2 Aylık Bebek Gelişimi

2 Aylık Bebek Neler Yapar?

 • Gülücüğünüze gülücükle karşılık verebilir.
 • 1.5 aylık olduğunda çıngırağa belli bir şekilde tepki gösterir. (ürkerek, susarak, ağlayarak)
 • Ağlama dışında sesler çıkarabilir.
 • Karnının üzerindeyken başını 45 derece yukarı kaldırabilir.
 • Dik oturduğu zaman başını dik tutabilir.
 • Karnının üzerindeyken kollarının yardımı ile göğsünü yerden kaldırabilir.
 • Bir yana yuvarlanabilir.
 • Küçük nesnelere dikkat gösterebilir.
 • Parmaklarının ucuna oyuncak tutuşturulduğunda onu kavrayabilir.
 • Bir nesneye uzanabilir.
 • Agu gibi içinde sessiz harfler olan kelimeler oluşturabilir.
 • Kendiliğinden gülmeye başlar.
 • İki elini kavuşturabilir.
 • Sevinç çığlıkları atabilir.
 • Yüzünün 15 cm uzağındaki bir nesneyi 180 derece (bir yandan öbür yana) takip edebilir.

2 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu aylarda eğer doğum iznindeyseniz, bebeğinizi mümkün olduğunca emzirmeniz gerektiğini unutmayın. 2 yaşına kadar ona vereceğiniz anne sütü, sizin çalışmadığınız dönemlerde direkt memenizden vermeniz aranızdaki bağı güçlendirecek ve süt artmasını sağlayacaktır.

Bebek emdikçe süt gelir ve meme ucundaki reseptörler uyarılır. Bu sebeple bebek sık sık emzirilmelidir.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı bebeğinizden ayrıysanız, işe gitmeniz veya dışarı çıkmanız gerekiyorsa; göğüs pompaları sizin en büyük yardımcınız olacak. Bebeğiniz için sütünüzü sağarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Saklamak için ayrıca özel ürünler olacaktır. Bu ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Anne sütü saklama koşulları ve daha fazlası için 0-6 ay bebek beslenmesi makalemizi inceleyebilirsiniz.

2 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır?

2 aylık erkek bebek ortalama 5400 gr, 2 aylık kız bebek ise ortalama 5000 gr ağırlığındadır.

Eğer bebeğinizin az kilo aldığını düşünüyorsanız ve sebebini merak ediyorsanız, Bebeğim Az Kilo Alıyor, Neden Olabilir? makalemizi okuyabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır?

 • 2 aylık kız bebek boy alt sınırı: 52
 • 2 aylık kız bebek boy üst sınırı: 57
 • 2 aylık erkek bebek boy alt sınırı: 52
 • 2 aylık erkek bebek boy üst sınırı: 63

2 Aylık Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin üşüdüğü nasıl anlaşılır?

Annelerin en büyük yanılgılarından biri bebeğini çok fazla kalın giydirmektir. Mevsime göre değişse de, bebeğinizi uygun ısılarda tutmanız yeterlidir. Aşırı sıcak ortamda tutmanıza gerek yoktur. Bunun için tavsiyemiz, bebeğinizi ince katlarda giydirerek kalınlaştırmanızdır. Böylelikle onun terlediğini hissettiğinizde rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Bebeğin üşüdüğünü ellerinden anlayamazsınız, onun giyinik olan bölgelerine dokunarak anlayabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Gelişimi videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bebeğiniz hapşırdığında hemen onun üşüdüğünü düşünmeyin, kendisi üşüdüğü zaman ağlayarak belli edecektir. 🙂

2 Aylık Bebek GelişimiBebeği dışarı çıkarma:

Hastaneden eve getirirken bebeğinizi dışarı çıkarmış oluyorsunuz. Bundan sonrada dondurucu soğuklar olmadığı sürece bebeğinizi dışarı çıkarabilirsiniz. Önceki nesillerin doğumdan sonra bebeği 2 hafta boyunca evden dışarı çıkarmama görüşü artık tamamen geçersiz. Hastaneden eve gelebilecek kadar dayanıklı olan bir bebek parka veya süper markete de götürülebilir. Ancak grip salgını varsa bebeğinizi dışarı çıkarmamanızda yarar var. Unutmayın ki bebeğinizin bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en etkin yolu ona bakım sağlayan insanların ellerinin temiz olmasıdır. El yıkamaya çok özen gösterin. Bebeğinizi dışarı çıkarırken onu uygun biçimde giydirin ve yanınıza ani hava değişimleri için yedek giysi alın. Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda bebeğinizin dışarıda geçirdiği zamanı kısıtlı tutun. Yazın güneşten, kışın da soğuktan korumak için bebeğinizin başlığını takın.

Bebekler şımarır mı?

Bebeğin rahatını sağlamak en azından ilk altı ay içinde şımarmasına yol açmaz. Yapılan çalışmalar ağladıktan sonraki ilk dakikalarda kucağa alınan ve ihtiyaçları karşılanan bebeklerin uzun vadede daha az ağladıklarını ve taleplerinin azaldığını, ileride şımarık değil aksine mutlu ve kendi kendine yeten çocuklar olduklarını gösteriyor. Ayrıca onunla daha yakın temasa geçmiş olursunuz ki bu da onun güven duygusunu pekiştireceğine inanın.

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin Kulak Bakımı

Bebeğinizin kulaklarının dış tarafını yıkama bezi ile veya pamukla temizleyin, fakat kulak kanalının içine parmak, pamuk, kulak temizleme çubuğu sokmayın. Kulak doğal olarak kendini temizleyebilir ve herhangi bir malzeme ile kiri gidermeye çalışmak kirin daha derinlere itilmesinden başka bir fayda sağlamaz. Eğer aşırı kir birikimi varsa bebeğinizin kulağında iltihap olabileceği anlamına gelir. Bu durumda doktorunuzla konuşun.

Eğer bebeğinizin kulağında iltihap olduğunu düşünüyorsanız, Prof. Dr. Erol Egeli’nin açıklamalarının yer aldığı Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? makalemizi okuyabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Doktor Kontrolü

Her doktorun ya da hemşirenin sağlıklı bebek kontrolünde yaklaşımı farklı olabilir. Fiziksel muayenenin genel organizasyonu yanında inceleme tekniklerinin tipi ve sayısı da bebeğin bireysel ihtiyaçlarına göre düzenlenir. Ancak genel olarak iki aylık bebek rutin muayenesinde şunların yapılması gerekir:

 • Bebeğin ve ailesinin evdeki durumu ile ilgili sorular, bebeğin nasıl beslendiği, uyku düzeni ve genel gelişimi incelenir.
 • Bebeğin ağırlığı, boyu, kafa çevresi ölçülür, doğumdan itibaren gelişim grafiğine işaretlenir.
 • Önceden görülen bir problem varsa kontrol edilir.
 •  Gelişiminin incelenmesi. Kafa kontrolü(dik tutabiliyor mu?), el kullanımı, görme ve işitme becerileri, sosyal etkileşimlerle ilgili testler yapılabilir
 • İlk aşılama seansları yapılır.(DTB:difteri-tetanoz-boğmaca; OPV:çocuk felci; Hib:hemofilus b aşıları bu ayda yapılır; bebeğin doğumunda birincisi yapılanhepatit-B aşısının ikincisi de bu ayda ya da 4 aya kadar yapılabilir. Aşı takvimini buradan inceleyebilirsiniz.
 • Beslenme, uyuma, gelişme konusunda bir sonraki ay neler yapılabileceği aktarılır.
 • Gerekiyorsa Flor desteği ve D vitamini konusunda öneriler alınabilir.
 • Bebeğe yapılan aşıların yan etkileri neler olabilir, doktorunuzu ne zaman aramalısınız gibi konularda bilgi verilir.

Alışveriş Önerisi – Satın Alın

2 aylık bebeğiniz için ebebek’te bulabileceğiniz bebek dönencesi ürünlerini inceleyip, diğer bebeveynlerin yorumlarını okuyup uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Şimdi Sıra Sizde – Yorum Yazın

2 Aylık bebeğinizi nasıl büyütüyorsunuz? Bu ay içerisinde yaşadığınız sorunlar nelerdi? Nasıl üstesinden geldiniz? Diğer anneler için, yorumlarınızı bekliyoruz.

Beğenip Paylaşmayı Unutmayın!

Diğer annelerin ve anne adaylarının da okuyup bilgilenmesi için 2 aylık bebek gelişimi konulu makalemizi beğenip paylaşmayı unutmayın!

23 Yorum

 1. Herkese merhabalar benim bebeğim Suan 46 günlük sütüm cok iyi gelmediği icin mama vermeye başladık doğduğu andan itibaren. kilosu 3 Mart’ta gitmiştik ve 4 idi ayın 3nde tekrar kontrolümüz var Suan kaç olduğunu bilemiyorum. Bebeğim ilk zamanlar da uyku sorunu yaşadı nerdeyse hiç uyumuodu geceleri ama simdi yavaş yavaş düzene girio. Anne sütü olmadan da bebek büyütülebiliniyormuş isterdim ki sütümle büyüsün ama bizim hikayemiz de böyle olacakmış. günlük su vermeye çalışıyorum mama verdiğim için. Suan aklıma bunlar gelio herkesin bebeğine sağlık diliyorum hoşçakalın ?

 2. Merhaba benim bebeğim 2 aylık gündüzleri sık sık uyanıyor.. geceleri iyiyiz.. sanırım gaz problemi yaşadığımız gündüz uyku düzenimiz yok..

