Hamilelikte Kivi Yenir mi? Gebelikte Kivi Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kivi Yenir mi? Gebelikte Kivi Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Gebelik dönemi boyunca hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerin başında beslenmeniz gelir. Doğru bir hamilelik dönemi geçirmek için doğru bir beslenme düzeni oluşturmanız şarttır. Tam da bu noktada bol bol tüketmeniz gereken veya tüketmemeniz gereken besinlerin neler olduğunu iyice öğrenmelisiniz. 

Ebeveyn olmak, her şeyden önce minik bebeğin sağlığını ve mutluluğunu düşünmek demek. Bu durum da tüm hayatınızın ve önceliklerinizin değişeceği anlamına gelmekte. Daha sağlıklı beslenmek zorunda kalmanız sizi korkutmasın. Oldukça lezzetli ve sağlıklı listeler yapmanız mümkün. Lezzetli ve sağlıklı dendiği zaman da akla ilk meyveler gelir. Bu yazımızda meyvelerden kiviyi ele alacağız. Hamilelikte kivinin faydaları nelerdir? Hep birlikte göz atalım!

Hamilelikte Kivi Yenir mi?

Beslenmenize en çok dikkat etmeniz gereken bu dönemde, özellikle taze meyve tüketiminizin çok önemli bir yere sahip olduğunu bilmelisiniz. Doğal şeker barındıran meyveler hem şeker ihtiyacınızı karşılayarak işlenmiş şeker tüketiminizi sınırlandırır hem de bol vitamin barındırır. 

Gebelikte döneminde tüketebileceğiniz meyveler arasında kivi de yer almaktadır.Kivi, anavatanı Çin olan tropikal bir meyvedir. Tatlı ve ekşi tatlarını bir arada bulunduran bu meyve ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetişir ve hasadı aralık ayını bulur. Kış meyvesidir. Besin değeri oldukça yüksek olan kivi, gebelik döneminizde sağlıklı bir ara öğün alternatifidir. Kiviye karşı alerjik bir durumunuz yoksa hamileliğinizde güvenle kivi tüketebilirsiniz.

Gebelik döneminde beslenme ile ilgili anne adayları oldukça telaşlanabilir. Ancak hiç merak etmeyin. Aklınıza takılan her soruyu bizimle paylaşabilirsiniz. 

Ayrıca isterseniz bunlara da göz atabilirsiniz: Hamilelikte Beslenme

Kivinin Besin Değeri

100 gr kivinin içeriği aşağıdaki gibidir.

Karbonhidrat 14.66 g
Protein 0.14 g
Yağ 0.52 g
Lif 3 g
Kolesterol 0
Potasyum 312 mg
Demir 0.31 mg
Kalsiyum 34 mg
Sodyum 3 mg
A Vitamini 62 IU
C Vitamini 92.07 mg

Gebelik Döneminde Kivi Yemenin Faydaları Nelerdir?

Kivi, içerisinde barındırdığı zengin besin değeri, vitaminler ve mineraller nedeniyle gebelik döneminde tüketilmesi gereken meyvelerin başında gelir. Potasyum ve C vitamini deposudur. Günde 1 adet kivi tüketmek bile günlük C vitamini ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılar. 

Kivi yemenin sizin ve bebeğiniz için faydalarını hep birlikte ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

 • Vücudunuzu Toksinlerden Arındırır

Kivinin en önemli faydalarından ilki, güçlü bir antioksidan olmasıdır. Bu sayede vücudu toksinlerden arındırarak kanı temizler. Sizin temiz kana sahip olmanızın, bebeğinizin de temiz kana sahip olması anlamına geldiğini unutmayın. 

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Antioksidan olması ve vücudu toksinlerden arındırmasının sonuçlarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Vücuttaki sağlıklı hücrelerin çoğalmasını sağlar ve bu sayede de sağlıksız hücrelerin çoğalması önlenir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi demek, hasta olma ihtimalinizin azalması anlamına gelir.  

 • Vücut Direncinin Artmasını Sağlar

Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi demek, vücut direncinizin artması demektir. Özellikle gebelik döneminde hastalıklardan korunmanız ve meme kanseri riskini azaltmanız için bağışıklığınızı güçlendirmeli ve vücut direncini arttırmalısınız. Bunun da en basit yollarından bir tanesi antioksidan özelliğe sahip sağlıklı yiyecekler tüketmenizdir. 

 • Uzun Süre Tok Tutar

İçeriğinde çok fazla lif barındırması nedeniyle, uzun süre tok tutma özelliğine sahip bir meyvedir. Hem düşük kalorili hem de yüksek lifli bu meyve, sağladığı tokluk hissi sayesinde kilo alımı konusunda endişeleri olan anne adaylarının favori yiyecekleri arasında yer alır. Hem lezzetli, hem sağlıklı, hem de tok tutan bir meyve… Daha ne istenir ki?

 • Akciğer Hastalıklarının Olumsuz Etkilerini Azaltır

Gebelik dönemi öncesinde eğer alkol ve sigara kullanıyorsanız, bu alışkanlıklarınız nedeniyle akciğerlerinizde oluşmuş olan hasarları iyileştirici bir rolü vardır. Bunun dışında astım, bronşit gibi hastalıkların da iyileşmesine yardımcı bir meyvedir. Aynı zamanda bebeğinizin akciğer gelişiminde de rol oynar. 

 • Doğal Bir Antidepresandır

Kivi, serotonin barındıran bir meyvedir. Serotonin de mutluluk veren bir hormondur. Kadınların hormonlar nedeniyle oldukça duygusal oldukları hamilelik döneminde de en çok ihtiyaç duydukları şeylerden bir tanesidir. İşte bu mucizevi meyvede serotonin bulunması, kadınların stresten uzaklaşmasını ve mutlu olmasını sağlar. 

 • C Vitamini Deposudur

Genellikle C vitamini bakımından zengin meyve denildiğinde akla turunçgiller gelebilir. Ancak çok fazla bilinmeyen bir gerçek vardır ki; kivi turunçgillere oranla 4 kat daha fazla C vitamini barındırır. Bu nedenle C vitamini ihtiyacını karşılamak için farklı tatlarda meyve yemeniz mümkün. 

 • Sindirim Sisteminin Sağlıklı Çalışmasını Sağlar

Kivinin çok fazla lif barındırdığından bahsetmiştik. Besinlerin içerdiği lifler, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Böylelikle kivi tüketerek içerisindeki lifler sayesinde yediklerinizi çok daha rahat sindirebilirsiniz. Aynı zamanda kivi tüketmek, hamilelik döneminde anne adaylarının sıklıkla şikayet ettikleri hazımsızlık durumuna da iyi gelir.  

 • Magnezyum Barındırır

İçerisindeki magnezyum sayesinde kemik gelişimini sağlar ve korur. Bunun yanında magnezyum sinir ve kas sistemine de iyi gelir. Bu sistemlerin doğru bir şekilde işleyişini sürdürmesini sağlar ve enerji verir. 

 • Cilt Sağlığını Korur

Hamilelik dönemi, stres, hormonlar derken, kendinize zaman ayırmakta zorlanabilirsiniz. Bu stres ve hormonlar nedeniyle de cildinizde bozulmalar başlayabilir. Öncelikle bu durumun oldukça doğal olduğunu unutmamanızı isteriz. Kivi tüketmeniz, cilt sağlığınızın düzelmesini sağlar. Cildiniz gayet güzelse ve bu hormon değişimlerinden olumsuz etkilenmeyen şanslı azınlıktansanız bile kivi tüketmelisiniz. Çünkü yalnızca cilt sağlığınızı düzeltmez, aynı zamanda korur. 

 • Diyabet Hastaları İçin Uygundur

Şeker tüketimi konusunda sınırları olan ve bazı şekerli meyveleri bile tüketmemesi gereken kişiler için, hamilelik döneminde aşermek oldukça kötü bir duruma dönüşebilir. Ancak size çok iyi bir haberimiz var. Bu mayhoş ve tatlı meyvenin tüketimi, diyabet hastaları için oldukça uygundur.

Uzmanlar içerisinde oldukça az şeker barındıran kivinin diyabet hastaları tarafından tüketilmesinde bir engel görmemişlerdir. Beslenmenizle ilgili her durumu kendi doktorunuzla danışabilirsiniz.  

Kivi Kabuğunun Faydaları 

Biliyoruz ki birçok kişi kivinin üzerindeki tüylü kısımdan huylanabilir ve yemeyi tercih etmez. Ancak kivi içerisindeki birçok vitamin ve mineral kivinin kabuğunda da bulunur. Eğer kabuğu soymayı tercih ediyorsanız ince soymaya özen gösterebilirsiniz. Bunun yanında kabukları çöpe atmayıp robottan geçirerek tüketmeyi deneyebilirsiniz. 

Kivinin besin değeri, içerisinde barındırdığı vitaminler, hamilelikte kivinin faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için cevapladık. Kivi özellikle anne adaylarının tüketmesi gereken meyvelerden bir tanesidir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, eğer mevsimindeyse günde en az 1 orta boy kivi tüketmenizi öneriyoruz. Hazırladığınız meyve tabaklarında kiviye yer vermeyi unutmayın. 

Bunlar da ilginizi çekebilir: 

Hamilelikte İncir Tüketiminin Faydaları 

Gebelikte Karpuz Yemenin Faydaları

Aklınıza takılanları yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

6. Ay Gebelikte Beslenme

Kış Hastalıklarına Hazırlıksız Yakalanmayın