bebeğinizi güldürmenin 6 yolu

Bebeğinizi Güldürmenin 6 Yolu!

Her anne babanın en büyük isteği, çocuğunun mutlu ve sağlıklı olmasıdır. Çocuğunuz üzgünken siz de üzülür, yavrunuzun keyfi yerindeyse siz de keyifli olursunuz.

Bu yüzden, bir bebek dünyaya getirdiğinizde tüm ailenin odak noktası hâline gelir ve çevrenizdeki herkes onun mutluluğu için çaba harcamaya başlar. Çünkü gözünüzden dahi sakındığınız miniğiniz artık hayatınızın merkezinde yerini almıştır.

Tek arzunuz, onun yüzünün her daim güldüğünü görmektir. Çocuğunuz büyüdüğünde, bir birey olarak kendisinin ve çevresinin farkına çok daha kolay vardığı için onu eğlendirmek ve mutlu etmek daha kolaydır.

Küçük bir bebeğiniz varsa, bebeğinizi güldürmenin yolları nelerdir öğrenerek ufaklığınızı keyiflendirebilir ve gülücüklere boğulmasını sağlayabilirsiniz.

Bebekleri Güldürme Yöntemleri

Yürümek için Çok Küçük Olan Bebeğinizi Hareket Ettirin!

Henüz konuşamıyor, yürüyemiyor. Belki daha elinden tutup parka gitmenin vakti de gelmiş değil. Peki miniğinizi nasıl eğlendireceksiniz?

Bebekler hoplatılıp zıplatılmayı çok severler. Yürümeye başlamayan bir bebek bile yeni hareketler denemek ister ve ayaklarını kullanmayı denemeye çalışır.

Ev içinde veya dışarıda bir yerde otururken bile rahatlıkla yapacağınız birkaç hareket, küçük yavrunuzu güldürmeye yetecektir.

Yavrunuzu yüz üstü bir şekilde yatırıp ellerinizle vücudunu alttan destekleyerek kaldırın ve havada uçurun! Veya bebeğinizi kollarının altından tutarak yatağının, koltuğun üzerinde ya da dizlerinizin üzerinde ayakları üstünde dikilmesini sağlayın.

Zıplatarak havaya kaldırın, yaylanma hareketine benzer bir şekilde hareketi tekrarlayın. Yavrunuz aşağı yukarı gidip geldikçe uçtuğunu ve zıpladığını hissedecek, kahkahalara boğulacaktır. Bu şekilde yaylanarak hoplatılmak onun için fazlasıyla heyecan verici olacaktır.

Bebeğinizi Güldürmenin 6 Yolu!

Bebekleri Güldürme Hareketleri

Taklitler Yaparak Onu Neşelendirin!

Minikler için her şey, yeni ve merak uyandırıcıdır. Bilmedikleri şeyleri keşfetmek, onları heyecanlandırarak mutlu eder. Bu durumu avantaj hâline dönüştürerek bebeğinize bol gülmeli bir mini şov hazırlayabilirsiniz!

Yavrunuz huysuzlandığında, ağlamaya başladığında veya onunla birlikte vakit geçirmek için oyunlar oynamak istediğinizde onu karşınıza alın.

Yatıyorsa siz karşısına geçin ve yüzünüzü bebeğinize yaklaştırarak mimiklerinizi takip edebileceği bir mesafede durun. Çeşitli taklitler yaparak onu şaşırtın.

Gülen yüz, şaşkın yüz, somurtkan yüz gibi mimik oyunları ve kedi, köpek, kuş gibi çeşitli hayvan taklitleri ile şovunuzu çeşitlendirebilir, bebeğinizin ilgisini çekerek onu eğlendirebilirsiniz.

Siz yüzünüzü şekilden şekle sokarken onun dikkatle sizi izlediğini ve her hareketinizi takip ederek kıkır kıkır güldüğünü göreceksiniz.

Bebeğinizi Güldürmenin 6 Yolu!

Gıdıklama ve Masaj ile Dokunarak Güldürmeyi Deneyin!

Bebeklerin ciltleri oldukça narin ve hassastır. Bu nedenle her dokunuşunuzu ve temasınızı hissedebilirler.

Gıdıklama eylemi, bu aşamada en pratik güldürme şekli olarak aklınıza ilk gelen çözümdür.

Miniğinizi düz bir yere yatırın, üzerine eğilerek kol altları ve göbeği başta olmak üzere vücudunun çeşitli yerlerinden gıdıklamaya başlayın!

Onun verdiği tepkilere göre vücudunda hangi bölgelerden daha fazla etkileniyorsa o bölgelere yoğunlaşarak ufak gıdıklama hareketlerine devam edin.

Özellikle yavrunuz uykuya yatmadan önce vücudunu gevşetmek ve rahatlatmak amacıyla gıdıklamanın yanı sıra ufak bir masaj yapmayı da deneyebilirsiniz.

Sindirim ve gaz sorunu olan bebekler için bu masaj, eğlence olmanın yanı sıra rahatlamayı da sağlayarak gaz sorununu gidermede faydalı olacaktır.