  1. Bazen öyle birşey olmaz genellikle gündüz yatmadan da bazen yatıyorlar Benin bu ayın yirmisinde iki aylık olacak bazen gündüz uyumuyor büyük abdeste de bazen çıkmıyor

 3. merhaba benim 3 aylik bebegimde Karnının üzerindeyken kollarının yardımıyla göğsünü yerden kaldıramamaya sorunu belirledi sol kolunu arkaya götürüyor fizik tedavi tavsiye etti (,almanyada ikamet ediyoruz, ) sizce önemli bisey varmidir.tesekkurler

 4. Benim bebeğim 2.370 Gr doğdu 12 günlükken diyafram hernis inden ameliyat oldu şimdi iki ayimiz doldu fakat hala 3.700 Gr mız birde çok hırıltılı ve çok genleşiyor.

 5. Bende bebeğimi mamayla besliyorum iki aylık kızım var anne sütü alamadı bazı sebeplerden dolayı ama dikkat edin mamayı biraz sulu hazırlayın yoksa böbrek daha fazla çalışıyor ve su kaybına neden oluyormuş daha çok ağladıkçada mama verdikçe doymadığını düşünüp yani kısır döngü ciddi sonuçlar ortaya çıkıyor ?

 6. Merhaba benim ilk bebegim canım kızım 3 kilo olarak doğdu su an 2 aylık ve 4.200 gram sizce kilosu normal mi birde çok aşırı gaz problemimiz olduğu için kakasini kendi yapamıyor cok gaz damlalari kullandik ama fayda pek goremedik zeytinyağı ile tetikliyoruz ama oda çok doğru değil dedi doktorumuz öyle alişmasindan korkuyorum bi fikri olan var mı çok endişeleniyorum

  1. Sevgili Pelin. Benim de kızım doğduğundan itibaren çok gazlı ve kolik bir bebekti. Çok araştırdım. Kız kardeşim en sonunda acı elma yağının iyi geldiğini söyledi. Tereddüt ettim ama miktar az olduğu için çok fazla bir etki yapmayacağını düşündüm. Denedik. Bir fincan suya bir ya da iki damlaydı sanırım. Karıştırdık iyice topuklarına ve karnına masaj yaptık. Etkili olmayacağını düşündüğüm acı elma yağı öyle bir etkili oldu ki kaka yapamayan bebeğim içinde ne var ne yok hepsini kakayla çıkarttı ve rahatladı. Sonra yapmadık sanırım. Şuan 6 yaşında ama çok çektirmişti bana. Belki bi yardımım dokunur diye yazdım. Sevgiler… ?

  2. Bizimde 2 Aylık kuzey bebeğimiz var. Ve bizimde gaz problemimiz var. Biz elma yağı sürüyoruz karnına ve ayaklarının altına çorabını giydiriyor karnında bebeyağıylala masaj yaptıktan sonra elma yağını sürüp küçük bir bezi ütüyle ütüleyip karnana koyuyoruz omzumuza alınca gazı daha çabuk çıkıyor tavsiye ederim sizde deneyin.

  3. Mama veriyorsan içine 1 tatlı kaşığı veya çay kaşığı kaç gram verdiğine bağlı saf zeytinyağı koyabilirsin Bir de kantaron yağı geçirebilirsin makatına masaj yapabilirsin bu yağ ile �nşallah işe yarar

  4. Gaz giderme hareketleri internette var onları yap ilaca fazla alışmasın işallah geçer dizlerini yavaşça yukarı kaldır karnına doğru dizlerin ver sonra uzatsın hata beraber yap ki rahatlasın benimki büyük abdeste fazla çıkamıyordu öyle yaptım şimdi çok şükür biraz düzeldi

  5. Merhaba korkmayın 3 gün arka arkaya yapmadığı zaman oluyor bazı bebeklerde.. Bu durumda ben şahsen aç karna sabah kuru kayısı yiyordum 2 yada 3 adet o gün etkisini gösteriyordu ama ben emziriyorum diye yiyordum… Sizde deneyin belki faydası olur..

  6. Bebeğinizin gaz problemini sizin içtiklerinizle çözümleyebilirsiniz örnek : rezene çayı , ıhlamur Çayı vee uyku, gaz problemi en iyi çözüm kimyon tohumu aktardan tohum olarak alabilirsiniz artık bebeğinizle daha rahat uyuyarak keyifli günler geçireceksiniz emin olun

 7. Merhaba benim.kizim 2 aylik . Gunduz uykusu yok denecek kadar az malesef uyutuyorum 10 dk sonra uyaniyo. Geceleri ise gunduz uyumadigi icin yorgun dusup uyuyor. Bizim de sorunumuz mama ve gaz olayi sutum cok az malesef ilknayinda hic kilo almadigi icin aptamile basladik ilk zamanlar duzenli kaka yapiyodu ama.suan oglen 1 kez kaka yapio gece gaz sancisi var ve sanki kurulmus bebek gb her aksam.ayni saatte tutuyo gaz krizi .3 saatte bir 90.cc veriyorum zAten doyuyomu doymuyomu acmi die dusunmekten bir hal olduk. 2. Cocugun ilki erkek olmasina ragmennbiz bole.bisey gormedik.umarim gecer cok zor cunku gaz ilaci olarak sab kullaniyorum. Gunde.5 kasik su veriorum. He sole.bir durumda var emzik almiyo piyasada ne kadar emzik varsa denedim. Banamisin demedi. Uyku bu yyzddnde bolunuyo malesef.

  1. Humana çayı içebilirsin ısırgan otu çayı içebilirsin hurma yiyebilirsin kara erik kurusu bunların hepsi süt yapıyor canım bende başlamama ile bir istiyordum sonra bunlar süt yapınca çok şükür süt veriyorum tahin helvası çok iyi süt yapıyor inşallah yararını görürsün

 8. Merhabalar herkese.benim oğlum 44 günlük.2.570 gram doğmuştu.ilk 3 gün içinde de 270 gram kilo kaybı oldu.her bebek doğduktan sonra kilo kayb edermiş…şu anda 4.200.Allahıma bin şükür sütüm geliyor anne sütüyle besliyorum.Süt arttırıcı olduğu için her gün bolca dereotu tüketiyorum.bunun yanı sıra beyaz dut kurusu rezene çayı ve en önemlisi günde 3_4litre su içiyorum.sütüm harika hatta bazen sağıp döküyorum.çünki bebeğim doyduğu için göğsümdeki fazla süt rahatsızlık veriyor.Rezene çayı içtiğim için pek çok gazımız yok.sık sık oğluşum pırt pırt yaparak gazını çıkarıyor.Allahıma binlerce şükür olsun.bebeğimin gelişimi de gayet normal.tek sorunum poposundakı pişik.ne yaptımsa geçmiyor.1 ay oldu çok fena durumdaydı.şimdi babaannelerin önerisiyle patates nişastası kullanıyorum.bebek pudrasını nasıl kullanıyorsanız öyle.sanırım bir azcık iyleşme var.bakalım 3_4gün içinde nasıl olucaz

  1. Meraba pişik için beklezon melhem var eczanede o mükemmel ötesi iyleştiriyo yağlı bi krem olduğu için çişi popodan uzak tutuyo çabucak iyleşiyo birde veleda diye yabancı pişik kremi var ücreti fazla ama oda baya iyi geliyo ben kızıma kullanıyom

 9. Merhaba .Benim bebeyim 2 ay 10 gunluk .her emmeden sonra gurultulu bir sesle kakas yapiyor.miktari cok oluyur cok sulu ve 3-4 defe nerdeyse gun icinde yapiyor.sizce normalmi?

 10. Her sağlıklı anne eğer tıbbi bir engel yoksa ve streli değilse yemek yemeyi su içmeyi ihmal etmiyorrsa ve bebeğini düZenli emziriyorsa bebeğine yetwxek sütü gelir birincisi bebek doğar doğmaz ağzına aldığı şey bineron olmamalı bu memeyi tutmasını emmesini tamamen bozuyor evde ki biberonları atın gitsin mama dahi vereceksek önce memeyi güzelce tutturup ağzının yanından enjektöre çektiğimiz mamayı sıka sıka vermeliyiz böylece bebek memeyide uyarmış olur hemse karnı doyar zaten bi süre sonra memeden süt geldikçe mamayı azaltarak kesersiniz ikinci durum bebek 2-3 saatten fazla uyuyorsa uyandırıp emzirmek gerekli aynı zamanda emzirme sonrası 10 dakika göğsü süt gelmese dahi pompayla sağmalısınız böylece sütünüz arttığını göreceksiniz ve en çnemli sey üçüncüsü bol su içip bebekle uyumak işi gücü bırakıp emzirip beslenip uyuyun emzir e kampı yapın üç gün yapacağınız emzirme kampı inanılmaz süt miktarını artırıyor hepinize sağlıklı günler son olarak şunuda unutmayın azda olsa anne sütü geliyprsa bunu devam ettirin mama verdiğiniz için üzülmeyin çünkü altıncı ayda ek goda ve anne sütüyle devam edeceksiniz mama sadece bebeği aştı ay destekleyecek

 11. Ya benim oglum 2bucuk aylık, kakasini neredeyse 10günde bir yapiyor ama kabizlik falan yok, normal kivamda ve hardal rengi, doktor normal dedi ama endiselenmeye basladim, ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı