oyuncak-rehberi

Bebeğiniz İçin Oyuncak Rehberi

Bebekler daha anne rahmindeyken hızla öğrenmeye başlarlar. Rahimde sadece ses, basınç ve sıcaklık gibi kısıtlı uyarılara sahip olan bebek, dünyaya gelmesiyle birlikte birçok uyaranla karşılaşır ve bu yeni ortam onun öğrenmeye programlanmış beynine hızla yerleşmeye başlar.

Anne ve babaların bu öğrenme sürecindeki en önemli rolü onlara zengin bir öğrenme ortamı hazırlamaktır. Nitelikli bir öğrenme ortamı için ihtiyaç duyacağınız oyuncak rehberi bu süreçte size yol gösterecektir.

Oyuncakların Bebek Gelişimine Faydaları CivcivCivciv

Bebekler en iyi oyunla, eğlenerek öğrenirler. Oyunlar ise ancak doğru materyaller kullanıldığında daha kaliteli hale gelir. Minikler için en iyi öğrenme materyallerinin başında oyuncakların geldiğini herkes bilir.

Peki oyuncakların bebek gelişimine faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz?

Doğru tercih yaptığınız sürece oyuncakların bebeğinize sağlayacağı yararlar aşağıdaki gibidir.

 • Kendisinin bizzat içerisinde bulunmasının mümkün olmayacağı ortamları ve olayları deneyimleyebilmesine olanak sağlar. Örneğin, bir aslana ya da yılana dokunması mümkün değilken gerçeğine çok yakın materyaller kullanılmış oyuncaklar ile dokunup hissederek bunu deneyimleyebilir.
 • İnce ve kaba motor becerilerini geliştirmeye ve el göz koordinasyonu sağlamalarına yardımcı olur.
 • Renkleri, sayıları, nesneleri, şekilleri tanımalarını sağlar. 
 • Konuşmalarını destekler.
 • Bilişsel becerilerini geliştirir. Sebep-sonuç ilişkisi kumayı, analiz ve sentez yapmayı öğrenir.
 • Dünya üzerinde sadece kendi konuştuğu dilin olmadığı konusunda farkındalık yaşar. Hatta kelimelerin başka dillerdeki anlamlarını öğrenebilir.
 • Üretmesine imkân sağlayarak yaratıcılığını geliştirir.
 • Duygularını ifade edebilmesine, kendi benliğini gerçekleştirmesine destek olur.
 • Mutfak malzemeleri, tamir aletleri ve benzeri oyuncaklar gündelik iş becerilerini geliştirir.
 • Meslekleri tanımasına yardımcı olur. Belli bir mesleğe olan ilgi ve yeteneklerini açığa çıkarır.
 • Müzik aletleriyle erken yaşta tanışmasını sağlar. Müziğe olan ilgi ve yeteneklerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Bebeğiniz İçin Oyuncak Rehberi

Bebeğinizin Hangi Ay Hangi Oyuncaklara İhtiyacı Var?

Genellikle oyuncak seçimi cinsiyetin kız ve erkek olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlikte 3 yaş sonrasında bebeklerin kendi tercihlerinin etkisi olsa da 3 yaş öncesine kadar oyuncağı seçen ve alan kişilerin ebeveynler olduğunu düşünürsek, anne ve babanın bilinçli ya da bilinçsiz yönlendirmesinin etkisi yadsınamaz.

Kızların ille de bebek, erkeklerin ille de arabayla oynamasından bağımsız tamamen gelişimsel ihtiyaçlar göz önünde bulundurulduğunda bebeğinizin hangi ay hangi oyuncaklara ihtiyacı var.

Bebeğinizin gelişimini destekleyecek, bebeğinizin ayına uygun oyuncakları sizler için bir araya getirdik. Gelin birlikte inceleyelim!

0-6 Ay Oyuncakları Kırmızı Kalp

Bebekler doğumdan itibaren ilk altı ay boyunca daha çok etraflarını gözlemleyerek, dokunarak ve cisimleri ağızlarına sokarak dünyayı tanımaya çalışırlar. Öyleyse ebeveynler bu dönemde bebeklerin işitsel, görsel ve dokunsal zekalarını harekete geçirecek duyuları canlandıran oyuncaklar seçmeye özen göstermelidir.

Yüz üstü ya da sırt üstü uzanıp üzerindeki sesli, gıcırtılı, hışırtılı, renkli ufak oyuncaklarla oynayabileceği oyun halılarıyla iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Müzikli ve müziksiz seçenekleriyle renkli diş kaşıyıcıları, renkli kartlar, dokunup hissedebileceği hatta ağzında kemirebileceği kumaş ya da sağlam kartondan yapılmış kitaplar tam onlara göredir.

Birbirinden eğlenceli diş kaşıyıcılarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

https://www.e-bebek.com/bebek-dislik-c4396/

6-12 Ay Oyuncakları Sarı Kalp

Bebeğinizin hangi ay hangi oyuncağa ihtiyacı var sorusunun cevabını belirleyecek en önemli kriter onun gelişim özellikleridir. Minikler 6 ayını doldurduktan sonra artık destekli ya da desteksiz oturabilecek, akabinde ise emekleyebilecektir.

Bu nedenle;

Bir önceki dönem oyuncaklarına ek olarak oturup oynayabileceği ya da emekleyerek ardından takip edebileceği kurmalı ya da pilli oyuncaklar seçmelisiniz.

Yine 6. aydan itibaren bebeklerin ilk hecelerini ve ardından ilk kelimelerini söyleyebileceklerini düşünürsek, dil gelişimini destekleyecek kitaplar ve sesli, şarkı söyleyen, masal anlatan interaktif oyuncakları da listenize dahil etmeniz gerekir.

12-24 Ay Oyuncakları Yeşil Kalp

Eğlence tüm coşkusuyla devam ediyor. 1 yaşından sonra yürüyebilen ve konuşabilen minikler için sosyalleşmelerini, dil becerilerini, motor becerilerini, neden ve sonuç ilişkisi kurabileceği zihinsel gelişimlerini destekleyecek şeyler seçmelisiniz.

Bu dönem daha fazla duyuya hitap eden daha karmaşık oyuncaklar seçebilirsiniz. Düğmeye bastığında harf, şekil veya renk öğreten, şarkı söyleyen, hikâye anlatan interaktif kitaplar ve müzik aletleri, hayvanlar tam bu yaş grubuna göre tasarlanmıştır.

2 Yaş Üzeri Oyuncaklar Mavi Kalp

Minikler 2 yaşından itibaren artık daha dengeli yürüyebilir, daha hızlı koşabilir, daha karmaşık cümleler ve bilişsel olarak daha komplike neden sonuç ilişkileri kurabilirler.

Öyleyse sizler bu gelişim alanlarını destekleyecek plastik ya da ahşap yapı oyuncakları, bloklar, interaktif oyuncaklar, çalan veya konuşan bebekler ya da meslek oyuncakları gibi bebeklerin dikkatini çekebilecek türden oyuncaklar seçebilirsiniz.

bebek-oyuncak

Bebeğin Mutlaka Sahip Olması Gereken İlk 10 Oyuncak! Civciv

Oyuncakların bebeğinizin gelişimine olan faydalarından bahsettik.

Bazı oyuncaklar vardır ki, sanki bütün anne babalar önceden anlaşmış da almış gibi hemen hemen bebekli her evde görürsünüz.

Bu oyuncaklar bebeklerin gelişim özelliklerine hitap ederken onların eğlenmelerini de sağlayarak en sevilen oyuncaklar olmayı kendiliğinden başarmıştır. Biz de sizin için hazırladığımız rehber içerisine bu oyuncaklardan ilk 10’unu koyduk, aşağıdaki listeyi elde ettik ve oyuncaklara kolay ulaşabilmeniz için açıklama kısımlarının altına bağlantılar bıraktık. MaymunGülen Surat Bağlantılara tıklayarak bebeğinizin gelişimini destekleyen oyuncakları hemen satın alabilirsiniz.

Gelin şimdi listemizi birlikte inceleyelim!

Bebeğiniz İçin Oyuncak RehberiAhşap Abaküs

Bir ebebek markası olan baby&toys’un ahşap abaküsünü 3 aydan itibaren güvenle kullanabilirsiniz. Miniğinizin görsel ve bilişsel zekasını destekleyen bu ürünü ileride okul öncesi dönemde, hatta ilkokul çağında bile basit toplama ve çıkarma işlemlerini yapmak için kullanabilirsiniz.

https://www.e-bebek.com/baby-toys-ahsap-abakus-p-byp-4102/

 

Bebeğiniz İçin Oyuncak RehberiAhşap Geometrik Puzzle

Doğal ahşaptan üretilmiş olup farklı renklerde ve farklı geometrik şekillerden oluşan bir puzzle çeşididir.

12 aydan itibaren kullanılabilen bu ürün, bebeğin sebep-sonuç ilişkisi kurmasını, renkleri öğrenmesini sağlarken ince motor kaslarını da harekete geçirmektedir.

https://www.e-bebek.com/baby-toys-ahsap-geometrik-puzzle-p-byt-3938/

Bebeğiniz İçin Oyuncak RehberiYaratıcı Bloklar 70 Parça

Çocukların hayal gücünü genişleten, yaratıcılığını geliştiren ve kendisini ifade etmesine yardımcı olan bu bloklar 10. aydan itibaren ilkokul çağına kadar kullanılabilen çok yönlü bir oyuncaktır.

Fikir oluşturma, karar verme, problem çözme gibi bilişsel becerilerin kazanılmasını desteklemektedir.

https://www.e-bebek.com/baby-toys-yaratici-bloklar-70-parca-p-byt-96587/

Bebeğiniz İçin Oyuncak RehberiPuzzle Oyun Matı

Canlı renkler ve büyük boyutlarda yapılan bu puzzle sayılar, harfler ve hayvan şekilleri gibi farklı seçeneklerde tasarlanmıştır.

Bebeğinizin yerde saatlerce zaman geçirebileceği bu matı dilerseniz birkaç set birden alıp çocuk odası ya da evin salonuna harika bir zemin kaplama yaparak halı gibi kullanabilir ve evinizin dekorunu bebeğinizin oynayarak öğrenmesine uygun hale getirebilirsiniz.

Bebeğiniz İçin Oyuncak RehberiAhşap Çak Tak Oyunu

Bebeklerde el göz koordinasyonu, motor becerileri ve bilişsel gelişimi destekleyen çak tak oyunu adından da anlaşılacağı üzere uygun parçaları yerleştirme ve çakmaya dayalı bir oyuncaktır.

Doğal ahşap ve bebek dostu boyalarla üretilmiş olup 3 yaştan itibaren güvenle oynanabilecek bir üründür.

https://www.e-bebek.com/baby-toys-ahsap-cak-tak-oyunu-p-byt-1121/

Bebeğiniz İçin Oyuncak Rehberi

Ahşap Bloklar

Doğal ahşap ve su bazlı boyalardan oluşan bu set 40 parçadan oluşur. Set içerisinde yer alan farklı şekillerdeki parçalar birçok farklı yapıyı oluşturabilecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır.

https://www.e-bebek.com/baby-toys-ahsap-bloklar-40-parca-p-byt-1114/

Safari Oyun Halısı

Doğumdan itibaren kullanıma uygun olan bu halı, safari konseptiyle bebeğinize bir ormandaymış havası vermekte ve onu birçok hayvan dostla tanıştırmaktadır.

İçerisinde farklı şekillerde pelüş oyuncaklar, oyuncak ayna ve rahat konumlanmasını sağlayacak yastık bulunan bu minder 3 yaşa kadar farklı gelişim alanlarına hitap edecek özelliktedir.

https://www.e-bebek.com/baby-toys-safari-oyun-halisi-p-byt-3323/

 

Bebeğiniz İçin Oyuncak RehberiEğitici Masal Kitabı

Bu neşeli tırtılın kelebek olan kanatları bir kitabın sayfaları gibi açılmakta ve her sayfada farklı bir masal, farklı bir macera yer almaktadır.

Bebeğiniz tırtılın üzerindeki düğmelere basarak resimde yer alan masalın şarkısını dinleyebilir; harfleri, renkleri ve sayıları öğrenebilir.

https://www.e-bebek.com/

Bebeğiniz İçin Oyuncak RehberiEşleştirme Arkadaşı Kelebek

Farklı renk ve şekillerdeki blokların kelebeğin kanatlarında yer alan uygun boşluklara atabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bebeklerin ince motor kaslarını ve bilişsel zekasını geliştirir.

https://www.e-bebek.com/fisher-price-sekil-eslestirme-arkadasi-kelebek-p-fpr-cdc22/

 

Bebeğiniz İçin Oyuncak RehberiEğitici Köpekçiğin Direksiyonu

Minik şoförünüz interaktif direksiyon başında hem eğlenip hem de öğrenecek. Anahtarı çevirince vınlayacak, radyoyu açınca şarkı dinleyecek, vites kolunu yukarı-aşağı hareket ettirecek ve kornaya basacak!

Sürüş deneyimini yaşarken aynı zamanda renkleri, harfleri, sayıları ve şekilleri de öğrenecektir.

Sizler ebeveynler olarak bebeğiniz için ne kadar nitelikli bir çevre hazırlarsanız o kadar hızlı, kalıcı ve anlamlı öğrenme gerçekleştirmiş, onların hayal dünyalarını o kadar genişletmiş olursunuz.

Nitelikli bir çevre, kaliteli oyunlar ve doğru materyaller için bu oyuncak rehberi sizin en iyi yol göstericiniz olacaktır. Size şimdiden iyi eğlenceler, mutlu öğrenmeler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Aloe Vera’nın 7 Faydası!

Çocuk Sağlığı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Hatalı tuvalet eğitimi çocuğu depresyona sokuyor