Bebeğin Sıvı Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğin hem hamilelikte hem de doğum gerçekleştikten sonra sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişimini tamamlaması için sıvı tüketimine önem vermek oldukça önemlidir. Hepimizin bildiği gibi sıvı tüketimi her bireyin sağlığı açısından büyük önem arz ediyor. Bu da gebelikte sıvı tüketimini daha da önemli bir hale getiriyor. Özellikle ikiz gebelik yaşayan annelerin 2 kat daha önem vermesi gereken bir konu. Anne adaylarının gebelik süresince çay ve kahve gibi içeceklerden uzak dururken, bol miktarda sıvı tüketmeleri gerekir. Bu sıvıların başında su ve taze sıkılmış meyve suları gelir. Ayrıca sıvı tüketiminde bir önemli besin de pekmezdir. Pekmez, içeriğinde doğal ve yoğun olarak bulunan şeker nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Hamilelikte tüketeceğiniz pekmez sizin için gerekli olan vitaminleri karşılamaya yetecek ve halsizlik, iştahsızlık, kansızlık sorunlarınız varsa onlara da çare olacaktır. Gebelikte sıvı tüketimini gerçekleştirdiğiniz taktirde solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarını, erken doğum, kabızlık ve ishal gibi pek çok sorunun önüne geçmiş olursunuz. Fakat rahimde sıvı birikmesi varsa süt ve süt ürünlerinden kaçınılmalıdır.
İkinci olarak bebek dünyaya geldiğinde bebeğin organ ve sistemlerinin gelişimi için bebeğin sıvı ihtiyacı giderilmelidir. Sıvı tüketiminde kullanılması gereken besinler dönem dönem farklılık göstermektedir bebeklerde. Hayatın ilk altı ayında bebeğin beslenmesinde en uygun miktarda ve bileşimde olan ve her şeyi sağlayan tek besin anne sütüdür. ekstrem durumlar(fazla ve sık idrar kaybı, kusma vb.) olmadığı sürece ilk altı ayda hem beslenme hem de sıvı ihtiyacı karşılanması için sadece anne sütü tüketilmelidir.
Bebek büyüdükçe anne sütüne ek katı gıdalar da almaya başlar ve bununla beraber sıvı kaybı da artmaya başlar. Bu dönemde yapılması gereken şey, suyun temizliğine ve elektrolit yükü miktarına da dikkat ederek, bol su tüketilmesidir. Bebeğin içeceği su düşük mineralli olmalı ve küçük hacimlerde satılan ambalajlar tercih edilmelidir. Suya ek olarak taze sıkılmış ve bekletilmemiş meyve suları da tercih edilebilir. Ayrıca bu içeceklerin güneşten ve sıcaktan uzak tutulması gerekir.
Bebeklerde beslenme ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-beslenmesi-icin-organik-gida-kullanmanin-onemi/

Post navigation

Bir yanıt yazın