bebekler-nasil-yatirilmali-uyku-pozisyonu-nasil-olmali

Bebekler Nasıl Yatırılmalı? Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Bebekler, doğduğu andan itibaren çok uyurlar. Onların sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmeleri için, iyi bir uyku düzeni gereklidir ve buna özen gösterilmelidir. Bu yüzden, ebeveynler için, uyku pozisyonları dikkat çeken bir durumdur. Uyku pozisyonu, bebeğin, büyümesi, gelişimi ve sağlığı için büyük önem taşımaktadır. 

Uyku Pozisyonları

Bebekler, çok çeşitli pozisyonlarda uyuyabilirler. Ancak, bu pozisyonlardan bazıları, beklenmedik tehlikeli durumlar oluşturabilir. Genellikle mide ve göğüs üzerinde uyumak, bebekler açısından en tehlikeli pozisyonlardan biri olarak söylenmektedir. 

Mide Üzerinde Uyku Pozisyonu:

Risk içeren, güvensiz bir uyku pozisyonudur. Bunun nedenleri sırasıyla şunlardır:

 • Bebeğiniz bu pozisyonda uyurken, çenesi baskı altında olabilir. Bu da onun, nefes almasını gerektiren hava yollarını tıkayabilir. Bununla beraber, yüzü, çarşafa yakın şekilde uyduğu için, aynı havayı solumasına sebep olur.
 • Bebeğiniz, mide üzerinde uyku pozisyonundayken, burnu, yatağa çok yakın olacağı için, çarşafın üzerinde olabilecek mikropları soluyabilir ve bu durum sonrasında birtakım alerjik problemlere neden olabilir.
 • Bazı durumlarda, doktorlar, anne babalara, bebekleri için, midede uyku pozisyonunu kullanmalarını önerebilirler. Ancak, her zaman işe yaramayabilir. Sizin, bebeğiniz için, bu uyuma pozisyonunu kullanmadan önce, kendi hekiminize danışmanız daha faydalı olacaktır.

Yanda Şekilde Uyuma Pozisyonu:

Bebekler, yan uyuma pozisyonu aldıklarında, uyku esnasında, karınlarının üzerine dönme eğilimi olabileceğinden, yan yatarak uyuma şekli çok önerin bir pozisyon değildir.

Sırt Üstü Uyku Pozisyonu:

Bebekler için en güvenli uyku konumudur. Uyku evresindeyken, rahat nefes aldığı, hava yollarının açık ve boğulma riskinin en az olduğu için, en çok önerilen pozisyondur. Ancak bu uyku durumunun da bazı riskleri bulunmaktadır. Özellikle, sürekli olarak, sırt üstü pozisyonda uyutulan çocuklarda, düz kafa olarak bilinen pozisyonel plagiosefali problemi görülebilir. Ancak bu problem, bebek yaşını alır almaz, normale dönebilen geçici bir sorundur. Tabi böyle bir sorunla karşılaşmamak için alabileceğiniz önlemler bulunmaktadır. Bu önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebeğinizin uyanık olduğu zamanlarda, karın üstüne ya da yan şekilde çevirebilirsiniz.
 • Çocuğunuzu, araba koltuğunda oturttuğunuz süreyi kısaltabilirsiniz.
 • Bu düzleşmeyi engelleyebilmek için, çeşitli yastıklar bulunmaktadır. Doktorunuza da danışarak, konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bebekler Sırtüstü Uyumakta Zorlandığında Ne Yapılmalı?

Bebekler, çoğunlukla, sırtüstü uyumakta zorlanabilir ve rahat bir uyku çekemeyebilirler. Ancak, anne babaların, çocuklarının sağlığı için, bu konumda uyumaya alıştırmaları oldukça önemlidir. Ebeveynler, bebeklerini, sırt üstü pozisyonunda uyutmak için çaba harcadığında, çocuklarda, yavaş yavaş buna uyum sağlayacaktır. Aslında uyku evresinde, burun tıkanıklığı yaşayan bebekler için, bu pozisyon çok da rahat olmayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, bebeğinizin odasına, bir hava nemlendirici koyabilirsiniz. Bu nemlendirici makine, hem bebeğinizin tıkalı olan burnunu gevşetecek hem de rahat bir uyku evresi geçirmesini sağlayacaktır.

Bebekler Doğru Uyku Pozisyonuna Nasıl Alıştırılır?

Bebeklerin en iyi uyuduğu pozisyonlar, mide üzerinde ve yan şekilde olanlardır. Bu pozisyonlarda uyurken, daha derin uyudukları ve sonrasında uyanmakta zorluk çekebilecekleri için daha tehlikelidir. Bu yüzden, bebeğin uyku pozisyonunu değiştirerek, daha doğru bir konumda uyuması yararlı olacaktır. 

Çocuğun, uyku pozisyonunu değiştirebilmenin en kolay yolu, onu en baştan sırt üstü yatırmaya alıştırmaktır. Anne babalar, bebeği besledikten sonra, onu bu pozisyona hazırlamak için, karnını hafif hafif ve nazik bir şekilde ovalayabilir, ona masal anlatabilir ya da şarkı söyleyebilir. Bu metotlar, bebeğin yavaş yavaş sırt üstü uyku pozisyonuna geçmesine ve uyum sağlamasına yardımcı olacaktır. 

bebekler-dogru-uyku-pozisyonuna-nasil-alistirilir

Bebeğinizin Uyku Güvenliğini Arttırmak için Yapabilecekleriniz Şunlardır:

 • Bebeğin uyuyabilmesi için sert bir yatak ve güvenlik onaylı bir beşik tercih edin. Yumuşak yatak kullanmaktan kaçının. Aldığınız yatağın üstünü lastikli bir çarşaf ile kaplayın. Beşiğin içine yastık, yorgan, battaniye, oyuncak ya da başka yumuşak nesneler koymayın. Bebeğin uyuduğu alanı boş ve temiz tutun.
 • Bebeğinizin uyuduğu yer, size yakın olsun veya bebeğinizle aynı odada da kalabilirsiniz. Ancak onunla beraber uyumaktan kaçının. Bebeklerin, başka biriyle aynı yatağı paylaşması tavsiye edilmez. Bununla beraber, çocuğunuzu, göğsünüzde uyutmak da risk unsurları oluşturabilir. Örneğin; onu uyuturken, kollarınız ya da kıyafetiniz, yüzünü kapatabilir ve onun nefes almasını engelleyebilir.
 • Ebeveynler olarak, bebeğinizin uyuduğu alanda, asla sigara içmeyin ve evinize gelen misafirlere de mutlaka bu durumu tembihleyin.
 • Bebeğin odasındaki sıcaklık onun rahat uyuyabilmesi açısından çok önemlidir. Odanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olması gerekir. Aynı zamanda, odanın içeresinde klima bulundurmak ve kullanmak ya da hava akımı oluşturabilecek kadar açık pencere bırakmak da oldukça sakıncalıdır. Bu yüzden oda ısıtıcıları veya soğutucuları kullanmaktan kaçının ve evin içerisinde cereyan oluşturacak kadar pencere açmamaya özen gösterin. Oda sıcaklığının, 20 derecede olması önerilir.
 • Bebeğinizi gece uykusuna hazırlarken, hafif giysiler giydirdiğinizden emin olun. Bu giysilerin gevşek ve rahat olmaları çok önemlidir.
 • Bebek battaniyesi kullanımına dikkat edin. Eğer bebeğinizin üstünü battaniyeyle örtecekseniz, sadece, göğüs hizasına kadar kapatın. Bebeğinizin üstü örtülüyken, kollarının, battaniyenin dışında kaldığından emin olun. 
 • Bazı durumlarda, gerektiğinde emzik kullanabilirsiniz. Uzmanlara göre, uyku saatinden hemen önce, bebeklere emzik verilebilir. Ancak, yenidoğanlarda emzik kullanmaya zorlamak çok önerilen bir şey değildir.
 • Bebeğiniz, uyku evresindeyken, eğer onunla aynı odada değilseniz, bebek monitörü kullanmak faydalı olabilmektedir. Bu şekilde, evinizin her yerinden, bebeğinizi rahatlıkla izleyebilir ve duyabilirsiniz.
 • Ebeveynler, bebeklerini, bazen sırt üstü yatırdıklarında boğulabileceğini düşünebilirler. Ancak, sağlıklı bebekler, bu pozisyonda uyurken boğulmazlar. Reflü problemi yaşayan çocukların bile, sırt üstü yatırıldığında, boğulma tehlikesi geçirmediği tespit edilmiş bir durumdur. Tabi, bebekleri uyuturken, ağızda biberon bırakmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü, biberonla uyutmak, boğulmaya ya da kulak enfeksiyonuna neden olabilir.

Yeni doğan bebekler, doğaları gereği çok uyurlar. Onların, sağlıklı bir pozisyonda yatması ve rahat bir uyku evresi geçirmeleri oldukça önemlidir. Çünkü yanlış uyku pozisyonları, ani bebek ölümü sendromu gibi riskli durumlara yol açabilir. Bebekler büyüdükçe, hareketlenmeye, uykularında dönmeye ve rahat oldukları uyku pozisyonunu almaya başlarlar. Ancak, ebeveynler, bebeklerini kontrol etmeli ve çocuklarının sağlığı için en güvenilir olan sırt üstü uyku pozisyonuna alıştırmaya çaba sarf etmelidir. 

Dilerseniz “Hamilelikte Uyku Pozisyonları” Konulu yazımızı buradaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz: https://www.bebek.com/hamilelikte-uyku-pozisyonlari/

Post navigation

Bir cevap yazın

Emziren Annelerin Tercih Ettiği İçecek: Promalt

Doğum Sonrası Depresyonu Nasıl Atlatılır?

2 Aylık Bebek Gelişimi