Anneye ‘Sütün Az Bebek Doymuyor’ Demeyin

Doğumdan sonra annelerin en hassas oldukları konuların başında, bebeklerini yeterince besleyip besleyemedikleri geliyor. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Neşe Bakoğlu, doğru emzirme teknikleri konusunda bebek dostu hastane olarak annelere eğitim verdiklerini belirterek şöyle diyor: “Anneye bu konuda çevresinin de pozitif destek vermesi gerekir. Aile içi ve çevreden gelen ‘sütün yetmiyor, bebek doymuyor’ cümlelerinin sütün kesilmesine neden olabilir. İsterse her annenin mutlaka bebeğini doyuracak kadar sütü vardır.”

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Yenidoğan Ünitesi Sorumlu Hemşiresi Serpil İsabetli de negatif cümleler kurularak anneye yönelik yapılan eleştirilerin doğum sonrası hassas bir psikoloji içindeki anneleri iyi etkilemediğini söylüyor.

Anneye ‘Sütün Az Bebek Doymuyor’ Demeyin

Annenin Kalbi Kolay Kırılıyor

Doğumdan sonra annelerin en hassas oldukları konuların başında, bebeklerini yeterince besleyip besleyemedikleri geliyor. Bebek sürekli ağladığında annenin yakın çevresindekiler doymadığını, sütün yetmediğini iddia ediyor. Anne de bebeğiyle meme vermek yoluyla iletişim kurmaktan çekiniyor. Yanlış teknik kullanılması sonucunda meme başı yara olan ve kanayan annelerin hikayelerini dinlemek de olumsuz etki yapıyor. Çevresinden etkilenip biberon ve emzik kullanan anneler var. Oysa bunların yapılması bebeğin anne sütünü alamamasına yol açıyor. Bu nedenle annelerin ilk 6 ay bebeklerini sadece kendi sütleriyle beslemeleri gerekiyor. Sütün için de su da bulunduğundan su vermeye de gerek kalmıyor.

İlk Günlerde Her Ağladığında Süt Verin

Annelere gebeliğin 32. haftasından itibaren ve doğuma geldikleri andan itibaren emzirme eğitimi verdiklerini anlatan Serpil İsabetli, “Bebeğin anne sütünü iki yaşına kadar alması gerekiyor. Altı aydan sonra ek gıdaya geçilmesinin sebebi bebeğin beslenme alışkanlığı kazanması ve değişik tatları da bilmesi için gerekli. Böylece ek gıdalar yardımıyla bebek gelişimi için gerekli olan yağ asitlerini ve proteinleri de alabiliyor” diyor.

Anneye ‘Sütün Az Bebek Doymuyor’ Demeyin

Bebeğin anne sütünü doğal seyrinde bırakması daha doğru. Bebeğe zorla anne sütünü bıraktırmak doğru değil. Bebeğe ilk doğduğunda her istediğinde anne sütü verilmesi gerektiğini ve gece uyurken en geç üç saatte bir emzirilmesinin doğru olduğunu anlatan İsabetli, şöyle konuşuyor: “Bebek eğer uyuyorsa da uyandırılarak anne sütü verilmesine devam etmek gerekiyor. Süt yerine su vermek bebeği tok tutacağından bebek annesinin sütünü almak istemez. Anne sütü özellikle de gelişmekte olan ülkelerde yaşayan bebeklerin beslenmesi için hem maliyetsiz hem de temiz bir gıda. Bu nedenle anne sütü konusunda annelerin eğitilmesi çok büyük önem taşıyor.”

Süt arttırıcılar kategorisindeki ürünleri görmek için tıklayınız.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın