Hamilelikte Güneşlenmek

Hamilelik Döneminde Güneş Kremi Kullanımı

Anne adayları yazın güneş kremi kullanıp kullanmamak konusunda bazı çekinceler yaşamaktadır. Güneş kremi kremi kullanıp kullanmamak hayatımızın her döneminde önemli olabilmektedir.

Hamilelik döneminde güneş kremi kullanmanın herhangi bir zararı var mıdır?

Yaz aylarında güneşli havalar bunaltıcı olabildiği gibi sıcaklık gibi etmenler cildi yakar ve belirli zararlar verir. Bu tür havalarda genellikle de güneşin zararlarından cildi korumak için belli güneş kremleri kullanılır.

Her dönemde olduğu gibi bu hamilelik döneminde de bu geçerlidir.Kadınların hamilelik döneminde özellikle güneş yanıklarından daha fazla korunmaları gerekmektedir.

Güneş kremlerinde bulunan bazı maddelerden kaynaklı olarak hamilelik dönemi için pek güvenilir olduğu söylenemez. Bu sebeple hamilelik döneminde bazı güneş kremleri kullanımından kaçınılmalıdır.

Güneş, hamilelik maskesi oluşumuna sebep olur mu?

Anne adaylarının çoğunun cildi hamilelik döneminde hassaslaşır. Böylece ciltleri güneşe, normal bireylere göre daha fazla tepkime göstermektedir. Bu durumda, ciltte hamilelik maskesi adı verilen tepkime ortaya çıkar. Yoğun kahverengi lekelere hamilelik maskesi denmektedir.

Hamilelik Döneminde Güneş Kremi Kullanmak Güvenli midir?

Bu dönemde anne adaylarının özellikle cilt lekelenmeleri gibi durumlara karşı ciltlerini korumaya özen göstermeleri gerekir. Bu sebeple güneş kremi seçiminin iyi yapılması gerekmektedir.

Hamilelik döneminde anne adaylarına en az 30 faktörlük güneş kremi kullanmaları önerilmektedir. Ancak piyasadaki güneş kremlerinin tamamı hamilelik dönemi için güvenilir olmayabilir ve bu da bebeğe zararlı olabilmektedir.

hamilelik-doneminde-gunes-kremi-kullanmak-guvenli-midir

Hangi Güneş Kremlerinden Kaçınmalısınız?

Güneş kremlerini alırken içinde bulunan maddelere mutlaka bakmanız gerekir. İçinde; homosalat oktokrilen, oksiben gibi maddeler barındıran güneş kremlerini kullanmamanız gerekmektedir.

Bu maddeler hali hazırda hassas olan cildinizin tahriş olmasını sağlayabilir, alerjik tepkimeye neden olabilir.

Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Güneş kremlerini plaja gitmeden veya sokağa çıkmadan en az bir 20 dakika önce sürmelisiniz. Eğer birkaç saat güneş altında kalacaksanız 2 saate bir güneş kremlerinizi tekrar sürebilirsiniz.

Anne adaylarındaki hormonal değişimlerden dolayı, ciltte yağlanma artabilmektedir. Bu da cilt problemlerine sebep olabilmektedir.

Bu yüzden yaz aylarında cilt kremi kullanıyorsanız, içinde yağ barındırmayan güneş kremlerini kullanmanız en iyi olacaktır. Sağlığınız da keyfiniz de bol olsun.

“Hamilelikte Oluşan Lekeler/Kremler” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

https://www.bebek.com/hamilelikte-olusan-lekeler-kremler/

 

Dilerseniz “Hamileler için En İyi Güneş Kremleri” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz; https://www.bebek.com/hamileler-icin-en-iyi-gunes-kremleri/

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Gebelikte Smear Testinin Önemi

Hamilelikte Çörek Otu Kullanımı

Hamilelik ve Radyasyon