hamilelik-komplikasyonlari

Bebeğinizin Cinsiyetini Belirleyebilir Misiniz?

“Aman sağlıklı olsun da cinsiyeti fark etmez!” cümlesi sıklıkla ebeveynler tarafından duyduğumuz bir cümledir. Ancak bazen her ne kadar öncelik olarak sağlıklı olması dilense de gönülden geçen bir cinsiyet söz konusu olabilir.

Hamile kalmayı planlıyor ve bebeğinizin hayalini kurduğunuzda bir kız veya erkek görüyor olabilirsiniz. Bu durumda akla hemen hamile kalırken cinsiyet belirleme mümkün müdür sorusu gelmektedir. O zaman sıkı durun ve makalemizi okumaya devam edin!

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belli Olur?

Henüz bir birlikteliğiniz olmadığı dönemden itibaren, geleceğe doğru baktığınızda kendinizi bir erkek ya da kız çocuğu sahibi olarak hayal etmiş olabilirsiniz.

Her zaman önce sağlıklı olmasını dileseniz de özellikle ikinci çocuğu düşünmüyorsanız, bu hayalinizi gerçekleştirmenin kolay bir yolu olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Böyle bir durumda erkek çocuk olması için ne yapmalı diye ufak bir araştırmaya girişebilirsiniz. Aynı durum kız bebek olması için de geçerli olabilir.

Bir bebeğin, yani embriyonun oluşması erkekten gelen sperm hücresi ile annenin yumurta hücresinin birleşmesi neticesinde olur.

Normal bir insan 46 kromozomdan oluşur. Bunun 23’ü anneden, diğer 23’ü ise babadan gelir. Annedeki yumurta hücresi her zaman X kromozomu içerir; ancak babadan gelecek olan kromozom X veya Y olabilir. Bu durumda söyleyebiliriz ki, bebeğin XX kromozomlu bir kız veya XY kromozomlu bir erkek olması babadan gelecek kromozomlara bağlıdır.

Ebeveynlerin Gerçekleştirebileceği Cinsiyet Belirleme Yöntemleri Nelerdir?

%100 garantisi olmasa da birtakım yöntemlerle bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün olabiliyor. “Erkek çocuk yapmanın yolları nelerdir” ya da “kız çocuk isteyenler ne yapmalı” diye düşünenler için bu yöntemlerden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Shettles Yöntemi

Dr. Landrom Shettles ve Dr. David Rorvik’in geliştirdiği bir yöntemdir ve %75 oranda etkili olduğu söylenmektedir. Bu yöntemin temeli X kromozomunun Y kromozomundan daha uzun yaşadığı gerçeğine dayanmaktadır.

Bu bilgi ışığında kız çocuk olması için yumurtlama gününüzü hesaplayıp, belirlenen yumurtlama gününden 2-4 gün öncesinde ilişkiye girip sonraki günler cinsel perhizde bulunabilirsiniz.

Böylece babadan gelen Y kromozomları nispeten daha kısa ömürlü olduklarından yumurtanın oluştuğu güne kadar yaşayamayacaklar, dolayısıyla babadan gelen X kromozomlarının yumurtayı dölleme şansı artacaktır.

Erkek çocuk olması için de Y kromozomunun daha hızlı olmasından faydalanılmaktadır. Bu durumda yumurtlama zamanına ne kadar yakın ilişkiye girerseniz bebeğinizin erkek olma şansı o kadar yüksek olacaktır.

Cinsel İlişki Pozisyonu

Sperm hücreleri daha hassas bir yapıya sahiptir. Kadının vajinası ise servikse yakın bölgede asidik, daha derin bölgede alkali bir ortama sahiptir. Yani erkek bebek olması için yapılması gerekenler nelerdir diye merak eden bir çifte, daha derin penetrasyon sağlanabilecek cinsel ilişki pozisyonları önerilebilir.

Derin penetrasyonla erkek spermi daha alkali bir ortama girecek, böylelikle yumurtaya giden yolculuğunda hayatta kalma şansı daha yüksek olacaktır.

Aynı şekilde kız bebek olması için yöntemler arayan bir çifte, daha yüzeysel bir penetrasyonla cinsel ilişki önerilebilir. Böylece spermdeki Y kromozomlu hücreler sidik ortama dayanamayarak ölecek, yavaş ama daha dayanıklı olan X kromozomlarının şansı artacaktır.

