hamilelikte kıyafet seçimi

Hamilelikte Giyime Dair İpuçları

Hepimiz hamilelik döneminde  zaman zaman yanlış kıyafet seçimleri ve ayakkabı seçimleri yapabiliyoruz. Peki hamilelik dönemin de nelere dikkat edilmeli?  Hamileyken hem rahat hem şık olmanın bir formülü var mı? Korkmayın, ne artan kilolar, ne de diğer etkenler sizi çirkin gösterebilir… Vereceğimiz öneriler güzelliğinizi sorgulamanız için değil, sadece sizi daha rahat ve iyi hissettirmek için olacak.
Gelin o önerilere bakalım!

İlk üç aylık dönemde

fazla kilo artışı olmadığı için dolabınız da ki mevcutta olan kıyafetleri rahatlıkla giyebilirsiniz. Öncelikle dolabımızdaki kıyafetleri şöyle bir gözden geçirelim; küçük hileler ve oynamalarla daha keyifli hale getirerek onları kullanmaya devam edelim.

Karnınız büyüme yoluna girmek üzere iken

Pantolonunuzun düğmesini ilikleyemediğiniz ilk günden kendinizi alışverişe kaptırmayın. 🙂 Bol bir tişört, tunik veya bluz altına beli sıkmayan, lastikli pantolonlar veya taytlar tercih edebilirsiniz. Bu dönemde özellikle pantolon seçimlerinde dikkat edilmesi gereken ufak noktalar bulunmaktadır.

Alınan hamile pantolonun bel kısmında bulunan ve karnı saran bölümün, örme kumaştan yapılmış olması ve bandın esnek olması oldukça önemlidir. Hamilelik dönemi içerisinde vücudun en çok büyüyecek olan kısmı elbette ki karındır. Bu kısmı saracak olan kumaşın ne çok sıkı ne de çok gevşek olması gerekir. Aksi taktirde karın bölgesini sıkarak bebeği rahatsız edebilir.

Pantolun seçiminde dikkat edilecek diğer bir nokta. boyunuz uzun ise, geniş kesimli ya da bol paça pantolonlar; minyon tipli iseniz, bilekte biten kapri pantolonlar tercih edilmesidir. Bol paça pantolonlar ile vücuda tam oturan üstler; dar pantolonlarla ise, bol tuniklerin kombine edilmesi daha şık olmaktadır.  Gebelik döneminde alacağınız ürünleri sadece gebelik esnasında kısa bir süre giyebileceğinizi unutmayarak, ihtiyacınız kadar kıyafet almanız bütçenizi kontrol altında tutmanızı sağlayabiliriz 🙂

Gelelim 3 ay ve sonrasına…

Karnınız büyümüş ve mevcutta olan kıyafetler olmuyor ise şimdi alışveriş zamanınız gelmiş demektedir. Bu noktada yapılan en büyük hata, anne adaylarının giyim alışverişini hamile mağazalarıyla sınırlı tutmasıdır. Birçok mağaza da hamile kıyafeti satılmasa bile kendinize uygun ufak dokunuşlarla kıyafet seçimi yapılabilir. Kombin yaparken kesinlikle kendi bedenizden 2-3 beden büyük kıyafet alınmamalıdır. Çünkü bu tür kıyafetler rahat olayım derken daha kilolu gözükmemize neden olabilir.

Biraz da kesim ve kalıp detaylarından bahsetmek istiyorum.

Bir giysinin kişinin üstünde güzel görünmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri kalıptır. Her markada bize uygun kalıp ve kesimler olmayabilir.
Hamilelik döneminde en gözle görünür değişim karın ve göğüs bölgesinde olacağından üst kesimi bol kıyafetler tercih edilmelidir. Bunun için robadan bol kesimli elbise, bluz veya tunikler işinizi görecektir. Hamilelik döneminde zaman zaman daralma ve sıcaklanmalar yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle özellikle üst giyimde yakalı ve boğazlı kesimlerden uzak durulmalıdır. V yaka veya salaş yuvarlak yakaların giyilmesi en kolay ve en daraltmayan kesimlerdir. Vücut yapınız değiştiği, kol ve bacaklar genişlediği için kesinlikle dar kesim giyilmesi, özellikle tüm gün dışarda olduğunuz günlerde size zorluk çıkarabilir.
hamilelikte-pantolon-secimi

Zayıf gözükmek için hep siyah mı giymelisiniz? Tabi ki hayır!

Tamamen koyu giyinmek yerine bir ya da iki parça koyu renk kullanıp, canlı renkler ile süsleyerek gayet zayıf gözükebilirsiniz. Eğer üst bölgeniz daha geniş ise üst giyimi daha sade ve desensiz tutulabilir; alt giyimi renkli desenli kullanabiliriz.Eğer alt bölgemiz daha kilolu ise tam ters yöntemle kullanılabilir.
Bazı vücut yapıları her iki bölgelerin de kilo aldığı da olmaktadır. Bu nedenle simsiyah yerine daha koyu pastel renkleri ile oynama yapılabilir. Tüm bunlara ek olarak, kıyafetinizde yatay çizgiler yerine dikey çizgileri kullanmak görünümünüzü en çok etkileyecek kurallardan biridir.

Hamile iken vücut sıcaklığınız 0,5 ila 1 derece arasında daha yüksek olacağından hava alan ve ferah kumaşlar tercih edebilirsiniz.  Özellikle naylon ya da sentetik olmayan giysiler sizin için ideal olacaktır. Pamuk, yün,keten içeren doğal kumaş giysiler tercih etmemiz vücudumuzu daha sıcak tutarken hava almasını da sağlayacaktır.

Ve ayakkabı seçimi!

İşte hamile kalınca kanayan yaramız… Karnımız da daha büyüme olduğu için ağırlık ayaklara daha çok binecektir. Bu nedenle genelde düz ve topuksuz ayakkabı tercih etmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak dikkat, burada kaçırdığımız bir nokta var. Çok fazla düz olan, ayakkabılar topuğu hemen hemen sıfır olan ayakkabılar anne sağlığı açısından ciddi anlamda risk taşımaktadır. Bunun yerine en fazla 5 santimetre olan (ideali 2-3 cm), yüksek-alçak topuklu ayakkabılar, kısa ve kalın topuklular tercih edilmelidir.
Dikkat edilebilecek ayakkabı türleri
Mümkünse doğal deriden üretilen ayakkabılar
Hafif, esnek ve dengeli yük dağılımı sağlayan ayakkabılar
Hava geçişi sağlayan, ayağa uyumlu, hava sirkülasyon sistemli ayakkabılar
Ortopedik ayakkabılar ve terlikler

Peki ya iç çamaşırlar?

Değişen hormonlarımızla birlikte özellikle son zamanlarda memede büyüklükler gözükebilir. Çünkü vücudunuz bebeğinizi emzirmeye hazırlanıyor. 🙂 Yani bu durum üzülünecek değil, tam tersi çok sevineceğiniz bir durum olmalı. Hamileliğin ilk dönemlerinde eski iç çamaşırlarınızı kullanabilirken; bu dönemde biraz değişikliğe ihtiyacınız olabilir. Birkaç beden büyük tercih edebilirsiniz.
Bedenin yanında, kullanılan iç çamaşırların pamuklu olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Sütyen seçerken ise penye olması ve balensiz olması oluşabilecek ağrıları engelleyecektir. Daha kalın askılı sütyenler seçerek ise bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. En başta da söylediğimiz gibi memeleriniz emzirme dönemine hazırlandığı için, meme uçları gittikçe hassaslaşır. Burada da memenizi çok sarmayan sıkmayan daha bol sütyen seçimlerinin olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Çok yakında daha fazla detaya ineceğimiz makalelerim ile sizlerle olacağım.

Nur Dilara İnan / Fashion Styling

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur? Neler Yapılabilir?

Hamilelikte Araba Yolculuğu

Hamilelik Döneminde Astım Hastalığı