Çocuklar İçin 10 Yaz Tatili Aktivitesi Önerisi

Çocuklar İçin 10 Yaz Tatili Aktivitesi Önerisi

Çocuklar İçin 10 Yaz Tatili Aktivitesi Önerisi

Çocuklarımızın dört gözle beklediği yaz mevsimi sonunda geldi çattı. Uzun süren okul maratonundan sonra son ders zilleri çaldı. Çocuklarımız en sevdikleri arkadaşlarına ve öğretmenlerine bir süreliğine veda edecekler.

Önümüzde ise artık koca bir yaz mevsimi var. Güneş var, deniz var, eğlence var. Diğer yandan her gün her gün çocuğumla nasıl güzel vakit geçirebilirim dediğinizi de duyar gibiyiz. Hiç endişelenmeyin. Çocuğunuz ve sizin için bu yazı verimli, unutulmaz ve eğlenceli kılmak için yapabileceğiniz aktiviteleri sizin için sıraladık. Eminiz ki çocuğunuzla her birinden oldukça zevk alacak ve keyifli vakitler geçireceksiniz.

1.Birlikte Kalın ve Üretin

Unutmayın ki çocuğunuzun kendini ve dünyayı keşfi açısından bu dönemler çok önemlidir. Onu bu uzun yaz tatilinde yalnız bırakmayın.

Onun gelişimiyle yakından ilgilenin. Bu süreçte birlikte yeni şeyler üretebilirsiniz. Sizinle üreteceği her şey onun için oldukça değerli olacaktır. Eminiz ki üretirken hem çok eğlenecek hem de yeni şeyler keşfedeceksiniz.

Bahçeden topladığınız çiçekler ile bir taç yapabilirsiniz.  Ya da göklerde gezdirmek için bir uçurtma yapabilir ve birlikte üretmeye başlayabilirsiniz.

Çocuklar İçin 10 Yaz Tatili Aktivitesi Önerisi

2. Birlikte Mutfağa Girin ve Keyifli Zamanlar Geçirin

Mutfak, çocukların evde en sevdiği yerlerden biridir. Onları yalnız bıraktığınızda burada diledikleri gibi yaramazlık yapabilirler.

Mutfağa birlikte girerseniz daha çok birlikte geçireceğiniz zamana odaklanacaklardır. Burada birbirinden lezzetli yaz yemekleri yaparken onlara da küçük görevler verebilirsiniz. Böylece birlikte oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Çocuklar İçin 10 Yaz Tatili Aktivitesi Önerisi

3.Sebze, Meyve ve Çiçek Bahçesi Oluşturun

Balkonunuza veya bahçenize ekebileceğiniz sebze ve meyveler ile evinizi ve çocuklarınızı neşelendirebilirsiniz.

Birlikte ektiğiniz tohumları sulayabilir ve onların nasıl büyüdüklerine şahit olabilirsiniz.

Çocuklarınız böylece doğayla iç içe büyürken yetiştirdikleri sebze ve meyveleri de afiyetle yiyebilirler. Bu deneyim onlar için oldukça keyifli olacaktır.

Çocuklar İçin 10 Yaz Tatili Aktivitesi Önerisi

4.Evde Birlikte Oyunlar Oynayın

Çocuğunuzun kardeşi olana kadar evdeki en iyi oyun arkadaşı sizlersiniz. Tek başına oynayacağı her oyundan bir süre sonra sıkılacak ve hayıflanmaya başlayacaktır.

Özellikle de yaz mevsiminin yağmurlu günlerinde evde kalabilir ve çocuğunuzla birlikte çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte puzzle yaparak ve masa oyunları oynayarak keyifli vakitler geçirmeye başlayabilirsiniz.

5.Birlikte Bir Günlük Tutun

Bu yaz tatilinde her gün yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden bir tanesi de günlük tutmak olacaktır.

Çocuğunuzla birlikte gün içinde yaşadıklarınızı ve hissettiklerinizi anlatabileceğiniz bir günlük tutun. Böylece yaz sonunda koca bir mevsimi nasıl geçirdiğinizi görebilirsiniz. Bu, önümüzdeki yaz için yeni etkinlikler planlamanıza da yardımcı olabilir.

6.Bol Bol Gezin ve Güneşin Tadını Çıkarın

Yaz mevsiminin bize ve çocuğumuza bahşettiğini en güzel şey güneştir. Çocuğumuzun gelişimi ve gerekli vitaminleri alması açısından da güneş oldukça önemlidir.

Yazın güneşli günlerde çocuğunuzla birlikte parklara giderek oyunlar oynayabilirsiniz. Onlarla güzel yeşilliklerde piknikler yapabilirsiniz.

Çocuğunuz gönlünce eğlenip enerjisini atarken güneşin faydalarından da yararlanabilirsiniz. İmkânınız el verdiği ölçüde, daha uzak yerlere de gidebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun yeni yerleri keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz.

7.Birlikte Ormanı Keşfedin

Çocuklar için doğa her zaman ilgi çekici bir yer olmuştur. Evinize en yakın ormanlara giderek onların meraklarını giderebilirsiniz.

Hatta yanınıza alacağınız aile boyu kamp çadırı ile onlara hiç unutamayacakları deneyimler de yaşatabilirsiniz.

Kampta çadır kurarken, odun toplarken ve yemek pişirirken onlara küçük görevler verebilirsiniz. Ayrıca, çocuklarınız doğada yeni bitkiler keşfederken küçük hayvanlarla da tanışabilirler. Böylece enerjilerini diledikleri gibi atabilirler. Eminiz ki bu aktivite siz ve onlar için oldukça eğlenceli ve unutulmaz olacaktır.

8.Onları Arkadaşlarıyla Buluşturun

Çocuklar her ne kadar sizinle keyifli vakitler geçirseler de kendi arkadaşlarıyla da zaman geçirmek isterler.

Yaz tatili nedeniyle her gün gördükleri arkadaşlarından bir süre uzak kalabilirler.

Çocuğunuzun okul arkadaşlarının aileleriyle iletişime geçin ve çocuklarınızı bir araya getirin. Onlar oyunlar oynayıp birbirlerinden yeni şeyler öğrenebilirler.

Siz anne babalar da sohbet ederek birlikte keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Çocuklar İçin 10 Yaz Tatili Aktivitesi Önerisi

9.Birlikte Denize Girin ve Bisiklet Sürün

Yaz tatilinin getirdiği en büyük nimetlerden birisi de güzel havadır. Bu güzel havalarda çocuğunuzla birlikte denize girip onunla keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Emin olun ki çocuğunuz suda oynamaktan hiç bıkmayacaktır.

Güzel havanının tadını çıkarabileceğiniz bir başka aktivite ise bisiklet sürmek olabilir. Çocuğunuza önce bisiklet sürmeyi öğretebilirsiniz. Ardından birlikte bisiklet sürebilirsiniz. Bu aktiviteler hem sizin hem de onun için oldukça keyifli olacaktır.

10.Birlikte Kitap Okuyun ve Film İzleyin

Unutmayın, yaz tatili göründüğünden hızlı geçebilir. Bu sürede çocuğunuzun eğitimini de göz ardı etmeyin. Fakat bu eğitimi eğlenceli hale getirerek yaza yakışır bir şekilde yapmalıyız.

Çimlere uzanarak birlikte kitap okuyabilir ve günün tadını çıkarabilirsiniz. Yağmurlu günlerde de evde kalarak eğitici çizgi filmler izleyebilir ve çocuğunuzun gelişimini sürdürebilirsiniz. Böylece çocuklarınız yaz boyu hem eğlenecek hem de gelişeceklerdir.

”Tatil” ile ilgili yazılarımızı okumak için bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Tatil: https://www.bebek.com/?s=tatil

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Ramazan Çakmak

İçerik Editör

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeklerde ve Çocuklarda Kabakulak ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

Bebeklerde Kucak Alışkanlığı

Yeşil Soslu Makarna Tarifi