniz yaklaşık olarak 2 ay 10 günlüktür diyebiliriz.

10-haftalik-bebek-kac-aylik-olur

10 Haftalık Gebelikte Anne

Günler hızla geçiyor ve siz hamileliğinizde 9 haftayı yani 2 ayı çoktan geride bıraktınız bile. 10 haftalık gebe olarak hem fiziksel hem de manevi olarak bazı değişimleri hissetmeye başladınız. Dilerseniz 10 haftalık hamilelikte anne adayını bu hafta neler bekliyor birlikte inceleyelim.

Kilo artışı:

Hamileliğin olmazsa olmazı, vücudunuzda en belirgin yaşanan değişim elbette kilo artışıdır. Daha bebeğiniz çok küçük olduğu için fazla kilo artışı bu dönem için istenmeyen bir durumdur. Bu sebeple 10. haftanın sonuna kadar toplamda 1-3 kilo almanız tavsiye edilir.

Rahmin büyümesi:

Önceki hafta belirgin şekilde büyümeye başlayan rahminiz 10. hafta itibariyle neredeyse bir greyfurt büyüklüğüne ulaşır.

Göğüslerde büyüme ve hassasiyet:

İlk trimesterden itibaren göğüsler doğum sonrasına hazırlanmaya başlar. Siz de bu dönemin sonuna yaklaştığınıza göre göğüslerin en fazla çalıştığı dönemdesiniz diyebiliriz. Hatta göğüslerin ilk 3 ay diğer aylara göre daha çok büyüdüğü ve bu dönemden sonra büyümeyi neredeyse durdurduğunu söyleyebiliriz. Tabi fazla kilo almazsanız.

Progestesteron hormonu süt bezlerinin büyümesini östrojen ise süt kanallarının büyümesini sağlar. Böylece damarlar genişler, göğüsler şişer ve göğüs uçları büyür. Bu durum sonucunda sütyen bedeniniz 2 bedene kadar büyüyebilir.

Ciltteki değişim:

Hamilelik döneminde hormonlarda yaşanan artış sebebiyle cildiniz daha fazla yağ salgılamaya başlar. Bu cildinizi daha parlak gösterecektir. Ayrıca kan basıncındaki artış da yüzünüzün daha gergin ve canlı görünmesini sağlar. Bu sebeple sizi görenler muhtemelen sık sık “hamilelik sana yakıştı.” şeklinde söylemlerde bulunacaktır.

Ruh hâlindeki değişim: 

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk an oldukça heyecanlıydı. Ancak günler geçtikçe biraz kaygılanmaya başlamış olabilirsiniz. İster buna hormonal değişim isterseniz de annelik kaygısı diyebilirsiniz. Doğumu ya da doğum sonrasını düşünüp endişeleniyor olabilirsiniz. Ama bilin ki her anne adayı bu tarz değişimler yaşıyor. Bunun yanı sıra kendinizi sürekli yorgun, bitkin ve hâlsiz hissedebilirsiniz.

Ara ara baş ağrıları da bu semptomlara eşlik edebilir. Bu noktada bilmeniz gereken endişelenecek bir durum olmadığıdır. Gayet normal ve olması gereken bir durum yaşıyorsunuz. Bu günler en kısa sürede geride kalacak.

Sık idrar çıkma:

Sık sık idrara çıkma durumu bu hafta içinde de devam edecek. Bu durumu kabızlık da takip edebilir. Ayrıca daha önce yaşadığınız gibi vajinal akıntı da 10. hafta gebelik semptomları arasındadır.

Bulantılar:

Daha önce yaşadığınız sabah bulantıları bu hafta biraz azalacaktır. Ama bir süre daha devam etmesi olağan bir süreçtir. Biraz daha sabretmek gerekiyor. Ayrıca mide yanması, gaz ve şişkinlik gibi sorunları da yaşamaya devam edebilirsiniz.

Seni Rahatsız Eden Hamilelik Semptomlarını En Aza İndirecek İpuçları

Hamilelik birçok değişimin yaşandığı bir dönem olduğu için yaşadığınız bazı sorunlar sizi rahatsız edebilir. Bunlar her anne adayının yaşadığı ya da hissettiği sorunlardır. Özellikle ilk 9 hafta hamilelik adına riskli bir dönem olarak görülür ve siz bu haftayı sağlıkla geride bıraktınız.

O yüzden 10. hafta itibariyle hamileliğinizin en keyifli dönemine başlamış bulunmaktasınız. Hatta bu haftaya hamileliğin balayı diyenler bile var.  Biz sizi rahatsız edebilecek hamilelik semptomlarını en aza indirmek için yapabileceklerinizi bir araya topladık.

 1. Gebeliğin 10. haftası ruhsal açıdan biraz zorlanabileceğiniz bir dönem. Duygusal çöküşler ve bazı endişeler yaşayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken duygularınızı kontrol altına almak değil onları serbest bırakmaktır. Bu inişli çıkışlı süreç son derece normal ve neredeyse her anne adayının yaşadığı bir dönemdir.
 2. Her ne kadar riskli haftalar geride kalmış olsa da doktor kontrollerini aksatmamalı ve doktorunuzun uygun gördüğü periyotlarda kontrollere gitmeye devam etmelisiniz. Bu herhangi bir soruna karşı sizi ve bebeğinizi koruyacaktır.
 3. Hamilelik, birçok sorumluluğu da beraberinde getirir. Kafanda artık birçok soru işareti var. Bu soru işaretleri beraberinde duygusal değişimler getirir. Duygularınızı serbest bırakmanın yanı sıra size verebileceğimiz bir diğer ipucu ise kendinize vakit ayırmanızdır. Henüz karnınız sizi zorlamıyor ve küçük bebeğiniz ilgi beklemiyorken sosyal hayatında aktif olmaya devam etmeli, yürüyüşler yapmalı kısacası size keyif veren etkinlikleri gözden geçirmelisiniz. Bu size iyi gelecektir.
 4. Hamilelikte sık idrara çıkma neredeyse her anne adayının yaşadığı bir durumdur. Konusunda uzman birçok doktor ve beslenme uzmanı bu dönemde kafeini hayatınızdan çıkarmayı ya da önemli ölçüde azaltmanızı tavsiye eder. Bunun sebebi kafeinin bir nevi idrar söktürücü görevi görmesidir. Eğer kafein tükettiyseniz gün içinde vücudunuzun susuz kalmaması için daha fazla su tüketmeye özen göstermelisiniz.
 5. Bu hafta kendinizi yorgun ve hâlsiz hissediyor olabilirsiniz. Bunun için uzanarak bol bol dinlenebilirsiniz. Hem ilerde bu günleri özlemle anacağınızı da unutmayın… Yürüyüş yapmak, bacakları uzatarak ya da sol tarafa yatarak kan dolaşımını arttırabilirsiniz. Bu iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 6. Gebeliğin 10. haftası kan dolaşımının giderek arttığı bir dönemdir. Bu sebeple diş etlerinizde şişme ve kanamalar olabilir. Bunun için dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemelisiniz. Bugüne kadar diş macununuzu değiştirmediyseniz bu dönem itibariyle organik macunlar kullanmanız tavsiye edilir. Eğer kanama ve şişkinlik ileri boyutlara ulaşırsa hem doktorunuz hem de bir diş hekimiyle vakit kaybetmeden görüşmelisiniz.

Kaç Kilo Almalısın?

Hamileliğin ilk haftalarında fazla kilo artışı istenen bir durum değildir. İlk trimester sonrası bebeğiniz daha hızlı büyüyeceği için sizin de kilo artışınız hızlanacak. Bu yüzden yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. 10 haftalık gebelikte kaç kilo alınır diye merak ediyorsanız ilk 3 aylık dönem için kilo artışınız 1-3 kilo aralığında olmalıdır.

