Düşük Beta Hcg ile Sağlıklı Gebelik Yaşanır mı?

Hamileliğin başladığını gösteren bir kan bulgusu olan Beta HCG değerlerinin düşük olması sizi tedirgin mi ediyor? O zaman yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda beta HCG düşüklüğü nedir, düşük Beta HCG ile sağlıklı gebelik yaşanır mı sorularına cevap bulacağınızı düşünüyoruz. Öncelikle Beta HCG nedir, bunu anlatalım.

Beta Hcg Nedi̇r?

Beta HCG, kadınlarda gebeliğin olup olmadığını gösteren bir hormondur. Bu nedenle kadınlarda gebelik şüphesi oluşması durumunda yapılan gebelik testinde bu hormonun değerine bakılır. Değerlerin yüksek olması durumunda gebeliğin olması yüksek ihtimaldir. Ama Beta HCG değerleri yüksek ise bu başka sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Dış gebelik, kanser, çoğul gebelik, düşük, boş gebelik nedeni ile de bu değer yüksek olabilir.

Beta Hcg Değerleri̇ Nasıl Olmalıdır?

Anne adayı olup olmadığınızı öğrenebilmek için Beta HCG hesaplama yaparken öncelikle son adetten itibaren geçen hafta sayınızı dikkate almamız gerekiyor.

 1. Hafta HCG DEĞERİ 05-50 (mIU/ml)
 2. Hafta HCG DEĞERİ 03/426 (mIU/ml)
 3. Hafta HCG DEĞERİ 19/7,340 (mIU/ml)
 4. Hafta HCG DEĞERİ 1,080-56,500 (mIU/ml)

Yukarıdaki değerlerden de anlaşılacağı gibi haftalar ilerledikçe Beta HCG değeri de doğru orantılı olarak yükselişe geçmektedir. Bunun nedeni, bebekle anne arasındaki kan alışverişinden kaynaklanmaktadır.

Aslında Beta HCG hormonu, küçük bebeğimizin ana rahmine daha yerleşir yerleşmez annesi ile bağlantı kurmaya başladığının bir göstergesidir. Çünkü bebekten salgılanan bu hormon, annenin kanına geçmektedir. Bu nedenle kan testinde Beta HCG değerlerine bakılır.

Beta HCG Hormonu Nasil Tespi̇t Edi̇li̇r?

Beta HCG hormonunun tespiti kan testi ile yapılabileceği gibi idrar testi ile de yapılabilir. Hamilelik şüphesi oluşması durumunda akla ilk olarak eczaneden alınan gebelik testleri gelmektir. İşte, hamile olup olmadığınızı öğrenmek için almış olduğunuz bu test, aslında Beta HCG hormonunun yüksek olup olmadığının göstergesidir.

Eğer hormon değerleri yüksekse test sonucu pozitif çıkacaktır ve mutlu haber, hamilesinizdir. Fakat sağlıklı sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden bir hafta on gün geçtikten sonra kan testi yapılarak Beta HCG hormonun değerleri ile daha net sonuca ulaşabilirsiniz. Kan testi sonucu değerlerin yüksek çıkması gebeliğin işareti olmaktadır.

Yapılan kan veya idrar testi sonrasında Beta HCG hormonunun yüksek çıkması ve yapılan jinekolojik kontrolden sonra hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, tebrik ederiz! Artık siz de bir anne adayısınız demektir. Anne adayı dedik, çünkü gebeliğin müjdecisi olan bu hormonun tespit edilmesi kadar takip edilmesi de çok önemlidir.

Hamilelik hormonu da denilen Beta HCG hormonu hamilelik süreci boyunca sürekli artmaktadır. Hormon seviyesi, her iki günde bir öncekinin iki katı kadar bir artış gösterir. Bu hormonun seviyesinde yaşanılan olası bir düşüş, maalesef hamilelik sürecinde bir sıkıntı olduğunu bize haber verir.

beta-hcg-hormonu-nasil-tespit-edilir

Beta Hcg Düşüklüğü Nasil Tespi̇t Edi̇li̇r, Neler Yapılmalıdır?

Gebelik testi ile yaşadığınız ilk heyecan sonrası ve kan testi ile ulaştığınız hamilelik müjdesinin ardından gebeliğinizin takibi de gerekmektedir. Bazı durumlarda Beta HCG hormonu değeri belirtilen haftalarda olması gereken değerlerden düşük olabilir. Bunun sebebi geç döllenmeden de kaynaklı olabilir. Peki, böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapmanız gerekir?

 • Öncelikle istirahat etmeniz gerekir. Ayaklarınızı uzatıp dinlenmelisiniz; çünkü güzel bir sürecin başlangıcındasınız.
 • Stresten uzak durup kendinizi rahatlatmanız bu süreçte çok önemlidir.
 • Doktor önerisi ile progesteron hormonunu güçlendirecek ilaçlar kullanabilirsiniz. Çünkü bu hormonun ana görevi, rahmi hamilelik için hazır hale getirmektedir. Bu takviye size yardımcı olabilir.
 • İki günde bir Beta HCG değerlerinizin takibini yaptırabilirsiniz. Fakat unutmayın, endişeden ve stresten uzak durmanız gerekiyor.

Yukarıda belirttiğimiz durum, hamilelik hormonunun düşük seyrederek sonradan normalleşmesi durumudur. Gebelikte Beta HCG değerinin ilk başta yükselirken sonrasında bir anda düşmesi ise gebeliğin sona erebileceğinin göstergesidir.

Herhangi bir nedenle bebeğin canlılığını yitirmesi sonucu Beta HCG hormonu salgılanmadığı için bu hormonun değeri de düşecektir. Bu nedenle hamilelik sürecinde olası bir kanama veya ağrı durumunda mutlaka jinekolojik muayene için kadın doğum doktorunuzla görüşmeli ve kan testi yaptırarak bir önceki Beta HCG değerlerinizle karşılaştırmalısınız.

Bu değerlerde bir düşüş olması, sağlıksız bir gebelik yaşadığınızın göstergesi olabilir. Bu durumda dış gebelik veya kimyasal gebelik yaşıyor olabilirsiniz.

 

Dilerseniz “Beta Hcg Hakkında Tüm Detaylar” Konulu videomuzu izleyebilirsiniz;

 

Ki̇myasal Gebeli̇k ve Dış Gebelik Nedir?

Kimyasal Gebelik:

Sessiz gebelik olarak da bilinen kimyasal gebelik; döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmeden atılmasıdır. Bu durumda gebelik kesesi oluşmadan hamilelik sona erer. Peki kimyasal nedir ve neden olur?

 • Bu durum kanda yapılan Beta HCG hormon testi ile tespit edilebilir.
 • Gebeliğinizi yaptırmış olduğunuz kan testi veya gebelik testi ile öğrenmiş ve henüz klinik aşamasına gelmeden kanama yaşamışsanız bilin ki kimyasal gebelik yaşıyorsunuzdur.
 • Bunun sebebi ise bebekteki kromozomal bozukluktan kaynaklanmaktadır. Kromozomal bozukluk sebebi ile döllenmiş yumurta rahime tutunmadan dışarı atılmaktadır. Yani, sağlıksız bir bebek dünyaya getirmeyi önlemektedir.
 • Kimyasal gebelik birçok kadın tarafından anlaşılamayabilir. Bunun sebebi, gebeliğin anlaşılmayıp kanamanın adet gecikmesi olarak düşünülmesidir. Adet gününden sonra yaşanılan parçalı kanama kimyasal gebelikten kaynaklanıyor olabilir.

 

Dış Gebeli̇k:

Hamileliğinizin 6. Gününden itibaren yükselmeye başlayan Beta HCG hormonunun düzenli takibi ile dış gebelik yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilirsiniz. Çünkü Beta HCG hormonu, sağlıklı bir gebelik sürecinde iki günde iki katı kadar bir artış gösterirken, dış gebelikte ise böyle bir artış gözlemlenmez. Peki dış gebelikte durum nasıldır?

 • Dış gebelikte kimyasal gebeliğin aksine yumurta döllenmiş ve rahim içine yerleşmiştir. Burada yaşanılan sorun, çeşitli nedenlerden dolayı döllenmiş yumurtanın rahme ulaşmadan olduğu yere tutunması ve orada gelişmeye çalışmasıdır.
 • Bebek rahme ulaşmadan rahim boynuna, yumurtalığa, karın kesisine veya sezaryen kesisine tutunur. Bebeğin tutunduğu yer, büyüyüp gelişmesini sağlayamadığı için hamilelik normal bir biçimde ilerleyememektedir.
 • Eğer dış gebelik fark edilmez ve bebeğin gelişimi ait olmadığı yerde gerçekleşirse, kadınlık tüplerinde ciddi hasarlar meydana gelebilir.
 • Oluşan hasarlar nedeni ile aşırı karın ağrısı ve kanama meydana gelir. Hatta bu hasar, anne adayını ölüme bile götürebilir.

 

Beta HCG hormonu bize hamileliğimizin müjdesini verdiği gibi, takip değerleri ile sağlıklı bir gebelik yaşayıp yaşamadığımızı göstermektedir. Beta HCG düşüklüğü ise bazen geç döllenmeden kaynaklandığı gibi sağlıksız gebeliğin habercisi de olabilir. Bu nedenle gebelikte hamilelik hormonu takibi iyi bir şekilde yapılmalı, gerekli önlemler alınarak ihmal edilmemelidir.

 

“Dış Gebelikle Beta Hcg Değeri Kaç Olmalıdır?” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Dış Gebelikle Beta Hcg Değeri Kaç Olmalıdır? : https://www.bebek.com/dis-gebelikte-beta-hcg-degeri-kac-olmalidir/

 

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir Yorum

 1. Merhaba ben 17 şubat son regli günüm 28 günde bir regli oluyorum bazen 3 veya 5 gün erkende oluyorum ..halen regli olmadım..19 martta idrar testi yaptım evde 2 ci çizik vardı hafif ama net görebildim ..: 22 martta beta HCG testi yaptırdım sağlık ocağında değerlerim sadece kâğıtta 0.25 mlU /ml yazıyor o kadar hemşire hatta başka bir laboratuvarda yaptır istersen dedi ..hamilelik var mı yokmu anlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
 • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.