Gebelikte gaz sancısını önlemenin 6 yolu! Konulu videomuzu inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

https://www.bebek.com/gebelikte-gaz-sancisini-onlemenin-6-yolu/

Bebeğinizi sırt üstü yatırarak bacaklarını havaya kaldırın ve pedal çevirme hareketi yapın. Sağ kolu ve sol bacağını çapraz olarak açıp kapatın.

Aynı hareketi tam tersi kol ve bacak için de uygulayarak kol ve bacaklarının esnemesini sağlayın. Hafif baskı uygulayarak elinizle karnını ovuşturun.
Baş parmağınızla ayaklarının altına hafifçe bastırın ve okşayın. Aynı hareketi elleri için de yapın. Miniğinizin tüm vücudunu okşayın, sevin.

Bebekleri güldürmek işte bu kadar kolay! Hatta masaj sırasında bir masaj yağı kullanarak hareketlerinizi daha rahat tekrarlayabilir, bebek masajı ile miniğinizin bazı sıkıntılarını giderirken aynı zamanda onu mutlu etmeyi de başarabilirsiniz.

Banyo ile Suyun Keyfini Çıkarmasını Sağlayın!

Su ile oynamak, hemen hemen her çocuğun sevdiği bir olaydır. Bu yüzden banyo vakti gelen bir çocuğu küvetten çıkarmak kolay kolay mümkün olmaz.

Aynı durum küçük bebekler için de geçerlidir. Anneler ilk başlarda bebeklerini yıkarken endişeye kapılarak panikleyebilir. Ancak ona banyo yaptırmayı öğrenip, yıkarken pratiklik kazandığınızda hem sizin hem de bebeğiniz için banyo saatleri çok daha keyifli bir hâle dönüşebilir.

Minik yavrunuz sıcak suyu vücudunda hissettiğinde gevşeyerek rahatlama yaşar. Siz vücudunda suyu gezdirdikçe ve yavaş yavaş sabunlayarak okşadıkça o da bundan mutluluk duyacaktır.

Yanına banyo arkadaşı olarak ufak oyuncaklar koyarak suyla oynamasına ve eğlenmesine yardımcı olabilir, bu sayede miniğinizin yüzünde gülücükler açmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle sıcak günlerde yapacağınız bu aktivite, sıcaktan bunalan bebeğiniz için oldukça serinletici ve ferahlatıcı bir mutluluk olabilir.

Bebeğinizi Güldürmenin 6 Yolu!

Her Bebekte İşe Yarayan Ce-Eee Oyunu!

Bir bebeğin ilk oyunu “ce-eee”dir! Genç, yaşlı fark etmeksizin birçok insan, bir yerde bir bebek gördüğünde muhakkak elleri ile yüzünü kapatıp açarak ce-eee der ve karşısındaki miniğe şirinlikler yapıp güldürmeye çalışır.

Bu sebeple bu oyun, çocukluk yıllarının ilk ve değişmez oyunu olmuştur. Büyükler için mantıksız bir hareket gibi görünüyor olabilir, ancak bebekler bu oyunu gerçekten çok seviyorlar!

Göz kontağı kurarak karşılarındaki kişinin yaptığı hareketi takip ediyor ve sonunda beklenmedik bir ce-eee sesi duyarak şaşırıyor ve heyecanlanıyorlar. Bunu fırsat bilip küçüğünüzle baş başa kaldığınızda ellerinizle yüzünüzü kapatın ve birden açarak ce-eee diye yavaşça seslenin.

Yavrunuz size bol bol gülerek cevap verecektir.

Bebeğinizle Yüz Yüze İletişim Kurun!

‘Sanki anlıyormuş gibi bakıyor!’ ve ‘Söylediklerimi dinliyor!’ diyorsanız; evet haklısınız, bebekler onlarla konuştuğunuzu fark ederek aslında kısmen sizi anlıyorlar.

Belki söylediklerinizi değil, ama anlatmaya çalıştığınız şeylerin altında yatan hisleri hissederek sizi izliyorlar. Üzgün mü, kızgın mı, mutlu mu olduğunuzu ayırt etmeye çalışıyorlar.

Bu nedenle;

Küçüğünüzle yüz yüze iletişim kurmayı deneyerek onu çok kolay gülümsetebilirsiniz. Sizin yüzünüzü izlemek, sesinizi duymak, ağız ve göz hareketlerinizi takip etmek bebeğinizi mutlu edecek ve gülümsetecektir. Diğer yandan bu iletişim, sizinle olan bağını da kuvvetlendirecektir.

Bebeğinizi karşınıza alın ve gözlerinin içine bakarak uzun uzun konuşun. Bol bol gülümsemeyi ve dokunmayı da ihmâl etmeyin. İçten içe söylediklerinizi anladığını hissedeceksiniz.

Siz de “bebek nasıl güldürülür?” diye merak edenlerdenseniz bu 6 maddeyi mutlaka deneyin. Onun kahkahalara boğulduğunu görünce siz de sevinçten uçacaksınız!

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeklerde Göz Çapaklanması Hakkında Her Şey!

Burçlar Çocukların Karakterini Nasıl Etkiler?

Doğumdan Sonra Kabızlık Nasıl Geçer?