Beslenme Önerileri

Bebeğiniz sizin yediğiniz besinleri plasenta yoluyla alır ve artık büyümeye başladığı için beslenmenizde seçici ve dikkatli olmalısınız. Öyleyse size 10 haftalık gebelikte beslenme konusunda bazı öneriler:

 • Sabah bulantılarınız azalmaya başladığı için iştahınız artabilir. Bu noktada dikkatli ve özenli davranmalısınız. Doktorunuzla görüşüp doğru beslenme hakkında fikir almalısınız. Özellikle kendinizi yorgun hissettiğinizde ya da aceleniz olduğu zamanlarda sağlıklı atıştırmalıklar kurtarıcınız olacaktır. Kuruyemiş ve meyveler bu konuda ilk sırada gelir. Bir avuç fındık, ceviz, badem ya da bir porsiyon kuru meyve gibi atıştırmalıklar bu tarz durumlar için oldukça uygundur.
 • Demir hem sizin hem de bebeğinizin vücudu için oldukça önemlidir. Beynin gelişiminden kan dolaşımına kadar birçok görevi var. Bu sebeple hamileliğiniz boyunca demir değerleriniz kontrol altında tutulur. Gerekiyorsa doktorunuz bu konuda takviye verecektir. Bunun yanı sıra kırmızı et, balık, yumurta, fasulye, mercimek, nohut gibi demir oranınızı yükseltecek besinleri de düzenli olarak tüketmelisiniz.

Egzersiz Önerileri

Hamileliğiniz sürecinde spor ve egzersizlere devam etmeniz oldukça önemlidir. Bu sizi hem zinde tutacak hem kilo alımını kontrol etmenize yardımcı olacak hem de doğum için fayda sağlayacaktır. Giderek büyüyen karnınız bir süre sonra kas ve iskelet sistemini de etkileyecek. Bu sebeple öncesinde önlem almak oldukça önemlidir. Doktorunuz ve konusunda uzman bir spor koçundan bilgi alarak hangi tarz egzersizler yapabileceğiniz yönünde fikir alabilirsiniz. 10 haftalık gebelik egzersizleri için en çok tercih edilenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Hafif tempolu yürüyüş.
 • Omurgayı güçlendirecek esneme hareketleri.
 • Grup egzersizleri
 • Pilates
 • Yoga
 • Yüzme

10 Haftalık Gebelikte Kontrol Listesi

 • Eğer henüz yaptırmadıysanız en kısa sürede kan testi ve genel sağlık durumunuzla ilgili kontrolleri bir an önce yaptırmalısınız. İlerleyen dönemlerde bebeğiniz için yaptırmanız gereken testler artacaktır.
 • Bu haftayı da kendiniz için ayırabilir ve kendiniz için alışveriş yapabilirsiniz. Göğüsleriniz büyümeye başladı. Bu sebeple kullandığınız sütyenler artık küçük geliyor olabilir. Bedeninize uygun, esnek ve genişleyebilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Emzirme sütyenleri ya da balensiz sütyenler sizin için oldukça uygundur.
 • Beliniz kalınlaşmaya ve karnınız hafif hafif büyümeye başladığı için artık kıyafetleriniz dar geliyor olabilir. Bunun için beli lastikli rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. Alışveriş listenize gebeliğin 10. haftası itibariyle hamile kıyafetlerini de eklemekte fayda var.

10. Hafta Hamilelikte Anneye Alışveriş Önerileri

Bebeğiniz için alışveriş yapmak sizi heyecanlandırıyor değil mi? O zaman bu hafta onun birtakım ihtiyaçlarını almaya başlayabilirsiniz.

Battaniyesi, kıyafetleri, müslin ağız bezleri gibi hazırlıklar hem sizin kolayca yapabileceğiniz hem de doğumdan sonra sıklıkla kullanabileceğiniz bir alışveriş listesi olabilir. 🙂

Dilerseniz müslin ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Müslin Nedir? Ne işe Yarar? Özellikleri Nelerdir? :  https://www.bebek.com/muslin-nedir-ne-ise-yarar-ozellikleri-nelerdir/

 

gebelikte-9-hafta

11-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Post navigation

Bir yanıt yazın

Kaç Aylık Hamileyim?

Hamilelikte Ayva Tüketilir mi?

Hamilelikte (Gebelikte) Akıntı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!