kendin-yap-bebek-odasi-dekorasyon-onerileri

Kendin Yap Bebek Odası Dekorasyon Önerileri

Minik yavrunuzun yaşayacağı odanın hem sizin hem de bebeğiniz için çok değerli olduğunu biliyoruz.  Onun vaktinin çoğunu geçireceği odasının eğlenceli, konforlu ve güvenli olması çok önemli. Bebek odasını düzenlemek için kendinizin yapabileceği birçok farklı dekorasyon ürünü mevcut. Hem bütçeniz, hem atık ürünlerinin geri dönüşümü hem de bir şeyler üretmenin verdiği mutluluk için bu ürünleri kolay bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz. Kendin yap bebek odası dekorasyon önerileri için yazımızı okumaya devam edin!

Bebek Odasında Yaratıcı Dekorasyonlar

Öncelikle, yavrunuzun sağlığını korumak için kullanacağı veya temas edeceği her ürünün saf ve temiz olması çok önemli. Maalesef hazır olarak alınan birçok ürünün sağlığımıza ne tür zararlar vereceğini bilemiyoruz. Bu nedenle minik yavrunuz için hazırlayacağınız bebek odası ürünlerinin en temiz ve en güvenilir olanlarının sizin yaptıklarınız olacaktır. 

İlk olarak yapmanız gereken şey bir tema belirlemek. Bu tema gökyüzü olabilir, arabalar olabilir, hayvanat bahçesi olabilir, prenses odası olabilir… aklınıza gelebilecek, sevdiğiniz ve bebeğinizin seveceğini düşündüğünüz her şeyi seçebilirsiniz. 

Oyuncaklar

Bebeğinize eğlenceli oyuncaklar yapmak için eski eşyalarını kullanabilirsiniz. Örneğin kullanmadığınız bir çorabı pamuk veya elyaf ile doldurup, kumaş boyasıyla istediğiniz şekilleri çizerek eğlenceli bir oyuncak yapabilirsiniz. Yaratıcılığınız kullanarak bu çorapları farklılaştırmak sizin elinizde. Yapmış olduğunuz bu oyuncaklarla bebeğinizin yatağını süsleyebilirsiniz. 

   oyuncaklar

kendin-yap-oyuncak kendinyap-oyuncak

Duvarlar

Oda için seçmiş olduğunuz temayı duvar renkleriyle tamamlayabilirsiniz. Bebek odası için daha çok açık renkleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanında eğlenceli duvar kağıtları veya kendi yaptığınız desenlerle odada yaratmak istediğiniz atmosferi tamamlayabilirsiniz. 

Duvarları süslemek istediğiniz deseni bir a4 kağıdına çizip kestikten sonra duvarları bu desenle boyayarak odaya eğlenceli bir hava katabilirsiniz. 

Örneğin arka fonu açık mavi renkli duvarı gökkuşağı olan bir duvar kâğıdıyla süsleyip bulut desenli a4 kağıtlarınızı kullanarak odaya eğlenceli bir hava katabilirsiniz. 

Aynı zamanda bulaşık süngerini farklı şekillerde keserek odanın duvarlarını boyarken kullanabilirsiniz.  Her rengi kullanıp rengarenk bir duvar yaptınız zaman minik yavrunuzun renkleri öğrenme zamanı geldiğinde duvarları kullanarak öğrenmesini sağlayabilirsiniz. 

duvar-dekorasyonu

Geometrik şekilleri kullanarak farklı renklerle boyayarak da eğlenceli duvarlar elde etmeniz mümkün. Duvarları istediğiniz şekilde kalın bantlarla şeritler halinde ayırarak farklı renklere boyayabilirsiniz.

duvar-dekorasyonu

Duvar Süsleri

Güzel bir duvar boyasından sonra bebeğinizin odasının duvarlarını süsleme vakti!

İlk olarak duvarlara asacağınız şeylerin sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. En ufak bir çerçeveyi bile güzel bir şekilde montelemeye dikkat etmeniz gerek. Eğer bebeğinizin beşiği duvara yapışıksa, herhangi bir doğal afet veya kazada bebeğinizin sağlığını korumak için beşiğin olduğu duvarın boş kalmasını tavsiye ederiz.

Duvarları süslemek için güzel çerçeveler yapabilirsiniz. Kalın bir kartonu çerçeve şeklinde keserek ve farklı aparatlar kullanıp renklendirerek kullanabilirsiniz. Örneğin renkli kalemleri küçük küçük bölerek çerçeve yapabilirsiniz.

duvar-susleri

Yazın topladığınız deniz taşlarını ve kabuklarını da bu güzel çerçeveleri yaratmak için kullanabilirsiniz. duvar-susu

Basit bir çamaşır ipi ve minik mandallar kullanarak bebeğiniz ve sizin fotoğraflarınızla odayı süsleyebilirsiniz. 

camasir-ipi-dekorasyon

Evinizdeki plastik atıkları da dönüştürmeniz mümkün. Aldığınız 5 litrelik su şişesinin üst kısmını kesip, çevresini pamuklarla kaplayarak bir buluta dönüştürebilir, aynı zamanda içerisine küçük, pilli lambalar yerleştirerek güzel bir lamba olarak da kullanabilirsiniz. 

Yatak Süsleri

Bebek yataklarının olmazsa olmaz oyuncağı olan dönenceleri de kendiniz yapabilirsiniz. Özellikle bebeğinizin motor gelişim döneminde ihtiyaç duyduğu bu oyuncağı kendiniz yapmanız mümkün. Bu dönenceleri yapmak için keçe, pamuk, elyaf, kağıt, boya kalemleri, ip ve yuvarlak bir tahtaya ihtiyacınız olacak. 

Renkli keçeleri istediğiniz şekillerde kesip diktikten sonra içlerini doldurup ip yardımıyla yuvarlak tahtaya başlayarak, az emekle çok güzel dönenceler elde edebilirsiniz. Bu dönenceleri minik kuşlarla, arabalarla, bulutlarla, çiçeklerle süsleyebilirsiniz. 

Aynı şekilde keçe kullanmak istemiyorsanız kağıtlarla da bu şekilleri yapmanız mümkün. 

Yalnızca önemli bir uyarı: bu dönenceye bağladığınız oyuncakların ağır olmamasına özen gösterin. Aksi bir durumda bebeğinize zarar verebilir. 

yatak-susleri

Bebek Odası Dekor Ürünleri

Küçükken hepimiz salondaki koltuk yastıklarını veya sandalyeleri birleştirip çarşafla kapatarak kendimize çadır şeklinde küçük bir oyun alanı yapmışızdır. Minik yavrunuz büyümeye başlayınca oynaması için ona böyle bir çadır alanı yapmak isterseniz ihtiyacınız olan malzemeler çok basit. 

4-5 adet uzun çubuk, istediğiniz renk bir kumaş ve ip yardımıyla basit ama eğlenceli bir oyun alanı yaratabilirsiniz. Kumaş boyalarla çadırı istediğiniz gibi boyayabilir ve içerisini farklı oyuncaklarla doldurabilirsiniz.

bebek-odasi-dekor-urunleri

Bebek odasını tasarlarken yapabileceğiniz bir diğer önerimiz de lambalarla ilgili olacak. Bu dönem çok moda olan ip, balon ve tutkal kullanılarak yapılan lambalar, bebeğinizin odası için güzel bir aydınlatma seçeneği olabilir. 

Balonları istediğiniz büyüklükte şişirerek tutkalla buladığınız ipi etrafına dolayarak işe başlayabilirsiniz. Kuruduğunda balonu patlatarak çıkartıp, istediğiniz renklerde boyadıktan sonra içerisinden bir lamba geçirerek çok zarif ve güzel bir avize yapabilirsiniz.

