internetten-anne-sutu-satisi-ve-sakincalari

İnternetten Anne Sütü Satışı ve Sakıncaları

Anne sütü bebeğin sağlığından gelişimine, bağışıklık sisteminden beyin gelişimine kadar birçok özelliği bulunan mucizevi bir besin kaynağıdır. Bazı toplumlarda “sıvı altın” olarak isimlendirilmesi de bu sebeptendir. Son dönemlerde de gerek sosyal medyada gerekse birçok haberde bu isme ithafen satışının yapıldığını duyar olduk. Bu konu akıllarda birçok soru işaretine sebep olduğu için sizler için sorularınıza cevap bulabileceğiniz bu yazıyı hazırladık. İnternetten anne sütü satışı ve sakıncaları nelerdir gibi konuları gelin hep birlikte incelemeye başlayalım. 

Anne sütü içeriğinde bulunan proteinler, mineraller, vitaminler, karbonhidratlar, yağlar ve enzimler sayesinde bebeğin ihtiyaç duyabileceği her şeyi bünyesinde barındıran bir besin maddesidir. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü tarafından özellikle ilk 6 ay bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesi hatta bunun 2 yaşına kadar devam etmesi tavsiye edilir. Anne sütü bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişmesine katkı sağladığı gibi aynı zamanda doğal bir antibiyotik görevi de görür. 

İnternetten Anne Sütü Satışı 

Bebeğin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek anne sütü, adına yakışır bir şekilde internet ortamında pazarlanan bir ürün haline geldi. Birçok internet sitesi ve bloglarda bu konunun konuşulduğu ve yasal olmayan ortamlarda satışının yapıldığını duyuyoruz.

Yasal olmayan diyoruz çünkü bunların denetlenmesi ya da kontrol altına alınması gibi bir durum söz konusu değil. Hal böyle olunca ürünün nasıl saklandığı, ulaştırma süreçlerinin nasıl olduğu, sütü sağan kişinin özellikleri gibi akıllara gelen tüm soru işaretleri yanıtsız bırakılmış oluyor. 

İnternet ortamında satışı yapılan anne sütü, birçok kişi tarafından talep edilebiliyor. Hal böyle olunca doğum sonrası sütü fazla olan anneler sütlerini sağıp sosyal medya üzerinden satışa çıkarıyor. Kimi bunu hayır amaçlı yaptığını kimisi de yüksek ücretlere anne sütünün satışını yaptığını söylüyor. 

İlk olarak Amerika’da aile ekonomisine katkı sağlamak isteyen bir grup tarafından fazla olan anne sütlerini satmak için bir komünite kurulmuş. Böylece anne sütü satın almak isteyenlerle satmak isteyenlerin bir araya getirildiği bir pazar oluşturulmuş. Bu pazarda anne sütü satmak isteyenlerin genelde dar gelirli aileler olduğunu ve bu sebeple sömürülmeye açık bir pazar olduğunu da söylemek gerek. 

Ülkemizde ise bazı blog ve forum siteleri üzerinden anne sütü satıldığına dair birçok haber bulunuyor. Bu sitelerde kimi hayır amaçlı olarak bunu ücretsiz yaptığını söylese de 100 miligramının 100 TL’ye satıldığı yönünde bilgilerde haberlerde yer alıyor. 

Kültürümüzde “süt anne” kavramı oldukça eski bir adetten gelir. Sütü az gelen ya da farklı sebeplerle bebeğini emziremeyen anneler için süt bağışı yapabilecek uygun bir anne bulunur ve bu şekilde bebek emzirilir ve sonrasında da “süt kardeş” olurlardı. Bu açıdan bakıldığında ülkemize yabancı bir durum olmasa da yapılan pazarlama ortamı kontrol edilemediği için birçok riski de beraberinde getirmektedir. Hatta Sağlık Bakanlığı süt bankalarını “Süt Anne Merkezleri” şeklinde değiştirerek 2012 yılında gündeme getirmiş olsa da çeşitli görüş ayrılıkları nedeniyle uygulanamamıştır.

Bu görüş ayrılıklarının çoğunluğu inanç temelli olup süt kardeş evlilikleri sorun kabul edilmiştir. Ancak satılan anne sütünün gerek sağlık koşullarına uygunluğu gerekse teslimat koşullarının kontrol altına alınması daha önemli bir sorun olarak kabul edilmelidir. 

İnternetten Anne Sütü Satışının Sakıncaları 

Sağlık açısından da birçok risk faktörünü barındıran anne sütü satışının sakıncaları ise şu şekildedir:

  • Öncelikle herhangi bir kontrol olmadığı için size gönderilen süt gerçekten anne sütü olmayabilir. Bu kontrolsüzlük beraberinde bazı insanların haksız kazanç sağlamak istemesiyle sonuçlanabilir. Size gönderilen sütün içine su katılmış olabilir ya da anne sütü yerine inek sütü, eşek sütü kısacası herhangi bir hayvanın sütü olabilir. 
  • Anneye herhangi bir test yapılmadığı için onun herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını bilemezsiniz. Anne sütüne geçip orada bebeğe geçen bazı mikroorganizmalar vardır. Bunların başında HIV, Hepatit B ve frengi bulunur. Ayrıca aktif tüberküloz durumu var ise tüberküloz basili süte geçerek bebeğe aktarılabilir. Anne sütlerine bu tarz mikroorganizma taşıyıp taşımadığı yönünde bir test yapılmadığı için bebekler için oldukça riskli olabilir. 
  • Tütün ürünlerinin kullanımı sonucu nikotin anne sütüne geçerek bebeklerin akciğer gelişimi başta olmak üzere tüm sistemler üzerinde olumsuz etkiye sebep olur. Bebeğin sağlığının etkilenmesine ya da huzursuz olmasına yeterlidir. 
  • Ayrıca ilaç kullanımı, alkol ve kafein de yine süte geçen ve bebekleri olumsuz etkileyen ürünlerdir. Bunların ne kadar kullanıldığını ya da bebeğinizin neye karşı alerjik reaksiyon göstereceğini bilemezsiniz. Süt annenin yediklerini kontrol etme ya da neler yemesi konusunda tavsiyede bulunamadığınız için riskli bir durumdur. Süt anneden satın alınan süte karşı bebeğin alerjisi olabileceğini düşünürsek gaz, kusma, ishal gibi şikayetler oluşabilir. 
  • Aynı şekilde makyaj malzemeleri ve kabuklu deniz ürünlerinde bulunan kurşun, civa benzeri zararlı maddeler anne sütüne karışarak bebeğe aktarılabilir. Bu durum bebeklerin sinir sistemini olumsuz anlamda etkileyebilir. 
  • Anne sütünden geçen birçok zararlı maddenin yanı sıra nasıl anne sütünün nasıl sağıldığı, kullanılan malzemelerin hijyenik olup olmaması da oldukça önemlidir. Süt sağımı sırasında göğüs ve kullanılan kabın hijyenik olması gerekir. Aksi takdirde bebeklerde ağız mantarı başta olmak üzere mide-bağırsak enfeksiyonu oluşabilir. 
  • Süt anneden alınan süt uygun kap ve ısı koşullarında saklanmaz ve ulaştırılmazsa da pek çok sağlık sorunu oluşabilir. Böylece sütün içerisindeki besin değerleri düşer ve sütün içinde zararlı mikroorganizmalar üreyerek bebeğin zehirlenmesine neden olabilir. 

Sonuç olarak;

Her annenin sütü bebeğine özeldir ve her bebek için en uygun besin kendi annesinin sütüdür.

İnternetten yapılan anne sütü satışlarında her zaman büyük bir risk söz konusudur. Bu sebeple iyi niyetle bebeğiniz için yaptığınız bu alışveriş bilmeden bebeğiniz için tehlikeli bir duruma dönüşebilir.  

Tüm bu bilgiler doğrultusunda sağlık şartları göz önüne alındığında uzmanların bu satın alma işlemini onaylamadığını tekrardan hatırlatıyoruz.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeklerde Baş Tutma ve Motor Gelişimi

Bebekler Nasıl Yatırılmalı? Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Bebekler Hakkında Bilinmesi Gereken İlginç Bilgiler