hamile-mayosu-nasil-secilir-ve-cesitleri-hakkinda-bilgiler

Hamile Mayosu Nasıl Seçilir ve Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Hamilelik, bazen planlı gelişen bazen ise ebeveynlere sürpriz yaparak gelen, iniş çıkışlarla dolu bir süreçtir. Bir anne adayı, her gebelik için hayatının yaklaşık bir senesini hamile bir kadın olarak geçirir. Planlı veya değil, her koşulda 9 ay boyunca hamile olmaya ve hamileliğin getirdiklerine adapte olmanız gerekecektir.

Bazı kadınlar bu dönemde daha tedbirli davranmayı tercih ederek çekingen ve aşırı temkinli davranışlar içerisine girebilirler. Kendilerini birçok şeyden kısıtlamaya çalışabilirler. Tatile gitmek ve denize girmek de bu kısıtlamaların başında gelir. Oysa ki, sıcak yaz aylarına denk gelmiş bir gebelik yaşıyorsanız, tatile ve denize en çok sizin ihtiyacınız olacak.

Ancak anneler, büyüyen göbeklerine uygun bir mayo veya bikini bulmayı büyük bir sorun olarak görebilirler. Bu aşamada ise yardımınıza hamile mayosu ve çeşitleri yetişecektir.

Hamile Mayosu Neden Önemlidir?

Plaj modası denilince akla ilk gelen, mayolar ve bikiniler olur. Mayo ve bikiniler, kadınların vazgeçilmezleri arasındadır. Yaz sezonu yaklaşırken tüm mayo-bikini markaları, plajları renklendirecek birbirinden şık, renkli ve farklı tasarımlarını piyasaya çıkarmaya başlar.

Mayokiniler, şortlu modeller, üçgen kesimler, destekli bikiniler ve daha birçok farklı model arasından seçim yapmak, oldukça eğlenceli bir o kadar da kararsızlık yaratan bir durumdur. Bu çeşitlilik içerisinde, hamilelerin rahatı ve şıklığı için hazırlanmış hamile mayo modellerini de bulabilmek mümkündür.

Anne adayları, hamile olduklarını öğrendikten sonra artık eskisi gibi gezemeyeceklerini, hatta tatil yapamayacaklarını düşünmeye başlarlar. Üstelik, hamileliğin yaratmış olduğu korumacı tavırla birlikte kendilerini kısıtlamaları da çok sık görülür.

Fakat doktorunuzun denize veya havuza girmeniz, tatile çıkmanız gibi konularda herhangi bir uyarısı veya yasaklaması bulunmuyor ise hamileyken tatil yapmanızda bir sakınca yoktur. Aksine, denize girmek ve yüzmek hamileler için çok faydalıdır. Yüzmek anneyi rahatlatır, kaslarını esnetir ve doğumu kolaylaştırmak adına yardımcı olur. Tabii ki, bu esnada üzerinize giydiğiniz mayo veya bikininizin konforu ve uyumu da çok önemlidir.

Normal zamanlarda giydiğiniz plaj ürünleri, hamilelikte göbeğinizi sıkmaya ve büyüyen göğüslerinizi taşımamaya başlayabilir. Bu nedenle, hamileyken denize girmek için hamile mayo bikini ürünlerini tercih etmeniz gerekmektedir. Bu tarz ürünler, özel olarak tasarlanmış ürünler oldukları için hamilelerin vücut yapıları ve ihtiyaçları göz önüne alınarak üretilmiştir.

Hamile Mayosu Seçimi Nasıl Olmalıdır?

hamile-mayosu-secimi-nasil-olmalidir

Gebeliğin ilk ayları, bebeğin sağlığı ve düşük tehlikesi bakımından büyük önem teşkil eder. Son ayları ise vücut ağırlığınızın arttığı, hamilelik kilolarınızın hareket kabiliyetinizi yavaşlattığı aylardır. Her iki dönem içerisinde de tatil fikri sıkıntılı olabilir. Ancak bu sürenin dışındaki zamanlarda denize veya havuza girmek için mayo tercihinde bulunurken dikkatli olmak gerekir.

İdeal hamile mayosu, annenin kendini hem rahat hem de şık hissettiği bir ürün olmalıdır. Ne çok sıkı olmalı ne de çuval gibi bol olmalıdır. Hamileyken artan vücut ısınıza bir de sıcak havanın ekleneceğini göz önüne alırsak, sizi rahatsız etmeden kavrayan bir kumaş tercihinde bulunursanız mayonuzun sizi terletmesinin de önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca çabuk kuruma özelliğine sahip bir kumaş türü seçmeniz de uzun süre ıslak kalmamanız açısından önem taşımaktadır.

Kısacası ideal hamile mayonuzu ararken,

 • İçindeyken kolay hareket edebildiğiniz
 • Vücudunuzu rahatsız edecek kadar sıkı sıkıya sarmayan
 • Kendinizi güvende hissederken aynı zamanda şık da hissedebileceğiniz
 • Pratik ve kullanışlı
 • Esnek ama destekleyici bir model olmasına özen göstermeniz yeterli olacaktır.

Hamile Mayo Çeşitleri

Hamileliğinizin ilk aylarına denk gelmiş bir tatil geçirecekseniz, mayo-bikini seçiminiz çok kolay olacaktır. Henüz göbeğiniz belirginleşmediği için veya yeni yeni vücutta değişiklikler başladığından, önceden giymiş olduğunuz bikini ve mayolarınız vücudunuza olmaya devam edecektir.

Bu sebeple, eski ürünlerinizi giymeye devam edebilirsiniz. Gebelik ilerledikçe göğüsler büyüyecek, göbek ortaya çıkacak ve basenler genişleyecektir. Bu nedenle, klasik bikini seçimlerinizi değiştirmeniz; şortlu, iki parçalı, destekli, pileli, etekli gibi daha farklı çeşitlere yönlenmeniz gerekebilir.

Peki hamile mayo çeşitleri nelerdir?

 • Hamile bikinisi: Anne adayları, bikini giymeyi sevseler bile genelde hamileyken pek tercih etmek istemezler. Bu durum, hamilelerin bikini giymemesi gerektiği veya bikininin hoş bir görüntü oluşturmadığı gibi bir önyargıdan kaynaklanmaktadır.Oysa ki kullanım ve rahatlık açısından hamile kadınlara en uygun ürün bikinilerdir. İlerleyen gebelik zamanlarında üst kısmı destekli ve balenli bikini modelleri tercih etmek, büyüyen göğüslerinizi rahat taşımanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca alt kısmı şortlu hamile bikini modelleri ile de daha rahat edebilirsiniz.
 • Hamile mayosu: Özel tasarımları ile hamilelerin tatillerine keyif katan hamile mayosu çeşitleri, gebeliğin özellikle son ayları için büyük bir kurtarıcı olabilir. Yan kısımlarında pileleri, göbek kısmında ise ek kumaşı olan modeller sayesinde büyüyen karnınız mayonun içinde rahat edecek ve mayonuz göbeğinize baskı uygulamayacaktır.Siz kilo aldıkça mayonuz daha kolay esneme yapacaktır. Bu modellerin straplez olanları da mevcuttur. Ancak daha çok kilo alınmadığı ilk aylar için uygun olabilir, zira kilonuz arttıkça straplez aşağı düşebileceğinden çok da rahat bir kullanım sağlamayacaktır.
 • Tankini: Hem görsel bakımdan şık bir görüntü oluşturan hem de kullanışlı tasarımları sayesinde havuzda ve denizde rahat hareket etmenize yardımcı olacak tankiniler, üst kısmı atlet görünümlü, alt kısmı ise bikini gibi veya şort şeklinde olan modellerdir. İki parçadan oluşması, kullanım avantajı sağlar.
 • Şortlu hamile mayosu: ‘Hem mayo olsun hem de şortlu olsun rahat edeyim.’ diyenler için şortlu hamile mayoları tercih edilebilir. Basenleri daha kolay kavradığı ve topladığı için size de gönül rahatlığıyla hareket etme imkanı verecektir.
 • Etekli hamile mayosu: Etekli hamile mayoları, mini bir elbise görünümündedir ve bu tasarımı ile şık bir görünüm sağlarken tatilinizde hiç olmadığınız kadar rahat ve özgür olabilmenize de olanak tanır. Üst kısmı ip askılı, atlet askılı ve göğüs kısmı destekli olabilen bu modeller, fazla kiloları gizlemek için de idealdir.

Hamile Mayosu Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Hangi modeli seçeceğinize karar verdiniz, ancak iş sadece hamile mayosu çeşidinizi belirlemekle bitmeyecektir. Atlamamanız gereken bazı noktalar var;

 • Mayonuzun kumaş türüne dikkat etmelisiniz.
 • Tercihinizi terletme yapmayan ve hızlı kuruyan kumaşlardan yana kullanmalısınız.
 • Esneme payı bulunan, sizi fazla sıkıp rahatsız etmeyecek modelleri seçmelisiniz.
 • Kilo alma ihtimalinizi göz önünde bulundurarak göğüs kısmının destekli olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Seçtiğiniz hamile mayosu veya bikinilerin antibakteriyel ürünler olmasına özen göstermelisiniz.

“Pandemi Döneminde Bebekle Seyahat” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Pandemi Döneminde Bebekle Seyahat: https://www.bebek.com/pandemi-doneminde-bebekle-seyahat/

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Kramp Ağrılarından Nasıl Kurtulunur?