3lu-tarama-testi

Üçlü Tarama Testi Hakkında Tüm Detaylar!

Üçlü tarama testinizi yaptınız, doktorunuz müjdeyi verdi, sonuç kesin. Hamilesiniz! Peki, şimdi ne yapmanız gerekiyor? Nelere dikkat etmeli, bu süreçte neler yapmalısınız?

Tabii ki kadın doğum uzmanınız sizi bu konuda doğru bir şekilde yönlendirecektir ama bir anne adayı olarak hamilelik döneminizde size yeni gelen her şeyi ve nedenini sorgulamanız da kaçınılmazdır. Hamilelikte yapılacak testler de bunlara dahildir.

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sizin ve bebeğinizin sağlığı, gebelik sürecinizde yapılacak bazı testler ve muayeneler ile yakından takip edilir. 3’lü tarama testi de bu testlerden biridir.

Üçlü Tarama Testi Nedir? Ne İşe Yarar?

Üçlü tarama testi; trizomi 21 (down sendromu), trizomi 18 (edwards sendromu) ve nöral tüp defektlerinin bebeğinizde görülme olasılığını hesaplayan bir tarama testidir. “Üçlü Test” veya “Triple Test” olarak da adlandırılan bu test, doğacak bebeğinizde görülme ihtimali olan bazı hastalıkları doğum öncesi tespit etmeye çalışarak önlem alınabilmesine yardımcı olur.

3’lü Tarama ile Tespit Edilebilen Hastalıklar ve Anlamları

Trizomi 21

Diğer adıyla ‘Down Sendromu’ veya ‘Mongolizm’ olarak bilinir. Kalıtsal bir hastalıktır ve 21. kromozomun iki adet yerine üç adet olmasından kaynaklanır. Tedavisi yoktur.

Bu bebeklerde bazı fiziksel sorunlarla birlikte zekâ geriliği görülmektedir.

Trizomi 18

Diğer adıyla ‘Edwards Sendromu’ olarak bilinir. Kalıtsal bir hastalıktır ve 18. kromozomun iki yerine üç adet olmasından kaynaklanır. Bu sendromun görüldüğü bebeklerin yaşama olasılığı çok düşüktür.

Anne karnında veya doğum sonrası ölümlerin yaşanması yüksek ihtimaldir.

Trizomi 21 ve trizomi 18 hastalıkları benzer özellikler taşımakla birlikte Down Sendromu’na yaklaşık binde bir olasılıkla rastlanırken Edwards sendromuna rastlanma olasılığının çok daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Nöral Tüp Defektleri (NTD)

Bebeklerde karşılaşılan bazı anomaliliklerdir ve başlıca iki çeşit olarak sınıflandırılır.

Anensefali: Bebekte gelişmeyen beyin dokusu oluşumuyla tanımlanır ve ölümcüldür.

Spina Bifida: Bebeğin omurilik dokusu oluşmuş ancak omurga kemikleri gelişimi tam tamamlamadığı için omurilik dokusu kemiklerin arasından taşmıştır. Diğer nöral tüp defekti gibi ölümcül olabilmekle beraber ameliyat ile tedavi olasılığı da vardır.

https://www.bebek.com/noral-tup-defekti/

Üçlü tarama testleri, bu hastalıkların karşılaşılma olasılığını hesaplayarak risk durumunun yüksek çıkması halinde anne ve bebeğin sağlığı açısından gerekli önlemleri alabilmek için olanak sağlamaktadır. Sonucun pozitif çıktığı durumlarda amniyosentez işlemi de uygulanabilmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki, tüm bu hastalıkların görülme sıklığı çok düşük olmakla beraber yaptıracağınız üçlü tarama testinin sonucunda çıkacak risk oranları da bir o kadar düşüktür.

amniyosentez

3’lü Tarama Testi Ne Zaman Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Üçlü tarama, genellikle gebeliğin 16. ve 20. haftaları arasında yapılır. Ancak doktorunuzun uygun gördüğü bazı özel durumlarda, gebeliğin 15. ve 22. haftaları arasında da testin uygulanması mümkün olabilmektedir.

Üçlü tarama testinin öncesinde hamilelere ikili tarama testi yapılır. İkili test sonuçlarından emin olunamadığı durumlarda, sonuçların netlik kazanabilmesi için üçlü testin uygulanmasına ihtiyaç duyulur. Çünkü Down sendromu ve Edwards sendromu gibi genetik bozukluklarda ikili testte gözden kaçabilen durumlar olabilmektedir. Bu nedenle üçlü test yardımıyla risk analizi netlik kazanmaktadır.

Üçlü testin uygulanması çok kolaydır. Bir çeşit kan testi olan 3’lü tarama için anne adayından kan örneği alınması yeterlidir. Bu sebeple, bu testi yaptırırken korkmanıza ve endişelenmenize hiç gerek yoktur. Üçlü testlerin, bebeğinizin sağlığını tehlikeye atacak bir durumu da bulunmamaktadır.

Triple Testte İncelenen Değerler Nelerdir?

Uygulanan üçlü testin temelinde, Down ve Edwards sendromlarıyla NTD’nin tespit edilmesi yatmaktadır. Hastalıkların tespitinde, her hastalık için bazı kan değerleri incelenir ve bu değerlere göre eşik değerin altında veya üstünde çıkan değerler sonucu risk olasılıkları saptanır. Bu değerler,

 • AFP (alfa feto protein)
 • HCG
 • uE3 (serbest estriol)

olarak sıralanır.

 • HCG değeri normalin üzerinde seyrederken, AFP ve uE3 değerlerinin normalin altında olması durumunda Down Sendromu olasılığı yüksektir.
 • HCG değerinin 1,5-2,00 den yüksek olması durumunda yine Down Sendromu risk oranı artmaktadır.
 • AFP değerinin 2,00 den yüksek olması durumunda da NTD risk oranı artış gösterecektir.

3’lü Tarama Testi Normal Değerleri Nasıldır?

Triple testlerde dikkate alınan kan değerlerinizin ölçümü, her bir hastalığın tespiti için farklılık göstermektedir.

Down Sendromu için, kan değerlerinin eşik değeri 1/250 dir. Bu değer ve üzerinde çıkan oranlar için test sonucu pozitif olarak yorumlanmaktadır.
Edwards Sendromu için, kan değerlerinin eşik değeri 1/100 dir. Bu değer ve üzerinde çıkan oranlar için test sonucu pozitif olarak yorumlanmaktadır.
Nöral Tüp Defekti için, AFP değeri normal değerin iki katından fazladır. Bu durumda test sonucu yine pozitif olarak yorumlanmaktadır.

Bu sınır değerlerinin dışındaki değerler, 3’lü tarama testi normal değerleri olarak görülür.

Gebelik hakkında bilgiler konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Üçlü Tarama Testi Sonuçlarını Değerlendirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3lu-taramaTest sonuçları değerlendirilirken göz önüne alınması gereken önemli faktörler vardır;

 • Anne adayının yaşı
 • Anne adayının vücut ağırlığı (kilosu)
 • Sigara tüketimi
 • Anne adayının diyabetik durumu
 • Son adet tarihinin doğruluğu
 • Varsa gebelik geçmişi

Bu faktörler, test sonucu üzerinde büyük rol oynamaktadır.

 • Örneğin, 35 yaş üzeri anne adaylarında down sendromlu bebeklere rastlanması daha olasıdır. Yani yaşınız test sonucunuzla birlikte değerlendirilecek ve ona göre bir oran çıkarılacaktır.
 • Son regl gördüğünüz tarih ve ultrason değerleriniz arasında uyum olması gerekmektedir. İkisi arasındaki uyumsuz sonuçlar, test sonucunuzu da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu da gereksiz yere size endişe verebilir.
 • Ayrıca bu etkenlerden biri bile göz ardı edildiğinde veya yanlış bilgi verildiğinde test sonuçlarınızın eşik değeri olumsuz etkilenebilir ve risk grubunda olmamanıza rağmen test sonuçlarınız yüksek çıkabilir. O nedenle, doktorunuzla net bilgiler paylaşmaya özen göstermelisiniz.

Gebelikte smear testi konulu makalemizi inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayın!

Üçlü Tarama Testi Sonuçları Neyi Gösterir?

Çıkan sonuçları doktorunuz değerlendirecektir. Ancak yine de bilinmelidir ki, üçlü tarama testi sonuçları size kesin bilgi vermez, sadece bebeğinizde doğum öncesi bazı kromozom bozukluklarının ve hücresel anormalliklerin çıkma olasılığının tespit edilmesi için risk taraması yapar. Sonucu pozitif olan testler için kesin olarak bu hastalık mevcuttur denemez.

Örneğin, down sendromu olasılığı yüksek olan, test sonucu pozitif çıkmış bir bebeğin downlu olmayabileceği gibi, test sonuçlarında herhangi bir risk belirtisi olmayan bir bebekte de down sendromu görülebilmektedir.

Araştırmalar, 23 pozitif testten sadece birinin down sendromlu çıktığını göstermektedir ki triple testinizin ardından amniyosentez işlemi uygulanarak bu testin sonuçlarını bertaraf edebilmek de mümkün.

Amniyosentez işlemi, bebeğinizin etrafını saran amniyon sıvısından belli bir miktar alınması ve anne karnından alınan bu sıvının incelenerek bebeğinizin kromozomlarında herhangi bir rahatsızlık bulunup bulunmadığının tespit edilebildiği bir işlemdir. Yani tüm testlerin ardından son tanının konulmasında yol gösterici olur.

Tüm bu test sonuçlarınızın en iyi değerlendirmesini doktorunuzun yapabileceğini unutmayın.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Zatürre Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte İştah Artışı

Online Emzirme Şenliği 3!