Ancak bu yöntemin çok fazla güvenilirliği yoktur. Çünkü erkek ve dişi spermlerin yaşam süresinin dakikalar değil, gün bazında farklılık gösterdiği düşünülmektedir.

Cinsel Perhiz Yapmak

Cinsel ilişkiye birkaç gün ara verdikten sonra ilişkiye girmenin erkek bebek olması için sahip olunan şansı arttırdığı söylenmektedir. Çünkü erkekteki cinsel perhizde sperm hacmi artar, dolayısıyla daha fazla sperm bulunması gerekir.

Spermdeki erkek hücreler hızlı olduğundan yumurtayı dölleme şansının arttığı düşünülmektedir. Bazı bilim insanları yüksek hacimdeki spermin hamile kalmayı kolaylaştırdığını, ancak cinsiyet belirlemede pek fazla etkili olmadıklarını öne sürmektedir.

Başarı oranı çok yüksek olmasa da erkek çocuk yapmak için ne yapmalı diye düşünen çiftler için denenmesi kolay bir yöntemdir.

Potasyumdan veya Magnezyumdan Zengin Beslenme

Yapılan bir araştırmaya göre erkek bebek olması için yöntemler arasında annenin gebe kalmadan önce potasyumdan zengin beslenmesi yer alıyor.

Çünkü potasyum, erkek sperm hücrelerinin koşullarını iyileştiriyor. Kırmızı et, muz, kuru fasulye ve avokado gibi besinler potasyumdan zengin besinlerin başında geliyor.

Kız çocuk olması için, yani dişi sperm hücrelerinin koşullarının iyileştirilmesi içinse annenin magnezyumdan zengin beslenmesinin etkili olduğu söyleniyor.

Yeşil yapraklı sebzeler, tahıl ve kuru yemişler magnezyum açısından zengin besinlerdir. Her ne kadar yapılan birtakım araştırmalarda beslenmenin cinsiyet üzerinde etkili olabileceği düşünülse de annenin uygulayacağı diyetin cinsiyeti etkilediğine dair kesin bir veri yoktur.

Orgazm Olma Sırası

Kadın eşinden önce orgazm olursa vajinada daha alkali bir ortam oluşur. Bu durum da erkek çocuk olması için daha iyi bir ortam demektir.

Orgazmdan önce vajinanın yapısı asidik olacağından, kız çocuk olması için olması gerekenler arasında erkeğin daha önce orgazm olması gerektiği söylenebilir.

Lakin burada ön sevişmenin de vajinanın alkali bir hal almasında etkili olabileceği düşünülürse, neden bu yöntemin cinsiyet belirlemede pek tercih edilen bir yöntem olmadığı daha anlaşılır olacaktır.

Ericssoon Yöntemi

Bu yöntem laboratuvar ortamında X ve Y kromozomlarının özel bir yöntemle santrifüje edilmesiyle cinsiyet belirleme yöntemidir. Bu kromozomları ayırmak %100 mümkün olmasa da bu yöntemle Y kromozomunun üste çıkması, X kromozomunun ise dibe çökmesi bekleniyor.

Bu yöntemin cinsiyet belirlemede etik olduğu düşünülmese de bazı cinsiyete bağlı kalıtsal hastalıkların bebeğe geçmesini engellemek için kullanılması mümkün olabilir.

Tıp dünyasında bebeğin cinsiyetini yüksek oranda belirleyebilecek yöntemler elbette ki mevcuttur. Ancak konuya etik olarak bakıldığında bu durumun ne derece doğru olduğu büyük bir tartışma konusu.

Bazen aile planlaması amacıyla kız çocuğu olanların erkek, erkek çocuğu olanlarınsa kız çocuğu isteme gibi talepleri olabiliyor. Ancak PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) gibi embriyonun anne karnına yerleştirilmeden önce kromozom seçimi yapılması yöntemleri karşı cinse ait embriyoların bilerek atıldığı düşüncesiyle belli bir kesim tarafından etik görülmemektedir

Görüldüğü üzere pek çok cinsiyet belirleme yöntemi mevcut. Ancak bunların hiçbiri %100 garanti vermiyor. Bazı yöntemler ise mantıklı bir gerekçesi yoksa etik olarak görülmüyor. Nihayetinde karnınızda ister kız bebek, ister erkek bebek olsun sizin için en önemlisi onu sağlıkla kucağınıza alabilmektir.

https://www.bebek.com/kuranda-gecen-kiz-ve-erkek-bebek-isimleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın