Oto Koltuğu Seçme Rehberi - 2

Oto Koltuğu Seçme Rehberi – 2

Herkese merhabalar,

Oto Koltuğu Seçme Rehberi ile ilgili 1.makalemizi okumadıysanız aşağıdaki bağlantımızdan makalemize ulaşıp devamını buradan okuyabilirsiniz.

Oto Koltuğu Seçme Rehberi: https://www.bebek.com/oto-koltugu-secme-rehberi/

ADAC Nedir?

ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil Club) Alman Otomobil Kurumu’nun kısaltılmış adıdır. Oto koltuk üreticilerinin talebi doğrultusunda, araçların kaza geçirmeleri halinde oto koltuklarının ne derece güvenli olduğuna dair çarpışma testi belgesi de vermektedir.

ADAC testleri önden, arkadan ve yandan çarpışma simülasyonları yapılmaktadır. Önden 64 km, yandan 50 km hızla çarpışma testleri yapar. Çarpışma testlerini Q serisi çocuk mankenler ile yapar.

ebebek’te Bulunan Oto Koltuklarını İncelemek için Aşağıdaki Bağlantıya Tıklayın :

Oto Koltukları: https://www.e-bebek.com/bebek-oto-koltugu-c4219/

ADAC Testleri Nasıl Yapılır?

ADAC, test edeceği koltukları kendisi seçer. ADAC piyasada popüler olan ve farklı yerlerde satışa sunulan koltukları, aynı bir tüketici gibi herhangi bir perakende satış noktasından satın almaktadır. Dolayısıyla markanın, ADAC’a başvurup ‘Benim koltuğumu test edin’ demesi, ürün göndermesi ya da herhangi bir şekilde testi manipüle etmesi mümkün değildir.

Ayrıca, ADAC tarafından teste alınan modellerin test sonuçları ile ilgili bilgiye, sonuçlar kamuoyuna açıklanmadan önce kesinlikle erişilemez. Üreticiler de test sonuçlarını herhangi bir tüketici gibi yayınlandıktan sonra görmektedirler.

ADAC senede 250 tane bebek oto koltuğu çarpışma testi yapmaktadır. Yaptığı bu testlerin sonuçlarını ise yılda iki kez kamuoyu ile paylaşmaktadır.

ADAC, herhangi bir çocuk oto koltuğunu değerlendirirken:

 • Koltuğu çarpışma anındaki performansı ve güvenliği
 • Ergonomik özellikleri
 • Koltuğun üretiminde kullanılan malzemelerin bebek sağlığına uygunluğu
 • Koltuğun fonksiyonelliği ile temizleme kolaylığı gibi konularda değerlendirmektedir.

ADAC puan değerlendirmeleri ve anlamları:

 • 6 – 1.5 arası: Çok başarılı
 • 6 – 2.5 arası: Başarılı
 • 6 – 3.5 arası: Orta
 • 6 – 4.5 arası: Yetersiz
 • 4.5 dan yüksek: Çok Yetersiz

ADAC Test Kriterleri

Güvenlik Fonksiyonellik Ergonomi Temizlik
Bebek koltuğunun önden çarpışmalarda koruyuculuğu Çocuk koltuğunun kurulum ve bağlantı kolaylığı Bebek koltuğunun dolgusunun yeterliliği Koltuğun kolay sökülüp takılabilmesi
Bebek koltuğunun yandan ve arkadan çarpışmalarda koruyuculuğu Koltuğun hatalı kullanım riskinin olup olmadığı Oturma pozisyonunun uygunluğu ve konforu Kılıfın kolay çıkabilmesi
Oto koltuğunun ve bebeğin araca ne şekilde sabitlendiği Kullanım talimatlarının kolay anlaşılabilir olması Oturma alanının yeterliliği Kılıfın makinada yıkanabilir olması
Koltuk aralığı Bacak desteği ve çocuğun dışarı ile teması Kılıfın işçiliği ve malzeme kalitesi

ADAC ve ECE R44/04 Arasındaki Farklar Nelerdir?

ECE R44/04 ADAC
Ön ve arka darbe testi Ön, arka ve yan darbe testleri
ECE R44 standardı testleri önden 51 km arkadan 29 km ADAC önden 64 km yandan 50km de test eder
Kaza çarpışma testlerinde P-Dummy mankenler kullanılır Kaza çarpışma testlerinde Q-Dummy mankenler kullanılır

ADAC ve I-size Arasındaki Farklar Nelerdir?

I-size ADAC
I-size yeni güvenlik taleplerini karşılayan en zorlu çarpışma testlerini içeren Avrupa Birliği yeni güvenlik yasasıdır. ADAC Almanya’da sahipleri ve kullanıcıları tarafından kurulan ve onların haklarını temsil eden bir kuruluştur.
I-size sertifikası, uluslararası saygınlığı olan CSI, TUVSUD, DERKA gibi bağımsız test kuruluşları tarafından verilmektedir. I-size üretimi ve satışı için I-size sertifikası almak zorunludur. Avrupa’da ADAC’a benzer Stiftungen W. , Swedish PT ve TCS gibi test kuruluşları vardır. Bu kuruluşlar sadece puanlama yapmaktadır. Üretilen ürünlerin belirlenen güvenlik ve kullanım kriterlerine göre test edilip raporlarlar. ADAC ve diğer test kuruluşlarının raporları zorunlu değil opsiyoneldir.
I-size sertifikasının alım süreci; bağımsız test kuruluşları tarafından koltuk üretilecek tesisin denetiminden başlar ve üretilecek koltuğun güvenlik, konfor ve kullanım kriterlerinin belirlenen yasaya uygun olmasıyla tamamlanır. Tüm bu zorlu kriterlerin %100 yerine getirilmesi zorunludur. ADAC ve benzer test kuruluşlarında puanlama yapılırken oto koltuklarının %50 güvenlik, %50 kullanım kriterleri göz önünde bulundurulur. Oto koltukları bu kriterlerin yerine getirilip getirilmediğine bağlı olarak puanlandırılır.

 

R129 I-size ve R/44-04 Paralel Çalışan İki Düzenleme

ECE R129, mevcut olan ECE R 44/04 yerine geçmez. Her iki düzenleme de şimdilik paralel olarak yürütülmektedir. Bu nedenle, her iki yönetmeliğe de uygun araba koltukları satılmaya ve güvenle kullanılmaya devam edilebilir.

R129 I‐Size’in tanıtımı ile tüketicilere, bebekleri veya yeni yürümeye başlayan çocuklar için yeni bir araba koltuğu satın alırken en son ve en iyi uygulamalara uyan bir koltuk seçme seçeneği sunulacaktır.

Yeni yönetmelik ile:

 • 15 aya kadar geriye dönük kullanım zorunluluğu
 • Yan darbe test zorunluluğu
 • Gerçek çocukların gerçek davranışlarını daha yakından temsil eden yeni nesil mankenler
 • Sadece ISOFIX ile daha az montaj seçeneği olması hedeflenmiştir.


Oto Koltuğu Seçme Rehberi - 2R129 düzenlemelerinin bir parçası olan I-Size, çocuğun ağırlığına göre değil boy kriterine göre düzenlenen yeni güvenlik yönetmeliğidir. ECE R129 belgesi olan ürünlere de ECE R/44-04 belgesinde olduğu gibi turuncu onay etiketi yapıştırılmaktadır.

ECE R44/04 ve R129 Arasındaki Farklar Nelerdir?

ECE R44/04 ECE R129 (i-Size)
Çocuğun ağırlığına göre sınıflandırma (KG) Çocuğun boyuna göre sınıflandırma (CM)
Gruplara göre sınıflandırılmış (Grup 0+, I, II, III) Grup yok
Çocuk 9kg’dan sonra ileriye dönük olabilir Çocuk 15 aylık olana kadar arkaya bakmalıdır
Emniyet kemeri veya ISOFIX koltuklar için kullanılır Yalnızca ISOFIX koltuklar için kullanılır
Arka ve ön darbe testi Arka ve ön, yan darbe ve takla testleri
Kaza çarpışma testlerinde P-Dummy 4 sensörlü mankenler kullanılır Kaza çarpışma testlerinde 32 sensöre sahip Q-Dummy son teknoloji mankenler kullanılır.
1. Evrensel (Top Tether)

2. Yarı Evrensel (destek ayağı)

3. Arabaya özel

1. Evrensel (Top Tether veya destek ayağı)

2. Arabaya özel

Oto Koltuğu Güvenlik Ekipmanları Nelerdir?

EPS – EPP nedir?

EPS: Genleştirilmiş Polistiren Köpük (EPS-Expanded Polystyren Foam), stiren monomerden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. EPS; darbe emiş özelliği, mekanik dayanıklılık ve ısı yalıtımı özelliklerine sahiptir.

EPS; hava hacmi %98’den fazla olan metrekare başına 3 ila 6 milyon bağımsız hava geçirmez hava hücresi içerir, bu nedenle şok emilimi ve darbe direnci performansı nispeten iyidir ve bisiklet kaskları, yarış gibi yaygın olarak kullanılır.

EPS malzemelerinin darbe emici performansı, araba hava yastıklarına benzer şekilde çok yüksektir. Çeşitli modifikasyonlardan sonra EPS, artan mukavemet, artan alev geciktirici özellikler vb. gibi farklı özelliklere sahip olabilmektedir.

