bebeklerde mide usutmesine ne iyi gelir

Bebeklerde Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Bebekler konuşamadıkları için, isteklerini ağlayarak ifade ederler. Anneler bebekleri ağladığında ne istediğini bilir. Bazen bebeğinizin ağlaması, rahatsız olduğu bir durum olduğuna işaret eder. Çok sık rastlanan bebeklerde mide üşütmesi problemi de bunlardan biridir.  Sorun daha çok mide virüsü olarak kendini gösterir ve tıp alanında gastroenterit olarak adlandırılır.

Doktora gittiğinizde rotavirüs olarak da karşınıza çıkabilen mide üşütmesi genelde endişe edilecek bir hastalık değildir. Ancak bazen bakterilerin sebep olduğu bir problemden kaynaklı da oluşabileceği için belirtiler ortaya çıktığında doktora gitmek gerekir. Bebeklerde mide üşütmesi ya da ishal gibi sorunlar ile karşılaşıldığında ev tedavileri uygulamak yerine önce doktora başvurmak her zaman en doğru seçenektir.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Neden Olur?

Çocuklar ve bebeklerin çok sık rastladığımız huzursuz karın ağrılarının nedeni çoğu zaman mide üşütmesine bağlıdır. Bebekler, vücut gelişimlerinin yanında bağışıklık sistemlerini de geliştirme aşamasındadır. Bu nedenle bazen vücuda giren bakterilere yenik düşebilirler. Bunun sonucunda soğuk algınlığı ya da mide ile ilgili hastalıklar ortaya çıkar.

Bebeklerde mide üşütmesine neden olan bakteriler aşağıdaki yollarla vücuda kolayca girebilir.

 • Eller

Bebeklerin ellerini çok sık ağzına götürmesi, mikrop almalarına neden olur. Bu nedenle el temizliği mikroplardan korunmak için etkili bir yöntemdir. Miniğinizin ellerini düzenli olarak yıkamalı ve nemlenmiş pamuklu bez ile parmak aralarını silmelisiniz.

 • Eşya ve Oyuncaklar

Ağızları ile çevreyi keşfeden bebeklerinizin, ağızlarına götürdüğü her cisim tehdit unsurudur. Bebeklerde mide üşütmesine rastlamak istemiyorsanız onlara temiz oyuncaklar verin. Diş kaşıma için kullanılan plastik maddelerden uzak durun. Bakterilerin plastik yüzeylerde çok daha hızlı üreyebildiğini unutmayın.

 • Su ve Yiyecekler

Suyun içeriğinde bulunan bakteriler sorun teşkil edebilir. Bebeğinizin içtiği suyun musluk suyu olmamasına dikkat edin. Ek gıdaya geçen minikler için sebze ve meyveleri iyi yıkayın. Gıdalarda bulunan çeşitli bakteriler ağız yolu ile mideye inerek burada hızla çoğalabilir. Bu durum da birçok sindirim sistemi rahatsızlığını beraberinde getirir.

 • Soğuk ve Sıcak Hava

Soğuk havalar bebeklerde ilk önce mide rahatsızlıklarını tetikler. Bu sebeple yavrunuzu soğuklardan koruyun. Soğuk zeminlerden, soğuk alabileceği durumlardan kaçının. Sıcak havalarda da en az soğuk havalar kadar tedbirli olun. Bakteriler sıcaklık havada kolayca artış göstererek vücuda girdiği anda hastalığa sebep olabilir.

 • Deniz ve Havuz Suyu

Deniz ve havuz bakteri çeşitliliği çok olan alandır. Bebeğinizin yüzme zamanı gelmişse alacağı bakterilere dikkat edin. Soğuk deniz suyundan ve temizliğinden emin olmadığınız havuzlarda uzak durun.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri

Bebeklerde her türlü sağlık probleminin tedavisi için önce doktor önerisi almamız gerektiğini biliyoruz. Ancak bir problem için doktora başvurmak için önce problemi fark etmek gerekir. Bu sebeple miniklerde mide üşütmesi belirtileri hakkında bilgi edinmek önemlidir. En sık karşılaşılan belirtiler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Bebeğim yemek yemiyor

İştahsızlık, çoğu zaman bebeklerde görülen ve belli nedenlere bağlanan bir durumdur. İştahsızlık ile birlikte İshal ve kusma gibi belirtiler de oluşabilir. Bu belirtiler sizi mide ile ilgili bir problemin olabileceği konusunda uyaracaktır. Böyle bir durumda size tavsiyemiz sağlıklı besinler seçmeye özen göstermek, beslenme esnasında hızlı değil yavaş yemek ve yavrunuzu sindirim sistemini yormayacak, kolay sindirilen besinler ile beslemek olacaktır.

 • Ateş

Annelerin en çok tedirgin olduğu konuların başında ateş gelir. Bebeklerin ateşlenmesi tehlikelidir. Bebeğinizin bağışıklık sisteminin mikroplara savaş açması sonucunda ateşlenmesi kaçınılmazdır. Belli hastalıkların ya da çocuk havalesinin belirtisi olabileceği gibi vücuda davetsiz giren mikropların habercisi de olabilir. Aynı zamanda bebeklerde mide üşütmesinin de en büyük belirtilerinden biridir.

 • Mide bulantısı

Bebeklerde kusma çok sık görülür. Fazla gelen gıdalar, gaz gibi rahatsız edici mikroplar da kusmaya sebep olur. Mide üşütmesi için kusma, sık rastlanan bir belirtidir.