Bebek Odası için Mobilyalar

Kullanmadığınız için bodruma kaldırdığınız eski eşyalarınızı veya ikinci el dükkanlarında bulunan dolapları boyayarak yepyeni hale getirebilir ve düşük bütçe ile çok güzel mobilyalar tasarlayabilirsiniz. 

bebek-odasi-icin-mobilyalar

Bebeğinizin beşiği seçerken de dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi uzun süreli kullanılabilmesi olmalı. Bebeğiniz büyüdükçe büyüyebilen beşikler veya kenarlarında korkulukların çıkarılabilmesine dikkat ederseniz, beşiği uzun süre kullanabilirsiniz.bebek-besigi

Minik yavrunuz büyüdükçe yatağını değiştirmek isterse de ona yatağını farklı renkler ve desenlerle boyayarak kendi istediği şeye dönüştürmesini söyleyebilirsiniz.

Belirli bir yaştan sonra çocukların işlevselliği ve yaratıcılığını kullanması çok önemli. Hazır alınan oyuncaklardan ziyade, sizin tasarladığınız güzel oyuncaklarla oynayıp ve sizin dizayn ettiğiniz odayı kullandıkça, çocuğunuzun da bir şeyler üretme isteği gelişir. 

Özellikle kız çocuklarına kendilerini prenses gibi hissettiren tül cibinlikleri çok kolay bir şekilde kendiniz tasarlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız ola iki basit ürün var: kanca ve tül. 

Duvara sabitlediğiniz kancaya bir tül geçirip bebeğiniz için kolay bir şekilde cibinlik yapabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında bebeğinizi sivrisineklerden korumanız için de çok güzel bir yöntemdir. Yaptığınız cibinliği küçük ışıklarla süsleyerek odaya eğlenceli bir hava katabilirsiniz. 

Halı

Bebek odasını tamamlamak için, minik yavrunuzun büyüdükçe eğlenebileceği bir halı seçebilirsiniz.

hali

Anneyi de unutmamak lazım…

Unutmayın ki bebek odası yalnızca bebeğinize ait bir oda değil. Aynı zamanda annenin de bebeği emzirdiği sıralarda çokça bulunacağı bir oda. Bu nedenle bizim önerimiz, odanın bir köşesine annenin bebeği emzirmesi için uygun bir alan yaratmanız olur. Odaya anne için uygun bir sandalye ve biberon veya diğer eşyalarını koyabilmesi için minik bir masa koyabilirsiniz. 

bebek-odasi-anne-koltugu

Dünyaya getireceğiniz yeni bir can için her şeyin en güzel ve en özelini istemeniz çok doğal. Her ebeveynin en büyük dileği çocuklarının sağlıklı ve mutlu olması. Bebeğiniz için en sağlıklı ve eğlenceli odayı yaratmak da yine sizin elinizde. Yalnızca ekonomik olarak değil; aynı zamanda işlevselliğiniz ve yaratıcılığınızı kullanarak bebeğiniz için bir şeyler üretmeniz size çok iyi gelebilir. Gayet kolay, ulaşılabilir birçok malzemeyle, bebek odası dekorasyon ürünleri tasarlayabilirsiniz. Bu yaptığınız oda aynı zamanda bebeğinizin gelişimini de olumlu etkiler. Sizin bir şeyler ürettiğinizi görerek büyüyen bebeğiniz de üretken ve yaratıcı bir şekilde büyür. Bu yazımızda size kendin yap bebek odası dekorasyon önerileri sunduk. 

Bebek yatağı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz buraya tıklayarak “bebek yatağı nasıl olmalıdır?” adlı yazımıza ulaşabilirsiniz. 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Keçi Sütü Anne Sütüne Yakın mıdır?

Süt İzni (Emzirme İzni) Nedir? Süt İzni Nasıl Hesaplanır?

Geciken Doğum Hakkında Her Şey!