11. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. 🙂 Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Zaman son sürat ilerlerken siz hamileliğinizde 11. haftaya geldiniz. Oldukça heyecanlı olduğunuz bu dönemde bebeğiniz hızla gelişmeye, vücudunuz da hızla değişmeye başladı. Hiçbir detayı atlamadan gebeliğin 11. haftası itibariyle yaşanan değişimleri sizler için araştırdık.

11 Haftada Bebek

Bizim için bir hafta göz açıp kapatıncaya kadar geçerken bebeğiniz için oldukça önemlidir. 11 haftalık bebek ile ilgili bilmeniz gerekenleri birlikte inceleyelim.

Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Her doktor randevusuna giderken aklınızda hep bu sorunun olduğunu biliyoruz: “Bebeğim ne kadar büyüdü?”. Gelişme son sürat ilerlerken 11 haftalık bebeğin kilosu ve boyu her geçen gün farklılaşmaya devam eder. Bu hafta içinde olması beklenen fetal uzunluk ve kütle şu şekildedir:

Gebelik Yaşı (Hafta) Kütle (g)  Uzunluk (cm)
11. hafta 7-8 4-6

Bu bilgiler doğrultusunda bebeğiniz yaklaşık bir misket limonu büyüklüğüne ulaştı diyebiliriz. Ancak gebeliğin 11. haftası bebeğiniz farklı bir kütle ve uzunlukta olabilir. Bunun sebebi döllenme zamanıdır. Tahmin edilen haftadan daha geç bir zamanda döllenme gerçekleştiyse bilgilerde farklılık olabilir. Bu sebeple endişelenmenize gerek yoktur. Doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir.

YouTube video

Sistemlerinin Gelişimi ve Yeni Kazanılan Beceriler

Fetüs haline geçmiş olan bebeğiniz artık her hafta daha çok büyüyecek ve gelişecektir. Hücre sayısı arttıkça dokular, dokular geliştikçe de organlar gelişmeye devam edecektir. Şimdi, 11 haftalık bebeğin organ ve sistem gelişimi hangi aşamada, birlikte göz atalım.

 • Sinir Sistemi

Bebeğinizin ultrason görüntülerinde ilk kafatasının şekillendiğini görürsünüz. Bu beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi için gerekli alanın oluşmasını sağlar. Gebeliğin 11. haftası itibariyle bebeğinizin yüz kemiklerinin belirgin şekilde değişmeye başladığını görürsünüz. Artık çene göğüsten ayrılmış ve önceki hafta oluşmaya başlayan diş tomurcukları yavaş yavaş tüm çene kemiğine yayılmış durumdadır. Ayrıca, bebeğiniz içinde bulunduğu amniyon sıvıyı yutmaya başlamıştır. Bu da demek oluyor ki artık yutma refleksi çalışır hale geldi.

 • Dolaşım Sistemi

Bebeğin rahme düştüğü ilk anda onu sarıp sarmalayan yolk kesesi önceki haftalarda yavaş yavaş yok olmaya ve yerini plasentaya bırakmaya başlamıştı. Plasenta gelişimini son sürat sürdürürken ona bebeğinizin yaşam destek ünitesi diyebiliriz. Ayrıca göbek kordonu da görevini yerine getirmek için çalışmaya devam etmektedir. Anne ile bebek arasındaki kan akışını sağlayan göbek kordonu, etrafında sarılı 3 damar ile birlikte bebeğin amniyon sıvı içerisinde rahatça hareket etmesine de yardımcı olur.

Fetüsün küçük kalbi yetişkin bir insana göre çok hızlı atar. Kalbin gelişmesiyle birlikte kalbin atım hızı da düşmeye başlar. Bebeğinizin kalbi bu hafta itibariyle dakikada 160 atış hızına bile ulaşabilir.

 • Sindirim Sistemi

Gelişimini sürdüren bağırsaklar bu hafta itibariyle karın boşluğundaki yerine yerleşir. Amniyon sıvısını yutan bebeğinizin böbrekleri de geçen hafta itibariyle göreve ufak ufak başlamıştı. Hamileliğinizin 11. haftasında da bu görevini yerine getirir ve yutulan sıvı şimdiden süzülüp idrar olarak dışarı atılabilir.

 • Solunum Sistemi

Bebeğinizin yaşam destek ünitesi olan plasenta bebeğin nefes alması, yemek yemesi ve atıkların atılması konusunda da büyük öneme sahiptir. Bu görevleri yerine getirmek için büyük enerji harcıyor.

Bebeğinizin diyafram gelişiyor. Diyafram kası ilerleyen haftalarda bebeğinizin soluk alıp verme mekanizmasını çalıştıracaktır.

 • Destek ve Hareket Sistemi

Destek ve hareket sistemi gelişmeye devam eden yavrunuz küçük küçük hareket etmeye başladı. Gebeliğin 11. haftası itibariyle bebeğinizin parmakları iyice hareketlenir. Göbek kordonunu tutup kavrayabileceği kadar parmakları uzamıştır.

İskelet sistemi gelişirken kas ve eklemler de güçlenmeye devam eder.

 • Boşaltım Sistemi

Önceki hafta idrar üretmeye başlayan böbrekler çalışmaya devam ediyor. Bağırsakların da yerine yerleşmesiyle faaliyetlerine yakın zamanda hız verecekler.

 • Üreme Sistemi

Hamileliğinizde bebeğinizin cinsiyetini merakla beklediğinizi biliyoruz.  Her doktora gidişinizde acaba “11 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu? ” diye düşündüğünüzü biliyoruz. Evet, bu hafta bebeğinizin üreme organı kadın ve erkeğe özgü özellikler kazanmaya başlar. Ancak bunu henüz ultrasonda görebilmek mümkün değildir. Cinsiyeti öğrenebilmek için bir süre daha beklemeniz gerek.

 • Bağışıklık Sistemi

Bebeğinizin yavaş yavaş hormon bezleri oluşmaya başlasa da henüz bağışıklık sistemini oluşturacak güçte değiller. Bebeğinizi bu dönemde amniyon sıvı korumaya devam eder.

11 Haftalık Bebek Hareketleri

Gebeliğinizin ilk anından beri bebeğinizin hareketlerini hissedeceğiniz günü iple çektiğinizi biliyoruz. Şu an fiziksel olarak henüz hamile olduğunuz anlaşılmasa bile ultrason görüntüleri size bunun aksini söylüyor. Bebeğiniz fetüs haline geldikten sonra insan formuna doğru evrildiğinde ufak ufak hareketlenmeye başlar. Ancak henüz misket limonu kadar küçük olduğu için 11 haftalık bebek hareketleri henüz sizin hissedebileceğiniz düzeye ulaşmamıştır.

Dilerseniz “Uzman Gözünden Hamilelik Takibi” Videolarımızda 11. haftayı izleyebilirsiniz.

YouTube video

11 Haftalık Bebekte Duyu Organları ve Gelişim Özellikleri

Bebeğinizin beyin gelişimine bağlı olarak duyu organları da değişir ve gelişir. Beynin kontrolünde çalışan göz, burun, kulak, deri ve dil hamileliğin 11. haftası içinde işlevine uygun şekilde gelişimini tamamlamaya devam ederken bazı duyu organları çalışmaya da başlar. Bakalım, bu hafta bebeğinizin duyu organlarında yaşanan gelişmeler nelerdir?

 • Göz ve Görme Duyusu

Göz kapakları kapalı olsa da gebeliğin 11. haftası göz merceklerinin ve göz kapaklarının gelişiminin tamamlandığı haftadır diyebiliriz. Küçük değişimler elbette doğuma kadar devam edecek. Gözlerde başın iki yanından olması gereken yere doğru ilerleyişini sürdürür. 10. haftada başlayan uyku ve uyanıklık hali gözleri kapalı olsa da devam eder.

 • Kulak ve İşitme Duyusu

Bebeğinizin küçük kulak memesi ve kulak kepçesi gelişimi devam ederken yavaş yavaş olması gerektiği yere doğru ilerleyişi de devam eder. Bu hafta itibariyle kulaklar olması gereken yere ve şekle neredeyse ulaşmak üzeredir. Gelişme devam ettiği için işitme duyusundan bahsetmek bu hafta için henüz mümkün değildir.

