gogus-agrisi

Hamilelikte Göğüs Ağrısı

Hamileliğin ilk belirtisi olarak göğüsler göze çarpar. Gebelik esnasında göğüsleriniz büyümeye ve eskiden olduğundan daha hassas olmaya başlayacaktır.

Gebeliğin en yaygın belirtilerinden biri budur. Gebeliğin 4. ve 7. haftalarında göğüslerde hissedilen hassasiyet maksimum seviyeye çıkar ve 38. hafta itibariyle göğüslerden sıvı akıntıları meydana gelebilir. Göğüslerde görülen değişim, tüm hamilelik süresince devam edecek ve bebeğin ilk gıdası gelene kadar da devam edecektir.

Bu benzersiz ilişki, annenin hormanları ile birebir ilintilidir. Bahsedilen hormonlar östrojen ve progesteron ikilisidir. Hamilelik sürecinde göğüslerde yağ ve kan depolanması görülür. Bu değişim sonucunda da memeleriniz süt makinası haline gelir.

Östrojen ve progesterone hormonları, hamilelikte artan salınımları nedeniyle hamile kadınların göğüslerinde
değişikliklere neden olur. Özellikle de hamileliğin ilk haftalarında…

Göğüs Ağrılarından Kurtulmak için Ne Yapılabilir?

 

Göğüs ağrılarınızı, destekleyici bir sütyen azaltabilir. Ayrıca geceleri ağrıları azaltmak için sütyen takarak
uyuyabilirsiniz.

Hamilelikte göğüs uçlarınız normalden fazla büyüyebilir. Bu size rahatsızlık verebilir ama bebeğin meme
ucunu tutması açısından oldukça yararlıdır.

Hamilelik esnasında aerolanız, yani meme başının etrafındaki karanlık alan, başlangıçta az olsa da gebeliğiniz ilerledikçe o alan büyüyecektir. Göğüslerin etrafında bulunan benekli alan
artacak ve göğüsler yağlanma-kan depolanması süreciyle büyür.

gogus-agrilarindan-kurtulmak-icin-ne-yapilabilir

Göğüslerde Damarlanma

Anne adaylarının bu konu ile ilgili en çok merak ettikleri, göğüslerde olan damarlanmaların artmasıdır. Bu dönemde gözle görülür bir mavi damar yoğunluğu ile karşılaşılır. Korkmayın, mavi damarlar bebeğiniz için besin ve sıvıları daha rahat taşımanız için oluşan değişimdir.

Hemen güzel haberi verelim; göğüsleriniz büyümeye devam edecek ve hamilelik sonrasında da göğüsleriniz eskisinden daha güzel bir görünüme sahip olacak.

Eşinizi durumunuz ile ilgili mutlaka bilgilendirin. Eşinizin ilişki sırasında daha hassas davranması için uyarılarda bulunun. Göğüslerinizde oluşan gerilmeyi önlemek için hamileliğe uygun bir sütyen alın.

Uyku esnasında göğüslerinizin ağrısından rahatsızsanız kaliteli pamuk spor sütyenler sizing için uygun olacaktır. Esnek sütyenlerle, göğüsleriniz daha rahat olacaktır. Doğru sütyen seçimleri ile daha ağrısız bir gebelik süreci geçirmenizi sağlar.

Bu değişimler yüzünden çektiğiniz ağrılar, sütyen değişimi ile geçmezse mutlaka uzmanınıza başvurun.

“En İyi Elektrikli 6 Göğüs (Süt) Pompası” Konulu makalemizi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

“En İyi Elektrikli 6 Göğüs (Süt) Pompası”  https://www.bebek.com/en-iyi-elektrikli-6-gogus-sut-pompasi/

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

15 Soruda Anne Sütünün Önemi

Hamilelikte Tehlikeli Sinyalleri Anlayın!

Prematüre Bebekler Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey!