Doğum Çatlakları Nasıl Geçer?

Hamilelik dönemi sona erdiğinde doğum çatlakları büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Gebeliğin son evrelerinde alınan kilolarla birlikte ciltte çatlamalar görülebilir. Çatlamalar oluşmadan önlem almak daha etkili olsa da çatlaklar oluştuktan sonra da yapacağınız doğal bakımlar sayesinde bu çatlakların görünümlerini azaltabilirsiniz.

Ten rengi esmer olan kişilerde daha sık rastlanan doğum çatlakları, anneleri psikolojik anlamda da oldukça yıpratmaktadır. Hamilelik dönemi boyunca bol bol sıvı tüketmek çatlak oluşumunu bir miktar yavaşlatacaktır. Soğuğa yakın ılık suyla duş almayı tercih etmelisiniz. Bacak ve karın bölgesi için doğum çatlağı önleyici krem kullanabilirsiniz. Hem anneye hem de bebeğe hiçbir zararı bulunmayan doğal karışımlar uygulanabilir. Doğum sonrası çatlakları tedavi edici nitelikleri bulunan bitkisel yağlardan düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Doğum Çatlaklarına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

  • Badem yağı ile bebe yağını karıştırarak elde edeceğiniz karışımı her gün karın ve basen bölgesine masaj yaparak uyguladığınızda çatlaklara iyi gelecektir.
  • Badem yağı, çörekotu yağı ve saf zeytinyağını karıştırıp elde edeceğiniz karışımı çatlakların üzerine haftada 2-3 kez masaj yaparak sürebilirsiniz.
  • Eşit oranda kayısı yağı, kantaron yağı ve melisa yağını karıştırıp düzenli olarak göbek ve basen çevrenize sürebilirsiniz.
  • Doğum sonrası karın çatlakları bitkisel tedavisi için ise, çilek yağı ve susam yağı karışımı tavsiye edilmektedir. Aynı oranda karıştırılan bu iki yağ her gün karın bölgesine masaj yaparak sürülmelidir.
  • Doğum Çatlakları İçin Maske Tarifi

Vücudunuza, birkaç aylık düzenli kullanım sonrasında etkilerini gösterip size mükemmel bir görüntü kazandıracak doğal çatlak maskesinin tarifi şöyledir;

  • 2 tatlı kaşığı susam yağı
  • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı
  • 2 tatlı kaşığı ceviz yağı
  • 2 tatlı kaşığı badem yağı

Maskeden etkili sonuç alabilmek için cildinize peeling uygulayıp derinlemesine temizlik sağlamalısınız. Cilt gözeneklerinizin açılmasını sağlayacak olan uygulama sonrasında maske derinin daha alt katmanlarına ulaşabilecektir. Haftada 1 kere işlem yapacağınız bölgeyi keseleyerek de gerçekleştirebilirsiniz. Peeling sonrası temiz bir cam kase içine tüm malzemeler tavsiye edilen ölçülerde eklemeli ve iyice karıştırmalısınız. Dairesel hareketlerle masaj yaparak söz konusu bölgeye yedirmeyi unutmayın.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Çoğul Gebelik ile İlgili Detaylar

Hamilelikte Uçak Yolculuğu Sakıncalı mı?

Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir? Tehlikeli midir?