Hamilelik Sonrası Vajinada Kuruluk

Doğum sonrası annelerin cinsel hayatı; kültürel, dini etkenler, fiziksel ve psikolojik değişikliği ve hamlelik öncesinde yaşadıkları cinsel hayatları ile ilişkidir. Bu dönemde kadın için cinsel hayatıyla ilgili değişimleri konuşmak ve doğum sonrasındaki cinsel hayata adapte olmak her kadın için kolay olmayabilir. Bu süreç boyunca annenin cinsel hayatını çok sayıda değişiklik etkileyecektir.

Bu süreçte kadınların dikkat etmesi gereken etkenlerden biri de üreme sağlığı ve hamilelikten uygun yöntemler ile korunmaktır. Doğum sonrasında istemeden hamile kalmak ile karşılaşmamak için, anne ve baba bilinçli bir şekilde korunmalı ve bu duruma özen göstermelidir.

Vajinada kuruluk tedavisi

Doğum sonrasında genital bölgenin kendini toparlaması, lohusalık dönemi bittikten sonra yani 6 hafta sonrasında olacaktır. Yeni anne olmuş bir kadın bu dönemlerde öncelikle bebeğini düşünmelidir ve kendi sağlığı için lohusalık döneminde cinsel ilişkiye girmeyi tercih etmemelidir.

Hamilelik sonrası vajinada kuruluk, emzirme döneminde daha sık görülen bir durumdur. Vajinal kuruluk, anne için cinsel ilişkide ağrı yapabilir ve cinsel isteği artırabilir. Bu durumlar için kullanılan vajinal jeller yahut nemlendiriciler kullanılabilir.

Genital bölgenin kendini toparlaması ve onarması için gereken süre genellikle 6 haftadır. Ancak epizyotomi yahut yırtılma yaşayan annelerin iyileşme süreci biraz daha uzun sürebilir. Epizyotomi veya yırtılma yaşanması vücudun kendini onarabildiği ve geçici bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Hamilelik sonrasında annenin cinsel hayatını etkileyen durumlar;

  • Epizyo ve yırtık olup olmaması,
  • Aşırı yorgunluk,
  • Cinsel soğukluk,
  • Vajinada kanama yahut akıntı,
  • İlişki esnasında, kuruluktan dolayı ağrı,
  • Kendini çirkin hissetme ve beğenmeme,
  • Bebeği uyandırma yahut bebeğin sesini duyamama korkusu.

Gebelik sonrasında ilk aylarda en çok rastlanan şikayetlerden biri de, cinsel isteğin azalması yahut hiç olmamasıdır. Yapılan araştırmalara göre yeni anne ve baba olmuş çiftlerin çoğunda, cinsel istek artar ve ilişkinin sıklığı hamilelik öncesi seviyeye gelir. Özellikle emzirme döneminde daha sık yaşanan vajinal kuruluk, ilişki esnasında ağrı yaptığı için istek azalır. Bunun yanında doğum sonrası anne, geçici idrar kaçırmaları yaşayabilir ancak bu durum da geçicidir. Kegel egzersizleri yaparak, pelvik taban egzersizleri ile bu durumu daha hızlı bir şekilde önleyebilirsiniz.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın