Gebelikte Ateş

Normalde olduğu gibi hamilelik sırasında da vücut ısısı 37 derece olmalıdır. Ateş yükselmesi ise normalde de görülebildiği gibi gebelikte de görülen şikayetlerden biridir. 38.3 derecenin üzeri “yüksek ateş” olarak tanımlanır. Peki yüksek ateşe karşı nasıl önlem alınır, yüksek ateş nasıl geçer? Anneye veya bebeğe zararı var mıdır?
Grip, idrar yolu enfeksiyonları, grip harici üst solunum yolu enfeksiyonları ateş yükselmesine sebep olabilir. Bunun dışında sıcak su, sauna ve hamam gibi yerlerde bulunmak da ateşinizi yükseltebilir. Yüksek ateş gebelikte grip ve benzerleri haricinde bambaşka hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda yüksek ateş tek başına bebeğe veya anneye zarar vermese bile ateşe sebep olan hastalık zararlı olma riski taşır. Burada önemli olan yüksek ateşe sebep olan rahatsızlığın tespit edilerek ortadan kaldırılması ile anne ve bebeğin sağlığının garanti altına alınmasıdır. Örneğin kızamıkçık hastalığına yakalanan annede de yüksek ateş görülür. Kızamıkçık anne karnındaki bebeğin ciddi zarar görmesine sebep olabileceğinden en kısa sürede teşhis ve tedavisi mümkün kılınmalıdır ve bu şekilde düşük riskinin tamamen ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.. Her ne kadar yüksek ateşin düşük riskinin sebebi olduğuna dair bir bulgu olmasa da tam tersi yönünde de bir kanıt olmadığı için önlem almakta fayda olduğunu söylemeliyiz.
Gebelikte yüksek ateş ayrıca sinir sistemi anomalilerine de sebep olabilir. Özellikle ilk altı haftada gerçekleşen yüksek ateş bebeğin sırtında açıklık olmasına, beyin gelişiminin hasarlı olmasına neden olabilir. Bazı araştırmalar gebelikte yüksek ateşin kalp anomalilerine de sebep olduğu yönünde sonuçlar vermiştir.
Hamilelikte grip ise yüksek ateşe yol açan hastalıkların başında gelir. Bundan kaçınmak için aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan kaçınmalı, hamilelikte beslenmenize ekstra dikkat etmelisiniz. Tüm bunlara rağmen gebelikte bağışıklık sisteminiz zayıflamış olduğu için gebe olmayan birine göre gribe yakalanma riskiniz daha fazladır. Grip mevsimi genellikle kasım-nisan ayları arasını kapsar. Uzmanlar bu dönemlerde özellikle hamileliğinin ikinci ya da üçüncü trimesterinde olan anne adaylarına grip aşısı olmalarını öneriyor. Bu yöntemle de gribe ve gripten kaynaklanan yüksek ateşe karşı önlem alabilirsiniz.
Hamilelikte karşılaşacağınız her türlü rahatsızlık gibi yüksek ateş için de mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu şekilde sizin ve bebeğinizin sağlığını garanti altına alan doğru tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.
Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın