gebelikte-karpuz-yemenin-faydalari

Gebelikte Karpuz Yemenin Faydaları

Hamileliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren sizin için her şey bebeğinizle ilgili olmaya başladı. Onun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için tüm alışkanlıklarınızı, yaşam şeklinizi ona göre ayarlamaya başladınız ve olması gereken de bu. Önceliğiniz hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı olmalı. Sağlıklı bir yaşamın ilk kuralı, sağlıklı beslemektir. Beslenmenizi düzenleyerek daha rahat ve daha sağlıklı bir gebelik sürmeniz mümkün.

Gebeliğinizde hormonlarınızdan ve vücudunuzdaki değişimlerden dolayı yaşadığınız olumsuz etkileri ve zorlukları en aza indirmek istediğinizi biliyoruz. Biz de size bu konuda yardımcı olmak istiyoruz. Bu yazımızda gebelikte karpuz yemenin faydaları nelerdir, yemek neden önemli, çekirdeğinin yararları nelerdir gibi sorularınızı cevaplayacağız. 

Bunlara da bakmak isteyebilirsiniz: Hamilelikte Beslenme

Karpuz 

Karpuz, en sulu meyvelerden bir tanesidir. İçerisindeki su oranı %92’dir. En verimli, sıcak ve ılıman iklimde yetişir. Yaz meyvesidir. 

Karpuz Besin Değeri

100 gram karpuz; 30 kaloridir. 

100 gram karpuzun içerisinde;

 • 7,55 gram karbonhidrat
 • 0,61 gram protein
 • 0,4 gram lif
 • 112 mg potasyum
 • 7 mg kalsiyum
 • 8,1 mg C vitamini
 • 569 iu A vitamini
 • 0,24 gram demir bulunur. 

Hamilelikte Karpuz Yemenin Faydaları

Karpuz; besleyici, enerji verici, vücudu canlandırıcı bir meyve olduğu için gebelik döneminde tüketilmesi gereken meyvelerin başında gelir. A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini bakımından zengindir. 

Karpuz yemenin vücudunuza ve bebeğinize faydaları nelerdir, birlikte bakalım.

 • Sabah bulantılarını azaltır.

Bulantılarınız, hamileliğinizi henüz öğrenmediğiniz dönemde başlamış olabilir. Günün başlangıcında bir dilim karpuz veya bir bardak karpuz suyu serinlemenize yardımcı olur. Bunun yanında besleyici olması ve içinde barındırdığı vitaminleriyle gününüzün daha enerjik geçmesini sağlar. 

 • Mide yanmalarını ve ekşimelerini rahatlatır.

Hamilelikte mide yanmaları çok sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu durumdan şikayet ediyorsanız size anında iyi gelecek bir çözüm öneriyoruz! Serin bir dilim karpuz, mide ve yemek borunuzu yatıştırıp sizi rahatlatır. 

 • El ve ayaklardaki şişmeleri hafifletir. 

Ödem, hamileliğinizde sizi zorlayabilecek bir sorundur. Hamilelik döneminde genellikle anne adaylarının ellerinde ve ayaklarında şişmeler oluşur. Karpuz, yüzde 92’si su olan bir meyvedir. Bu nedenle karpuz tüketmeniz, kas ve damarlarınızdaki tıkanıklıkların temizlenmesine yardımcı olur ve ödem oluşumunu önler.

 • Dehidrasyonu (Susuzluk) önler. 

Hamilelikle ilgili tüm şikayetlerinizde önerilen rahatlatıcı çözümlerden bir tanesi, sıvı tüketiminizi arttırmanızdır. Dehidrasyon problemi için de önerilen şey, bol sıvı tüketimidir. 

Dehidrasyon, hamilelikte çok önemlidir. Çünkü, erken doğuma neden olabilecek kasılmalar olabilir. Karpuzun, vücudunuzun ihtiyacı olan suyu karşılamanız için lezzetli ve keyifli bir seçenek olduğunu unutmayın.

 • Kasılmalardaki krampları azaltır. 

Hamileliğinizde vücudunuzda olan değişikliklerin sizi zorladığını, yaşadığınız ağrıların sizi kaygılandırdığını biliyoruz. Bunların normal ve hormonlarınızdan kaynaklandığını siz de artık biliyorsunuz. Bir porsiyon karpuz, kas kramplarınızın rahatlamasına yardımcı olup ağrılarınızın hafiflemesini sağlar.

 • Kemik sağlığını koruyucudur.

İçerisinde bulunan likopen kemik sağlığınız için, en önemlisi bebeğinizin kemik gelişimi için çok etkilidir. Ayrıca likopenin kansere yol açan doku hasarlarını önlemede çok faydalı olduğu bilinir. 

 • Kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir. 

Karpuz içerisinde bol miktarda lif bulunduran bir meyvedir. Lif, sindirim sistemi için olmazsa olmazdır. Hamilelik döneminde anne adaylarının çoğu kabızlık sorunu yaşarlar. Karpuz tüketmeniz, bağırsaklarınızı hareketlendirip sizi rahatlatır.

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Gebeliğinizde sağlığınızın iyi olması, minik yavrunuzun gelişimi için birinci şarttır. Sağlığınızı koruyabilmeniz için de bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekir. 

Bağışıklığınızı güçlendirmeniz için tüketebileceğiniz gıdaların başında karpuz gelir. Çünkü bu meyve, likopen bakımından zengin ve yüksek oranda antioksidan özelliğine sahiptir. Vücuttaki toksinlerin hasarlarını önlemek için karpuz iyi ve ferahlatıcı bir seçenektir.

 • Hamilelik lekelerinin giderilmesine yardımcıdır. 

Hamilelik lekeleri, gebelik döneminde görülen ve anne adaylarının olmasını istemediği ciltteki renk farklılıklarıdır. Estetik anlamda anne adaylarını rahatsız eden bu duruma karpuz iyi bir önleyicidir. Karpuzdaki su ve lifler, bağırsak hareketlerini ve yiyecek sindirimini kolaylaştırır. Bu durum cilt dokusunun iyileşmesini ve vücudun temizlenmesini sağlar. 

Cildinizin temiz, canlı ve nemli olması için, karpuz tercih edebileceğiniz bir meyve.

 • İdrar yolu enfeksiyonunun temizlenmesine yardımcı olur.

İdrar yolu enfeksiyonu, gebelik döneminde anne adaylarının sıkça yaşadığı ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Boşaltım sisteminin en iyi ilacı sudur. Bakterilerin atılması için hekimlerin ısrarla önerdiği şey, sıvı tüketiminin arttırılmasıdır. Karpuz, yüzde 92’sinin su olması ve antibakteriyel özelliği ile iyi bir sıvı seçeneğidir. İdrar yolunuzun temizlenmesinde karpuz, sıvı tüketiminizi arttırmanıza yardımcı olacak lezzetli bir besindir. 

 • Bebeğinizin kemik gelişimi için mineral deposudur.

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için çok dikkatli bir şekilde beslendiğinizi biliyoruz. Karpuz, kalsiyum ve magnezyum mineralleri bakımından yüksek bir meyvedir. İçerisindeki kalsiyum ve magnezyum bebeğinizin kemik gelişimi için çok faydalı bir seçenektir. Bebeğinizin sağlıklı kemik gelişimi için gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. 

 • Göz sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. 

Karpuzun içerisinde bulunan beta-karoten antioksidanı A vitaminine dönüşür. A vitamini, göz sağlığı için oldukça gerekli bir vitamindir. Göz sağlığınızı korumak, güzel bir görüşe sahip olmak için size karpuz yemenizi öneriyoruz. 

Peki bu kadar faydalarından bahsettiğimiz besinin zararları var mı, varsa neler?

Hamilelikte Karpuz Tüketiminin Zararları

Uzun uzun karpuzun faydalarından bahsettikten sonra, bir de zararlarına göz atalım dedik. Yediğiniz besinleri ne kadar faydalı olursa olsun dengeli bir şekilde tüketmelisiniz. Her şeyin fazlası zarar verebilir, bunu unutmayın. 

Evet, karpuzun da fazla tüketiminin bazı riskleri olabilir. 

 • Karpuzu yemekten sonra tok karnınıza tüketirseniz hazmetmeniz vücudunuz için zor olabilir. İçeriğinde bulunan früktoz şişkinlik ve gaz oluşumuna neden olur. 
 • En çok dikkat etmeniz gereken şey de karpuz seçimidir. Karpuzun yetiştirilme şartlarının doğal olması çok önemlidir. 
 • Kullanımında taze kalması ve saklama koşullarının iyi olması tüketiminden sonra size zararlı olmaması için dikkat etmeniz gerekir. 
 • Fazla karpuz tüketimi kan şekerinizi arttırabilir. Bilinen bir şeker hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan karpuz tüketmemelisiniz. 
 • Aynı zamanda fazla karpuz tüketimi, gebelik şekerinin yani gestasyonel diyabetin ortaya çıkmasına sebep olabilir. 
 • Sıvı tüketimi genellikle önerilen bir şeydir ancak fazla tüketildiğinde vücut için gerekli temel besinlerin fazla olarak atılmasına da neden olabilir. Bu nedenle su oranı yüksek olan bu meyvenin aşırı tüketimi temel besinlerin dışarı atılmasına neden olabilir. 

 “Gebelik Döneminde Beslenme” adlı yazımıza da göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Cips Tüketilir mi?

Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer?

Gebelik Döneminde Maden Suyu ve Soda İçilir mi?