Türk Annesinin Özellikleri

Cennet annelerin ayaklarının altınadır diye boşa dememişler. Bizi 9 ay boyunca karnında taşıyan, deyim yerindeyse yemeyip yediren giymeyip giydiren, ateşlendiğimizde başımızda sabahlayan, mutluluğumuzla mutlu olan ve hayatını çocuklarına adayan bir varlık! Ancak bu kadar sevgi bazen bize zorluklar yaşatmıyor da değil. Anne olmadan anlayamayız diyerek, işte size dünyanın hiçbir yerinde karşılaşamayacağınız, ancak “tıpkı benim annem” diyeceğiniz Türk annesine dair bilimsel gerçekler!

Ne kadar yerseniz yiyin, onun gözünde asla doymazsınız!

turkannesi1

Türk anneleri asla doyduğunuza ikna olmazlar. İlle o tabak bitecek, tüm çeşitlerden yenecektir. Siz bir dilim istersiniz, tabağınızda 3 dilim bulursunuz. Anne eli değdi o yemeklere, dışarıda yediğiniz o zararlı yiyeceklere benzemez!
2. Türk anneleri titizdir. Evin içinde öyle her istediğinizi yapamazsınız!

turkannesi2

Kaç yaşına gelirseniz gelin, odanız sadece sizin alanız değildir.

Öyle istediğiniz her şeyi yapamaz, dikkatsizce abur cubur yiyemez ve eşyalarınızı ortalıkta bırakamazsınız. Ancak yine de ne kadar karşı çıkarsanız çıkın, o dağınıklığa ve kirliliğe dayanamayan Türk annesi, her yeri temizleyecek ve odadaki tüm o dağınıklığı toplayacaktır! Sonrasında ihtiyacınız olan bir eşyayı, odayı alt üst etmenize rağmen bulamamanız da mümkündür.

3. Onların gözünde asla büyümezsiniz…

turkannesi3

Asla büyüdüğünüzü kabullenemezler. Siz koskoca bir delikanlı olsanız da insanlara utanç verici anılarınızı anlatabilir, insanların içinde sizi adeta bir bebekmişsiniz gibi sevebilirler. Çok görmeyin, o bir Türk annesi!

4. Asla onlardan gizli bir şey yapamazsınız!

turkannesi4

Tabiri caizse kül yutmazlar. Demek akşam Merve’lere ders çalışmaya gidiyorsun! Bu gözlere bir bak sen, hiç yutar mı?

5. Yufka yüreklidirler, çocuklarına asla dayanamazlar!

turkannesi5

Bir şeyi çok mu istiyorsunuz… Türk annesini kandırmak zor olsa da duygularına dokundunuz mu her şeyi yaptırabilirsiniz. Birkaç içli konuşma istediğinizi almaya yetecektir.

6. Hiçbir zaman evden ayrılacak kadar büyüyemezsiniz!

turkannesi6

Reşit olmak Türk anneleri için yeterli değildir. “Ben ayrı eve çıkacağım” cümlesi onların literatüründe yoktur. Her zaman dizlerinin dibinde olun isterler. Evlenseniz bile her hafta gelecek o leziz yemeklerden tıka basa yiyeceksiniz.

7. “Adam yalan söylüyor inanma, o aslında kardeşinin arkadaşıyla birlikte!”

turkannesi7

O dizi ve filmler asla sessizce izlenemez. Muhakkak bir monolog şeklinde yorumlar yapılır, gerçeğin farkında olmayan oyuncuya o gerçek açıklanır. Aksi halde o pamuk yürek bu sırra ortak olmaya dayanamaz!

8. Kızsa da küsse de size kıyamaz!

turkannesi8

Annenize yanlış bir şey yapmış, ya da hayatınızla ilgili ona göre yanlış olan bir karar almış olabilirsiniz. Türk annesi de küser, evet! Lakin o küsen ifadenin altındaki melek, sizin iyiliğiniz için didinmeye devam eder.

9. Konu komşunun ne düşüneceğini hesaba katarak yaşamalısınız!
turkannesi9

Yaptığınız ya da aldığınız her şeyi enine boyuna düşünürken, konu komşuyu da atlamamanız gerekir. Türk annesi bu konuda hassastır. Aman komşunun ağzına laf vermeyin!

10. Aşırı koruma iç güdüsüne sahiptirler.

turkannesi10

Türk annesi çocuğunun adeta koruyucu meleği gibidir. Akılları hep çocuklarındadır. Kendisi üşüyünce çocuğu da üşüyor sanıp, zorla hırka veya çorap giydiren bir anne görürseniz, bilin ki o bir Türk annesidir!

11. Siz gelmeden asla gözlerini kırpmazlar!

Turkannesi11

İsterseniz arkadaşlarınızla maç izlemeye, isterseniz de kızlarla sinemaya gidin. Vakit ne olursa olsun, Türk anneleri çocukları eve dönmeden asla gözlerini kırpmazlar.

Siz Türk annelerinin nasıl olduğunu düşünüyorsunuz? Hemen bir yorumla anlatın. 🙂
Yazımızı beğendiyseniz, paylaşmayı unutmayın.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın