Bebeğinizle Gezmeye Gitmek

Bebeğinizle gezmeye gitmek, dikkat etmeniz gerekenler bir adım önde olmanız için burada!

Eğer evde bebek bakmanın çok zor olduğunu düşünüyorsanız, bebeğinizle yola koyulduğunuzda sizleri neler beklediğini düşünmeden karar vermeyin. Onu beslemek, ağladığında sakinleştirmek ve bebeğin altını değiştirmek için sakin bir kafaya ama öncelikle sıkı bir hazırlığa ihtiyacınız var. Evdeki en küçük canlı olan bebeğiniz, içinizde en çok eşyaya ihtiyaç duyanınız olacak. Bunun yanı sıra dışarı çıkmadan önce duygusal olarak da duruma hazırlanmanın bir zararı olmaz. Ne de olsa dışarı çıktığınızda en çok ihtiyaç duyacağınız esneklik, yaratıcılık ve biraz da mizah anlayışı olacak.

1. Alışveriş merkezindesiniz ve bebeğiniz acıktı! İmdat!

Aslında olabileceğiniz en iyi yerlerden birindesiniz. Büyük alışveriş merkezlerinin çoğunda ailelerin rahatlıkla dinlenebileceği bebek değiştirme ve emzirme odaları bulunur. Böylece bebeğinizi rahatça ve kimse tarafından rahatsız edilmeden emzirebilirsiniz. Ayrıca anne-bebek mağazalarını da güvenli bir yer olarak kullanabilirsiniz. Genellikle oturabileceğiniz ve bebek arabasını kolaylıkla içeri alabileceğiniz deneme odaları olan bu mağazalarda çocuğunuzu emzirebilirsiniz. Pek çok batı ülkesine kıyasla ülkemizde emziren anneler, çok daha anlayışla karşılanır. Bu da size, bebeğinizi rahatça emzirme şansı tanır. Bebeğinizi biberonla besleyecekseniz, çok daha fazla hazırlığa ihtiyaç yapmanız gerekiyor. Bebeğinizi evden çıkmadan önce besleyin. İkinci şans için çok iyi hazırlanın. Yanınıza hazır mama, biberon ve termosta sıcak su alın. Mamanızı önceden hazırlayarak yanınızda taşımayın, bu şekilde mamada bazı bakteriler oluşabilir. Daha hafif dolaşmak için sıcak suyu alışveriş merkezinin yiyecek içecek bölümünden sağlayabilirsiniz. Yemek bölümünde nazikçe sıcak su istemeniz, hatta biberonu sıcak su ile doldurmalarını rica etmeniz yeterli olacaktır. Her zamanki gibi bebeğinize mamayı vermeden önce sıcaklığını kontrol etmeyi de unutmayın.

2. Bir arkadaşınızın evine öğle yemeğine gittiniz. Bebeğinizin uyuması gerekiyor, ama nerede?

Eğer bebeğiniz üç aylıktan küçükse, bebeğiniz nerede olsa uyur, yeter ki güvenli bir yer olsun! Bebeğiniz büyüdükçe onu evin dışında uyutmaya çalışmak da zorlaşır. Başka bir evdeyken sessiz bir oda bulun ve bir “kamp yeri” hazırlayın. Yerde güvenli bir alana bir battaniye ya da havlu serin. Bebeğinizi asla bir yatağın üzerinde tek başına bırakmayın ve çevresinde nefes alıp vermesini engelleyecek, ekstra battaniye ve yastıkların olmamasına dikkat edin. Eğer ev sahibinizin kedisi ya da köpeği varsa ya odanın kapısını kapatın ya da hayvanın başka bir yerde olduğundan emin olun.
Güvenli bir portatif bebek yatağı taşımak zor olabilir, ama kafanızı rahat tutmanın en iyi yolu da budur. Pek çok farklı çeşidini bulabileceğiniz bu tarz bebek gereçlerini bebek mağazalarından kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca bebek monitörünü yanınızda taşırsanız, bebeğinizi sık sık kontrol etmenize de gerek kalmaz.

3. Bebeğinizle bir maça gittiniz ve bebeğinizin altının değişmeniz gerekiyor, ama tuvaletler çok pis!

Tuvaletlerin temizliğine güvenmeniz mümkün olmadığından, iyi hazırlanmış bir bebek çantası en çok şimdi işinize yarayacak. Bebek değişim odası olsa bile temizliğinden emin olmadığınız hiçbir yerde bebeğinizin altını değiştirmeyin. Bebeğinizin alt değiştirme bezini yere serin. Bulabilirseniz altına gazete kağıtları yerleştirin. Bebeğiniz ile “kim bilir orada ne var”ın arasına ne kadar çok şey yerleştirebilirseniz o kadar iyi! Islak mendil, bez, bebeğinizin ilgisini dağıtacak oyuncak ve dezenfekte edicinin elinizin altında olmasına özen gösterin. Ne de olsa oyalanacak fazla zamanın olmadığını fark etmişsinizdir! Eğer tuvaletler fazlasıyla pis ise bu işi oturduğunuz yerde yapmaya çalışabilirsiniz. Önceden biraz egzersiz ile bunu başarabilirsiniz. Hele yanınızda size yardım edecek bir arkadaşınız varsa, gerçekten şanslısınız demektir. Çünkü bir kişi bebeği tutarken, diğeri bebeğin altını rahatça değiştirebilir.

4. Bebeğiniz restoranda ağlamaya başladı, peki ama ne istiyor olabilir?

Öncelikle paniklemeyin, çünkü sizin gerginliğinizi hisseden bebeğinizin daha çok ağlamasına neden olabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki anne babalar da size anlayış göstereceklerdir. Yapılacak en iyi şey önce dışarı çıkmak, sonra soru sormaktır. Dışarıya çıkarken bir yandan da bebeğinize emziğini verin. Daha sonra gizemli sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın. Eğer kısa süre önce karnını doyurup altını değiştirdiyseniz, belki de onu rahatsız eden şey kalabalık ve gürültü olabilir. Onu şaşırtacak pek çok şeyle de karşılaşmış olabilir. Bazen bebeğinizi sevmek için gelenler bile bebeğinizin isyan etmesine neden olur. Bebeğinizi sakinleştiremezseniz, eşinizle sıra ile yemeğinizi yiyerek, bebeğinizi dışarda dolaştırın. Bu şekilde sakinleştirmeyi beceremediyseniz ve ağlama krizinin daha uzun süreceğini düşünüyorsanız yemeğinizi paket ettirerek eve gelin. Ancak bu tarz durumların sizi olumsuzluğa itmesine ve eve kapatmasına da izin vermeyin.
Aktivite önerile ile ilgili içerikler için https://www.bebek.com/cocuklar-icin-10-yaz-tatili-aktivitesi-onerisi/

Post navigation

Bir yanıt yazın