COVİD-19 ve Psikolojik Etkileri Hakkında Her Şey!

Pandemi, sürecinde tüm ülke günlük yaşam faaliyetlerindeki değişimlere adapte olmaya çalışıyor. Yetişkin bir bireyin bile bu değişikliikleri, kısıtlamaları ve virüsün sebep olduğu endişeyi kaldırabilmesi “doğal olarak” güçleşiyor.

Bu durumda hissettiğimiz endişeler, korkular ve ruh halındeki değişimler çok aşırıya kaçmayacak boyuttaysa gayet “normaldir” çünkü vücudumuz savunma mekanizmasını faaliyete geçiriyor ve kendini koruma altına alıyor. Endişeyi, panik yapmadan kabul etmek uygundur hatta hastalık riskini azaltan önlemlerin alınmasına neden olur.

Yetişkinlerin Kendi Kontrolünü Düzensizleştiren ve Endişeye Düşüren Bu Virüsten Çocuklar Nasıl Etkilenir?

Stresli durumlara nasıl tepki verileceğini bilemeyen çocukların en güzel rehberi ilk olarak ebeveynleridir. Özellikle küçük yaşlarda çocuğu olan aileler, çocukların içinde bulunduğu virüs sürecinin farkına varamayacağını düşünseler de çocuklar çevrelerindeki değişimleri özellikle de ailelerinin davranışlarındaki ve ruh hallerindeki değişimleri hisseder ve çok net bir şekilde gözlemlerler.

Bu gözlem sonucunda çocuklar anne ve babasını rol model alıp yaşantılarına yansıtır. Anne ve babalar eğer çok kaygılıysa, virüs günlük yaşantılarını aşırı derecede etkiliyorsa ve alınan önlemlere abartılı yaklaşıyorsa çocukta ne görüyorsa onu hafızasına alıp faaliyete geçirecektir. Yani anne ve babanın önce kendi kaygısını kontrol altına alması daha güzel sonuçlara yönlendirir.

Ebeveynler çocuklarını virüs hakkında gereğinden fazla haber ve bilgiye maruz bırakmamalı. Tamamen önemsiz bir durum gibi de yansıtmamalıdır yani her durumu dozunda yaşayıp, yaşatmalıdırlar. Kaygılı ve sürekli panik ortamında yetişen çocukların gelişimleri de bu noktada oldukça zarar görecektir. Kaygı ve panik çocuğa psikolojik bir çok raharsızlığın alt yapısını hazırlayıp kişiliklerinde ve olgunlaşma dönemlerinde olumsuz yönde etki gösterecektir.

cocuklara bu sureci nasil aktarmaliyiz

Çocuklara Bu Süreci Nasıl Aktarmalıyız?

  1. Çocuklara verimli bir şekilde virusü önleyici tedbirleri öğretmek,
  2. Alınması gereken tedbirleri uygulayarak göstermeli ve ebeveynler de bu tedbirlere sadık kalmalıdır,
  3. Eğlenceli ve akılda kalıcı olması için ellerini yıkarken şarkı söyleyebilir, bilmece tarzında oyunlar oynatıp yeteri kadar yıkadığından emin olabilirsiniz
  4. Görselleştirme için kukla tarzında oyunlarla somutlaştırıp üzerinde daha kolay ve öğretici konuşabilirsiniz
  5. Onlarla korkuları hakkında açıkça konuşmak. Konuşurken dürüst olup onların anlayacağı dili kullanmalısınız,
  6. Enfeksiyon ve riskleri hakkında bilgi vermek. Grip gibi bir tür hastalık olduğunu belirtmek kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
  7. Sosyal mesafe kuralı olsa bile duyguların her zaman daha yakın olduğınu belirtip onlarla bağınızı hep sıcak tutmalısınız ki korku düzeyleri düşebilsin.
  8. Sizlere bu dönemde her zamankinden çok daha fazla soru yönelteceklerdir çünkü belirsizlikleri onlar daha zor anlamlandırır bu esnada sorularının her birini eksiksiz ve anlaşılır bir şekilde yanıtlamalısınız ki akıllarında soru işareti kalmamalı.

Normalleşme sürecinde ise çocuklara alınan tedbirleri bırakmadan yaşantılarına devam edecekleri öğretilmeli. Virüsün hala hayatlarının içinde var olduğunu ve bu tedbirler sayesinde korunacaklarını bilmeliler. Yaşantılarına kaygıdan uzak önlemler alarak devam etmeliler.

Aslında bu kaygınında normal olduğunu ve korkularınında olması gerektiğini sürekli onların yüzüne söylemeliler. Çocuk kendini çaresiz hissetmemeli kendi dünyasında daha çok büyütmesine müsaade ediilmemelidir. Eğer bu kaygının her birey ve özellikle çocuklar için şiddeti ve süresi artarsa muhakkak bir psikologtan destek alınmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim…

Psikolog/Aile Danışmanı

Şeyma UYAR ÇALMAZ

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı