Uzun Süreli Emzirmenin Dezavantajları

Uzun Süreli Emzirmenin Dezavantajları!

Anne Sütü 🤱🏻

Sevgili anneler, bebeğiniz için en değerli besinin anne sütü olduğunu, bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeniz gerektiğini zaten hepiniz biliyorsunuz 😊

Bebeğinizin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir.

Yapılan tüm araştırmalarda; anne sütü ile beslenmenin bebek mortalite (hastalığa bağlı ölüm oranı) ve morbidite (hastalığa yol açma oranı) oranlarını azalttığı, bebeklerin sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağladığı, diğer tüm beslenme şekillerinden üstün olduğu belirtilmektedir.
Uzun Süreli Emzirmenin Dezavantajları!

İlk altı ay süresince bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını tek başına mükemmel bir şekilde karşılayan anne sütü, anne ve bebek bağının kurulmasında da önemli rol oynar.

Bebeğin ilk altı ay tek başına anne sütü ile beslenmesi, altıncı aydan sonra ek besinlerle birlikte anne sütü ile beslenmenin devam etmesi ve emzirmenin iki yaşın sonuna kadar sürdürülmesi, bebeğe sayısız yararlar sağlar.

Anne sütü ile beslenmenin yararları sadece anne sütü ile beslenme süreci ile sınırlı kalmayıp, ileri yaşam sağlığı üzerine önemli oranda olumlu etkileri vardır. Bu nedenle sağlıklı yaşamın temellerinin atılmasında anne sütü ile beslenmenin önemi tartışılamaz 🤱🏻❤
Peki anneler bebeklerini ne kadar emzirmeliler?
Dünya Sağlık Örgütü; Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini, su dahil herhangi bir ek gıda verilmemesini, altıncı aydan sonra ise uygun ek gıdalara başlanarak, emzirmeye 2 yaşına kadar devam edilmesini önerilmektedir. İsteyen anne ise 2 yaşından sonra da bebeğini emzirebilir diye eklemektedir.
emzirme (2)

Uzun Süreli Emzirmenin Dezavantajları!

3 yaş, emzirme için psikolojik bir sınırdır.
  • 2 yaşından sonra emzirme bebeğin süt dişlerinin aşınmasına ve bebekte yeme, çiğneme gibi sıkıntılara sebep olabiliyor.
  • Bebeğin anneye olması gerekenden fazla bağımlı olmasına sebep olabilir. Bu durum ise bebeğin ileride karakterinin oluşmasını ve bebeğin becerilerinin gelişmesini olumsuz etkileyebiliyor.
  • 2 yaşından sonra emzirme bebeğin inat döneminin uzamasına, bebeğin “hayır”ı olması gerektiğinden daha geç öğrenmesine sebep olabiliyor. (!)
  • Uzun süreli emzirme annenin doğurganlığını etkiliyor ve yumurtlamayı geciktirebiliyor. Özellikle başka bir bebek sahibi olmak isteyen anneler bu konuyu dikkate almalılar.
Yapılan araştırmalarda emzirme sırasında salgılanan yüksek prolaktin (laktasyona neden olan hormon) seviyelerinin devam eden yumurtlama süspansiyonu ile çok fazla ilgisi olduğunu bulunmuş.
  • 2 yaş ve üzeri çocuklar cinsel kimlikleri keşfederler. Emzirmenin uzaması bebeğin cinsel kimliğini keşfetmesini geciktirebilir.
  • Uzun süreli emzirme bebekte iştahsızlık problemine sebep olabilir.

Emzirme döneminde beslenme makalemizi incelemek isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Kaynak: https://www.livestrong.com/article/1003407-disadvantages-prolonged-breastfeeding/

Sağlıkla kalın 💚

Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı

Beyza Uyan

instagram: https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Diyetisyen Beyza Uyan

Ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Yöneticisi, Emzirme Danışmanı Beyza Uyan. Sizler için çeşitli konularda içerikler üretip aklınıza takılan soruları cevaplıyorum. En güvenilir kaynaklardan güncel bilgileri tarayıp sizinle buluşturuyorum. Ben Kimim? Haliç Üniversitesi - Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 senesinde mezun oldum. Çapa Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Medistate Hastanesi, ve çeşitli Diyetisyen kliniklerinde stajlarımı tamamlayıp mesleki deneyim kazandım ve 5 senedir ebebek bünyesinde çalışıyorum. Sertifikalar: * 6. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu 1. Yaşam İçin Beslenme ve Spor Kongresi-Acıbadem Üniversitesi * Beslenme AkademisiBeslenme Akademisi-Bahçeşehir Üniversitesi * İstanbul Beslenme ve Diyetetik III. Öğrenci Sempozyumuİstanbul Beslenme ve Diyetetik III. Öğrenci Sempozyumu-Haliç Üniversitesi * Diyetisyen Yolunda Öneriler ve Diyetlerde Ceviz KullanımıDiyetisyen Yolunda Öneriler ve Diyetlerde Ceviz Kullanımı-California Walnut Board & Commission * Obezite Diyetisyenliği KursuObezite Diyetisyenliği Kursu * Sporcu Diyetisyenliği Kursu

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeğimi Abur Cuburdan Nasıl Uzak Tutarım?

Bebeklere Ceviz Verilir mi? Ne Zaman Verilir?

12 Aylık Bebek Gelişimi