 • İshal ya da bağırsak hareketleri

Bebeklerde mide üşütmesi ishal ile seyrini gösteren bir hastalıktır. Aşırı bağırsak hareketliliği ve bağırsaklarda suyun emilmemesi ishale yol açar. İshal, kusma ile birlikte etkisini gösteriyorsa üşütme ile ilişkili bir durum olabilir. Bu belirtilere ek olarak idrarda renk değişimi de görülebilir.

Bebeğinizin aşırı ishal durumu fazla su ve tuz kaybına neden olur. Bu dönem için mutlaka bol sıvı tüketmesini sağlamalısınız.

 • Karın Ağrısı

Mide üşütmesinin bir diğer belirtisi de karın ağrısıdır. Bunu ne yazık ki sadece ağlayarak kendisini ifade edebilen bebeklerde anlamak oldukça güçtür. Ancak 3-4 yaşlarına geldiklerinde kendini kolayca ifade edebileceklerinden sizi sorunun kaynağına kolayca götürebileceklerdir.

 • Hâlsizlik

Vücudu mikroplarla savaşmak zorunda olan miniklerde sürekli uyku hâli, hâlsizlik ya renginde solukluk da görülebilir.

Bütün bu belirtiler yoğun bir şekilde bebeğinizde görülüyorsa hemen bir uzmana başvurmalısınız. Bebeğinizin son zamanlarda yukarıdaki belirtilerin bir ya da birden fazlasını görüyorsanız sorun basit bir üşütme olabileceği gibi rotavirüs gibi ciddi bir enfeksiyon da olabilir.

Rotavirüs, kendine rotalar seçerek yayılmayı seven bir virüs türüdür. Eğer bebeğinizin bir ablası ya da abisi varsa bu virüse dikkat etmelisiniz.  Kreş ve okul gibi kalabalık ortamlarda, çok sayıda kişinin kullandığı tuvaletlerde kolayca yayılır.  Bu nedenle çocukları el temizliği ve tuvalet hijyeni konusunda iyi eğitmek önemlidir.

halsizlik

 

Bebeklerde Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

 • Dengeli ve düzenli beslenme

Bebeğiniz mide üşütmesi geçiriyorsa, yemeğine dikkat etmelisiniz. Kusma eyleminde bulunan bir bebeğe hemen yemek yedirmeye ya da emzirmeye kalkışmamalı ve birkaç dakika midesinin dinlenmesine izin vermelisiniz. Aksi halde sindirimi kolay olmayan ve hızlı tükettiği besinler, bağışıklık sistemi daha çok yoracaktır. Meyve ve sebzeler bu süreçte hem bol sulu oluşları hem de vitamin yönünden zengin olmaları nedeniyle iyi bir tercih olacaktır.

 • Bol sıvı tüketimi

Mide üşütmesine iyi gelecek en iyi yöntem bol sıvı tüketmektir. Bebeklerde kusma ve ishal ile birlikte su kaybı artar. Bunun için bol sıvı alması vücuttaki su ve tuz kaybını düzenler.

 • Püre yiyecekler

Bebeğiniz ek gıdaya geçmişse mide problemleri yaşadığında meyve ve sebzeleri püre şeklinde vererek bağışıklığına destek olabilirsiniz. Özellikle bol lifli ve sindirimini kolay besinler ile daha hızlı toparlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Temiz yaşam alanı

Evinizi mikroplardan korumak için sık sık temizlemeli ve havalandırmalısınız. Özellikle bebek odasına dikkat etmelisiniz. Temizlik yaparken bebeğinize zarar vermeyecek, zararlı kimyasallar içermeyen ürünler kullanmaya dikkat ederek bebeğinizi ve ailenizi hem mikroplardan hem de kimyasalların sebep olabileceği hastalıklardan korumuş olursunuz.

 • Aşı

Bebeklerin belli yaşlarda aşı yaptırdığını hepimiz biliriz. Aşı belli hastalıklardan korunmanın en iyi yoludur. Süresi uzun ve oldukça etkili bir tedavidir. Bebeğiniz için gerekli aşıları yaptırarak çeşitli hastalıklardan korunmasını sağlamış olursunuz.

Bebeğinizin uykusunun yeteri kadar alması bu dönemde çok önemlidir. Bağışıklık sistemi virüslerle yeni tanışan minikler hemen yorgun düşer. Yemek yemesi ya da emmesi için uyandırmak uykusunu böleceğinden iyi bir yöntem olmayabilir.

Mide üşütmesi tedavisi adına uygulayacağınız her yöntem için önce doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bebeklerde mide üşütmesi sık görülen ve genellikle kolay tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Bebeğinizin yetişkinler kadar güçlü olmayan bağışıklık sistemi için en az 6 ay anne sütü alması, ek besine geçtiğinde organik ve sağlıklı gıdalar tüketmek, aşılarını zamanında yaptırmak ve bebeğinize temiz bir yaşam ortamı sunmak hem problemin görülme olasılığını azaltacak hem de tedavi sürecini hızlandıracaktır.

YÜKSEK ATEŞ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER! Konulu makalemizi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

YÜKSEK ATEŞ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER! https://www.bebek.com/yuksek-ates-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelik Sonrası Miyom Oluşur mu?

Anne Sütünün Akmasını Kolaylaştıracak İpuçları

Doğum Sonrası Yaşanan Cinsel Sorunlarla Nasıl Başa Çıkılır?