bebeginiz icin kitap onerisi

Bebeğiniz İçin 3 Eğitici Kitap Önerisi!

Bu Kitabın Ortasında Duvar Var

Yazar: Jon Agee

Çevirmen: Emre Ülgen Dal

Yayınevi: Domingo Yayınevi

Yaş: 4+

Jon Agee tarafından kaleme alınan The Wall in the Middle of the Book geçen aylarda Amerika’da yayımlandı. 2018 yılında da Domingo Yayınevi tarafından ‘’Bu Kitabın Ortasında Duvar Var’’ adıyla Türkçe’ye çevrildi.

Hikâyede, ön yargılarımızın ve zihnimizdeki görünmez duvarların bizi bazen nasıl yanılttığına şahit oluyoruz. Adından da anlaşılacağı üzere kitabın ortasında kocaman bir duvar var. Bu duvar, bir tarafı diğer taraftaki vahşi hayvanlardan ve devden korumak üzere inşa edilmiş.

Kahramanımız, bu duvarın onu tüm kötülüklerden koruduğunu düşündüğü için çok mutlu ve rahat. Peki, asıl tehlikenin kendi tarafında olduğunun farkında mı?

Günlük hayatta siz de fark etmişsinizdir. Endişe duyduğumuz, korktuğumuz, sonucunun ne olacağını tam kestiremediğimiz durumlarda kendi duvarlarımızı inşa ederiz.

Ama belki de bizi mutlu edecek, farklı bir bakış açısı kazanmamızı sağlayacak gerçekler, duvarın öbür tarafındadır. Olamaz mı? Olabilir.

Bu Kitabın Ortasında Kitap var

Alfons, Bu Yaptığın Hiç Doğru Değil!

Yazar: Daisy Hirst
Çevirmen: Esin Pervane
Yayınevi: Nesin Yayınevi
Yaş: 3+,

Evdeki bağımsızlığınızı yavaş yavaş ilan ettiğiniz, oyuncakların, eşyaların tek sahibi olduğunuz bir dönemdeyken ortaya bir anda minicik bir şey çıkıyor:

Yeni kardeş… Sahip olduğunuz eşyalara, oyuncaklara, hatta kurmuş olduğunuz düzene yeni bir ortak!

Alfons, Bu Yaptığın Hiç Doğru Değil, Alfons ve Natali isimli iki kardeşin hikâyesi. Natali’den sonra aileye Alfons adında bir kardeş katılıyor. Natali için başta bu süreci anlamlandırmak zor olsa da düşünülenin aksine , Alfons’dan da pek şikayetçi değil. Hatta birlikte kuşlara isim koymaktan, öykü dinlemekten, ranzadan aşağı oyuncak fırlamaktan çok hoşlanıyor.

Tabii, Alfons da zaman zaman küçük olmanın verdiği yetkiye dayanarak Natali’nin resimlerini karalamak, en sevdiği kitabı yemek gibi onu kızdıracak küçük sürprizler hazırlamaktan geri kalmıyor. Günün sonunda birbirlerine ne kadar kızgın olsalar da kardeş olmanın mutluluğunda birleşiyor yolları.

Daisy Hirt’ten kardeşliğin muzır ve eğlenceli hikâyesi…

Bebeğiniz İçin 3 Eğitici Kitap Önerisi!

İlk Resimlerim – 1,2,3 – Renkler – Siyah Beyaz

Çizer: Jane Foster

Yayınevi: Redhouse Kidz Yayınları

Yaş: 0-3 yaş

Uzmanlara göre, çocuğu kitapla tanıştırmanın belirli bir yaşı yok. Siz ister anne karnında başlayın, isterseniz kendi okuyabileceği yaşa geldiği zaman.

Son yıllarda yapılan araştırmalar bizlere, kitap ile çok erken yaşta tanışan çocukların bilişsel, sosyal, duygusal ve psiko-motor gelişimlerinin çok daha iyi olduğunu söylüyor.

Peki, hangi kitaplar ile başlanmalı?

Özellikle 0-3 yaş döneminde kalın sert kapaklı kitapları, kapakçıklı kitapları, sesli kitapları, suyun içerisinde kullanabileceğiniz kitapları, dokun-hisset kitaplarını, diş kaşıyıcılı kitapları çocuğunuzu kitaba yönlendirmede kullanabilirsiniz.

0-3 yaş dönemi için Jane Foster’in renkli ve eğlenceli çizimleri ile Redhouse Kidz Yayınları’ndan çıkan çok tatlı bir seri bulunuyor. Kalın karton sayfaları ve yuvarlatılmış kenarlarıyla çocukların rahatlıkla kavrayabileceği bu seri, İlk Resimlerim, 1-2-3, Renkler ve Siyah olmak üzere 4 kitaptan oluşuyor.

Bilişsel gelişimini ve el-göz koordinasyonunu destekleyecek bu kitaplarla çalışsın parmaklar, gelişsin küçük kaslar!

Bebeğiniz İçin 3 Eğitici Kitap Önerisi!

Daha fazla kitap önerisi için takipte kalın 🙂

Instagram: 1cocuk1kitap

Esra Açıkyer

İstanbul’da doğmuştur. Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamış, Pedagojik Formasyon Eğitimi’ni de alarak üniversiteden mezun olmuştur. Daha sonra ikinci üniversitesi olan Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü bitirerek özel bir kurumda 3 yıl Anaokulu Öğretmenliği yapmıştır. Anaokulu Öğretmenliği yaptığı dönemde, çocuk kitaplarına ilgi duymaya başlamış ve @1cocuk1kitap isimli sosyal medya hesabını açarak kitap önerilerinde bulunmaya başlamıştır. Şu anda bir yayınevinde sosyal medya uzmanlığı ve içerik editörlüğü yapmaktadır.

Post navigation

Bir yanıt yazın