Gebelikte Görülen Hastalıklar

Gebelikte Görülen Hastalıklar

Gebelik dönemi hormonal dengenin, vücut sisteminin değiştiği bir dönemdir. Bu sebepten anne adaylarının genel durumunda daha hassasiyet görülmesi ve anne adaylarının bazı sağlık problemleri yaşamaları olağandır. Gebelik döneminde görülen hastalıklarının neler olduğunu gelin birlikte inceleyelim. 😶

Grip

Gebelik dönemin en çok görülen hastalıklardan biri grip rahatsızlığıdır.

Grip enfeksiyonları genellikle, gebeliğini kış aylarında yaşayan annelerin sorunlarındandır. Hastalığa yakalanmamak buradaki en öneli noktadır.

Gribal enfeksiyonlar anne adaylarında normal bireylere göre daha uzun soluklu olur. Bunun nedeni gebelik döneminde bağışıklık sisteminin baskıya uğramasıdır.

Gebelikte Görülen Hastalıklar

Gribal enfeksiyona yakalandıysanız; uzun süre gelen öksürüğünüz varsa, ateşiniz 38 derecenin üzerinde seyrediyorsa ve baş ağrısı gibi şikayetleriniz varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Elde-ayakta Uyuşma ve Bacak Ağrısı

Gebelik döneminin bir diğer hastalığı; elde-ayakta uyuşma ve bacak ağrısıdır. Bu hastalık genellikle gebelik döneminin son haftalarında meydana gelir hatta doğumdan sonra 1 ay daha görülebilir. Bu hastalıkta yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durulması gerekir.

Şayet bu uyuşmalar şiddetlenirse fizik tedavi doktoruna görünmeniz önerilir.

Gebelikte Görülen Hastalıklar

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları gebelik döneminin bir başka hastalığıdır.

Gebelik döneminde en sık görülen hastalık olmasıyla birlikte, erken doğuma sebep bile olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan anneler, bol su tüketmeli ve sıkça tuvalete gitmelidir. Bu hastalık ileri boyutlara taşındığında böbreklerde iltihaba bile neden olabilmektedir. Bu yüzden çok önemsenmelidir.

İdrar Kaçırması

Gebelik döneminde görülen hastalıklardan bir diğeri; idrar kaçırmadır. Gebelik süresince ve hele ki son 12 haftada rahmin iyice büyümesiyle idrar torbasına uygulanan baskı hat safhalarda olur.

Bası artışı gerçekleştiğinde de, öksürük, hapşırık gibi eylemlerde anne adayı idrarını kaçırabilmektedir. Bu durumda kegel egzersizi yapmak idrar kaçırma durumunun azalmasını sağlayabilir.

Hemoroid

Bu dönemde anne adaylarında görülen bir diğer rahatsızlık; hemoroid. Genel olarak bu hastalık makat ağrısı veya kan gelmesiyle kendini gösterir.

Hemoroid oluşumuna neden olan faktörler arasında; fazla kilo, süre gelen kabızlık ya da kalıtımsaldır. Gebelik döneminde hemoroid oluşumunun başlıca nedeni ise; anne adayının karnının içinde bulunan damarların bebeğin büyümesiyle birlikte makata baskı uygulaması durudur.

Hemoroid hastalığını azaltmak için genellikle, ılık suya oturmak tavsiye edilir. Şayet gebelik döneminde hemoroid probleminden dolayı makatınızdan kan gelirse, vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmanız gereklidir.

Gebelikte görülen hastalıklar olağandır ve bunu hemen hemen herkesin yaşadığını göz önünde bulundurun. Şikayetleriniz sizi zorluyorsa ve devamlı hale geliyorsa doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

“Hamilelikte Sağlık” konulu yazılarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Hamilelikte Sağlık: https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın