bebeginiz-icin-kitap-tavsiyeleri

Bebeğiniz için Kitap Tavsiyeleri

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra onunla birlikte geçirdiğiniz zamanı keyifli hale getirmek adına ebeveynler birçok aktiviteye başvururlar. Bunların başında ise kitaplar gelir. Büyük büyük renkli resimlerin olduğu kitaplar bebeklerin ilgisini çektiği gibi zihinsel gelişimine de fayda sağlar. Bebeklerin doğdukları andan itibaren çevresindeki  ses, koku, tat, renk, şekil ve dokunma gibi uyaranlar beyinlerinde yer etmeye başlar. Bu sayede beyin hücreleri birbirleri ile iletişime geçerek çeşitli bağlar oluşturur ki bu bağlar bebeğin tüm hayatı boyunca kullanacağı beyin kapasitesinin temellerinin oluşmasını sağlar. Gün içerisinde ya da uyumadan önce bebeğinize okuduğunuz kitap bu sebeple oldukça önemlidir. Bizde bu konuda sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bebeğiniz için 3 kitap önerisi bulanan bu yazıyı hazırladık. Şimdi gelin bu kitaplara bir göz atalım. 

Sır Versem Saklar mısın?

sir-versem-saklar-misin

Sır, çocuklar için her zaman kafa karıştırıcı bir konu olmuştur. Toronto, Kanada doğumlu Jennifer Moore- Mallinos ise bu konuyu çocukların anlayabileceği bir dilde Sır versem saklar mısın? isimli kitabında oldukça anlaşılır bir şekilde dile getirmiştir. 3 çocuk annesi olan yazar 10 yıl boyunca Çocuk Esirgeme Kurumu Sosyal Görevlisi olarak çalışırken aynı zamanda çocuk istismarı konularındaki iddiaları da araştırmıştır. Bu görev sebebiyle pek çok olaya şahit olan yazar 2001 yılında yazarlığa başlamış ve halen aile durumları, yaşam becerileri, gelişim bozuklukları ve günlük durumlara odaklanan birçok çocuk kitabı yazan Jennifer Moore- Mallinos hala çocuk kitapları yazmaya devam etmektedir. 

Sır versem saklar mısın? isimli kitabında yazar, iyi ve kötü sır ne demektir bunu açıklayarak konuya başlar ve bazı sorular sorarak bunu konuyu çocuğa aktarmayı hedefler. Soru sorduğu için interaktif bir kitap olma özelliğine de sahiptir. Diyalog başlatmak ve bilgi vermenin amaçlandığı bu kitap sayesinde çocuklar ve ebeveynler birlikte güzel sırlar ve gizli kalmaması gereken sırları birbirinden ayırt etmeyi öğrenecektir.

Bir arkadaşına sürpriz yapılacağını öğrendiğinde bunu ona söylememek güzel bir sırken, oyun oynarken birinin sana vurduğunu saklamanın doğru olmadığı gibi örneklere yer verilir. Aynı zamanda mahremiyet eğitimini de yalın ve anlaşılır bir dilde çocuklara anlatan bir kitap olması sebebiyle de önemlidir. Günümüz koşulları düşünüldüğünde mahremiyet her açıdan çocuğa öğretilmesi ve bu konu öğretilirken dikkatli olunması gereken bir konudur. Kitapta bu konu çocukları korkutmadan iyi ve kötüyü örnekleyerek anlatıldığı için çocuğunuzla birlikte okuyabileceğiniz ve interaktif bir kitap olması sebebiyle okurken keyifli vakit geçirebileceğiniz bir kitaptır. 

Seni ve başkalarını mutlu eden bir sırrı saklamak çok eğlenceli olabilir. Bunlar güzel sırlar oldukları için saklamanda sakınca yoktur. Ama canını acıtan, üzülmene veya korkmana neden olan bir sırrı saklamak hiç de iyi bir fikir değildir. Sakladığın kötü bir sırrın varsa en iyisi, gidip bunu bir büyüğüne söylemektir…

Üç Kedi Bir Dilek

Üç Kedi Bir Dilek

Bebeğiniz için bir diğer kitap önerisi ise Sara Şahinkanat’ın yazdığı ve Ayşe İnan Alican’ın çizdiği Üç Kedi Bir Dilek kitabıdır. İstanbul doğumlu olan Sara Şahinkanat tercümanlık ve reklamcılık yaparken 2001 yılında doğan oğlu Tan için resimli kitaplar hazırlamaya başlıyor. Sara Şahinkanat, günümüzün en sevilen çocuk kitapları yazarlarından biri olmakla beraber yazdığı diğer kitaplarla Japonya’da yapılan 2009 Oshima Uluslararası El yapımı Kitap yarışmasında Acceptance ödülü ve yine aynı yıl ÇGYD Yılın En İyi Resimli Öykü Kitabı ödülünü alarak kariyerinde önemli başarılara imza atmış bir yazardır. 

Ayşe İnan Alican birçok çocuk kitabında olduğu gibi Üç Kedi Bir Dilek kitabında yer alan sevimli çizimleri sayesinde çocukların dikkatini çekecek bu kitapta üç kedi anlatılıyor. Piti, Pati ve Pus isimli bu üç kedi arasındaki arkadaşlık ilişkileri anlatılırken aynı zamanda çocuklara birçok davranış ve değerlerin aktarılması hedeflenmiştir. Bir evin çatısında yaşayan bu kedilerden biri olan

Piti, kafasını kayan bir yıldız görmeye takmıştır. Çünkü kayan yıldız gören kişinin dileği gerçek olur. Piti, bunu öğrenince gözünü gökyüzünden ayırmaz ve bu sebeple başını birçok kez belaya sokar. Bunu gören kedicikler Pati ve Pus ise arkadaşlarına zarar gelmemesi için ellerinden gelen yardımı ona yapmaya hazır halde bekler. Tek istekleri arkadaşlarına yardım etmek olan kedicikler komşuları Leylek’ten yardım isterler ve Piti’nin kayan yıldız görme isteğini bir şekilde yerine getirirler. Kitabın en etkileyici kısımlarından biri de işte bu an ortaya çıkar.

Piti’nin tek isteği arkadaşlarıyla birlikte olmaktır. İşte bu an Pati ve Pus, Piti’yi kandırdıkları için kendilerini suçlu hissedince, davranışlarının sorumluluğunu üstlenmeye ve öz eleştiri yapmaya başlıyorlar. Anlatımındaki doğallığı, içten ve samimi tavrı sayesinde çocukların dünyasına inebilen yazar, yetişkinlerin bile zorlandığı bu durumları çocuklara büyüleyici bir şekilde aktarmayı başarmıştır. Kitapta yer alan canlı ve rengarenk resimlerle tasarlanmış bu kitabı okuduktan sonra keşke bir kedimiz olsa diye düşünmeye başlayabilirsiniz, bizden söylemesi. 

Aaaa! O da ne? Kayan bir yıldız mı bu? Gerçek mi? 

Hemen el ele tutuşuyorlar, bir ağızdan fısıldıyorlar….

Kayan yıldız lütfen, lütfen, gerçek olsun Piticiğin dileği…

Eyvah Kim Oldum Ben?

eyvah-kim-oldum-ben

“Eyvah Kim Oldum Ben” bebeğiniz için kitap önerileri yazımızın üçüncü kitabıdır. Eskişehir doğumlu, Elif Yemenici kitabın yazarı olduğu gibi çizimi de kendisine aittir. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Bölümünü ve İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümünden mezun olan yazar yurtiçi ve yurtdışında birçok seminere katılmış, birçok kitabı resimleriyle dile getirmiştir. İstanbul’daki atölyesinde hala resimler çizen, dijital ve plastik sanatlar alanında bireysel çalışmalarına devam eden Elif Yemenici, kendi kitapları dışında farklı yazarlara ait birçok çocuk kitabına da resimleriyle imzasını atmıştır. 

Kitabın kahramanı olan Kalben’in, günün ilk ışıklarının ardından uyanıp bahçedeki limonları toplaması gerekiyordu. Ama limon ağacı ne kadar büyükse Kalben de o kadar küçüktü. Bu zor görevi sırasında hayallere dalan Kalben, düşünmeden edemiyordu: şarkılar söyleyen bir kuş ya da ağır adımlarla ilerleyen bir salyangoz olsa daha mı mutlu olurdu acaba? Kalben bu öyküde yapması gereken işlerden yakınırken diğer yandan da başka biri olmayı istemesiyle birlikte hayal dünyasında renkli bir yolculuğa çıkar ama her defasında başka bir zorlukla karşı karşıya gelir. Kul olur, bulut olur, salyangoz olur hatta limon ağacı bile olur. Her seferinde farklı zorluklarla karşılaşan Kalben bundan kendine önemli bir ders çıkarır. Elif Yemenicinin doğal ve içten anlatımı ve detaylı çizimleri sayesinde ferah bir sahil kasabasına gidip çocuğunuzla beraber bu kitap sayesinde öğrenirken eğlenebilirsiniz. 

“Bazen yağmur olup yağan buluta teşekkür etmeli, ters dönen böcekleri düzeltmeli, bazen de kuşların şarkılarına avazım çıktığı kadar eşlik etmeliyim!”

Bebeğiniz için 3 kitap önerisi başlıklı bu yazımızda önerdiğimiz kitaplar ilkokul çağına kadar olan çocuklar için özenle hazırlanmıştır. Aynı zamanda resimleri bebeğinizin dikkatini çekerken hayal kurmasına da yardımcı olacaktır. Kitap alışkanlığı kazanması için çocuklarınıza mutlaka kitap okumalı ve onları kitapların eşsiz dünyasıyla küçük yaşlarda tanıştırmalısınız. 

Dilerseniz “Bebekler İçin Kitap Tavsiyeleri” Konulu videomuzu aşağıya tıklayarak izleyebilirsiniz.

YouTube video

 

“Bebeklere ne zaman kitap okumaya başlamalı?” Konulu yazımızı okumak için buradaki bağlantıya tıklayın: https://www.bebek.com/bebeklere-ne-zaman-kitap-okumaya-baslamali/

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Havale (Konvulziyon) Nedir ve Ne Yapmak Gerekir?

Bebekli Evlerin Olmazsa Olmazı 11 Bebek Güvenlik Ürünü

Geç Yürüyen Bebekler için Neler Yapılabilir?