 • Deri ve Dokunma Duyusu

Şeffaf bir görünüme sahip olan fetüsün cildi olması gereken haline neredeyse kavuşmuştur. İlk gelişen duyulardan biri olan dokunma ve hissetme duygusu bu hafta bebeğinizde kendini göstermeye başlar. Eğer karnınıza bastırırsanız diğer tarafa kaçar ama siz bunu hissetmezsiniz. Avuç içlerinde de dokunma duyusu bu hafta gelişir. Bu sebeple uzayan parmakları ve gelişen dokunma duyusu sayesinde göbek kordonunu kavrayabilir. Ayrıca cilt üzerinde ufak tüylenmeler ve başında taç şeklinde saç tomurcukları da bu hafta oluşmaya başlar.

 • Burun ve Koklama Duyusu

Kafatasının şekillenmesiyle ilk belirgin hale gelen organlardan biri burundur. Ultrason görüntüsüne baktığınızda yüz hatlarının burunla beraber geliştiğini görebilirsiniz. Hamileliğin 11. haftası burundaki koku almaçlarının da geliştiği haftadır. Yani 11 haftalık bebek içinde bulunduğu amniyon sıvının kokusunu almaya başlar.

 • Dil ve Tat Alma Duyusu

Bebeğinizin bu hafta değişime uğrayan organlarından biri de ağızdır. Koklama duyusuyla beraber tat alma duyusu da gelişir. İçinde bulunduğu amniyon sıvıyı yutmaya başlar ve kokuyla birlikte tadını da alır. Hatta diyaframın kasılma hareketi sebebiyle hıçkırıklar bile başlar. Ama siz bunu hissedemezsiniz.

11 Haftalık Bebek Kaç Aylık Olur?

Hamilelik 40 haftaya denk gelen 9 ay 10 günlük bir dönemdir. Bizler bunu ay olarak telafuz etmeye alışık olsak ta doktorunuz gebeliğinizin kontrolünü aylarla yapacaktır. Peki, hamilelikte 11 hafta kaç aydır? Birlikte hesaplayalım:

1 hafta= 7 gün  1 ay=30 gün

11 hafta = 11×7 = 77

77/30 = 2 ay 17 gün

Bu hesaplamayı göz önüne alırsak bebeğiniz yaklaşık olarak 2 ay 17 günlüktür diyebiliriz. Yani siz 2,5 ayı geride bıraktınız bile.

11-haftalik-bebek-kac-aylik-olur

11 Haftalık Gebelikte Anne

Evet, 2,5 ayı geride bıraktınız, duygu değişimleri yaşarken vücudunuzda değişmeye başladı. Her geçen gün bebeğiniz gelişmeye devam ederken sizde bu değişimleri kendi bedeninizde yaşadınız. Peki, 11 haftalık gebe olarak anne adayında ne gibi değişimler yaşanır?

Kilo artışı:

11 haftalık hamilelikte anne adayında yaşanan en belirgin fiziksel değişimlerin başında kilo artışı gelir. Ancak anne adayının ilk 2-3 aylık döneminde fazla kilo artışı önerilmez. Çünkü bebek yani fetüs henüz çok küçüktür ve ilerleyen aylarda kilo artışı daha fazla olacağı için ilk aylarda kontrollü gidilmesi oldukça önemlidir. Bu hafta itibariyle tavsiye edilen en fazla 2- 2,5 kilo artışıdır.

Rahmin büyümesi:

Hamilelikle birlikte rahminizde büyümeye başlar. 11. haftada rahminizin büyüklüğü orta boy bir greyfurt kadardır. Önceki haftalardan rahminiz büyümeye başladığı için mesaneye baskısı fazla olduğu için sık sık idrara çıkma isteği duyarsınız. Ancak bu hafta itibariyle rahim karın boşluğuna doğru ilerlediği için yaptığı baskı da azalır. Rahminiz büyüdükçe yan bağlarınız gerilir ve kas ağrıları yaşayabilirsiniz.

Sabahları aç uyanma:

Hamilelikte 11. hafta itibariyle sabah bulantıları azalmaya başlar. Bu sebeple sabahları aç uyanma hali yaşayabilirsiniz. Fakat iştahınızı artması iki kişilik beslenme ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez. Bu ayrımı iyi yapmalısınız. Böylece kilonuzu da kontrol altında tutabilirsiniz.

Kabızlık:

Mide bulantılarınız hafiflese bile hormon değişimlerinin yaşanması sindirim sisteminizi etkileyebilir. Sindirim sistemi bu hormonlardan dolayı yavaşladığında kabızlık ya da mide ekşimesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumun oluşmasında progestin adı verilen gebelik hormonu etkildir. Çünkü progestin yumuşak kasları rahatlatır ve sindirimi yavaşlatarak besinlerin bebeğinize daha verimli aktarılmasını sağlar. Sonucunda da şişkinlik, gaz ve geğirme gibi sorunlar da olabilir.

Karın büyümesi:

Bu hafta yavaş yavaş alt karnınızda büyümenin yaşandığı dönemdir. Çok yemek yemiş gibi alt karnınızda küçük bir çıkıntı oluşur.

Ciltte kuruma ya da yağlanma:

Gebelik cilt bakım rutininizde de değişiklik yapmanız gereken bir dönemdir. Anne adaylarının hamilelikte en çok endişelendiren konulardan biri de çatlaklardır. Gebeliğin 11. haftası cildinizde aşırı kuruma ya da yağlanmanın görülmeye başlandığı dönemdir. Bu tarz kuruma ya da çatlakları önlemek için cilt tipinize uygun bakım yağları kullanmanız tavsiye edilir. Böylece cildinizin nem miktarını ve esnekliğini arttırabilirsiniz. Eğer bakımlarınızı düzenli yaparsanız faydasını doğum sonrası gözle görülür şekilde hissedersiniz.

Seni Rahatsız Eden Hamilelik Semptomlarını En Aza İndirecek İpuçları

Hamileliğinizde 2,5 ayı geride bıraktınız. Özellikle ilk 2 ay hamilelik açısından riskli dönemlerdir ve siz bu dönemi sağlıkla atlattınız. Her anne adayında olduğu gibi bazı durumlar sizi rahatsız edebilir. Bizde size sıkıntı veren hamilelik semptomlarını en aza indirmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

 1. Artık sağlıklı bir anne adayı olduğunuza göre diğer annelerle tecrübeleri hakkında konuşmaya başlayabilirsiniz. Hatta bu dönemde en büyük destekçiniz anneniz olacaktır. Onunla sorunlarınızı paylaşmalı ve bu sürece yardımcı olması konusundaki isteğinizi ona göstermelisiniz.
 2. Bu dönemde yaşayacağınız kabızlık için lifli besinler tüketmenizde fayda var. Kuru baklagil ve kuru meyveler tercih edebilirsiniz. Lifli gıdalar gaz ve şişkinlik yağabileceği için bu tarz gıdaları farklı öğünlere dağıtarak kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.
 3. Kabızlık için bir diğer yöntem ise bol sıvı tüketimidir. Bol bol su içmeli ya da kuru meyvelerden yapacağınız kompostoları tüketmeniz kabızlığınıza iyi gelecektir.
 4. Demir takviyesi de kabızlığınızı arttırabilir. Bu sebeple lifli gıdalarla birlikte bol sebze ve salata tüketimi hem kabızlığınıza hem de fazla kilo almamanız için tercih etmeniz gereken gıdaların başında gelir. Demir ilacının emiliminin üst seviyede olması için kalsiyum içeren yiyeceklerle ya da ilaçlarla kullanmamanız gerekir. Bu sebeple arada birkaç saat bulunmasına dikkat etmelisiniz.
 5.  Önceki haftaya göre kendinizi daha enerjik hissediyor olabilirsiniz ama yine de fırsat buldukça dinlenmek size iyi gelecektir.

Kaç Kilo Almalısın?