EPS köpük malzemesi yandığında zararlı gaz üretmektedir ve geri dönüştürülemez olma özelliğine sahiptir, bu nedenle çevre koruma performansı iyi değildir.

EPP: Genleştirilmiş Polipropilen Köpük (EPP-Expanded Polypropylene Foam) üstün enerji emme, çoklu darbe direnci, ısı yalıtımı, su ve kimyasallara karşı direnç, ağırlığına oranla son derece yüksek mukavemet ve %100 geri dönüştürülebilir olması gibi benzersiz özellikler sunan kapalı hücreli köpük malzemedir.

EPP, mükemmel performansa sahip oldukça kristalli bir polimer malzemedir. EPP ürünler 18-260 g/l arasındaki yoğunluklarda üretilebilir.

EPP boncukları buharla kalıplama süreci ile nihai ürün formuna dönüştürülür. Mukavemeti, sıcaklık dayanımı ve çevre koruma performansı diğer köpük malzemelere göre daha yüksektir ve geleceğin en iyi köpük malzemesidir. Bu malzeme yüksek maliyeti nedeni ile sınırlıdır ve oto koltukları alanında, çoğunlukla bazı uluslararası üst düzey markaların ürünlerinde kullanılmaktadır.

İki köpük arasında olan temel farklar:

 • Kalıplanabilen EPP, şekillendirilebilir, genişletilebilir ve daha sonra kalıpta şekillere dönüştürülebilir. İyi birliğe sahip, kırılması kolay değildir ve iyi yastıklama işlemine sahiptir
 • Kalıp haline getirilebilen EPS, büyütülebilir şekilde genişletilebilir ve kalıplara dönüştürülebilir. İyi bir tokluğa sahip değildir, kırılması kolay ve genel olarak yastıklama becerilerine sahip.

Yan Darbe Koruması Nedir?

Araba ile oto koltuğu arasındaki mesafeyi en aza indirerek darbe kuvvetlerini azaltan, enerjiyi bebeğe ulaşmadan önce emmek için deforme olan, koltuğun yan tarafında bulunan bariyer kısımdır.

Korumadan faydalanmak için, araba koltuğunun kapıya en yakın tarafında bulunan yan darbe bariyerini ayarlamanız yeterlidir. Modelden modele farklılık gösterir ve her modelde olmayabilir.

Oto Koltuğu Seçme Rehberi - 2Oto Koltuğu Seçme Rehberi - 2

Yükselticiler

 • Araba koltukları, yükseltici koltuklar ve seyahat aksesuarları sayesinde yolculuğa çıkıldığında küçük çocuklar güvenli bir şekilde yola devam eder. Yükselticiler, yolculuk esnasında çocukların güvenliğini sağlamak için ebeveynlerin tercih ettiği temel araç içi kitidir.
 • Oto koltuk yükselticileri otomobil koltuğuna oturan çocuğun boyunu yükselterek, emniyet kemeri için uygun yüksekliğe ulaşmasını sağlar. Böylece çocuğun araç içerisinde çok daha güvenli bir şekilde seyahat edebilmesine yardım olur.
 • Yasaya göre 12 yaşına kadar olan çocukların oto koltuğuna bağlı olması zaten bir zorunluluktur. 12 yaşından sonra çocuk yetişkin olacağı için kendi emniyet kemerini kullanacağından bebek oto koltuğu kullanmasına gerek yoktur.
 • Yükselticiler 15-36 kg ve 22-36 kg olarak iki kademede kullanım aralığına sahiptir. Çocuğun emniyet kemerine küçük olmamasına dikkat edilmelidir.
 • ISOFIX’li yükseltici koltuklar, çocuğunuzun koltuktan kaymasını önler ve daha fazla güvenlik sağlar.

Yükselticileri İncelemek için Tıklayın: https://bit.ly/2RtgWhx

Kaynaklar:

 • Birleşmiş Milletler’in yayınladığı regülasyonlar
 • Çeşitli oto koltuklarının kullanım kılavuzu
 • www.unece.org resmi web sitesi
 • ADAC resmi web sitesi bilgilendirme kaynak sayfaları
 • Euro Ncap resmi web sitesi bilgilendirme kaynak sayfaları
 • Çeşitli oto koltuğu üreticilerinin resmi web siteleri bilgilendirme kaynak sayfaları

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Doğru Emzirme Teknikleri ve Pozisyonları Hakkında Her Şey!

Fatma Ana Eli Otu (Meryem Ana Eli Otu) Nedir? 7 Faydası!

Hem Kız Hem Erkek Bebeklere Verilebilen Unisex Bebek İsimleri