İlk trimester döneminde bebek henüz çok küçük olduğu ve büyüdükçe kütlesi hızla artacağı için bu sizinde kilo artışınız belli limitler dahilinde olmalıdır. Sizinde vücudunuzda yaşanan değişimler bir miktar kilo artışını beraberinde getirecektir. Peki, 11 haftalık gebelikte kaç kilo alınır şeklinde kafanızda bir soru işaretiniz varsa bu haftaya kadar 2-2,5 kilo almanız doğru olacaktır.

Beslenme Önerileri

Bebeğiniz artık büyümeye başladı. Plasenta da gelişimini tamamlamak üzereyken sizin tükettiğiniz besinler bu yolla bebeğinize ulaşır. Bu sebeple artık yediklerinize daha fazla özen göstermelisiniz. 11 haftalık gebelikte beslenme hakkındaki öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Bu hafta itibariyle kabızlığınızda artış yaşanabilir. Bu sebeple lifli gıdalar tüketmelisiniz. Ayrıca daha fazla sıvı tüketimi de kabızlık, şişkinlik ve gaz sancılarına iyi gelecektir.
 2. Yediğiniz besinlerin sizin rahatlatmasının yanı sıra güvenli olduğundan da emin olmalısınız. Bu sebeple az pişmiş et ya da yumurta, soğuk salata, pastörize edilmemiş peynir gibi gıdalardan uzak durmalısınız.
 3. Bebeğinizin gelişimi için folat,lif ve demir bakımından zengin besinler tüketmelisiniz. Bu besinlerin başında kuru incir, taze soğan, enginar, tahin ve pekmez gelir. Ayrıca Omega-3 açısından zengin deniz mahsullerini taze olmak kaydıyla tüketebilirsiniz.
 4. Bebeğinizin gelişimi artık hızlandığı için uzayan ve gelişen kemikleri için kalsiyum zengini besinler oldukça faydalıdır. Kalsiyum bebeğinizin yanı sıra sizin içinde gereklidir. Süt ürünleri, badem ve susam gibi çerez ve tohumlar, bakliyat, ıspanak ve incir gibi besinler kalsiyum açısından oldukça zengindir.
 5. Kafein tüketiminde de dikkatli olmalısınız. Günlük 300 mg’dan az tüketilmesi konusunda özen göstermeniz gerekir.

Egzersiz Önerileri

Hamile olmak egzersiz yapmanın ya da hareketli bir yaşam sürmenin önüne geçmemelidir. Bu sebeple günlük hayatınızdan sporu eksik etmemeniz hamilelikte de oldukça faydalıdır. 11 haftalık gebelik egzersizleri arasında pilates ya da yoga gibi grup aktiviteleri ya da kendinizi yormadan yapacağınız kısa hafif tempolu yürüyüşler en çok tercih edilenlerdir.

“Hamilelikte Egzersiz Hareketleri” Konulu yazımız size yardımcı olabilir: https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz-hareketleri/

Bunların yanı sıra eğer gün boyu oturarak çalışıyorsanız belli aralıklarla yerinizden kalkıp hareket etmeniz kan dolaşımını hızlandıracağı için hem sizin hem de bebeğiniz için faydalı olacaktır.

 11 Haftalık Gebelikte Kontrol Listesi

 1. Gebeliğin 11. haftası itibariyle 14. haftaya kadar bebeğinize ense kalınlığı testi olarak da bilinen 2’li genetik tarama testini yaptırabilirsiniz. Bu test sık rastlanan bazı fetal anormalliklerin varsa tespiti için yapılır. Ancak kesin tanı koymaz.
 2. İkili testin yanı sıra ayrıntılı ultrason kontrolü de bu hafta itibariyle yapılabilir.
 3. Artık emzirme ya da yeni doğan bakımı gibi konularda bilgi edinmenin zamanı geldi. Bu konuda yazılmış kitapları okuyabilirsiniz. Bunun için anne olmuş arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz.

 

gebelikte-10-hafta12-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Post navigation

Hamilelik ve Reflü

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

Hamilelikte Kahve Tüketimi